Ciobăneştii Bălani - Pot constitui o nouă rasă

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mulţi dintre noi, cei care mergem pe la stâni am văzut la ciobani câini albi, bălani care nu seamanănă foarte mult cu nici una dintre rasele noastre omologate. Câinii sunt destul de robuşti, albi, cu mucoasele pigmentate în negru, botul este mai pătraţos decât la Carpatin, iar talia este între 60-70 cm.
Ce părere aveţi ? Pot constitui în timp aceşti câini o nouă rasă românească ?
Există asemănări cu alte rase europene ?
Vă invit la discuţii pe această temă.

Încă nu am scotocit arhiva foto personala, dar am găsit nişte materiale în care apar câteva exemplare de Ciobăneşti Bălani. Dacă deţineţi poze cu astfel de câini puteţi să le scoateţi la lumină cu încredere :D

Vom putea oare vreodată să urăm acestui tip de câine ciobănesc bun venit în breasla raselor naţionale de ciobăneşti ?

Image

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Aduce cu Uriasul de Pirinei, doar ca n-are atata blana :)
Bunicul a avut pe Ursu, un caine alb cu urechile cupate rotund, ca la urs, cu coada pe jumatate. Eu il incadrasem pana acum la Bucovineni, desi nu avea 90 la greaban :mrgreen: Era mai infipt, mai indesat si avea un latrat ragusit de ti se ridica parul pe ceafa :lol: Nu am prea multe amintiri cu el, doar de cand ma mai ducea bunicul la el la stana. Stiu doar ca era foarte prietenos cu mine... bunicul imi povestea ca imi fura bucatica de branza din mana iar eu plangeam de ciuda :lol: :lol:
Cred, totusi, ca era bucovinean, pentru ca balani nu prea am vazut in zona... mai mult prin zona Maramuresului am vazut...


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Uriasul de Pirinei:
Image

Image

Eh? Seamana?


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Balani in Maramures... hraniti cu lapte!
Oare de aia sunt albi? :mrgreen:
Image


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Am mai gasit
Image


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Totuşi mie NU mi se pare că un Bălan veridic ar aduce a câine de Pirinei. Ciobănescul de Pirinei modern are un cap destul de încărcat, cu stop foarte bine marcat şi mi se pare destul de greoi.
În prima poză pe care ai pus-o e o femelă Tundra https://i726.photobucket.com/albums/ww26 ... otoS54.jpg
Mai jos e tot ea cu o altă femelă şi o scurta descriere

Femele !!
Image

Cap Pirinean

Image

Câteva date despre origine

Image

Extras din Standardul FCI
General Appearance

That of a dog of great size, imposing and strongly built, but not lacking a certain elegance.
Faults: General appearance giving an impression of heaviness, without distinction (refinement) or indicating a likeness to the St.Bernard, the Newfoundland or the Leonberger. Fat dog, soft, lethargic, or on the contrary of dangerous appearance.
Standarde ale altor organizatii canine, altele decât FCI: https://www.greatpyr.com/great_pyrenees_ ... andard.php

Părerea mea este că sunt diferenţe mari între Ciobănescul Bălan şi câinele de Pirinei, iar cineva care a văzut Bălani la stână nu are cum să-i confunde cu "uriaşii de Pirinei" :D


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Am văzut de la început topicul dar nu am intervenit pentru că nu am avut destul timp să spun ce voiam. Acum, ambiţionat şi de Oliviu ;) , am selectat cateva poze vechi cu această varietate de ciobănesc romanesc: CIOBĂNESC BĂLAN.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Domnilor, eu nu mai pot dormi în noaptea asta... Majoritatea pozelor vechi din arhiva d-lui Cristi nu le-am vazut pana acum.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Am mai multe poze cu bălani de Transilvania, dar deocamdată pun doar o serie:

În august 2010 eram cu cortul în Maramureş, pe Valea Chiuzbaia - c. 10 km de Baia Mare. La una dintre cele 3 turme de oi ce treceau prin zonă erau bălanii ăştia doi: faini, colţoşi, cu ciucure'-n coadă. Eraun tată şi fiu; pe unul îl chema Bondi; adultul fusese atins de mistreţ. Ciobanul a zis că-s vrednici. Erau şi prietenoşi după ce le-a dat avizul ciobanul (ce nu face o ţuică...) - tare bine s-au înţeles cu soţia mea.

