Consangvinizari greșite, incorecte, etc.

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Adrian, aș încerca să vă explic cu cea mai mare plăcere, dar cred că mi-aș răci gura de pomană întrucât nu aveți cunoștințele necesare să înțelegeți, dovada fiind că ați făcut consangvinizări repetate pe multe generații la rând fără să știți măcar să calculați coeficientul de înrudire și coeficientul de consangvinizare a câinilor cu care ați dorit să lucrați.
Ba mai mult, ați scris mai jos tot ce știați dvs despre consangvinizare :
Adi Curtean wrote:Pentru toti neaveniti in ale chinologiei cea mai stransa consangvinizare permisa este TATA-FICA, cea ce imi aratati dumneavoastra este o consangvinizare destul de stransa dar permisa Nepot-Matusa, va las pe voi sa cititi si sa descoperiti gradul de consangvinizare.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Oliviu Secara wrote: Sau vi se pare normal ce este prezentat mai jos ?



Image
Mi s-ar parea mai normal daca doua surori ar avea macar un parinte comun. La noi in sat asa e.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Curtean iar nu ati priceput nimic si incercati sa ne aburiti ptr a ascunde minciuna si prostia din aceasta consangvinizare!
Consangvinizarile se fac dirijat si dupa exemplare de elita iar ANUC NU A FOST ASA CEVA! PRICEPETI ASTA?
Mai mult in afara celei facute de dvstra mai sunt si cele facute la fel de tampit de canisa de Curtea Veche sau si acolo nu este tot aceeasi problema?
Tin sa va spun ca am facut si eu o consangvinizare din cele mai stranse permise de legile geneticii dar am avut grja ca trei generatii dupa aceea sa nu mai apara apoi nimic din linia cainelui dupa care s-a facut acea consangvinizare!
Asa ca lasati prostiile si minciunile ca o sa ajungeti ca si Pinochio!!!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Nelu, mai uitați-vă o dată la bagajul genetic.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Ma uit degeaba, verisoarele tot nu-s surori.
Nationalismul lui Cezarica nu-l scuteste de incapacitatea de a deosebi cele trei rase de ciobanesti romanesti ne-mioritici; Singura intrebare e daca este vorba de incapacitate sau rea-credinta. Eu zic ca is amandoua laolalta cu un plus pentru reaua credinta.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nelu Albiter wrote:Ma uit degeaba, verisoarele tot nu-s surori.
Poate nu m-am făcut eu bine înțeles... e vina mea; ce-i drept, nu mă așteptam să aveți ceva de obiectat.
Să rectific.

Într-un cuib, puii obținuți moștenesc în mod diferit un procent mai mare sau mai mic din genele fiecărui părinte. De aceea unii dintre pui pot semăna mai mult cu tata, bunicul, mama etc. Întâmplarea face ca acel cuib să fie omogen sau nu, dar în fond zestrea genetică a acelor pui este aceeiași.

1. Cățelele ”Albina de Curtea Veche” și ”Bonie de Curtea Veche” NU doar că au aceeiași strămoși, dar sunt și produși de consangvinizare !
2. Cățelele ”Albina de Curtea Veche” și ”Bonie de Curtea Veche” sunt ”mai surori” decât puii frați de cuib pe care îi obțineți dvs. dintr-o montă gen Samio Erik x Alba (câini care nu au nimic în comun) !

Albina de CV
Image

Bonie de CV
Image

În paralel Albina și Bonie
Image

Concluzia o puteți trage singur. Și ca să fie dezastrul complet, ghiciți din cine se trage ”Luc de CV” și ”Holy de CV”
Priviți cu groază încă o dată pedigree-ul de mai jos :


Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
romeo
Posts: 39
Joined: Tue Feb 12, 2013 9:48 am

Vad ca tot se impiedica cineva de mine , dar eu o sa-mi pastrez calmul si limbajul cu care v-ati obisnuit .
DOMNULE CIOBAN femela despre care vorbesti nu stiu a cui e si nici din ce linie vine , oricum cine o are e om cu rabdare daca rabda asa ceva in curte . Parerea mea e ca seamana mai mult a cocostarc decat a caine ciobanesc .
Trecand la cealalta afirmatie ca sunt locotenentul lui Osiceanu va spun sincer ca eu n-am stiut , dar mi-ati atras atentia si am vazut ca are dreptate si cu conzagvinizarile si cu exemplarele postare pe facebook ( alea fara par , fara coada , cu coada inel ca de purcel s. a. ) Asa ca DOMNULE CIOBAN cand omu zice ca are cainele un defect si-l pozeaza si-l arata , si dumneata nu-l vezi inseamna ca ai o problema . Altfel n-avem nimic de impartit .

