catea mioritic in adoptie

Post Reply
costel
Posts: 2
Joined: Thu Jan 30, 2014 2:00 pm

Buna ,ma numesc Costel si sunt din com.Asau,jud.Bacau si sunt o persoana cu hndicap si iubesc foarte mult cainii,dar situatia financiara nu imi permite sa imi iau unul,asa ca va rog daca este cineva care sa dea o catea in adoptie indiferent de varsta as fi tare bucuros sa o iau.Va multumesc mult.


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Salut,

Daca ti doresti un caine care sa te ajute la diversele activitati pe care le faci zi de zi, mioriticul nu cred ca este cea mai indicata rasa.
Mioriticul este o rasa care este plina de energie, care are nevoie de un stapan ferm care sa il poata domina si care sa se poata ingriji de el, necesita destul de mult atentie, ca si timp dar si economic.

Mi am permis sa ti spun aceste lucruri , deoarece am un prieten in situatia ta si dupa ce am mai discutat si cu cativa dresori care mi au confirmat ca mioriticul nu se preteaza sa fie ingrijit de o persoana cu handicap de miscare.
Eu ti as recomanda o rasa mai docila, golden, poate si un ciobanesc german sau o alta rasa care sa nu fie atat de activa.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Va rog mult sa nu mai vorbiti cu dresorii despre ce poate sau nu un ciobanesc mioritic... vorbiti cu ciobanii, cu taranii etc...


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Mi am permis sa vorbesc deoarece cresc mioritic, si stiu cat de mult se bucura cand te vad si cum sar si se joaca.
Inchipuiti-va ca asta se intampla cu o persoana care este in carucior, o persoana care nu se poate deplasa sau care nu se poate ridica?
Vede ti mioriticul deschizand o usa la comanda sau sa il trimite ti in casa sa va aduca un ziar ?

Trebuie sa fim corecti cu ceea ce este mioriticul.
Mioriticul nu este chiar bun la toate.


costel
Posts: 2
Joined: Thu Jan 30, 2014 2:00 pm

Va multumesc pentru mesaj Domnule Alin Pana dar mie nu imi trebue un caine sa imi deschida usa sau sa imi faca alte treburii,multumesc lui Bunul Dumnezeu ca ma descurc si singur,mie imi trebue pentru ami pazi curtea si am si un mascul care este crescut de mine de mic si este foarte ascultator si ma inteleg fff bine cu el imi plac mioriticiii foarte mult si sunt si foarte ascultatorii,depinde cum il inveti de mic,inca o data va multumesc mult.


zestrea stupilor
Posts: 3
Joined: Fri Jan 31, 2014 2:02 pm

buna ziua ..... pune ceva poze te rog cu femela care o ai


Post Reply

Return to “Anunțuri / vânzări / cumpărări / monte / adopții”