Undeva in Nord

Crescători de ciobănești românești
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Buna ziua domnule Cristian. Citind postarile dumneavoastra, observ ca aveti gusturi rafinate in ceea ce priveste alegerea unui pui. Eu va recomand si mai mare atentie. Pe dumneavoastra, in afara de pretul unui caine nu va intereseaza absolut nimic. Nu contest ca in zilele noastre, pretul face uneori diferenta dar, cateodata trebuie sa ne si interesam ce caine cumparam. Poate sa fie el si gratis sau de 1000 de ori mai scump, daca nu suntem atenti ne trezim dupa 2 ani ca puiul de mioritic din curte se transforma in alta rasa. Majoritatea proprietarilor care achizitioneaza caini de pe unde apuca sunt nemultumiti de rezultatele lor dupa ce viziteaza aceste forumuri care implica si cresterea mioriticului.
In general crescatorii nu o sa va dea un pret pe aceste forumuri, de aceea nici eu nu am sa va afisez un pret, aveti numarul meu de telefon ( 074 600 7 600) puteti sa ma contactati. Momentan nu am masculi disponibili, decat ceea ce vedeti mai sus in imaini( 3 femele).
Exista printer noi si crescatori care uneori ofera cainii gratuit, important este sa demostreze viitorul proprietar ca merita acel caine. Dumneavoastra crediti ca eu pot sa ofer un caine unui strain atata timp cat nu cunosc nimic din caracterul acelui om? Va inselati. Nu conteaza pretul cainelui, conteaza unde va ajunge !!!
Cainii mei nu sunt facuti pentru a fi tiuti in mocirla, pe lant, fara apa si plini de pureci si, capuse.Ei merita mai mult.
Va doresc o zi buna !!!


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Ba da ma intereseaza de aceea urmaresc forumul de atata timp. doar acuma am scris pt ca la primavara sper sa iau un puiut de mioritic. E importanta pretul dar mai ales cainele. daca imim place si pretul e rezonabil pot sa-l cumpar. Nu vreau gratuitati care de fapt sunt rebuturi. De aceea apelez la dvs. de pe forum pt a intalni proprietari cu caini standard si care cer pretul corect.
De unde ati venit dl Pop cu ideea ca il tin "in mocirla, pe lant, fara apa si plini de pureci si, capuse" ?Nu aveti dreptul sa faceti astfel de presupuneri.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Imi cer scuze, posibil am exagerat putin. Este bine ca va intereseaza ceea ce urmeaza sa faceti. Eu va recomand un an doar ca vizitator in expozitii, chiar si in cele de club, acolo puteti sa va intalniti cu multi crescatori, sa schimbati ideii sa creati legaturi etc. etc. Dupa o perioada prin expo o sa realizati si ce inseamna expozitiile si caini pe placul tuturor.
Un crescator spunea: cand sunt bani nu se nasc caini buni si cand sunt caini buni nu sunt bani. Cainii nu se nasc cand si cum vrem noi, nu stim niciodata cu exactitate cum se va dezvolta puiul pana la maturitate.
Imi cer scuze pentru presupunerile mele, nu va erau adresate dumneavoastra erau la modul general. Credeti ca una din femelele mele pui daca o sa o ofer gratuit este un rebut?


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Masculul folosit pentru monta din care provin cele doua femele de mai sus.

Image
Can't stop us Apuseni (+)


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Prima expozitie internationala din anul 2013 organizata in Romania - Cacib Timisoara. In cadrul acestei expozitii am avut onoarea sa aud din nou de Sorin Simutiu care, printre alte rezultate a obtinut si calificativul de ( REZERVA BABY BIS ) cu maculul din fotografie (One and Only Apuseni). La timpul acela avea undeva la 3 luni si jumatate, acest exemplar provine din cuibul cu litera O: Can’t Stop Us Apuseni( mascul) si A Molda(femela).
Este primul care iese in expo, pe fratele lui si posibil o femela o sa puteti sa ii vedeti ca debutanti la Satu Mare dupa care la Budapesta. La sfarsitul acestui an expozitional o sa tragem din nou linie si cand omatul se va asterne din nou carcotim, pana atunci doresc tuturor crescatorilor si nu numai un an expozitional excelent !!!