Succes !


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

romeo wrote:Vad ca tot se impiedica cineva de mine , dar eu o sa-mi pastrez calmul si limbajul cu care v-ati obisnuit .
DOMNULE CIOBAN femela despre care vorbesti nu stiu a cui e si nici din ce linie vine , oricum cine o are e om cu rabdare daca rabda asa ceva in curte . Parerea mea e ca seamana mai mult a cocostarc decat a caine ciobanesc .
Trecand la cealalta afirmatie ca sunt locotenentul lui Osiceanu va spun sincer ca eu n-am stiut , dar mi-ati atras atentia si am vazut ca are dreptate si cu conzagvinizarile si cu exemplarele postare pe facebook ( alea fara par , fara coada , cu coada inel ca de purcel s. a. ) Asa ca DOMNULE CIOBAN cand omu zice ca are cainele un defect si-l pozeaza si-l arata , si dumneata nu-l vezi inseamna ca ai o problema . Altfel n-avem nimic de impartit .

Succes !
dl arbitru de pica, arbitrajul se face in ring, fiecare isi iubeste exemplarul asa cum este. Ulterior ati sters comentariul de-ce? Da-ca sunteti curios intrebatil pe Oliviu, ca de-ce o facut monta respectiva cu linie din cnccr.. :)


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Oliviu Secara wrote:
Nelu Albiter wrote:Ma uit degeaba, verisoarele tot nu-s surori.
Poate nu m-am făcut eu bine înțeles... e vina mea; ce-i drept, nu mă așteptam să aveți ceva de obiectat.
Să rectific.

Într-un cuib, puii obținuți moștenesc în mod diferit un procent mai mare sau mai mic din genele fiecărui părinte. De aceea unii dintre pui pot semăna mai mult cu tata, bunicul, mama etc. Întâmplarea face ca acel cuib să fie omogen sau nu, dar în fond zestrea genetică a acelor pui este aceeiași.

1. Cățelele ”Albina de Curtea Veche” și ”Bonie de Curtea Veche” NU doar că au aceeiași strămoși, dar sunt și produși de consangvinizare !
2. Cățelele ”Albina de Curtea Veche” și ”Bonie de Curtea Veche” sunt ”mai surori” decât puii frați de cuib pe care îi obțineți dvs. dintr-o montă gen Samio Erik x Alba (câini care nu au nimic în comun) !

Albina de CV
Image

Bonie de CV
Image

În paralel Albina și Bonie
Image

Concluzia o puteți trage singur. Și ca să fie dezastrul complet, ghiciți din cine se trage ”Luc de CV” și ”Holy de CV”
Priviți cu groază încă o dată pedigree-ul de mai jos :


Image
Domnule Secara, nu dovediti doar ca nu aveti pic de cunostinte chinologice, dar va lipseste si cultura generala.
Cum puteti sustine afirmatia ca, COPII FRATILOR=FRATI, ACESTIA sunt VERI.
IN CONCLUZIE SI DUMNEAVOASTRA ABERATI.
DEZASTRU COMPLET DOVEDITI CA SUNTETI DUMNEAVOASTRA.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Adi la dvs. e ori incapacitate, ori rea-credință. N-ați priceput absolut nimic. Dar nu vă condamn.
În cealaltă chestiune când arătați cu degetul că cine aberează dovediți că sunteți neputincios și că aceste chestiuni vă depășesc. N-are nimeni nimic cu dvs., dar sunt atâtea lucruri care vi s-au aratat și vi s-au explicat și tot nu vreți să acceptați că, mă rog, există o problemă ! În situația asta nu-mi provocați decât râsul
ImageImageImage


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Adi, vă rog urmăriți încă o dată explicațiile de mai sus și în acest caz am zis mioriticii în cauză sunt ”mai frați decât frații”.
Dar vă lipsesc foarte multe noțiuni ca să înțelegeți acest lucru. Și nici nu are rost să discutăm despre homozigoție, coeficient de înrudire, coef. de consangvinizare , cum se calculeaza etc.
- asta pt. că tot ce nu înțelegeți considerați ”aberație” și respingeți cu o brutalitate de om-culegător, nu stați pe gânduri (pt. că nu aveți pe ce sta) !

La plante vă pricepeți ?
Verișorii sunt un fel de altoi pe același pom. O creangă face prune, iar cealaltă creangă face corcodușe. Au trunchi comun dar se diferențiază.

