Însemnele și eroii naţionali

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Pentru a afla despre diverse instituţii şi pt a cunoaşte mai bine simbolurile, însemnele naționale și eroii noștri, aici se pot genera dezbateri, se pot posta imagini sau filmuleţe pe aceste teme, care sa pregătească calea pt resurecția națională.
Mai jos poate fi văzută Stema României:

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Chiar dacă s-ar fi încărcat stema, un draco ar fi trebuit inserat. Neapărat.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cristidami wrote:Chiar dacă s-ar fi încărcat stema, un draco ar fi trebuit inserat. Neapărat.
După "89 cand s-a dat jos stema comunista de pe steag, în dezordinea aceea generală când s-a creionat stema actuală, credeaţi că se va gândi cineva la origine, la stindardul dacic ? Din păcate nu, deşi era frumos să existe Draco pe stema României. Totuşi mi se pare destul de bine gândită stema din zilele noastre. 8-)
NICI REUNIREA NU AU FĂCUT-O ÎN '90 CÂND ERA O OCAZIE EXTRAORDINARĂ PE MODELUL REUNIFICĂRII GERMANIEI !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Da, e bine gandită, dar îmi pare cam federalistă! La facerea Romaniei Fireşti s-au preluat însemnele heraldice ale provinciilor. Cu unele modificări (ştergerea elementelor ce amintesc de Casa regală de Romania), stema e aceiaşi ca cea interbelică, deci nu e deloc nouă. Şi dacă acvila romană reuneşte în scut provinciile romaneşti, stindardul dac trebuia să fie şi el acolo. La 1919 se simţea nevoia să ne afirmăm latinitatea să ştie "de unde să ne ia" lumea - la fel ca în timpul Şcolii Ardeleneşti, dar acum ar trebui să mergem mai departe şi să spunem ca substratul etnic preponderent al poporului roman este format din triburile geto dace dintre Nistru, Tisa, Balcani, Mare.


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Sa ne aducem aminte de Moti,oamenii aceia din muntii Apuseni care s-au rasculat in numele dreptatii neamului romanesc.

Dupa veacuri de nedreptate,asuprire,lipsuri si suferinte Dumnezeu le-a dat romanilor cativa oameni care s-au ridicat impotriva cotropitorilor.

Horea,Closca si Crisan in prima rascoala din m-tii Apuseni 31.10 1784 - 14.12.1784

Urmarile rascoalei incepeau sa se resimta abia in anul 1785 cand pe data de 22 august 1785 imparatul a hotarat desfiintarea iobagiei.

http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/R%C ... ri%C5%9Fan

https://www.agerpres.ro/documentare/202 ... ia--456923
Attachments
FB_IMG_1614978252776.jpg
FB_IMG_1614978246500.jpg
FB_IMG_1614978267672.jpg
FB_IMG_1614978229619.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mulțumim Novaconi pt gândurile împărtășite și pt contributia la dezvoltarea acestei teme propuse .

Informare în legătură cu stema țării postată în deschiderea topicului în anul 2012: s-a upgradat între timp !
Un proiect de lege, care readuce Coroana de Oțel a Regilor României pe capul acvilei din stemă, a fost adoptat de camerele Parlamentului în prima jumătate a lui 2016.

Până la data de 31 decembrie 2018, autoritățile publice au avut obligația să înlocuiască stemele și sigiliile existente în prezent cu noul model al acestora. De la 1 ianuarie 2019 nu mai este permisă folosirea stemei României fără acvila încoronată.

Stema României
Stema României


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Din stema reiasa frumos tricolorul,e un model ce l-au luat si multe biserici in pictura interioara.
Tricolorul ne-a insotit inca din vechime in forma asta rosu galben si albastru.

FB_IMG_1614978029270.jpg
FB_IMG_1614978047938.jpg


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/NPvbtGtTnrxknHe18
Din lemn de paltin și stejar.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciprian Pandrea wrote: Tue May 18, 2021 1:31 pm https://photos.app.goo.gl/NPvbtGtTnrxknHe18
Din lemn de paltin și stejar.
Frumos. L-ați comandat dvs la vreun artist?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Da. Un meșter în lemn natural din Turda lângă Cluj. M-a costat 1200lei, dar calitatea este ireproșabilă. Lemn masiv, sculptat și aranjat de o mână de aur.
Păcat ca acești oameni cu asemenea aptitudini în prelucrarea lemnului nu sunt promovați și încurajați.
După ce renovez casa, conacul, o sa arborez cu mândrie steagul dacic și sigla casei. În numele mamei mele Mioara. Odihnească se în pace.
Soția zice ca e exagerat!!???
Eu nu. Nu mi-e rușine ca ma trag din daci și nu mi-e rușine ca sunt român.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

