Inamicii naturali ai Ciobănescului

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
Post Reply
Luca
Posts: 43
Joined: Fri Oct 26, 2012 3:18 pm
Location: cluj
Contact:

ce am gasit pe youtube..


:roll:


Daca n`ai.. improvizeaza!
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

dureros ce s-a intamplat ...am vazut si eu clipul mai demult ...acolo e cert ca nu au fost 2-3 lupi probil a fost o haina si oricat de ciobanesc ar fi fost o haita de minim 6-7 lupi infometati pot pune jos un mioritic in situatia in care este singur in padure fara alt caine ..acolo o fi umblat cainele hai hui a dat peste o haita si fiind singur nu a putut face fata ..daca mai era 1 caine 2 cu el nu cred ca se intampla asta .. nu am dreptate ?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

"În ultimul număr al săptămânalului Profitul agricol, Liviu Bumbu, senator UNPR și fost secretar de stat MADR, a comentat un aspect important al Legii vânătorii. Aceasta prevede că, în zona de munte, ciobanii pot ține la stână numai trei câini. La deal - doi, iar la câmpie doar unul. Câinii în plus pot fi împuscați după pofta inimii de vânătorii care îi zăresc.

În opinia lui Liviu Bumbu, legea a fost gândită împotriva naturii. O stână trebuie să aibă atâția câini cât are nevoie. Pentru că nu poți împovăra un câine cu o sarcină în plus. Nu poți pune un câine care protejează stâna de animalele sălbatice să întoarcă și oile la stână, explică Bumbu. Asta e treaba altor fel de câini. Mai mici, mai agili, mai ușori. Ăia de apără stâna sunt mai bătăioși, mai greoi, mai solizi. Dar, la această situație absurdă s-a ajuns când în Parlamentul României sunt mai mulți vânători decât agricultori.

“Având în vedere forma actuală a legii, crescătorii de animale sunt obligați să ia măsuri ilegale ca să se apere (să aibă mai mulți câini la stână, ca să descurajeze răpitoarele). Animalele sălbatice distrug primăvara zeci de hectare într-o noapte. Ori asta nu este normal. Administratorul fondului de vânătoare trebuie să facă eforturi să asigure hrana acestor animale în mediul lor, astfel încât să nu fie tentate să vină în exterior.”

Liviu Bumbu a făcut o propunere legislativă prin care nu se mai limitează numărul de câini care pot fi la o stână. A propus și un sistem de plată a despăgubirilor în oglindă. Din păcate, propunerea nu a trecut de Senat, fiind respinsă din cauza unei greșeli de fond. Dar Bumbu mai are o speranță: Camera Deputaților. "
Sursa: https://www.recolta.eu
        • Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

O magarie cat casa. Oare, daca s-ar face o petitie si s-ar semna de mii de oameni, o petitie care sa vina in ajutorul lui Bumbu, ar ajuta cumva in problema asta? Semnaturi de la agricultori, de la ciobani, de la oameni carora le pasa. Sau e apa de ploaie?


Image
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Acum aprox. 15 ani când a apărut legea ce limita nr. câinilor în funcţie de nr. de oi am povestit cu un cioban din jud. Bistriţa ce era cu turma în Călimani (eu atunci aveam "de Bucovina", el "Carpatin") şi-mi povestea că în urmă cu un an - faţa de întâlnirea noastră - o haită de lupi în câteva zile i-a terminat cei 4 câini la care avea dreptul. Până să apară legea avea cu el minim 8 câini. După ce a păţit asta l-a durut la bască de lege şi în acel moment avea 9 câini cu el.
Cât despre clip.... tot timpul se întâmplă asta, lupii fiind extrem de şmecheri, iar când un câine, mascul, se ia după "haita" care e în călduri e clar că ăsta-i sfârşitul. Dacă-s mai mulţi e linişte. Pe vremuri, când umblam mult prin munţi în excursii povesteam des cu ciobanii şi auzeam tot felul de poveşti, haioase, triste, era o plăcere. Numai de urşi omorâţi de câine n-am auzit.....:D De urşi alungaţi de CÂINI (adică mai mulţi) da, asta am auzit.
Jujeul la câini e obligatoriu în pădure sau la lizieră, vânătorii fiind acoperiţi de lege în acest caz. Ei împuşcă şi câini ai crescătorilor dacă-i văd singuri şi n-au jujeu.
Eu când merg în zonele de munte îi pun la Ursu un ham fosforescent, aşa, să se vadă că nu-i al nimănui. Hamul doar la asta-l folosesc.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ursule, ti-am trimis un mesaj privat. :)


Image
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Mă uit acum.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

      • Urme de lup în România

        Image

        Image

        alta

        Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Niste lupi bine crescuti. :) Dar unde?