În cazul de față, ”verii sau verișorii” pe care îi numiți dvs. adica Albina de CV si Bonie de CV au doar trunchi comun ! Nu a venit nimic nou de pe altă ramură care să aducă alte caractere și astfel să se producă diferențierea din trunchiul comun !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nelu Albiter wrote:Ma uit degeaba, verisoarele tot nu-s surori.
Nationalismul lui Cezarica nu-l scuteste de incapacitatea de a deosebi cele trei rase de ciobanesti romanesti ne-mioritici; Singura intrebare e daca este vorba de incapacitate sau rea-credinta. Eu zic ca is amandoua laolalta cu un plus pentru reaua credinta.
Dl. Nelu cât timp au fost arbitrați Carpatinii și Bucovinenii în același ring ? Un an sau mai mulți ? De ce a trebuit așa de mult să se poată deosebie cele 2 rase de ciobănești nemioritici ? De la o poștă se vedea că nu sunt același tip, nu au aceeiași morfologie etc.
Dar din a arbitra Carpatinul și Bucovineanul împreună considerându-se exemplare ale aceleiași rase (deci se considera ca ”nu se deosebesc fundamental”) și a smulge bucovineanul și a-l trimite ca subvarietate a celor din Serbia și Bulgaria e cale lunga !

Ce părere aveți ? Este vorba despre incapacitate sau rea-credință ? Sau amândouă laolaltă plus lipsă de naționalism ?

Nu credeți că se putea găsi o soluție mult mai bună ?
Bucovineanul din anul 2000 si ceva, când a avut loc scindarea de Carpatin, trebuia păstrat cât de cât în forma respectivă nu transformat și trimis în Serbia și Bulgaria ! NU putem vorbi în aceste condiții de CRB ca rasă națională, rasa unei națiuni !

De la a confunda Carpatinul cu Bucovineanul s-a ajuns unde s-a ajuns... capuri grele, pleoape, buze exagerat de căzute, struțo-cămile, păr de saintbernard ș.a. cunoașteți foarte bine și restul.

Sunteți de acord că ceva e putred în Danemarca ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Jar de CV -frate- cu Joana de CV
Karol de CV -frate- cu Kara de CV
rezulta ca urmasii lor sunt verisori

Daca ne uitam la bunicii celor 4 observam ca sunt aceeasi

rezulta ca urmasii celor 4 de mai sus sunt cumva (nu stiu cum sa-i numesc) si verisori dar si frati

Eu asta am inteles


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Oliviu Secara wrote:D-le Adi la dvs. e ori incapacitate, ori rea-credință. N-ați priceput absolut nimic. Dar nu vă condamn.
În cealaltă chestiune când arătați cu degetul că cine aberează dovediți că sunteți neputincios și că aceste chestiuni vă depășesc. N-are nimeni nimic cu dvs., dar sunt atâtea lucruri care vi s-au aratat și vi s-au explicat și tot nu vreți să acceptați că, mă rog, există o problemă ! În situația asta nu-mi provocați decât râsul
ImageImageImage
Domnule Secara, explicati stintific daca sunteti capabil, daca nu mai bine intrebati persoane care au cunostinte.
Pana in prezent a-ti facut doar literatura, si VERII ii confundati ca fiind FRATI, restul este poveste de adormit copii nimic concret si la subiect.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Adi Curtean wrote: Domnule Secara, explicati stintific daca sunteti capabil, daca nu mai bine intrebati persoane care au cunostinte.
Pana in prezent a-ti facut doar literatura, si VERII ii confundati ca fiind FRATI, restul este poveste de adormit copii nimic concret si la subiect.
-> vi-aș explic cu cea mai mare plăcere, dar nu aveți cunoștințele necesare să înțelegeți (ați dovedit în replicile anterioare acest lucru în repetate rânduri)

- tot ce nu înțelegeți considerați ”aberație” și respingeți cu o brutalitate de om-culegător, nu stați pe gânduri. Nici nu are rost să să discut cu dvs. despre homozigoție, coeficient de înrudire, coef. de consangvinizare , cum se calculeaza etc. pt că nu ați fost capabil să înțelegeți cele mai simpliste planșe.

Vi-am explicat ca și la copii de Grădiniță, am folosit culori, scheme, figuri geometrice, simetrie, exemple ș.a. și în cazul dvs. tot degeaba. Vă rog să le revedeți cu încredere ori de câte ori considerați necesar.
Dacă la lucrurile simple, normale, NU faceți față ce șansă credeți că aveți mai ales dacă se pune problema unei alt fel de abordări ?

Și pe lângă asta d-le Curtean, vă lipsește și bunul simț și faceți în continuare afirmații gratuite, fără nici o bază.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nea Pinochio Curtean hai sa iti traduc un pic cam ce ar trebui sa intelegi tu din genetica asta de care ti-ai batut joc matale din dorinta de a te da mare si de a lua cativa arginti nemeritati prin inselarea cumparatorilor de buna credinta dar fara cunostiinte chinologice!

