Incepe marele "recensamant" al cainilor

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
Post Reply
GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Buna ziua,
Am deschis acest subiect pt a dezbate noua lege. De la inceput, vreau sa spun sunt deacord cu aceasta lege, dar am si cateva ingrijorari, daca o sa se aplice legea (cam greu in Romania!).
“Persoanele fizice sau juridice, asociatiile si fundatiile pentru protectia animalelor care detin caini de rasa comuna sau metisi au obligatia sa ii sterilizeze pana cel tarziu la data de 1 ianuarie 2015."
Cu alte cuvinte, toti caini neanregistrati la asociatii chinologice, obligatoriu vor fi sterilizati. (Din discutie ies cainii utilitari, cei de vanatoare si cei cu pedigree).
PRO - astfel se elimina vanzarea de maidanezi pufosi sub numele de mioritic. Ieri am profitat de timpul frumos si am tras o "plimbare" prin targul saptamanal din Pitesti, unde situatia este aceeasi: Caini la portbagaj "numiti" mioritici, daca ereau cenusii, ereau carpatini si alte rase. Omul de rand se bucura ca a gasit un "chilipir", investeste in el timp si bani (mai multi sau mai putini), pt ca mai tarziu sa realizeze ca de fapt chilipirul a fost un metis foarte scump.
CONTRA - sunt de parere ca, la rasele autohtone, inca mai exista caini cu un potential genetic foarte bun, dar inca nu au fost descoperiti, sau nu au fost expusi. Aici as propune cluburilor de caini ciobanesti sa se mobilizeze, sa desemneze reprezentanti teritoriali, astfel incat, daca omul considera ca are un caine de valoare in curte, sa-l prezinte acestor reprezentanti si sa se ia o hotarare in privinta lui.
De ce spun reprezentati zonali: nu toti pot sa scoata cainii intr o expozitie de club, insa in urma unei examinari vizuale facuta de catre un crescator se poate stabilii daca un caine este pur sau un metis.
Pt o canisa nu este greu sa pastrezi un caine cu o genetica buna, dar fara acte. Il i-a de la zero, il scoate in expozitii si ii obtine dreptul de monta (cazul fericit, celalalt nu l descriu eu).
Problema este la nea Gica in curte, dansul are un exemplar, poate doi pt paza, ce le facem acestora. Eu am in vizor un mascul, fara acte, pt o eventuala monta. Acest mascul corespunde perfect cu femela mea, au foarte multe calitati comune, iar defectele sunt diferite (conditie foarte importanta la alegrea partenerului de monta).
Mioriticul este in curs de dezvoltare, deci, ce facem cu cainii buni, dar fara acte?


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”