Adultul este după părerea mea "un mascul etalon" pentru această varietate de c. r. (în pozele vechi cel mai reprezentativ mi se pare cel surprins în momentul folcloric la T V R 2; seamănă mult cu aceştia doi).

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Încă unul, din "altă tabără", tot la Chiuzbaia:

Image


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cristidami wrote:Încă unul, din "altă tabără", tot la Chiuzbaia:

Image
Se pare că nu se vede fotografia. Aţi putea folosi tot photobucket pt. găzduirea ei.

Întradevăr este reprezentativ masculul acesta pt. Ciobăneştii Bălani pe care i-am văzut la stâni.

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Asta e fotografia:

Image


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Frunzăream topicul ăsta şi tata pe lângă mine îşi făcea treaba. Trage cu ochiul la monitor şi exclamă: "Uite-l pe Bălan!" :o
Îi explic ca ar putea fi a 5-a rasă de ciobăneşti şi începe să râdă "Ia uite dom'le, ştia Moş Niţă (adica tataia) ce câini să-şi ia, avea şi pe Barac, avea şi pe Bălan, numai câini de rasă"... dar nu-şi explică cum de numele câinilor lui au ajuns sa fie numele raselor :lol:


Image
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Discutia s-a purtat in urma cu ceva ani si pe forumul animale.ro, initiata fiind de mine.
Cunosc bine acesti caini si, fara doar si poate, ar putea fi a 5-a rasa romaneasca.
In contextul actual insa, nu stiu ce sanse ar avea pt. recunoastere.

Cainii sunt LUPOIZI, roda este alb-gabuie, parul, desigur, semilung, ochii si trufa inchise la culoare (desi, se pot vedea foarte multe exemplate cu trufa depigmentata), talia undeva intre 65 si 70, foarte rar peste (de retinut!), greutate, in raport cu talia. Nu cred ca exista exemplare peste 50 kg. Caine foarte agil, foarte bun paznic. Ce m-a uimit, mai ales in Transilvania, acesti balani au o reticenta instinctiva fata de om, fata de strain. Sunt exemplare la toate rasele noastre care nu suporta strainii dar eu vorbesc de altceva.
Acesti caini nu pot fi confundati cu balanii care provin din Corbi, cu CRB-ii a caror roba este integral alba insa se pot confunda foarte usor cu Carpatinii cu roba integral alba (ma refer la carpatini albi care provin din exemplare cu drept de monta luat).
Mare greseala ar fi sa fie "atribuiti" Ardealului. Intr-adevar, sunt mult mai raspanditi in Harghita si Covasna (nu intamplator, pt. asta putem studia rasele unguresti) insa ei se gasesc inclusiv in Dambovita spre exemplu.


corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

M-ati starnit putin. :D

Cu Nelu Albiter am avut discutii indelungate despre acesti Balani. Stiu ca si pe el il pasioneaza "problematica". ;)


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Cosmin, permiteţi-mi să nu fiu de acord cu dumneavoastra când faceţi aluzie la rasele ungureşti şi aduceţi în discuţie Harghita. Aceşti Bălani nu au nici o legătură cu ciobăneştii ung. iar nucleul lor fiţi convins NU e în Covasna. Deşi nu am fost în acea zonă ca să văd stâni, pot să vă spun cu certitudine ca Bălanii sunt peste tot în Transilvania, iar concentraţia lor diferă de la zonă la zonă. Am văzut foarte mulţi în Crişana, Zalău, Maramureş, Cluj şi nu a fost dată în care să nu văd exemplare când ieşeam în Munţii Apuseni.

Eu sunt convins că aceşti câini se pot omologa ca rasă 100% dacă există suficient de mulţi pasionaţi care să îşi propună şi să se ocupe de ea şi să urmeze procedurile conform regulamentelor.

