Regulamente expozitionale

User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Detalii gasiti pe situl oficial A Ch R la topicul Regulamente:
https://www.ach.ro/regulamente.htm
O sa extrag din regulament cateva paragrafe, ca sa intelegeti mai bine acordarea titlurilor si acordarea tipicitatii.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

CLASE DE ARBITRAJ

Clasa Baby - de la 3 la 6 luni
Clasa Pui (Puppy) - de la 6 la 9 luni
Clasa Juniori – de la 9 la 18 luni
Clasa Intermediară – de la 15 la 24 luni (se poate acorda CACIB)
Clasa Deschisă - de la 15 luni (se poate acorda CACIB)
Clasa Muncă – de la 15 luni (se poate acorda CACIB)
Clasa Campioni – de la 15 luni (se poate acorda CACIB)
Clasa Veterani - peste 8 ani
Clasa Derby – numai pentru câinii născuţi în anul precedent desfăşurării expoziţiei Derby

Ceea ce trebuie sa intelegeti din regulament:

Cainii care nu poseda acte de origine pot participa in expozitii CACIB dar, nu pot concura pentru titlurile CACIB, R. CACIB, BOG, BIS. In expozitiile CAC pot concura si pentru BOG, BIS.

Titlul “Campion Romania Junior” (R.J.Ch.) poate fi acordat acelui caine care a obtinut doua titluri C.A.C.J. de la cel putin doi arbitri diferiti, unul din titluri fiind obtinut intr-o expozitie CACIB.

Titlul “Campion Romania” (R.Ch.) pentru rasele autohtone poate fi acordat acelui caine care a obtinut cel putin 3 titluri C.A.C. de la cel putin trei arbitri diferiti intr-un interval de timp de minimum 7 luni. Pentru omologarea titlului R.CH. vor fi luate in considerare:
2 x C.A.C. obtinute în expozitie C.A.C.I.B. sau C.A.C.
1 x C.A.C. obtinut în expozitie de Campionat

De asemenea, titlurile de mai sus“ R.J.Ch / R. Ch” va fi acordat cainelui care obtine titlul Best Junior respectiv CACIB in expozitia OPEN organizata anual in cadrul unei expozitii internationale C.A.C.I.B


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

De ajutor ce ai scris aicea Mariuse.. ;) ;)


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Obtinerea certificatului de tipicitate sau certificat de tip C ( pedigree C )

In cazul unui caine care nu are pedigree de tip A sau B, se poate obtine un certificat de tipicitate bineinteles de tip C. Potrivit Cartii de Origine Romana prescurtat C.O.R., acest certificat se obtine pentru exemplarele care au genitori necunoscuti sau neinregistrati in C.O.R. Acest certificat se poate elibera in urma unei cereri adresate asociatiei chinologice de care apatrineti sau a clubului Mioritic Club Romania. Aceste exemplare trebuie confirmate prin minim 2 arbitraje de la 2 arbitri diferiti, in expozitii nationale sau de club, conform conditiilor prevazute in regulamentul de crestere pentru obtinerea dreptului de reproductie sau, dupa caz, conform conditiilor impuse de clubul national si aprobate de A.Ch.R. In acest caz se va elibera un Certificat de Tipicitate, mentionandu-se “necunoscut in rubricile pentru ascendenti”.

Mascul minim – 2 x Exc
Femela minim – 2 x F.B.


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Salut!

Eu m-am interesat anul acesta la ACHR si mi au zis ca e obligatoriu ca unul dintre calificativele pt certificatul de tipicipate, sa fie obtinut intr-o expozitie de club.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ca şi un fapt divers, numărul de înregistrări al Mioriticilor cu certificat de tip C în COR se ridică la 50 de exemplare.
Cei cu pedigree de tip A sunt peste 3700, iar cei care au certificate e tip B tot peste 3700. Ceea ce înseamnă că sunt înregistraţi până la ora actuală un număr situat intre 7500 si 8000 de câini, ceea ce mi se pare mulţumitor.
Oricum foarte puţini Mioritici cu registru de tip C !!


