Istoria surprinsă în imagini

De la începuturi până în prezent.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Da, într-adevăr, un articol care face cinste istoriei Ciobăneștilor Românești ! Vă mulțumim d-le Cristian că l-ați sugerat ca fiind un mesaj care se impune a fi cunoscut !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Mioritici în urmă cu 22 de ani
Expoziția Canina Târgul Mureș - 1999

Arbitru Attila Kelemen
Mioritic: Dârzu - proprietar Constantinescu Marian Tudor
Marian-Constantinescu-1999.jpg
Targu-Mures.jpg


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Târgu-Mureș - 1999. Expoziția - Canina
Targu-Mures...jpg
Targu-Mures-1999.Expozitia-Canina.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mulțumim Daniele pentru pozele de arhiva și bine ai revenit pe Forumul raselor.
Frumoase vremuri !
Pe dl Constantinescu îl recunosc, însă cine sunt oare ceilalți domni? știe careva?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Puicin Laurentiu
Posts: 3
Joined: Sat Jan 02, 2021 12:11 am

Prima canisa de Mioritic inregistrata in 1937. Foto revista ,,Carpatii - 1937". Prima participare a unui astfel de caine la o expozitie a fost la 9-10 octombrie 1937 la Timisoara - masculul de Haiduc din muntele Tarcu

Foto 43.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Puicin Laurentiu wrote: Thu Mar 04, 2021 2:26 pm Prima canisa de Mioritic inregistrata in 1937. Foto revista ,,Carpatii - 1937". Prima participare a unui astfel de caine la o expozitie a fost la 9-10 octombrie 1937 la Timisoara - masculul de Haiduc din muntele Tarcu
Mulțumim pentru această informație inedită și pentru preocuparea constantă de care dați dovadă pentru rasele românești. Știu că aveți publicată o carte despre Câinii românilor, veți mai reedita această carte-document căci e de negăsit ?!

Aș dori să vă adresez o întrebare :
Care este poziția dvs în legătură cu posibia extindere a strămoșului ciobănescului mioritic în vecinătățile țărilor române ținând seama de perioadele istorice parcurse de acestea și de traseele atestate ale oierilor valahi (români) atât la nord până în Carpații polonezi cât și la est dincolo de Odessa către Crimeea și Nordul Mării Negre ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Parerea domnului Puicin ar fi binevenita in legatura cu soiu asta de "mioritic" ce-l intalnim mai in toata Europa si nu numai.

https://www.mioriticul.ro/forum/viewtop ... =94&t=4306


Puicin Laurentiu
Posts: 3
Joined: Sat Jan 02, 2021 12:11 am

Zilele trecute pe cand reciteam Marea Enciclopedie Agricolă, vol. I, Editura P.A.S. Bucureşti, 1937, interesat fiind de tipurile de caini ciobanesti si cai existenti in acel moment in Romania Mare, am avut o surpriza extrem de placuta. Pe fundalul unei fotografii destul de cunoscute, infatisand Cainii ciobanesti ai d-lui I. Cămărășescu, am remarcat imaginea unui Ciobanesc Romanesc Corb extrem de asemănător celor din zilele noastre. Cum I. Cămărășescu a fost președintele juriului la marea expozitie canina din parcul Carol, organizată de către Societatea pentru îmbunătăţirea rasei canine din România, pentru popularizarea raselor naţionale si desfășurată între 6-9 iunie 1935, putem concluziona că este prima fotografie a unui Corb într-un show canin! Atentie la câinele din plan secund!
52f28744-a8a3-435f-851c-8e34aad14095.jpg
c370a515-5f0a-49ca-adc6-f98556213354.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Întradevăr foarte bună observație. Cred că nimeni nu a mai semnalat prezența acelui C. Corb până acum.

Am și eu un volum vol IV al Marii Enciclopedii Agricole unde am găsit mai demult prin 2013 o descriere si câteva imagini cu ciobănești. Probabil vă sunt cunoscute.
Aveti toate editiile ? poate mai sunt si altele cu informații , imagini inedite.... Știți cumva câte volume mai sunt ?
prima pagina Marea Enciclopedie Vol IV.jpg
descriere ciobanesti.jpg
descriere ciobanesti2.jpg
caine ciobanesc din vrancea.jpg
cioban din vrancea.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Puicin Laurentiu
Posts: 3
Joined: Sat Jan 02, 2021 12:11 am

Nu stiu cate volume sunt, dar volumul I este destinat literelor A-C. Eu mai am inca 3 volume, dar nu consecutive..


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Puicin Laurentiu wrote: Tue Mar 09, 2021 4:34 pm Nu stiu cate volume sunt, dar volumul I este destinat literelor A-C. Eu mai am inca 3 volume, dar nu consecutive..
Întâmplarea face ca am dat azi accidental peste câteva informații scrise în 2013 pe forum la topicul "---Câinele Ciobănesc -" în legătură cu Enciclopedia Agricolă.
Oliviu Secara wrote: Sat Jan 05, 2013 1:06 pm Căutând ceva în biblioteca personală, am găsit întâmplător niște volume extraordinare !
Vă voi pune la dispoziție câteva documente extrase din "Marea Enciclopedie Agricolă" !

