Consangvinizari greșite, incorecte, etc.

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

pop marius wrote:Nu eu am ales Asociatia Chinologica Romana, asa am fost educat sau indrumat de cei care mi-au oferit sansa sa fac primii pasi in lumea chinologiei. Nu ma preocupa trecutul arbitrilor din A Ch R, nimeni nu s-a nascut sfant pe pamant, nu sunt Zeul lor sa ii judec pentru faptele lor, ei sunt acolo cu un scop si eu pe cat posibil incerc sa le respect deciziile. Nu intru in ring pentru a fi arbitrat de Anca sau Petru, sunt acolo in fata unui arbitru, care are pentru moment mai multa experienta chinologica decat mine. Nepriceperea este o chestie trecerea peste anumite chestii este alta chestie. Lupt pentru o cauza mai mare decat niste hartii false. Unii isi omoara cainii in curte doar pentru a incerca sa isi aduca femela intr-o forma de expo mai buna, in mai scurt timp. Altii cauta medicamente pentru avortul femelelor datorita neglijentei anumitor colaboratori ai lor, altii isi cresc cainii intr-un hal de nedescris, daca dumneavoastra imi intelegeti gandurile incerc si eu sa va dau dreptate. De ce incercati dumneovoastra sa schimbati niste hartii sau sa le corectati, de ce nu ma ajutati pe mine sa le facem obrajii rosii datorita conditiilor in care cresc cainii din aceste hartii. Va rog sa ma credeti cei enumerati de mine dar, fara nume sunt printre amici dumneavoastra din aceste discutii. Cine din cei de mai sus isi iau cainii seara la alergat in parc, sau intr-un lac la inot, sau la distractie in parc…cati oameni schimba apa din bolul curat al catelului zilnic, sau mancare zilnic sau ii ofera prietenului de o viata, un trai decent, linistit. Cand o sa depasim aceste conditie discutam de chinologie, pana atunci mai glumim... ;)
1. Nu domnule Pop Marius dvstra ATI ALES ACHR-ul LIBER SI NEFORTAT DE NIMENI!
2. Intradevar nimeni nu s-a nascut invatat pe pamant si sfant nici macar ca sfintii sunt in ceruri! :oops:
3. Intradevar dvstra teoretic sunteti in fata unui arbitru si atat care ar trebui sa arbitreze cainele si atat!Ar trebui!. Din nefericire avem atatea exemple ca Munteanu Petru este corupt pana in maduva...fundului incat nu mai este nevoie sa mai demonstram ca a demonstrat singur!Si ca el sunt atatia altii corupti in arbitrajul canin al ACHR si FCI.
4. Intradevar dvstra aveti dreptate in cazul cainilor prost ingrijiti si intretinuti care se gasesc in ambele tabere.Daca va uitati pe net veti vedea ca l-am atentionat de n ori pe Tancu Ion ptr modul in care tine cainii,am fost la el si i-am spus acelasi lucru, in concursuri i-am acordat premiul MURDARICI special de vreo 2 ori doar doar o intelege si NIMIC!Cazul criminal in care tine cainii in acele cutii de chibrituri canisa de Piatra Arsa l-am aratat tot aici si este si pe facebook la
https://www.facebook.com/groups/1623506 ... ment_reply
5.Intradevar dvstra aveti dreptate si incerc sa va ajut sa le facem rosii obrazurile acestor indivizi care clameaza doar in vorbe iubirea fata de acesti caini ca in fapt este ptr bani interesul lor si atat!De aceea arat aici partea cu pedigree false,consangvinizari imbecile,intretineri ale cainilor criminale,minciuni,falsuri,etc
Incercarea de a schimba prin corectare niste hartii cum le spuneti dvstra este vitala ca prim pas ptr a stabili genealogiile reale si apoi cainii care sa fie corect alesi ptr monta!
Asa ca vedeti ca va inteleg si va ajut stimate domn?Oare de ce nu reusesc si ceilalti sa faca acelasi lucru oare?


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

In nici un caz nu-i tin sub pamant ca dvs d-le mare crescator Caesar Osiceanu.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Ospilica ii tine vii in memoria noastra :-) acolo nu trebuie hraniti, pieptanati sau plimbati. O poza veche, o poveste trista despre cate-un asasinat chinologic ori despre o omologare ratata e de-ajuns :-) . La toate astea daca mai reuseste si sa adune o generatie noua de naivi (sau fraieri) pentru el sunt deja motive bune sa se trezeasca dimineata.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Scrierile celor 2 domni nu schimba cu nimic un adevarurile triste spuse de dnul Pop marius.
Vedeti dnule Pop ca cel care tinea cainii in custile cat cutia de chibrituri si pe care il mai si lauda duduca fara caine din iasi ca ce mare realizare a facut construind acele custi, si-a pus singur niste poze super reprezentative ptr ce ziceati dvstra:poze cu caini amarati,murdari, cu rahati in custi(Albitere tu te pricepi la asta ca si Sorin Iacob de ce nu cooperati sa faceti curat in cutiile "crescatorului"?m inteles de ce acum abia pana si voi cei mici nu incapeti in acele custi liliputane!
Oricum ca sa ne intoarcem la subiectul topicului oare de ce se cred cei 2 mai smecheri decat restul lumii facand acele consanagvinizari gresite si haotice? Pentru ca habar nu au ce inseamna caine,chinologie,respect fata de caini, responsabilitate fata de rasa,etc
Last edited by Oliviu Secara on Tue Feb 26, 2013 11:10 pm, edited 1 time in total.
Reason: limbaj inadecvat


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Adrian pozele nu se vad nu au extensia potrivita.(au extensia .php) - folositi extensia .jpg sau alte extensii normale.
Inceracti sa postati la topicul potrivit subiectele legate de ingrijire si toaletaj AICI viewforum.php?f=16

În curând topicul si celelalte subiecte vor fi moderate. Nu se permit jignirii și nici scrierea eronata(în mod voit) a numelor.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

dl Osiceanu, unde va pot trimite si eu pedigreul lui Codruț de Casa Sulea!
vroia ca sa il studiati putin ca dv aveti experienta,ma refer sa nu fie fals !!
Last edited by Gadalean Daniel on Tue Feb 26, 2013 4:13 pm, edited 1 time in total.