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Pentru Alin Pana.

Ceea ce este mentionat mai sus este extras din regulamntul A. Ch. R. Este recomandata arbitrarea exemplarului in minim o expozitie de Club plus Examen de selectie, dupa varsta de 15 luni. Acolo poti sa afla, pe langa calificativul obtinut in expozitie si pareri diferite a mai multor crescatori si prorietari, legate de exemplarul in cauza.


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Salut Marius,

Da stiu ca ai luat din regulament ca si eu l-am citit, insa cand am sunat acolo mi-au zis ca mi trebuie minim un arbitraj de club.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Cat timp nu este mentionat in reglamentul A. Ch. R obligatia de a participa si intr-o expozitie de club atunci, arbitrarea exemplarului ramane la alegerea stapanului, “în expozitii nationale adica CAC sau de club”. Eu recomand Clubul.


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Sunt de accord cu tine ca ar trebuii sa ramana la alegerea stapanului, insa asa mi s a spus ca daca nu am si un arbitraj de cluj nu se poate obtine pedigree tip C.
Dar ca sa lamurim lucrurile , am sa sun azi si o sa revin cu informatii.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Ceea ce ati inteles din discutiile cu A. Ch. R. legate de obligatia unui calificativ intr-o expozitie de club sunt urmatoarele. In expozitiile de club se organizeaza si examenul de selectie.

Arbitrajul de selectie pentru acordarea dreptului de reproductie ( ADR) este
obligatoriu pentru cainii reproducatori de ambele sexe. Arbitrajul pentru acordarea
dreptului de reproductie se efectueaza luand in considerare criteriile stabilite de catre
Cluburile Nationale pentru rasele romanesti, membre ale A.Ch.R. si validate de catre
A.Ch.R.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Si daca tot se vorbeste despre regulamente, pot sa va spun ca am vazut si caini fara tipicitate arbitrati in CACIB pentru obtinerea tipicitaii si conform regulamntului este legal. Si altii care fara selectie, scot pedigree puilor obtinuti si totul este legal.
De aceea recomand expozitiile de club si intalnirile de dupa pentru a clarifica anumite aspecte din regulamentul intern al clubului si cel de la A.Ch.R.


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

In concluzie regulamentele se aplica doar pentru fraieri, pentru smecherii exista intotdeauna portite.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Pentru domnul Adi Curtean

In concluzie domnule Curtean, regulamentul se aplica fiecarui caine, atata timp cat crescatorul/proprietarul are capacitatea sa citeasca si sa retina regulamentul indiferent daca este fraier sau smecher.
In primul rand, sa nu facem confuzie intre examenul de tipicitate si cel de reproductie!!!
Conform ceea ce am mentionat eu mai sus, scrie clar” in CACIB poti participa si cu caini fara tipicitate dar fara obtinerea: CACIB, R.CACIB, BOG, BIS.”
Iar exameneul de selectie nu este obligatoriu, efectiv veti primi pedigree la pui dar fara calificativele genitorilor conform regulamentului explicit al A.Ch.R.,simplu de inteles atata timp cat citesti nu?


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Pentru Alin Pana

Nu este obligatoriu ca unul din calificative sa fie intr-o expozitie de club. Repet, recomand clubul dar nu vreau sa influentez pe nimeni in alegerea expozitiilor. Bafta!!


