Canisa de Tohanul Nou

Crescători de ciobănești românești
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Mersi Oliviu!Ce am observat eu in ultimii 4 ani de cand incerc sa imi schimb total linia de caini,este ca extrem de multi mioritici sunt fricosi!!!!!Lumea trebuie sa nu uite ca acest defect este chiar eliminatoriu!!!!!Eu o sa incerc sa elimin din canisa toti cainii care sunt fricosi si cred ca asta ar trebui sa faca toata lumea! Pe MCR nu te poti baza ca vor face ceva constructiv pt rasa pt ca acolo toate javrele au R++ sau R+ asa ca ramane in baza noastra,a celor care isi doresc mioritici corecti sa facem o selectie corecta!Cei care cresc mioritic trebuie sa inteleaga doua lucruri:1pt a avea mioritici corecti trebuie sa ai niste criterii de selectie f bine stabilite. 2 trebuie sa iti stabilesti un tip de selectie (sau de reproducere)de la care sa nu te dai in laturi,dar aici se incadreaza extrem de putini pt ca de obicei fiecare monteaza cu un caine care ii place lui si cam atat si mai sunt unii ,acestia fiind cei mai amuzanti care monteaza un caine mic cu unul mare,unul subtire cu unul gros si tot felul de aberatii crezand ca asta inseamna ameliorare 😂😂😂😂


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Plimbaretele
Attachments
Zâna si Brânca
Zâna si Brânca


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

canisadetohanulnou wrote: Tue Jun 30, 2020 8:15 am Plimbaretele
Frumoase funduri, dar arată-ne și fața ! :lol: :lol: :lol:

Se vede încă un caine în poza și pare destul de tânăr. Câți mioritici ai momentan în formare pt nucleul canisei ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Plimbare!
Attachments
IMG_20201115_113024.jpg


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut Ionuț! Ai dreptate cu ceea ce ai scris mai sus! In rest ai câini frumoși și te felicit ca in ciuda problemelor nu te-ai dat batut!
Foarte faini is!🤗


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

8 saptamani
Attachments
received_134859938049885.jpeg


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Somn de voie!
Attachments
IMG_20201123_003401.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

canisadetohanulnou wrote: Tue Nov 24, 2020 8:53 am 8 saptamani
Are tableta? Luca învață tot de la distanță bănuiesc, home schooling...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Sa vă trăiască Luca și toți frații lui.
Sunt convins ca se va face un dulău adevărat.
Sincer, tare ma bucur ca Zora a mea e de Tohanul Nou. E fata noastră de nădejde la pază. Nu-i este frică de nimic.


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Ma bucur sa aud ca are temperament bun!


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Mioritica sadea


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Toate bune
Legat de frică la mioritici, la ce va referiți?
As dori sa înțeleg. Frica de stăpân? De un alt câine? De un infractor?
Oare creșterea și educația lui nu afectează, traumatizeaza într-un anumit fel sentimentul de frică al câinelui?
De ce va întreb!
Pe Novac îl am de mic, de la 4 luni. N-a fost bătut de noi niciodată, doar poate i-am arătat o nuia și l-am certat. Atitudinea lui e... "hai fi serios, ce Dzeu, crezi că n-am înțeles?"… fără frica, dar supus. În schimb la oameni în lanț sau la gard, rupe tot. La câini vagabonzi e dezastru.
Exact la fel se manifesta și Zora la gard și la străini. Ea ia controlul, ea e primadona, mai ceva ca Novac care e plictisit de aceleași situații. Dar, când e ceva serios, Novac e The boss. Clar. Om sau câine, asta nu da înapoi 1cm.
Zora e foarte protectiva, indiscutabil, dar dacă sunt ferm sau iau o bota în mână, este panicata, ii e frica, urinează, și execută orice numai ca să scape de pedeapsa.
Oare îi este frică? Sau undeva cândva în tinerețile ei a fost bătută? Traumatizata de cel care a hrănit-o?
Cert este ca la străini e foarte curajoasa și foarte periculoasa. Nu aș avea curajul s-o las libera cu muncitori în curte. Nici pe Novac. Exclus.
Deci, care sunt Mioriticii fricoși și în ce ipostaze?