O gravură de 232 de ani, care îl prezintă pe Crişan , cel de-al treilea lider al răscoalei transilvănene din 1784, considerat cel mai fioros dintre capii revoltei, într-un mod veridic, este exponatul lunii februarie la Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Gravura expusă la Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia este una veridică şi îl prezintă pe Crişan la fel ca sursele istorice, însă autorul este necunoscut, a declarat, istoricul Tudor Roşu, la vernisarea expoziţiei.
„Crişan este reprezentat aşa cum îl reprezintă şi sursele, cu o căciulă foarte înaltă şi cu un panaş foarte bogat. Se spune despre el că avea un zâmbet care nu-l părăsea niciodată chipul, nici măcar atunci când comitea cele mai crude atrocităţi. Are nişte mustăţi foarte mari, un moţ specific Munţilor Apuseni, părul peste urechea stângă. El este în general cel mai înarmat dintre liderii răscoalei. Are un arsenal întreg: pumnal, pistol, sabie, puşcă şi un topor şi, de asemenea, o mantie, o cămaşă ţărănească, specific moţească, nişte pantaloni care ar putea fi orăşeneşti şi un element mai ciudat, acele sandale în picioare care seamănă cu cele romane”, a declarat Tudor Roşu.

Figura liderului răscoalei este specifică unui bărbat de 50 de ani, cu un trup robust, privire hotărâtă, dar şi uşor melancolică, nas acvilin, iar ochii sunt puţin supradimensionaţi.
Crişan este însoţit de un câine mare şi puternic din rasa Bullenbeiser, dispărută în zilele noastre, din care a provenit boxerul german.
Sub imagine scrie, în limba germană, „Crişan Gheorghe, conducător al rebelilor valahi, care în 10 februarie 1785 a fost capturat”.
Despre Crişan se ştie că avea 52 de ani la momentul răscoalei şi era un ţăran înfocat şi sever. În cronica anonimă din Sibiu, el este descris cel mai fioros dintre capii răscoalei.
Crişan a fost prins şi s-a spânzurat în închisoare, iar Horea şi Cloşca au fost supuşi, în 28 februarie 1785, celei mai grele pedepse prevăzută la acea vreme, frângerea cu roata. Mai întâi a fost executat Cloşca, care a primit 20 de lovituri, în timp ce Horea asista în picioare.
Răscoala lui Horea, Cloşca şi Crişandin 1784 a fost o importantă acţiune a românilor din Transilvania împotriva constrângerilor feudale la care erau supuși de către asupritorii austrieci si unguri.
Din lucrarea academicianului David Prodan, „Răscoala lui Horea“, volumul II, reiese că cei șapte țărani moți care i-au prins pe Horea și Cloșca urmau să primească 600 galbeni (n.r. monedă de aur) și să fie eliberați din iobăgie, iar pădurarul responsabil de planul prinderii 100 de galbeni. Premiați urmau să fie și țăranii români care l-au trădat pe Crișan, cu 30 de galbeni, dar și o medalie de aur pentru protopopul ortodox Iosif Adamovici și 70 de galbeni pentru cei care au participat de prinderea lui Crișan. „Dar pentru ca această recompensă să-și atingă în cel mai înalt grad scopul, se știe că împărțirea premiilor s-a efectuat cu solemnitatea necesară, în prezența mulțimii care se adună obișnuit în zilele de târg“, notează David Prodan.
Din lucrarea academicianului David Prodan, „Răscoala lui Horea“, volumul II, reiese că cei șapte țărani moți care i-au prins pe Horea și Cloșca urmau să primească 600 galbeni (n.r. monedă de aur) și să fie eliberați din iobăgie, iar pădurarul responsabil de planul prinderii 100 de galbeni. Premiați urmau să fie și țăranii români care l-au trădat pe Crișan, cu 30 de galbeni, dar și o medalie de aur pentru protopopul ortodox Iosif Adamovici și 70 de galbeni pentru cei care au participat de prinderea lui Crișan. „Dar pentru ca această recompensă să-și atingă în cel mai înalt grad scopul, se știe că împărțirea premiilor s-a efectuat cu solemnitatea necesară, în prezența mulțimii care se adună obișnuit în zilele de târg“, notează David Prodan.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

52 de ani,cel mai aprig dintre cei 3...
Pentru asta am pus pozele(picturile) cu ei,sunt foarte bine facute si reprezentative,iti poti da seama si de unele trasaturi psihice ale lor.
La 50 de ani te poti mentine bine daca ai o constitutie sanatoasa,imi aduc aminte insa de ce se scria despre rascoala lui Iancu ca a fost condusa de popi si in ea au luptat mai mult feciorii(probabil 20-30 )de ani.


