Ciobăneștii Golani din Banat

Moștenirea spațiului Balcano-Carpatic
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Aș dori să prezint încă o "rasă" autohtonă românească , prea puțin cunoscută și tot mai rar întâlnită se pare.

Dacă aveți poze, sau mai multe informații despre ei, vă rog să nu vă sfiiți si să le împărtășiți și cu noi. Cred că nu sunt singurul curios :)

Am găsit un clip cu ei pentru cei ce nu sunt familiari cu acest tip de câini .



Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

"golani" pt ca nu au par lung.
Interesant soi de caini,nu se prea stie mai nimic de ei.


Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Din ce se vede in acel clip video nu cred ca avem o rasă mai puțin întâlnită... sunt Kangali, Asia Central si incrucisari între ei.


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Nu...soiu asta de caini o fost prezentat pe forumul animale.ro acum vreo 6ani si acel tanar zicea ca il cunosc din batrani.

Topicul asta Obarsia soiurilor de caini vrea sa arate cate soiuri de caini avem in tara si sa comparam cam cu cine se aseamana si de unde ar veni....nu stiu daca sunt vreun soi de kangal....
Soiurile de caini au venit odata cu popoarele migratoare si cu cuceririle(cucerirea romana de exemplu).

Lamuriri vom avea cand cineva din zona va intra pe forum sa ne lumineze...

Mai sunt cateva soiuri din tara despre care nu prea stim ninic si care le vom prezenta in topicul asta.


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Sa-l fi adus turcii... :D
Mie imi pare si un soi de caine bun de vanatoare...


Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Aici se vede clar ca nu e vorba de ceva vechi, Kangali sunt in Romania de peste 10 ani, Asia poate si înaintea lor(exemplarul din spate, cel roșcat cu alb).
Nu contest ca ceilalti câini suri, nu provin din bătrâni, dar ce ii evident, nu avem cum să zicem că a altceva.
Attachments
Screenshot_20210122-205331_YouTube.jpg


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Se aseamana,dar lucrurile trebuiesc privite altfel,adica soiul asta e cunoscut din batrani,deci de cel putin 3-4 generatii.
Acum ca a fost adus de turci,sau vreun popor turcic se prea poate,trebuie vazut influentele din zona respectiva.Satele din zona daca ai bagat de seama au rezonanta sarbeasca,fizionomia e una romaneasca si slava din cate am vazut in caraș.
De ce un caine care se aseamana cu kangal...deocamdata nu m-as arunca sa spun un raspuns sigur.


Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Dar nu seamănă, au caracteristice rasei actuale!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nu știu dacă Ciobăneștii din video sunt cei mai reprezentativi pt Ciobăneștii Golani, întradevăr aceștia seamana poate cu metișii despre care amintea și Dorian...

Cert este că se discuta mult despre acest tip de Ciobănesc golan, golaș la un moment dat în urma cu mai bine de 7-8 ani însă toate informațiile din online au dispărut odata cu forumul animale, dar și apariția grupurilor de Facebook (unde nu se pot lega discuții utile, fie vorba între noi) a contribuit la sclerozarea subiectului și a talentului unora de a povesti și de a mărturisi unele lucruri direct din teren și care se dovedeau relevante pt Ciobăneștii Românești în general.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Nici mie nu mi se par ceva câini românești ci mai degrabă metisari de asiatic la kangal😑


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Chiar culorile astea erau amintite pe forumul animale.ro acum pe care le vedeti aici.
Si nu sunt kangali,e pur si simplu soiu ala de caini "golani".


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Nu știu momentan ce sa zic ...după părerea mea mioriticul, carpatinul , corb, crb unde e mai complicat , balan consider ca ar fi fără discuție rase românești.. de astigmatism tind sa cred ca s-au format prin infuzii ...Dar dacă se descoperă și se atesta ceva e un lucru bun ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Novaconi wrote: Fri Jan 22, 2021 9:39 pm Nu...soiu asta de caini o fost prezentat pe forumul animale.ro acum vreo 6ani si acel tanar zicea ca il cunosc din batrani.

Topicul asta Obarsia soiurilor de caini vrea sa arate cate soiuri de caini avem in tara si sa comparam cam cu cine se aseamana si de unde ar veni....nu stiu daca sunt vreun soi de kangal....
Soiurile de caini au venit odata cu popoarele migratoare si cu cuceririle(cucerirea romana de exemplu).