1/2 tata + 1/2 mama este bagaj genetic ptr un intreg 1 adica un pui neconsangvinizat
Daca prin consangvinizare se dubleaza mesajul unuia din parinti in cadrul aceluiasi intreg 1, un pui consangvinizat, care crezi tu ca va fi procentajul exact de gene de la tata-ptr ca dupa el se face in general consangvinizarea si cat va fi de la mama?

Apoi ia calculeaza tu ptr cazul indicat de dnul Secara cat au procente comune cele 2 femele ?Daca depasesc 50% sau sunt egale cu 50% sunt sau nu surori dpdv genetic dupa tine mai Pinochio Curtean?
Asa ca ia te rog si aduna de cate ori ai mesajul genetic al lui A-Nuc de exemplu si ai sa intelegi exact prin adunare ca la scoala primara,ptr ca pe aia a bunului simt ai facut-o la FF daca ai facut-o!- si vezi ce tampenie ai facut!!

Dnul Secara ti-a explicat ca sa pricepi folosind foarte bine descrierea pomicola a fenomenului ptr ca sa nu mai bati campii chinologiei!
A punctat deasemena excelent faptul ca o rasa ce apartine a doua natiuni DIFERITE=Serbia si Romania NU SE POATE NUMI NATIONALA ptr nici una din ele! Chestie de LOGICA iar ceva strain tie si ingrijitorului de caini si padock-uri Albiter !
Oare de ce tac si va lasa doar pe voi in fata, coautorii acestei crime notorii: Canisele de Curtea Veche, Tender Ebony, de Apuseni, reprezentantii COR ACHR, Munteanu,etc???


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Cezar, nu vă supărați dar cred că sunteți informat greșit; dl. Nelu Albiter nu este angajat, el are angajați la câini pe care îi plătește împreună cu dl. Rațiu.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

cezar osiceanu wrote:Nea Pinochio Curtean hai sa iti traduc un pic cam ce ar trebui sa intelegi tu din genetica asta de care ti-ai batut joc matale din dorinta de a te da mare si de a lua cativa arginti nemeritati prin inselarea cumparatorilor de buna credinta dar fara cunostiinte chinologice!

1/2 tata + 1/2 mama este bagaj genetic ptr un intreg 1 adica un pui neconsangvinizat
Daca prin consangvinizare se dubleaza mesajul unuia din parinti in cadrul aceluiasi intreg 1, un pui consangvinizat, care crezi tu ca va fi procentajul exact de gene de la tata-ptr ca dupa el se face in general consangvinizarea si cat va fi de la mama?

Apoi ia calculeaza tu ptr cazul indicat de dnul Secara cat au procente comune cele 2 femele ?Daca depasesc 50% sau sunt egale cu 50% sunt sau nu surori dpdv genetic dupa tine mai Pinochio Curtean?
Asa ca ia te rog si aduna de cate ori ai mesajul genetic al lui A-Nuc de exemplu si ai sa intelegi exact prin adunare ca la scoala primara,ptr ca pe aia a bunului simt ai facut-o la FF daca ai facut-o!- si vezi ce tampenie ai facut!!

Dnul Secara ti-a explicat ca sa pricepi folosind foarte bine descrierea pomicola a fenomenului ptr ca sa nu mai bati campii chinologiei!
A punctat deasemena excelent faptul ca o rasa ce apartine a doua natiuni DIFERITE=Serbia si Romania NU SE POATE NUMI NATIONALA ptr nici una din ele! Chestie de LOGICA iar ceva strain tie si ingrijitorului de caini si padock-uri Albiter !
Oare de ce tac si va lasa doar pe voi in fata, coautorii acestei crime notorii: Canisele de Curtea Veche, Tender Ebony, de Apuseni, reprezentantii COR ACHR, Munteanu,etc???
Tovarasu Cezar Ospiceanu pentru tine si toti fraieri ca tine, GENETICA NU ESTE MATEMATICA.

Va las sa aberati in continuare si ma retrag din discutie conform vorbei : CEL MAI DESTEPT CEDEAZA.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

"Vreți adevărul, vă spun eu nu sunteți în stare să îl suportați."
Vă sună cunoscut ? Verificați a doua pagina a acestui topic, în partea de jos.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Oliviu Secara wrote:D-le Cezar, nu vă supărați dar cred că sunteți informat greșit; dl. Nelu Albiter nu este angajat, el are angajați la câini pe care îi plătește împreună cu dl. Rațiu.
Excelenta acum o fi capatat cumva acest statut de ingrijitor sef dar oricum tot aia este si va ramane ptr toti si toata chinologia romana!


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”