Ce lesa si zgarda folosim pentru Expo?

Post Reply
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

Buna seara,intreb si eu pe cei care deja si-au prezentat cateii in Expo cu ce fel de zgarda si lesa si-au dus cainele in ring? Suna poate prostesc dar de exemplu: zgarda de piele si o lesa de metal are cea?Va rog,nu ma criticati ca pun intrebari aiurea,dar la mioritic mi-e greu sa vad in fimulete ce aveau la gat;lesa am vazut din aceea subtire tip snur,samd.Nu am cunostinte in asemenea domeniu si vreau sa invat;asa cate putin.Va multumesc. :P


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Vad ca nu ti s-a rapuns la mesaj, daca nu e prea tarziu, incerc sa te lamuresc eu.
Daca ai un catel docil, il poti prezenta cu o lesa tip snur, subtire, dar daca ai un caine mai temperamental, care are obiceiul sa traga tare in lesa sau sa sara la alti caini, e de recomandat o lesa mai groasa, eventual o zgarda din piele.
Eu la Barac am folosit lese subtirele, pentru ca imi cunosteam cainele si puteam sa-l strunesc, dar chiar si asa a sarit la un moment dat la niste husky (nu-i plac deloc, probabil crede ca-s lupi?) care treceau pe langa el. Dar in ring a fost mereu docil si obedient, uneori aveam impresia ca ii place in expo, se "prezenta" singur. Astfel puteam sa-l prezint si cu un fir de ata de papiota.
Concluzie, cu antrenament mult si experiente acumulate, cainele tau poate fi prezentat lejer cu o lesa eleganta, subtirica. Dar numai tu iti cunosti cainele si stii ce temperament are. De preferat sunt lesele subtiri, e show de frumusete si iti dai seama ca daca il prezinti in lant, nu o sa ai acelasi rezultat. (nu ma refer la rezultatele cainelui in cadrul expozitiei)


Image
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

lilith wrote:Vad ca nu ti s-a rapuns la mesaj, daca nu e prea tarziu, incerc sa te lamuresc eu.
Daca ai un catel docil, il poti prezenta cu o lesa tip snur, subtire, dar daca ai un caine mai temperamental, care are obiceiul sa traga tare in lesa sau sa sara la alti caini, e de recomandat o lesa mai groasa, eventual o zgarda din piele.
Eu la Barac am folosit lese subtirele, pentru ca imi cunosteam cainele si puteam sa-l strunesc, dar chiar si asa a sarit la un moment dat la niste husky (nu-i plac deloc, probabil crede ca-s lupi?) care treceau pe langa el. Dar in ring a fost mereu docil si obedient, uneori aveam impresia ca ii place in expo, se "prezenta" singur. Astfel puteam sa-l prezint si cu un fir de ata de papiota.
Concluzie, cu antrenament mult si experiente acumulate, cainele tau poate fi prezentat lejer cu o lesa eleganta, subtirica. Dar numai tu iti cunosti cainele si stii ce temperament are. De preferat sunt lesele subtiri, e show de frumusete si iti dai seama ca daca il prezinti in lant, nu o sa ai acelasi rezultat. (nu ma refer la rezultatele cainelui in cadrul expozitiei)
Multumesc de raspuns.Intradevar a fost 1 iesire in expo si am preferat sa mearga cu o lesa metalica+ ca este greu sa ii gasesc zgarda pe marimea necesara.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Daca faci cate 10 minute pe zi un antrenament de show, vei putea sa-l prezinti cu lesa-snur. La alea nu e nevoie de zgarda pentru ca fac bucla, ca un latz. Daca ai fi fost mai aproape de mine m-as fi oferit cu drag sa ti-l pregatesc de show si sa-l invat cu lese subtiri.


Image
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

lilith wrote:Daca faci cate 10 minute pe zi un antrenament de show, vei putea sa-l prezinti cu lesa-snur. La alea nu e nevoie de zgarda pentru ca fac bucla, ca un latz. Daca ai fi fost mai aproape de mine m-as fi oferit cu drag sa ti-l pregatesc de show si sa-l invat cu lese subtiri.
Daaaaaaa,era de acceptat oferta...dar distanta.Lasa pana in viitorul apropiat cand depisteaza marii oameni de stiinta cum sa ne teleportam.... :mrgreen:


Meseșan Cori
Posts: 2
Joined: Fri Mar 25, 2022 4:04 pm

Va rog sa îmi puneți o poza exemplu cu lesa pentru expoziție și zgarda.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Meseșan Cori wrote: Fri Mar 25, 2022 4:14 pm Va rog sa îmi puneți o poza exemplu cu lesa pentru expoziție și zgarda.
Folosesc aceste modele de lese de prezentare și le consider destul de elegante, iar rezistența lor este suficientă.
Screenshot_20220327_085013.jpg
Lesă cu zgărdiță pt prezentare din șnur textil f rezistent cu posibilitatea de reglaj în funcție de circumferința gâtului
Lesă cu zgărdiță pt prezentare din șnur textil f rezistent cu posibilitatea de reglaj în funcție de circumferința gâtului
Lesa de prezentare din piele
Lesa de prezentare din piele


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Reguli, Arbitri și arbitraje”