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Oliviu Secara wrote:D-le Adrian pozele nu se vad nu au extensia potrivita.(au extensia .php) - folositi extensia .jpg sau alte extensii normale.
Inceracti sa postati la topicul potrivit subiectele legate de ingrijire si toaletaj AICI viewforum.php?f=16

În curând topicul si celelalte subiecte vor fi moderate. Nu se permit jignirii și nici scrierea eronata(în mod voit) a numelor.
Si luati vre-o data atitudine???????????????????


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Gadalean Daniel wrote:dl Osiceanu, unde va pot trimite si eu pedigreul lui Codruț de Casa Sulea!
Il poti pune aici Dane. :lol:


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Mesaj sters - dezinformează în mod voit
Last edited by Oliviu Secara on Tue Feb 26, 2013 4:27 pm, edited 1 time in total.
Reason: Mesaj sters - dezinformează în mod voit


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

D-le Osiceanu
Daca nici epitetul de tampit cu care ma-ti gratulat desi eu nu mmi-am permis un asemenea limbaj in polemica cu dvs nu trezeste nici o reactie din partea adminului,asta ori doarme de amiaz ca de obicei ori e in cardasie cu dvs,caz in care (text lipsa)
Last edited by Oliviu Secara on Tue Feb 26, 2013 4:31 pm, edited 1 time in total.
Reason: limbaj inadecvat


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Atacurile nu duc nicăieri. Numai îmi dați mie de lucru pe aici sa moderez pe unde e necesar... și n-am timp mereu să citesc și să mă ocup de asta.

Faptele sunt cele care conteaza și acelea rămân. Discutați la subiect și nu ridicați pe nimeni în slăvi că nici unul nu e sfânt.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Atenție la limbaj d-le Drăgănescu !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Gadalean Daniel wrote:Mesaj sters - dezinformează în mod voit
ce neserioși d-le, ăștia de la CNCCR ..


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

pai puteam sa fac un upgrade nu? :D


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Da da :lol: :lol: :lol:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Oliviu Secara wrote:Atenție la limbaj d-le Drăgănescu !
FAZA CU LIMBAJUL SE APLICA LA TOATA LUMEA SAU DOAR LA CINE NU ITI CONVINE TIE OLIVIU ?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

"Faza cu limbajul " se aplica la toti cei care sar calul. :ugeek:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Oliviu Secara wrote:"Faza cu limbajul " se aplica la toti cei care sar calul. :ugeek:
Deci inseamna ca ai aceeasi opinie despre persoanele pe care Osiceanu le jicneste, iar TU nu iei nici o pozitei lasandu-l sa continue in voie.

PS: Nu imi mai modifica posturile cum doresti.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Adi Curtean wrote:
Oliviu Secara wrote:"Faza cu limbajul " se aplica la toti cei care sar calul. :ugeek:
Deci inseamna ca ai aceeasi opinie despre persoanele pe care Osiceanu le jicneste, iar TU nu iei nici o pozitei lasandu-l sa continue in voie.

PS: Nu imi mai modifica posturile cum doresti.
Nu denaturati d-le Adrian. Eu cred ca am fost suficient de clar.
Oliviu Secara wrote: În curând topicul si celelalte subiecte vor fi moderate. Nu se permit jignirii și nici scrierea eronata(în mod voit) a numelor.
Oliviu Secara wrote:Atacurile nu duc nicăieri. Numai îmi dați mie de lucru pe aici sa moderez pe unde e necesar... și n-am timp mereu să citesc și să mă ocup de asta.

Faptele sunt cele care conteaza și acelea rămân. Discutați la subiect și nu ridicați pe nimeni în slăvi că nici unul nu e sfânt.
Daca scrieti nimicuri cu litere de-o schioapa, eu vi le voi modifica de fiecare data si le voi face mai mici, deoarece nu vreau sa va las sa va faceti de ras in continuare pentru ca momentan sunt printre cei mai buni prieteni ai dvs. in chestiuni ce tin de Mioritic.
Cand aveti toate datele in fata, scrise negru pe alb si dvs. tot sustineti contrariul inseamna ca aveti o problema si nu-i pot lasa pe altii sa rada de dvs.
D-le Curtean, un bun prieten iti arata unde gresesti si nu te pupa in fund si nici nu-ti netezeste orgoliul.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Va multumesc pentru raspuns dle Secara, am inteles foarte bine, ce subinteles transmiteti ,si la randul meu va spun urmatoarele:
- imi rezerv dreptul de a poasta asa cum vreau eu si nu cum vreti dumneavoastra ;
- daca dumneavoastra continuati cu modificarea postarilor ce rost mai are sa scriu;
- va doriti sa nu mai scriu, pentru ca va deranjeaza ca cineva nu este de acord cu dumneavoastra, puteti sa stergeti linistit toate postarile mele.

I se permite lui Osiceanu sa ii faca "Tampiti" , "criminali", etc. pe toti cum ii vine la tastatura, iar dumneavoastra ii tolerati aceste abateri, iar pe ceilati nu conteniti ai atentiona sau a le sterge posturile.


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”