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Din punctul meu de vedere sunt multe tipuri de frica la mioritic și multe tipuri de curaj! Eu când spun ca un mioritic este fricos ma refer la acel mioritic care atunci când îl scoți pe strada nu este relaxat, se sperie de mașini, se sperie de oameni se sperie cam de tot ce e în jur și eu ii cataloghez pe acești caini, debili!!! Alt tip de frica este atunci când un câine e destul de relaxat pe strada însă exista ceva de care ii este frica și când da de acel " hop ", incremeneste și nu isi mai revine pana ajungi acasă cu el! Acest tip de frica este frica, care poate fi ascunsa prin socializare! Va dau doar doua exemple de frica pt ca sunt cele mai uzuale. La câinii debili, adică cei care se sperie cam de orice, sunt doua feluri de comportament și acestea se observa cel mai bine în curte, pe proprietatea lui:
1.agresivitate dusa la extrem(și de f multe ori stăpânul este f mândru de cainele lui) și un prim indiciu ca acest câine super agresiv este fricos, este ca pur și simplu pana nu pleacă intrusul din curte el nu tace, asta însemnând și ore!!!!!!! De aceea la multe stane acesti câini fricisu sunt f eficienți, pt ca latră pana surzeste intrusul.
2.frica dusa la extrem, adica atunci când întra un străin câinele pur și simplu nu știe pe unde sa se ascunda iar acești caini sunt inutili!!Al doilea tip de câini fricoși, cei care se tem de un anumit lucru, se împart în doua:
1.cand vad acel lucru se sperie extrem de rău.
2.cand vad acel lucru devin ffff agresivi.
Acum sa va dau și doua exemple de câini cu temperament bun sau curajosi:
1.cainii care sunt extrem de relaxați pe strada, care nu se tem de nimic, care sunt f sociabili însă o parte dintre ei în curte nu sunt niște paznici extraordinari(de aceea unii spun. A un câine de expo este pisicuta) , alții sunt f eficienți la paza și un factor f important pt a deosebi un asemenea câine de unul debil dar f agresiv, este ca acest câine cu temperament bun latră când întra cineva pe teritoriul lui, iar la apariția stăpânului încetează!!!!!!!!!!!!!!!!!
Și exista tipul suprem de temperament bun, câinele f curajos, cu un temperament f puternic, care stie când trebuie sa fie extrem de agresiv, când sa fie pisicuta, când sa mearga în expo, etc! Știu ca toți avem câini ca ultimul exemplu 😂, dar cam asta e părerea nea despre temperamentul mioriticului!


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

2 luni
Attachments
IMG_20201124_212652.jpg


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

2 luni
Attachments
IMG_20201125_120751.jpg


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Excepțional Luca al dvs. Sa va trăiască. Îmi aduce aminte de Novacel când era puiuț.
Ca temperament ambii mei caini sunt foarte buni. Dacă noi nu suntem în curte este exclus ca un străin sa între. Ar fi jale.
Dacă noi suntem în curte și întra un străin, îl latră din padocuri o vreme, apoi se liniștesc. Repet, închiși în padocuri, pt că ar fi riscant sa fie liberi. Pe strada în lesa sunt calmi dar Novac are tendința de a ataca alți câini care-l latră din alte curți. E mascul și e gata de luptă în orice moment. Cu oamenii n-au treaba, dar exclus ca cineva sa se apropie mai mult sau sa încerce sa-i atingă. Sunt foarte neîncrezători în străini.
Neparticipand la nici o expoziție încă, fiind ceva nou pt ei, nu pot garanta ca s-ar comporta "civilizat" de prima dată. Cert este ca îmi asculta ordinele și nu sar calul.
Dar nu bag mana în foc.
Încă sunt tineri și învață.


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Bradu' de Tohanul Nou. 8 luni
Attachments
received_685191978856504.jpeg
received_719036402381856.jpeg


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Super masiv Bradu la 8 luni. Gri cu alb. Super frumos.
Și Novac al meu era frumos la 8 luni.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște



Post Reply

Return to “Prezentarea caniselor de Ciobănești”