Căței și tineret Mioritic

Discuții generale, materiale foto și video
Scrie răspuns
lilith

Pai prima data la ala m-am uitat. Apoi am vazut masca aia neagra perfecta, in poza in care am incercuit-o :))) Daca e fetita, e superba!!
Oricum, la cat sunt de faini, oricare dintre ei ar fi fost un companion perfect pentru baietelul meu! :))

Imagine
Oliviu Secara
Site Admin

În poza pe care ai încercuit-o este Luna din Zestrea Stânelor și este în proprietatea lui Ionuț Ungheanu - canisa de Tohan. E o femelă deosebită, uite îți pun mai multe poze de când era mică. :)
Nu-ți spun Lilith care îți era destinat. :mrgreen: e secret !
Din păcate nu ajung la Alba....

Imagine

Imagine

Imagine

„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
NELU ILEA

da , foarte frumoasa Luna din Zestrea Stanelor

Oliviu Secara
Site Admin

Iacătă-l Luciana și pe zmeu ! În sfârșit l-am adus în prim plan :lol:
      • Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
lilith

Cat e de dulce!!! Acolo pe photobucket, in grup, sunt fratiorii din acelasi cuib? Foarte omogen cuibul, superbi toti!!

Imagine
lilith

Ieri l-am cunoscut pe Ursu, un mascul foarte fain, de un an jumate, aflat in proprietatea unor cunostinte care nu prea se ocupa de el. Ursu pazeste o proprietate la care stapanii ajung doar in weekend, insa in cateva luni unul din stapani iese la pensie (din cate stiu lucreaza in minerit, deci varsta de pensionare e mai mica) si se va putea ocupa de el.
E impaslit cum rar mi-a fost dat sa vad, doar cu foarfeca sau masina de tuns se mai poate face ceva. Mi-au promis ca se ocupa iar din primavara ma voi ocupa de educatia lui, pentru ca vrea sa-l prezinte si in expo. Cainele provine de la ciobani deci nu exista pedigree sau genealogie cunposcuta.
Ca defecte: nasul depigmentat, ochii o idee deschisi la culoare, dar nu mult. Insa cat de eliminatorie e depigmentarea nasului? Il va impiedica sa-si ia dreptul de monta si sa-si faca un pedigree tip C?
Cainele e tanar si mai trebuie sa se lateasca un pic.
Ca plus: temperament excelent. Mi-a luat o ora sa ma accepte, a sarit sa ma muste (noroc ca am reflexe bune inca), dar pe copilasul meu (de fix aceeasi varsta cu el) l-a acceptat din prima si l-a pupat, l-a urmarit prin gradina, s-a jucat cu el. Abia apoi m-a acceptat si pe mine si m-a lasat sa-i vad muscatura (in foarfeca), osatura (foarte buna, e teapan pe picioare), capul. Miscarea e armonioasa, calca bine. Nu i-ar strica, insa, niste vitamine, sa se mai intremeze un pic. Faptul ca au incercat sa-l pieptene pe picioare l-au cam lasat fara par, insa isi va reveni pana in primavara.
Imagine

Imagine

Imagine
Oliviu Secara
Site Admin

Pintea din Zestrea Stânelor

-fotografiat la 3.5 luni
Imagine

Imagine

lilith

Of, doamne! Frumos mai e!!

Imagine
Mihaitza

Frumos e ...da-ne ceva detalii despre el Oliviu :D

"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Oliviu Secara
Site Admin

Dacă ați ști și pe cine are în genealogie v-ați da seama și cât e de valoros, nu doar frumos. :D

lilith

Daca ne-ai spune, am sti! :)

Imagine
Oliviu Secara
Site Admin

Filmare pui Ciobănești Mioritici la joacă

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qPTje8c ... e=youtu.be[/youtube]

[youtube]https://youtu.be/qPTje8cdLUQ[/youtube]

Scrie răspuns

Înapoi la “Galerie și videotecă + Discuții”