Aceasta este compusă din 5 volume care au peste 750 de pagini fiecare. Primele pagini ale volumului I au început să fie tipărite în ianuarie 1936, iar ultimul volum a văzut lumina zilei în 12 iulie 1943.
Ideea acestei lucrări a apărut în preajma anului 1925, moment în care au început să se facă și primele demersuri în vederea realizării Enciclopediei.

- Vol IV
Image


"Celor care trudesc pe brazda românească, închin lucrarea aceasta, ca o mărturisire de recunoștință pentru ceeace reprezintă ei, față de neamul românesc." (C. Filipescu)

- imaginile de mai jos au fost preluate din volumul IV și veți găsi în ele o scurta descriere, informații despre
  • - Dârzenia ciobăneștilor românești
    - Talie
    - Conformație
    - Procentul dintr-o anumită zonă de câini tipici conform standardului Institutului Național Zootehnic din 1934
Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Puicin Laurentiu wrote: Thu Mar 04, 2021 2:26 pm Prima canisa de Mioritic inregistrata in 1937. Foto revista ,,Carpatii - 1937". Prima participare a unui astfel de caine la o expozitie a fost la 9-10 octombrie 1937 la Timisoara - masculul de Haiduc din muntele Tarcu


Foto 43.jpg
Este mult neadevar in cele afirmate mai sus! Asociatia Regala Romana nu avea inregistrata rasa de caine ciobanesc romanesc mioritic. Numele ei a venit dupa razboi si dupa infiintarea intr-o bucatarie la Cluj a ACHR! Initial i s-a spus “barac” si apoi dr Ruxandra Nicolescu, ing Paul Mirea, etc au decis inregistrarea si inlocuirea celui de barac cu cea de mioritic
Dnul Puicin fost membru CNCCR din prea mult praz patriotic a inceput de multi ani sa “descopere” tot felul de povesti pentru copii doar!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Anul 1977, poza "furata". Ce vedem noi aici? Un cap adevărat "românesc",cu linia frunții tipică, ochii migdalați, buze "ne-căzute". Talia cainelui e cea adecvată utilității și adevărului, undeva la 68-70 maxim, însă acei copii vor povesti acasă că au mângâiat un câine uriaș și într-adevăr, acel câine și toți ca el, e, adică era, un uriaș care a creat legendele despre ciobănești. Uriașii de acum creează doar "basme".

FB_IMG_1617381698654.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Uite-l cu jujeul la locul lui... Ce imagine ! Instantaneul acesta cred că spune ceva și despre temperamentul Ciobănescului Românesc având în vedere cum e de încorsetat de pleiada de copii. Sper să mai apară astfel de documente pt a corecta într-un fel percepția actuală despre Ciobăneștii moderni (fie că sunt fricoși, fie că sunt prea agresivi).
Dl. Nelu, mă bucur că vă implicați constant și de câteva zeci de ani în indicarea și promovarea ciobăneștilor reprezentativi pt spațiul românesc.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Câmpulung Moldovenesc, Suceava 1985
Mioritic și Bălan cu jujee verticale
FB_IMG_1625979363981.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Amintire din '95 BRUXELLES- Belgium. A 100-a aniversare a fundatiei chinologice St. Hubert si Euro Dog Show 1995.



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Poza este făcută în Teregova, jud. Caras-Severin, în jurul anului 2000

Poza este făcută în Teregova, jud. Caras-Severin, în jurul anului 2000
Poza este făcută în Teregova, jud. Caras-Severin, în jurul anului 2000


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Tipul Ciobănescului Carpatin fotografiat în anii 1950 în apropiere de Năsăud

Oieri cu ciobănești în anii ‘50 în apropiere de Năsăud România
Oieri cu ciobănești în anii ‘50 în apropiere de Năsăud România

Detaliu Oieri cu ciobănești în anii ‘50 în apropiere de Năsăud
Detaliu Oieri cu ciobănești în anii ‘50 în apropiere de Năsăud
Realizate de Tămaș, fotograful muzeului Etnografic din Cluj-Napoca în anii 1950 din câte știu .


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

“ O poză de acum 105 ani cu un bălan. Ciobănesc și câine de vânătoare, din zona Transilvaniei. Este printre cele mai vechi poze cu Ciobănesc Românesc Bălan.”

5CFEC10B-CD5B-42EA-A971-52D9C6A0BA70.jpeg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Doctorul Ilie Lupu și un mioritic de-al său la o competiție chinologică în Brașov în vremea comunismului.

Dr. Ilie Lupu în ținută completă - cu mioritic, bâtă de oier și fluier la cingătoare.
Dr. Ilie Lupu în ținută completă - cu mioritic, bâtă de oier și fluier la cingătoare.

FEDDF505-A1CA-4823-A24B-2BF7206599EB.jpeg


C8F1C83A-58DC-4720-B07D-F2F8413BC386.jpeg
F5F5B6FE-ED89-4DA5-8284-0226346D36D1.jpeg
Video, sursa:
[media]https://fb.watch/mo7KI6aCru/[/media]


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Istoricul raselor”