CULOAREA la Mioritic

Controverse, discuții, clarificări
User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Din cate am citit se pare ca unii albitrii defavorizeaza un caine de culoare alba in favoarea unui caine alb cu pete negre sau gri.
Aproape toata lumea cunoaste Ciobanescul Mioritic ca fiind un caine alb cu blana mare.
Tot mai multi crescatori incearca sa obtina caine albi cu pete negre.
Se pare ca se vrea sa se excluda cainele alb din cauza ca in timp prin incrucisarii doar de caini de culoare alba ar putea aparea unele probleme (nu stiu si daca s-au facut si cercetari in acest sens sau sunt doar niste pareri, sau interesul cuiva). :idea:
Inca o fraza ca tema de discutie - prin incrucisari de caini de culoare alb cu negru (sa zicem pete negre in proportie de 40 %) nu ar purea sa avem intr-un viitor caini negri cu pete albe?, care binenteles ar fi exclusi. :?:


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Eu am o catelusa alba pe care am imperecheat-o cu un mascul alb cu pete negre, rezultatul - catelusi albi cu pete negre, niciunul alb :D


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Daniel, va pun mai jos o descriere mai veche a Ciobanescului Mioritic. Fiti atent ce scria la culoare, roba dar si la talie....

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Asa stiam si eu despre culoare (mioriticii sunt in procent foarte mare albi), dar mai nou se observa o asazisa excludere a mioriticilor albi :!:
Poate se rescrie standardul :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Toata lumea in prezent se uita la culoarea parului dar un aspect foarte important si care este din ce in ce mai rar este culoarea pielii. Lucru specificat foarte clar mai sus in postarea lui Oliviu. Oare mai urmareste cineva acest aspect?


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Domnule Curtean, culoarea pielii trebuie sa fie rozie cu pete de culoare cenusii?
Multumesc.


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Am vazut mioritici cu nuanta de negru in proportie mai mare decat alb (aproximativ 70% negru) este normal?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ce zice standardul:
CULOARE:
Culori uniforme: Câini în întregime de culoare albă sau gri.
Robă bălţată: Fondul trebuie să fie alb cu pete bine definite de culoare neagră sau gri.
Se stie ca in cadrul populatiei de mioritic predomina mioriticul alb si mioriticul alb cu pete gri. Cunoscând acestea, NU s-ar putea accepta ca fiind o scapare a standardului faptul ca nu se specifica si culoarea gri cu pete albe, deci fondul gri cu pete albe. Dar daca s-a acceptat mioriticul in totalitate gri, nu vad de ce ar fi o problema Mioriticul cu fondul gri si pete albe; dar doar atat, aici se pune punct, fara alte combinatii de culori. Asta referindu-ne la culoarea gri de exemplu...
Inseamna ca fondul NU poate fi gri cu pete negre. Ce sa mai vorbesc de fondul negru cu pete albe !!!!???
Mioriticii fara defect de culoare nu pot fi albi tarcati cu pete galbene si nici albi tarcati cu pete maro.

De ce atat de mult NU? pt ca nu este specific acestei rase si nu ne interteseaza o eventuala "evolutie" care sa indeparteze mioriticul de la coloristica lui de baza. Cei care sunt crescatori au acceptat ideea de conservare a rasei, inclusiv paleta de culori si proportiile dintre acestea.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Se tinde catre eliminarea albului complet ca urmare a necesitatii de pastrare a unei identitati clare a rasei in raport cu altele.SRO-ul este alb complet si la o prima vedere este asemanator pana la 100% cu mioriticul!
Rusii au obtinut in urma unei selectii riguroase si a unui tratament alimentar si medicamentos bine puse la punct exemplare de talie foarte mari in timp ce la noi gratie intereselor personale promovate de diversi crescatori si arbitrii s-a reusit o scadere dramatica a taliei la mioritic.Avem caini campioni la ACHR nanisti dea dreptul!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

