Ghiciti Rasa

Post Reply
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Sa vedem cine ghiceste rasa.
Indiciu : Face parte dintre rasele create - Designer Breed :)
Designed breed.jpg


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
DanutzPopa
Posts: 34
Joined: Wed Mar 20, 2013 6:10 pm

nu face parte cumva dintr-o subfamilie ? ;)


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Privind cu ochii,,,,la rasele create , :) ..cu siguranta ,mergem in sus. ;) Pleonasme pana la capat.On ,Puiut bine tapat \ Oare cat ma-m apropiat? :)


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

AM ciobanesti wrote:Privind cu ochii,,,,la rasele create , :) ..cu siguranta ,mergem in sus. ;) Pleonasme pana la capat.On ,Puiut bine tapat \ Oare cat ma-m apropiat? :)

Domnule AM ciobanesti.....Eu la scoala am fost invatat ca pleonasmul este o greaseala de expresie cand se folosesc cuvinte cu acelasi inteles. Poate la fara frecventa se invata altceva....dar prin alaturarea/folosirea cuvintelor rasa si create in acelasi context nu cred ca se poate sustine ca am facut pleonasm.
Dar cum am zis...poate am fost invatat eu gresit si nu inteleg termenul pe deplin, caz in care imi cer scuze tuturor.

Ca sa nu deranjez nici un coleg de pe forumul ciobanestilor mioritici am sa editez postarea.

"Ca si indiciu, face parte din categoria raselor cunoscute international ca si "Designer Breed"


Domnule AmCiobanesti - Am pus mai jos definitia cuvantului "rasa" ca sa nu va irositi pretioasele minute in cautarea cuvantului in DEX sau pe Google :)

RÁSĂ1, rase, s. f. 1. Grup de indivizi aparținând aceleiași specii de microorganisme, plante, animale, cu caractere comune, constante, conservate ereditar, care se deosebesc de alte varietăți din aceeași specie prin anumite caractere specifice. ◊ Loc. adj. De rasă = de soi, bun; select. 2. Fiecare dintre grupurile biologice de populații, caracterizate prin culoarea părului, a pielii și prin alte particularități exterioare. — Din fr. race, germ. Rasse.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

DanutzPopa wrote:nu face parte cumva dintr-o subfamilie ? ;)

Ca sa nu mai tin lumea in suspans, mai nou in USA este un trend si o cerinta uriasa pentru Mix-urile dintre rase. Designer breed zic ei.

Poza de mai sus este un mix intre Collie si Poodle si se numeste "Cadoodle " Mi s-a parut izbitoare asemanarea cu ciobanestii cu par sarmos:)

Ce mi s-a parut mie socant este ca anumiti crescatori s-au concentrat doar pe cresterea acestor mixuri si cer niste preturi mai mari decat la unele exemplare pure. Am vazut un anunt de Caddodle unde crescatorul cerea 2000 pe pui.

De asemenea aceste rase au fost introduse pe multe situri dedicate si sunt prezentate ca si rasa finisata, omogena, omologata....


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

raul wrote:
AM ciobanesti wrote:Privind cu ochii,,,,la rasele create , :) ..cu siguranta ,mergem in sus. ;) Pleonasme pana la capat.On ,Puiut bine tapat \ Oare cat ma-m apropiat? :)

Domnule AM ciobanesti.....Eu la scoala am fost invatat ca pleonasmul este o greaseala de expresie cand se folosesc cuvinte cu acelasi inteles. Poate la fara frecventa se invata altceva....dar prin alaturarea/folosirea cuvintelor rasa si create in acelasi context nu cred ca se poate sustine ca am facut pleonasm.
Dar cum am zis...poate am fost invatat eu gresit si nu inteleg termenul pe deplin, caz in care imi cer scuze tuturor.

Ca sa nu deranjez nici un coleg de pe forumul ciobanestilor mioritici am sa editez postarea.

"Ca si indiciu, face parte din categoria raselor cunoscute international ca si "Designer Breed"


Domnule AmCiobanesti - Am pus mai jos definitia cuvantului "rasa" ca sa nu va irositi pretioasele minute in cautarea cuvantului in DEX sau pe Google :)

RÁSĂ1, rase, s. f. 1. Grup de indivizi aparținând aceleiași specii de microorganisme, plante, animale, cu caractere comune, constante, conservate ereditar, care se deosebesc de alte varietăți din aceeași specie prin anumite caractere specifice. ◊ Loc. adj. De rasă = de soi, bun; select. 2. Fiecare dintre grupurile biologice de populații, caracterizate prin culoarea părului, a pielii și prin alte particularități exterioare. — Din fr. race, germ. Rasse.
Va multumesc Dl Raul ,dar ...rasa ,cand vorbim de caini inseamna ceva ..carte de origini ,standard ,genotip ,fenotip.Ori dumneavostra ,ne ati aratat o poza cu un hibrid ;) ,apropos exista si in Europa ,din pacate asa ceva.Eu cred ca nu-i de rasa ,dar poate ma insel.Personal cred ca toate rasele sunt create ,dar e posibil sa gresesc :) .Raman dator pentru lectii ;) Numa bine rau la nimeni!!!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Buna dimineata Amciobanesti.
Nu toate rasele sunt create...sunt si rase aparute prin selectie naturala in anumite zone izolate.

Sunt de acord si eu...nu cred ca se pot numi caini de rasa acesti hibrizi...dar la cum evolueaza fenomenul, cererea mare si crescatorii care au abandonat din anumite motive cresterea, dezvoltarea si imbunatatirea raselor pure...cred ca nu o sa mai dureze mult pana or sa fie catalogate ca si rase noi. Sunt multe exemple de rase aparute recent din diferite mixuri care sunt recunoscute, omologate si acceptate de catre marile asociatii.

Personal, mi se pare destul de ingrijator ca s-a ajuns la crearea de rase doar pentru aspectul estetic. Dumnezeu sa ne pazeasca, dar cred ca o sa traim ziua cand o sa cumparam caini de la Casa Amciobanesti sau caini de la Casa Raul fara sa ne intereseze ce rasa este. Sa fie doar un produs de design, ca si o haina de piele, o masina, sau ceva ce arata bine la brat, in gradina sau pe geamul la masina :)


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Aussiedoodle. :)Combinatie de aussie cu poodle.


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

E faina ideea de joc nou, pentru cine vrea sa joace. Cine ghiceste rasa, pune urmatoarea poza. Ce ziceti? :)
Ia sa va vad:
Image


Image
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Do khyi ? :)


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Dap, sau mastiff tibetan, in termeni romanesti. :)) Dupa ciobanestii romanesti, e rasa mea preferata. :D
Pune tu poza urmatoare! :D


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

O alta rasă creată, de data aceasta de chinezi. Ceva între doberman și rottweiler...

https://youtu.be/4uFXoNVtp0w



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Diverse & Cafenea”