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

2 februarie, Ziua Ursului, anunță venirea sau întârzierea primăverii în tradiția românească.

Ziua Ursului este o sărbătoare cu dată fixă (2 februarie), care deschide Anul Nou viticol și pomicol. Ziua Ursului ocupă, în calendarul popular, ziua de mijloc a Filipilor de Iarnă (Muntenia, Oltenia) sau a Martinilor de Iarnă (Banat).
Ursului nu i se spune în această zi pe nume, iar prin locurile lui obișnuite de trecere i se lasă, de obicei, o pulpă de vițel. Dacă, totuși, trebuia să i se pronunțe numele, i se zicea, cu respect, ăl Bătrân, moș Martin, Moșul.
Conform tradiției, ursul ar ieși în ziua lui din bârlog să-și privească umbra pe zăpadă. Dacă este frig, ceață și nu-și vede umbra, își dărâmă bârlogul, trage un joc, merge la râu și bea o gură de apă și își vede de treburi prin pădure. Dacă timpul este frumos, e Soare și își vede umbra pe zăpadă, intră din nou în bârlog, pentru că iarna va mai dura 40 de zile.
În calendarul creștin ortodox, la această dată se prăznuiește Întâmpinarea Mântuitorului Iisus Hristos.
sursa https://harlauletnografie.wordpress.com ... -traditii/
Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ursul prinde o capra


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Iata de ce la stana trebuie sa fie 5-6 caini...
Lupul ramane o fiara invatata sa ucida,cand sunt 1,2,3 lupi pot fi alungati mai usor,dar cand vin 5-6-7 sau mai multi se vede cum se simt numeric superiori si atacul e hotarat.







User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cumva trebuie gasit un echilibru de catre oieri sa aiba suficienti caini, nici prea multi nici prea putini. Sunt zone in care apar si fermieri neinspirati si au chiar prea multi caini devenind o povara pt restul oamenilor din zona si chiar si pt turisii care merg in drumetii si trec prin apropierea stanelor. Existau ceva modificări in urma cu câțiva ani prin care se reglementa nr de ciobanesti de la stâni. Legea vânătorii se modificase atunci si chiar a provocat un val de proteste ale Pastorilor din toată țara.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Daca esti intr-o drumetie si te intalnesti cu o turma de oi,clar esti intampinat de caini...
Din cauza asta sunt impotriva ciobanestilor de asia centrala,caucazian si kangal pt ca au o agresivitate foarte mare la om...
Nu stiu prin ce minune ciobanul roman si chiar romanii vor incepe sa creasca soiurile noastre de caini.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cum poate arăta un Ciobănesc după o confruntare cu lupii ?
Câinele din imagini protejează alături de alții o turma de oi din satul Izbuc, Bihor.
received_409439960449472.jpeg
received_3527540620646267.jpeg
received_1499791173742903.jpeg
received_368461711058078.jpeg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Cainele se vede ca si-a facut datoria,l-au cam prins.
Poza mai arata altceva si mai dureros...s-a schimbat soiu de caini.Ciobanu a avut caucazieni?
Au trecut in jur de 15 ani de cand au aparut caucazienii,asia centrala si kangalii,nu stiu daca mai e stana sa aibe soiuri romanesti,doar corcituri cu caini asiatici.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Să știi că nu a avut rase străine la stână. El spune că l-a luat ca și Ciobănesc de Bucovina. Deși are o culoare mai rara, câinele se încadrează din ce se vede din poze în tipul Bucovineanului. Oierul are mai mulți câini ciobănești din care unul e un Carpatin tânăr , și un cuplu de Mioritici din care Ursu, masculul, e cel mai experimentat și un supraviețuitor în confruntările cu lupii.
Însă problema pe care ai ridicat-o tu în legătură cu pătrunderea raselor străine chiar și la stâni e reală și chiar pune în pericol bazinul genetic al populațiilor de câini locali, unde încă mai putem întâlni nuclee nepervertite de câini care pot fi încadrate ca făcând parte din rasele de ciobănești românești deja omologate.
Mă duc des la Stâne și observ pătrunderea alarmantă a raselor străine, total nepotrivite pt spațiul nostru Balcano-Carpatic.