Lamuriri vom avea cand cineva din zona va intra pe forum sa ne lumineze...

Mai sunt cateva soiuri din tara despre care nu prea stim ninic si care le vom prezenta in topicul asta.
Induiosator! Ce limbaj chinologic elevat : soiuri de caini! Ce inventii interesante gen”soiurile de caini au venit odata cu popoarele migratoare....”
de unde le scoateti ca pana si palaria lui Iozefini ar fi geloasa!


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Acum inteleg de ce pe toate forumurile a-ti primit comentarii acide...nu imi place o atitudine dintr-asta si nici nu cred ca are rost sa raspund tot pe tonu asta.
Sustin ceea ce am scris mai sus,multe din soiurile noastre de caini au venit cu popoarele ce ne-au cotropit.
Nu se puteau forma pe teritoriul tarii noastre atatea soiuri de caini(rase ca sa vorbim frantuzeste).
Avem ciobanesc mioritic,carpatin, Bucovinean, Corb, Bălan.
Caini de intors
Copoi
Si cateva varietati de caini neomologate,despre care se stiu foarte putine lucruri.
Aceleasi soiuri de caini ii intalnim in diferite tari Europene...ciobanescul mioritic am vazut ca e intalnit aproape in toate tarile din Europa ( viewtopic.php?f=94&t=4306 ) .
Deci cine poate spune unde s-a format cu exactitate?Clar cateva soiuri(rase)de caini au venit prin popoarele migratoare.
Nu s-au format toate rasele romanesti pe teritoriul Romaniei.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Poza este făcută în Teregova, jud. Caras-Severin, în jurul anului 2000

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Așa zișii “Ciobăneștii Golani” observati a fi răspândiți in zona Banatului; mai jos un exemplar filmat în localitatea Domașnea aflată între Orșova și Caransebeș.


Filmare
Poze


Ciobănesc Golan cu Colțar
Ciobănesc Golan cu Colțar
41D6E5E3-52AD-46E1-8BDC-46D2F63FF3BE.jpeg
39DE71D3-1C22-420C-A3F1-895190CCCCC9.jpeg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Andrei Manasa
Posts: 30
Joined: Fri Oct 28, 2022 3:57 pm
Location: Tescani/Bacău
Contact:

Sincer să fiu câine exact ca acesta a avut bunicul meu, aveam vreo 7 ani când a murit otravit, îl chema URSU. Îl adusese tot din zona Banatului de la o stână și mi-a zis că ăsta este un ciobănesc din bătrâni cum rar se mai găsesc. Personal nu cunosc rasa , dar era un câine foarte inteligent, făcea paza de noapte în locul lui bunicamiu la depozite , lătrat ca ăla eu nu am mai auzit nici în ziua de astăzi la vreun câine , gros , răsuna satul când lătra Ursu. Păcat că și-a găsit sfârșitul la 10 ani în anul 1997 , bunicul meu zicea că încă era un câine în putere și că soiul asta de câini trăiau 15-16 ani.


Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Doua exemplare (frati) din Paltinis- Caraș-Severin. Acești caini sunt încă în coproprietate mea, adusi de tata personal de la un cioban.
Cainii sunt liniștiți, dar la nevoie nu ii mai recunoști.
Au o muscatura și niște canini impresionanți cum nu mulți caini au.
Attachments
Screenshot_20211230-122854_Gallery.jpg
Screenshot_20211230-122846_Gallery.jpg
Screenshot_20211230-122821_Gallery.jpg
20221024_131519.jpg


Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Dl dr Oliviu Secara poate confirma cele văzute.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Fășie Dorian wrote: Wed Dec 21, 2022 10:02 am Dl dr Oliviu Secara poate confirma cele văzute.
Când l-am vazut instant mi-am adus aminte de câinele tau fumuriu pe care l-ai prezentat in pozele de mai sus. Întradevăr au un cap lat și niste fălci cu dințoci grozavi. În filmare și poze nu prea pare dar când stai lângă ei nu ai cum să nu fii impresionat .

D-le Andrei Manasă poate în arhiva dvs personală găsiți o poză cu bunicul și câinele său.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Obârșia soiurilor de câini”