cezar osiceanu wrote:Se tinde catre eliminarea albului complet ca urmare a necesitatii de pastrare a unei identitati clare a rasei in raport cu altele.SRO-ul este alb complet si la o prima vedere este asemanator pana la 100% cu mioriticul!
Rusii au obtinut in urma unei selectii riguroase si a unui tratament alimentar si medicamentos bine puse la punct exemplare de talie foarte mari in timp ce la noi gratie intereselor personale promovate de diversi crescatori si arbitrii s-a reusit o scadere dramatica a taliei la mioritic.Avem caini campioni la ACHR nanisti dea dreptul!
Mr Osiceanu,

Din moment ce am vazut ca tot repetati/mentionati despre dimensiunile mioriticilor, cum ca sunt nanisti, prea mici....etc, cam ce inaltime minima necesara sugerati ca ar fi de dorit sa aiba un mascul de CRM.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Salutare!

Nu am reusit sa ma abtin si am sa spun ce am observat in utimii ani.

1)Dantura ciobanestilor tinde sa fie marunta, ceea ce cred ca nu e ok.
2)Statura tinde sa fie din ce in ce mai mica.
3)Incrucisari facute aiurea, ce dau exemplare foarte diferite de la o canisa la alta.
Lucru care arata faptul ca rasa nu e stabila deloc.
4)Dorinta arzatoare a detinatorilor de canise de a obtine o rasa de show, ce poate fii vanduta cat mai bine.
5)Prezenta ciobanestilor in miniatura in numar cat mai mare(femele inalte cat o pisica, masculi inalti ca o vulpe).
6)Cat mai multe exemplare de show, incapabile de a face paza.

In principiu as pune accent pe acest frumos cuvant 'paza', inca necunoscut de multi crescatori de mioritici :) .
Faptul ca acesta rasa s-a perpetuat de a lungul timpului(de acum sute de ani) a fost datorita capacitatii mioriticului de a faza paza, prin curaj, masivitate, darzenie etc...
La mioritic cu ceva timp in urma s-a urmarit capacitatea de a face paza fata de diverse animale alea naturii/pradatorii, de hoti, dar si posibilitatea de a trai in conditii mai dure fara o hrana foarte pretentioasa.
Cele mentionate mai sus, usor, usor incep sa dispara din pacate.
Asistam la masculi mioritici foarte mici, sub 75cm si femele sub 70-65cm, care pe langa faptul ca nu au o statura impozanta nici nu sunt capabili sa faca paza.
Sa definim putin cuvantul 'paza' - daca avem o javra care sta in curte si latra, asta nu insemana ca face paza, se poate spune ca te anunta dc intra cineva in curte sau nu. Pana la urma peste orice caine se poate intra, ideea e, cat de greu se poate intra in momentul in care tu nu esti acasa.
E diferenta intre a latra si a te face varza daca pe prinde prin curte.

Am avut un mioritic acum 15 ani, si o corcitura dintre un mascul mioritic si o femela ciobanesc german.
Ei nu latrau prea mult, pt ca aveau alta treaba, dc puneau botul pe tine, ajungeai sigur la urgenta. Motiv pt care atunci cand erau liberi, bunicul lega bine poarta cu zavoru, sa nu intre un bezmetic, care sa junga la urgenta, iar el pe la politie.
Cam asa erau ciobanestii din vremuri mai trecute.

In rest success pe la show, ca de acolo ies banii!!!