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Baba_Novac

Baba Novac un luptator strasnic din armata lui Mihai Viteazu.
Il aduc aminte aici dupa Crișan,care la 52 de ani era un luptator aprig.
Baba Novac a murit la 80 de ani si a fost un ostas de nadejde al lui Mihai Viteazu,a avut si el parte de o moarte la fel de nedreapta.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Costume cu însemne naționale
costume romanesti.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Avem si noi supereroi!

Image


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Image


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Pe eroii aștia un singur lucru i-a insufletit,credinta stramoseasca...
Dumnezeu i-a ridicat la lupta impotriva puhoiului otoman/tatar si nu numai.
Tot timpul cu batalii castigate la limita pt a nu se semetii si a nu devenii iei insisi cotropitori.
Asa Dumnezeu a pastrat sufletul asta romanesc.

Cand Constantinopolul a cazut,au ramas tarile romane in lupta pt credinta.

http://arhiva.formula-as.ro/2014/1128/s ... opol-18071


Acum vreo 7-8 ani am lucrat pe un santier,la izolat tevi lucra o echipa de turci,un tanar turc imi povestea legenda lor cu care se mandreau care zicea ca acel sultan care va cuceri Constantinopolul va cuceri toata lumea+alte povesti de cuceriri de ale lor...
Ce am observat ca turcii cunosc istoria lor si binenteles,cum altfel, is foarte mandrii de ea...
Tanarul la fel era mandru grozav de reusita sultanului cuceritor...il ascultam,ma mai uitam la iel din cand in cand...l-am intrebat la un moment dat : sti cu cine a-ti pierdut voi bătălii?...s-a oprit din visul lui si mi-a raspuns ca un om cu picioarele pe pamant..."Da,cu voi"...
L-am intrebat :De ce crezi?
Mi-a raspuns: "pentru ca v-ati aparat pamanturile"....
In sinea lui intelegea,doar ca mandria il chinuia.

Povestind cu un alt turc,la fel care stia foarte bine istoria lor si facea clar diferenta intre turcii de azi si cei otomani care au facut cuceririle,turcul acela a observat ca io nu ziceam Istambul,io ziceam tot timpul Constantinopol...incerca sa imi explice ca azi se cheama Istambul...dar se chinuia degeaba😀La un moment dat o zis "vezi,ei si acuma zic Constantinopol".

Cand Dumnzeu a smerit bizantinii,a ridicat tarile romane la lupta.
Cat despre Constantinopol,Dumnezeu a dat nădejde printr-o slujba neispravita,ultima slujba din ziua 29 mai 1453 nu s-a terminat...singura slujba neterminata din istoria bisericii Ortodoxe,ea trebuie sa fie ispravita intr-o zi...

Grecii se pare ca au incercat lucrul asta,dar inca nu s-a implinit asa cum trebe.

https://rezistentacrestinablog.wordpres ... arie-1919/

"Intru în casa Ta şi mă voi închina în sfânt lăcaşul Tău cu teamă"


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mulțumim ca ai împărtășit cu noi aceste lucruri Novaconi. Fiind plecat de atâta timp cred ca mai ai foarte multe întâmplări de felul acesta de povestit. Cred ca românii își fac bine simțită prezenta printre alte Națiuni venite în Europa.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Da ar mai fi si altele,sunt convins ca toti le avem.
Abia anul asta Dumnezeu m-a facut sa inteleg ca n-a fost ceva intamplator!

Romanii ... nu-i o intamplare ca suntem plecati asa de multi din tara,nu-i ceva la voia sortii...

Cat despre stramosi,sa fim multumiti cu iei pt ca n-au fost hrapareti si lacomi.Si-au aparat cu cinste ceea ce Dumnezeu le-a dat!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Novaconi wrote: Tue May 18, 2021 9:24 am Din stema reiasa frumos tricolorul,e un model ce l-au luat si multe biserici in pictura interioara.
Tricolorul ne-a insotit inca din vechime in forma asta rosu galben si albastru.


FB_IMG_1614978029270.jpgFB_IMG_1614978047938.jpg
Unele steaguri naționale și regionale sunt similare cu steagul României.🇷🇴🇷🇴🇷🇴

FB_IMG_1627905304232.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Diverse & Cafenea”