Image
One and Only Apuseni


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Bianca Samus Superbus a.k.a. Bliss - femela 1 an jumate - de vanzare ( 074 600 7 600 )
Anuntul nu mai este valabil.


Image


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Anuntul nu mai este valabil. Cele doua femele au plecat spre noua lor casa, le dorim viata lunga si sa le vedem cat mai des in ringuri !!!

Image

Image


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

OCEAN THAT'S MY BOY FROM APUSENI - 6 LUNI

Image


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

OCEAN THAT'S MY BOY FROM APUSENI - Expo Club Satu Mare - P. sec + 2 x CACIB F.P. I BEST PUPPY
2 x CACIB Timisoara F.P. I 1 x BEST PUPPY...

Image


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ai început anul în forță. Foarte bine ! Vezi ce fotografii și vesti ne poți aduce la categoria destinată expozițiilor, dacă noi stăm pe tușă... :D
Categ. expoziții aici : viewforum.php?f=13


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

OCEAN THAT'S MY BOY FROM APUSENI - WORLD DOG SHOW BUDAPESTA 2013 - BEST PUPPY

Image


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Domnule Cezar...va multumesc tare mult pentru incurajari...chiar apreciez si imi plac, la nebunie...aplauzele de pe margine...si cainii uneori le percep...sunt mai degajati daca le aud...Aplauze va rog...!!!
Nu vreau sa par ironic sau fara bun simt...dar nu este vina mea ca acest catel a primit calificativul de best puppy la mondiale...doar nu vroiati sa alerge de unul singur si sa iasa pe loul doi. Ma gandeam ca o sa am onoarea sa concurez cu un pui al canisei dumneavoastra...dar de data asta nu a fost sa fie...posibil data viitoare...multe sanatate !!!


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Pentru noi clasa puppy s-a incheiat cu rezultate multumitoare, pot sa spun chiar excelente. Cel mai important este ca am incercat sa ne mentinem rezultatele expozitionale…si acum un alt caine a demonstrat ca unde se munceste, rezultatele apar incetisor... Ocean that’s my boy from Apuseni – clasa puppy.Satu Mare – club - P. sec / 2 x CACIB - F.P I - BEST PUPPY. Timisoara - 2 x CACIB – F.P I – I x BEST PUPPY. WDS – F.P I – BEST PUPPY. Bistrita – 2 x CAC – F.P I – BEST PUPPY + I x REZ. BIS

Urmeaza clasa juniori unde sper, sa ne mentinem rezultatele...


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

In anul expozitional 2013 am cutreierat tara si 2 expozitii importante ( World dog show Budapesta si Euro dog show Geneva ). Acest pui s-a nascut la mine in curte (colaborare facuta cu Sorin Simutiu Canisa Apuseni). Clasa puppy – 1x P. sec, 5 x Best Puppy, 1 x Best Puppy WDS, 1 x Rez. Puppy Bis, Clasa junior - 7 x Exc I Cac J, 1 x 3 place Junior Bis, 2 x Rez Junior Bis, 1 x Bob. 1 x Cmfcr, 1 x Group I, Campion Romania Junior, European junior champion. Valoarea unui caine nu o poti contesta dar o poti depasi, numai prin munca. Asta inseamna munca!!!

P.S. Oliviu tin sa te anunt ca nu ma deranjeaza mult pozele aruncate de tine la intamplare pe forumul tau, credeam ca ai devenit profesionist.
Attachments
Jack.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Felicitări pt. efortul de a promova masculul ! Nu prea am înțeles la ce te-ai referit în PS :D detaliază puțin, să știu măcar dacă e de bine sau nu.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Prezentarea caniselor de Ciobănești”