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Tot asa sunt si acum, numai ca aceștia nu sunt promovați, nu sunt pe placul arbitrilor. Un proprietar de canisa, i mi spunea ca el nu are ce sa faca cu astfel de câini, lui ii trebuie caini fara NERV, el are ca obiectiv participarea in expoziții.
Eu am o proprietate pazita de 3 fete (doua de mioritic si una de ciobanesc german), unde 6 luni din an nu sta nimeni pe acolo, li se pune mâncare suficienta (1kg/caine/zi) o data la saptamana, sau la doua saptamani, depinde de vreme, de nămeți ...
Principiul a fost: pe unul il mai păcălești, doi formeaza haita si al treilea a rămas ca si urmas. Caini astia chiar fac paza, chiar musca, nu doar latră, nu stiu ce este aia apa la temperatura camerei, iarna ling gheata, zăpada - se gospodăresc singure.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

GospodariaTYM wrote:Tot asa sunt si acum, numai ca aceștia nu sunt promovați, nu sunt pe placul arbitrilor. Un proprietar de canisa, imi spunea ca el nu are ce sa faca cu astfel de câini, lui ii trebuie caini fara NERV, el are ca obiectiv participarea in expoziții.
...(...)
Dacă asta vine din partea unui crescător e întradevăr dureros... Despre cine este vorba ? Nu aveți rețineri în a indica deoarece orice bubă poate fi extirpată doar cu ”neplăceri”.

Nu dimensiunile unui câine îl fac impresionant sau ciobănesc, ci caracterul său, aptitudinile sale și atitudinea pe care o are câinele în diverse situații. Vă pot spune că un câine mediu ca și înălțime e mult mai impresionant dacă are o atitudine specifică mioriticului decât un mastodont îmblănit ca un urs polar deformat din multe puncte de vedere inclusiv instinctual.

Mai jos voi atașa câteva fotografii făcute azi în teren cu un mioritic nealterat [ca dimensiuni și temperament - (din păcate nu vă puteți da seama prea bine de temperament din fotografii...evident !)].
Acest câine nu a fost periat în viața lui de nimeni ! Are o îmblănire NORMALĂ pt. un mioritic, nu are nimic exagerat din punct de vedere anatomic.
Că tot subiectul topicului este ”CULOAREA” e un exemplar mantalat cu gri, pt. cei care încă nu cunosc acest aspect.
      • Image

        Image

        Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

alinzmara wrote:Salutare!

Nu am reusit sa ma abtin si am sa spun ce am observat in utimii ani.

1)Dantura ciobanestilor tinde sa fie marunta, ceea ce cred ca nu e ok.
2)Statura tinde sa fie din ce in ce mai mica.
3)Incrucisari facute aiurea, ce dau exemplare foarte diferite de la o canisa la alta.
Lucru care arata faptul ca rasa nu e stabila deloc.
4)Dorinta arzatoare a detinatorilor de canise de a obtine o rasa de show, ce poate fii vanduta cat mai bine.
5)Prezenta ciobanestilor in miniatura in numar cat mai mare(femele inalte cat o pisica, masculi inalti ca o vulpe).
6)Cat mai multe exemplare de show, incapabile de a face paza.
Ati facut o radiografie directa a situatiei la mioritic. ce e de facut pentru rasa ce strategii exista ca sa nu fie in peroicol :?:


User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

"Eu am o catelusa alba pe care am imperecheat-o cu un mascul alb cu pete negre, rezultatul - catelusi albi cu pete negre, niciunul alb :D"
Eu am imperecheat femela alba cu mascul cu pete si din 9 pui am avut 5 patati si 4 albi.
Ceilalti pui albi erau ca la carte fara depigmentari .
Parerea mea este ca depinde foarte mult de fondul genetic atat al femelei cat si al masculului.
Este intradevar trist ce se intampla cu mioriticii si cu faptul ca trendul este in scaderea dimensiunii si comercializare eficienta.
Unul din crescatorii de dupa 2005 (dupa omologarea UCI) imi spunea foarte senin ca poate fi catelul cat de corect dar pentru ca este alb nu va castiga nici un titlu. Nu l-am crezut dar dupa participarea la Cluj Dog show am ramas cu un gust amar.
Oricum trendul crescatorilor a fost foarte bine definit de catre un antevorbitor.


