Canisa de Tohanul Nou

Crescători de ciobănesc mioritic afiliați FCI - prezentarea canisei
canisadetohanulnou

Mersi Oliviu!Ce am observat eu in ultimii 4 ani de cand incerc sa imi schimb total linia de caini,este ca extrem de multi mioritici sunt fricosi!!!!!Lumea trebuie sa nu uite ca acest defect este chiar eliminatoriu!!!!!Eu o sa incerc sa elimin din canisa toti cainii care sunt fricosi si cred ca asta ar trebui sa faca toata lumea! Pe MCR nu te poti baza ca vor face ceva constructiv pt rasa pt ca acolo toate javrele au R++ sau R+ asa ca ramane in baza noastra,a celor care isi doresc mioritici corecti sa facem o selectie corecta!Cei care cresc mioritic trebuie sa inteleaga doua lucruri:1pt a avea mioritici corecti trebuie sa ai niste criterii de selectie f bine stabilite. 2 trebuie sa iti stabilesti un tip de selectie (sau de reproducere)de la care sa nu te dai in laturi,dar aici se incadreaza extrem de putini pt ca de obicei fiecare monteaza cu un caine care ii place lui si cam atat si mai sunt unii ,acestia fiind cei mai amuzanti care monteaza un caine mic cu unul mare,unul subtire cu unul gros si tot felul de aberatii crezand ca asta inseamna ameliorare 😂😂😂😂

canisadetohanulnou

Plimbaretele
Fişiere ataşate
Zâna si Brânca
Zâna si Brânca

Oliviu Secara
Site Admin

canisadetohanulnou scrie:
Mar Iun 30, 2020 8:15 am
Plimbaretele
Frumoase funduri, dar arată-ne și fața ! :lol: :lol: :lol:

Se vede încă un caine în poza și pare destul de tânăr. Câți mioritici ai momentan în formare pt nucleul canisei ?

„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentarea caniselor de C.R. Mioritic”