9 luni - Carpatin tânăr
received_425028838521310.jpeg
Ursu - bun la lup
received_382209909592036.jpeg
Ursu rănit la picior de lup - mai multe poze cu el găsești pe topicul "Păstorii și Ciobănescul Mioritic" http://www.mioriticul.ro/forum/viewtopi ... 8&start=80
received_820392378695888.jpeg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Foarte greu ii sa schimbi ceva.
Io am incercat acum cativa ani,nu ai cu cine....

Nu intereseaza pe nimeni,nu conteaza ca-i caucazian si intr-o zi o sa-l muste de gat.

Toti cu care am stat de vorba care or avut caucazian sj asia centrala spuneau singuri cum or fost muscati,ori iei ca stapani ori cineva din familie.

Cainii astia au o agresivitate inascuta care merge pana la nebunie si la nerecunoasterea stapanului.

Singura varianta care cred ca ar prinde e sa se faca o campanie de instiintare in prima faza despre soiurile romanesti in paralel explicat de ce sa nu mai cumpere "gingișhanii" astia veniti din asia/turcia/caucaz.

Asa ceva doar medicii veterinari pot face si binenteles sustinuti ori de un program ce ar trebui sa vina de la ministerul agriculturii,ori de o mama de oameni de bine.

M-am gandit mult la cum ai putea sa faci asa ceva...o varianta ar fi ca ciobanul sa ia vreo 5-6 masculi care la varsta de 2-3 ani sa inlocuiasca pe cei batrani
ar trebui ori sa nu aibe cațele in zona ori sa le castreze...lucru complicat

Dupa ce cresc cainii si devin maturi sa aduci 2-3 femele de acelasi soi...atunci ai avea un singur soi...
Lucru asta presupune multe,multa intelegere pe timp lung,ciobanu ar trebui sa priceapa ce face,cateii ar trebui sa aibe un pret mic (chiar dati la schimb pe miei).

Foarte greu de facut,io am incercat lucru asta si nu o iesit mai nimic si chiar fara pretentii de bani...deci mai mult de atat nu se poate,pur si simplu ciobanii nu isi dau seama si nici nu le pasa de lucru asta,nici o treaba n-au.

Cum faci tu un cioban sa inteleaga sa bage cateaua intr-un tarc sa se imperecheze cand e in calduri cu un singur caine sau doar cu cainii de la stana daca sunt de acelasi soi... usor de explicat,greu ca sa-l faci sa si faca.


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

In cainii de Bucovina se vede de multe ori caucazianul sau st-bernardul...
Pe calculator am salvati cativa masculi de "soi"...
La fel,nu or inteles,nu le-o pasat si l-or corcit la greu.Pacat...
Un caine frumos cu o conformatie usor diferita,tot din Bucovina,sunt cei "cu fața arsă"daca imi aduc bine aminte cum le ziceau.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Poate ce vrei tu sa spui nu e cu "fata arsa" ci mai degrabă cu mască (puncte de foc plus mască ) ce ironie! Pana și câinii au mască :lol: :lol:
Lăsând gluma la o parte, unii crescatori pe care nu-i pot caracteriza decât folosind ocări grele și cuvinte neonorabile fac mari deservicii raselor de ciobănești făcând metisari intenționate și anulând treptat munca celor care se straduiesc sa conserve și sa protejeze Ciobăneștii Românești.
Ca tot vorbești despre Ciobănescul Bucovinean, un exemplu de astfel de crescător cu acte în regulă pe care Achr se pare ca îl tolerează neacordându-i sancțiuni este dl Truță Pomohaci care se lauda cu metișii și cu urmași din ei la expozițiile chinologica din România. Se pare că specialiștii nu sesizează nimic, căci nu-i pot considera complici, departe gândul... În mod cert, afixul de canisă "de Pomohaci" ar fi radiat în secunda doi, iar corcitorul ar fi marginalizat cel puțin de cei care emit pretenții.
Screenshot_20200921_100510_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_20200921_100335_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_20200921_100615_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_20200921_100637_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_20200921_100701_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_20200921_100709_com.facebook.katana.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Stâna la noi”