User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

Dupa expozitia din Austria am ajuns la concluzia ca la arbitraj chiar nu se mai tine cont de culoarea mioritucului.La clasa campioni a participat o crescatoare cu un mascul care avea in proportie de 75% culuoarea neagra. Si acuma ma intreb cum a putut acest exemplar sa fie jurizat campion. La clasa Puppy aceiasi crescatoare a expus o catea maro complet si a obtinut best puppy chiar daca era si fricoasa si agresiva. Ceva este intradevar putred, iar cainii in expozitie sunt efectiv jurizati dupa cum sunt ingrijiti si cum se prezinta in ring. Conform crescatoarei din Austria culoarea nu este importanta daca celelalte caracteristici sunt indeplinite. Pffffff.... Pe vremea UCI cainii cu mai mult de 40% negru erau exclusi de la reproductie , ce sa mai spun de cei maro complet. Mare pacat ca CNCCR nu mai exista.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

VonNeumalsch wrote:Dupa expozitia din Austria am ajuns la concluzia ca la arbitraj chiar nu se mai tine cont de culoarea mioritucului.La clasa campioni a participat o crescatoare cu un mascul care avea in proportie de 75% culuoarea neagra. Si acuma ma intreb cum a putut acest exemplar sa fie jurizat campion. La clasa Puppy aceiasi crescatoare a expus o catea maro complet si a obtinut best puppy chiar daca era si fricoasa si agresiva. Ceva este intradevar putred, iar cainii in expozitie sunt efectiv jurizati dupa cum sunt ingrijiti si cum se prezinta in ring. Conform crescatoarei din Austria culoarea nu este importanta daca celelalte caracteristici sunt indeplinite. Pffffff.... Pe vremea UCI cainii cu mai mult de 40% negru erau exclusi de la reproductie , ce sa mai spun de cei maro complet. Mare pacat ca CNCCR nu mai exista.
Din păcate și mai grav este că din ce în ce mai mult culoarea clasică a mioriticului, culoarea albă este pusă la zid și exemplarul depunctat... Arbitrii motivează că vor să facă diferențieri între mioritic și alte rase de ciobănești (vezi SRO), dar acest lucru este apanajul incompetenților, existând bieînțeles alte diferențe de anatomie între Mioritici și alte rase. Păcat că mioriticul primește și ”lovituri de imagine” la propriu, alterându-se paleta de culoari a rasei. Culoarea este însă un caracter usor de corectat. Întrebarea este de unde apar aceste culori atipice și în proporții atât de mari ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Doi Semifrați pătați din Xenopol din Zestrea Stânelor
Raport culori: în favoarea albului
Marcaje : gri la unul, gri închis la celălalt
Dispunere tărcături: în poziții aproape identice
9 respectiv 8 săptămâni
9 respectiv 8 săptămâni
Screenshot_20200626_083819_com.android.gallery3d.jpg
Screenshot_20200626_083639_com.android.gallery3d.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Seby
Posts: 24
Joined: Mon Jul 06, 2020 10:52 am

Buna ziu!
Multumesc de accept!
Am rugamintea pt cine il stie pe Xenopol sa-mi dea cateva detalii: talie,culoare, temperament, varsta etc


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Seby wrote: Mon Jul 06, 2020 10:57 am Buna ziu!
Multumesc de accept!
Am rugamintea pt cine il stie pe Xenopol sa-mi dea cateva detalii: talie,culoare, temperament, varsta etc
Iertare pt răspunsul întârziat.
Xenopol din Zestrea Stânelor e de culoare albă cu pete simetrice gri pe cap și 2 pete, una la baza cozii, iar cealaltă pe lateral.
Curând poze mai clare pt a se vedea culoarea, în orice caz cam aceasta ar trebui sa fie cromatica majorității mioriticilor: fond alb, mască simetrică și 2-3 pete gri restrânse pe corp.
IMG_20201219_083428.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Standardul raselor”