Regulamente expozitionale

User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

E o sabie cu 2 taisuri, din punctul meu de vedere. Probabil au vrut sa faca un bine celor care doresc omologarea definitiva a rasei, fara sa se gandeasca la faptul ca pot face rau rasei. Eu cred ca trebuie gasita o cale de mijloc, bazandu-ne pe cei responsabili si cu adevarat pasionati, care nu vor renunta la expozitiile de club si cele de selectie doar pentru ca "e liber" la pedigree.


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Adi Curtean wrote:
Oliviu Secara wrote:Cred că regula asta cu obţinerea certificatelor de origine pentru puii care provin din părinţi nearbitraţi, dar cu pedigree vine ca şi un sprijin din partea Autorităţii pt a încuraja proprietarii să declare montele şi să obţină produşi cu acte...Nici mie nu mi se pare corect faţă de cei care se implică şi îşi dau interesul pentru rasă mergând la examenul de selecţie şi obţinând şi dreptul de reproducţie.
Dar.... ca să fie bine pt. toată lumea s-a găsit varianta asta. Ceea ce nu e rău. Astfel se poate vedea mai bine cine se implică şi cine îşi respectă munca, rasă şi colegii de breaslă.
Oliviu te-ai gandit vre-o data ca in acest fel se pot reintroduce in populatiea canina, caini care vor transmite mai departe posibile defecte genetice, precum muscatura, defecte de pigmentatie, etc. Este o bataie de joc la adresa crescatorilor bine intentionati, in felul acesta nu se va scapa niciodata de aparitia problemelor. As fi preferat sa se dea drept de reproductie macar cu un singur arbitraj( dar arbitraj, nu rasol).
Nu am cum să vă contrazic.
Totul depinde de bunăvoinţa crescătorului până la urmă - aşa a fost întotdeauna. De aceea există şi rezultatele pe care le ştim cu toţii.
Totuşi eu sunt de părere că cei care se străduiesc sunt apreciaţi şi munca lor devine punct de reper. Uşor, uşor se normalizează lucrurile. :D


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

S-au modificat câteva puncte din regulamentul expozițional. Modificările le găsiți în CIRCULARA Nr. 37 din 14.12.2016
(Hotarari ale Consiliului Director A.Ch.R.- Timișoara, 08.12.2016)

Printre cele mai importante !
Decizia nr. 39/08.12.2016
Cu unanimitate de voturi Consiliul Director a hotarat ca începand cu data de 01 .01.2017 toate arbitrajele Ia expozitiile din Romania sa fie descriptive.
Asociația s-a luminat cu privire la arbitrarea descriptivă a raselor canine ! În sfârșit puțină inspirație. Sunt curios cât va ține...
Mai multe informații pe ach.ro


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Reguli, Arbitri și arbitraje”