Mi se pare o eroare fundamentală să se formeze în jurul lor o aură dubioasă cu Harghita şi mai ştiu eu ce.
Aceşti câini sunt prezenţi la stânile din România, pe lanțul Munților Carpați, în toată Transilvania şi se aseamănă între ei suficient de bine astfel încât să ducă cu gândul la posibilitatea existenţei celei de-a V-a rase de Ciobăneşti Româneşti.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

D-le Oliviu, mai cititi o data, va rog, aceasta parte a postului meu.
corbu wrote:... Mare greseala ar fi sa fie "atribuiti" Ardealului. Intr-adevar, sunt mult mai raspanditi in Harghita si Covasna (nu intamplator, pt. asta putem studia rasele unguresti) insa ei se gasesc inclusiv in Dambovita spre exemplu.
Spunem amandoi acelasi lucru.

P.S. - ca sa eliminam orice dubiu, din punctul meu de vedere, rasele de caini ciobanesti unguresti (ma refer la cainii de paza a turmelor nu la cei de intors) se trag din cainii romanesti si nu invers (niciodata, in nici un caz si, cu atat mai mult, in speta balanului). ;)


cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

corbu wrote:............. din punctul meu de vedere, rasele de caini ciobanesti unguresti (ma refer la cainii de paza a turmelor nu la cei de intors) se trag din cainii romanesti ..........
Sunt două. Kuvasz-ul poate comporta discuţii. Dar komondorul?! Ăsta mi se pare înrudit cu puli şi nici blana ăstuia nu-i de prin Carpaţi. Deci?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cristidami wrote:
corbu wrote:............. din punctul meu de vedere, rasele de caini ciobanesti unguresti (ma refer la cainii de paza a turmelor nu la cei de intors) se trag din cainii romanesti ..........
Sunt două. Kuvasz-ul poate comporta discuţii. Dar komondorul?! Ăsta mi se pare înrudit cu puli şi nici blana ăstuia nu-i de prin Carpaţi. Deci?
D-le Cristian, eu sunt din Oradea; știți câți maghiari văzându-mă cu Mioritic mi-au zis oprindu-mă pe stradă că mai demult duceau ungurii câini din ăștia cu blană mare(mioritici) de la ciobani, de la noi, la ei în țară ca să-i "corcească" și să le iasă komondori ? Și asta fără să îi intreb eu nimic. Asta știau ei despre mioritici: că erau luați de la ciobanii de la noi și erau duși în Ungaria.
E greu de crezut.


D-le Cristian, noi tot vorbim și dezbatem în timp ce ei mâine,poimâine mai inventează din Panonia, stepa lor arida câte un ciobănesc blănos luptator cu ursul care se adapostește în munții și în peșterile carstice inexistente de deasupra poalelor pădurilor de conifere și foiase unde vânatul greu abundă. Vânat haituit bineînțeles de Copoiul Ardelenesc prin creierii munților.

D-le Cristi, e adevărat, chinologia din Ungaria este mult peste cea din România și au depus foarte mari eforturi pt rasele "lor" naționale, dar eu zic că merită să ținem gheara pe ce este al nostru indiferent de cine ce zice.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Repet: strict la Komondor mă refer.
Poate că au fost folosiţi mioritici pentru monte cu komondor ca să rezulte komondor, dar eu am văzut poze multe interbelice sau chiar mai vechi cu asemenea caini ce au aceiaşi robă ca azi - nu chiar aşa exagerat de lungă, evident. Pe vremea aceea mioriticul romanesc avea 40 % din lungimea robei de azi - deci nu avea ce să exporte la komondor şi deci nu avea cum să-l ajute să-şi lungească părul. Şi azi komondorul are părul mai mare, deci iar nu are cu ce să-l ajute mioriticul. Caine cu textura blănii ca şi komondorul eu nu mai ştiu prin zona central şi est europeană; cred că e o rasă ungurească. Cum am spus, poate să se fi folosit mioritici pentru constituţie, pentru fizic, dar nu cred că direcţia este aceasta.


Post Reply

Return to “Ciobănescul Românesc Bălan”