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

pop marius wrote:Pentru domnul Adi Curtean

In concluzie domnule Curtean, regulamentul se aplica fiecarui caine, atata timp cat crescatorul/proprietarul are capacitatea sa citeasca si sa retina regulamentul indiferent daca este fraier sau smecher.
In primul rand, sa nu facem confuzie intre examenul de tipicitate si cel de reproductie!!!
Conform ceea ce am mentionat eu mai sus, scrie clar” in CACIB poti participa si cu caini fara tipicitate dar fara obtinerea: CACIB, R.CACIB, BOG, BIS.”
Iar exameneul de selectie nu este obligatoriu, efectiv veti primi pedigree la pui dar fara calificativele genitorilor conform regulamentului explicit al A.Ch.R.,simplu de inteles atata timp cat citesti nu?
Domnule Pop ne explicati si nou in ce consta examenul de tipicitate si examenul de reproductie, sau la ce mai sunt bune examenele de selectie atata timp cat se pot obtine pedigree din caini care nu au vazut niciodata o expozitiie?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cred că regula asta cu obţinerea certificatelor de origine pentru puii care provin din părinţi nearbitraţi, dar cu pedigree vine ca şi un sprijin din partea Autorităţii pt a încuraja proprietarii să declare montele şi să obţină produşi cu acte...Nici mie nu mi se pare corect faţă de cei care se implică şi îşi dau interesul pentru rasă mergând la examenul de selecţie şi obţinând şi dreptul de reproducţie.
Dar.... ca să fie bine pt. toată lumea s-a găsit varianta asta. Ceea ce nu e rău. Astfel se poate vedea mai bine cine se implică şi cine îşi respectă munca, rasă şi colegii de breaslă.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Selectia este un examen amanuntit in urma caruia, cunostem cu exactitate proportiile corpului unui exemplar inclusiv defectele vizibile si cele ascunse de parul abundent unde acesta exista. In urma examenului de selectie cunoastem mai precis, noi si noii proprietari cunoscatori ai standardului, ce inseamna examenul de selectie. Asa vom fi siguri ca in viitor nimeni nu ne mai vinde un caine care nu este niciodata in forma. Atentie!!! examenul de selectie poate fi repetat de doua ori. In urma examenului de selectie si a deciziei arbitrilor examinatori, exemplarul poate fi calificat cu :

- Apt pentru reproductie (R ++) - vor fi evaluati cainii care se apropie de idealul rasei atat din punct de vedere morfologic cat si al caracterului.
- Apt pentru reproductie (R +) - vor fi evaluati cainii care prezinta defecte morfologice minore,diferente nesemnificative de talie , lipsa unui premolar PM1, usoare defecte de pigmentare.
- Inapt pentru reproductie (INAPT) - toate defectele eliminatorii prevazute in standardul rasei ce impun respingerea exemplarului de la reproductie.
- Amanat pentru selectie (AMANAT) - amanarea se poate face o singura data in urmatoarele conditii: dezvoltarea cainelui nu permite inca selectia sau cainele nu este in cea mai buna conditie pentru a fi confirmat. Atunci cand arbitrul solicita certificate medicale edificatoare ( examene radiologice etc.). Se vor inscrie in raportul de arbitraj si in certificatul de selectie examenele medicale solicitate.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Examenul pentru tipicitate il gasiti mai sus la „Obtinerea certificatului de tipicitate sau certificat de tip C ( pedigree C ). Succes!!!!


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Oliviu Secara wrote:Cred că regula asta cu obţinerea certificatelor de origine pentru puii care provin din părinţi nearbitraţi, dar cu pedigree vine ca şi un sprijin din partea Autorităţii pt a încuraja proprietarii să declare montele şi să obţină produşi cu acte...Nici mie nu mi se pare corect faţă de cei care se implică şi îşi dau interesul pentru rasă mergând la examenul de selecţie şi obţinând şi dreptul de reproducţie.
Dar.... ca să fie bine pt. toată lumea s-a găsit varianta asta. Ceea ce nu e rău. Astfel se poate vedea mai bine cine se implică şi cine îşi respectă munca, rasă şi colegii de breaslă.
Oliviu te-ai gandit vre-o data ca in acest fel se pot reintroduce in populatiea canina, caini care vor transmite mai departe posibile defecte genetice, precum muscatura, defecte de pigmentatie, etc. Este o bataie de joc la adresa crescatorilor bine intentionati, in felul acesta nu se va scapa niciodata de aparitia problemelor. As fi preferat sa se dea drept de reproductie macar cu un singur arbitraj( dar arbitraj, nu rasol).


Post Reply

Return to “Reguli, Arbitri și arbitraje”