Inamicii naturali ai Ciobănescului

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciobănescul și adversarii săi
Acest topic este destinat discuţiilor despre atacurile sălbăticiunilor şi despre modul în care ciobăneştii au reuşit sau n-au reuşit să facă faţă atacurilor ursului, lupului sau a altor prădători.

Se doreşte a fi prezentate întâmplări reale petrecute la stânile româneşti şi care îi au ca şi apărători pe Ciobăneştii Româneşti, dar şi pe câinii mai puţin de rasă care fac parte din nebuloasa câinilor prezenţi la paza turmelor.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Având în vedere ultimele evenimente din ţara noastră al căror personaj principal este Ursul Brun m-am gândit că este potrivit să deschid acest subiect întrucât ar fi interesat de ştiut opinia dvs. în legătură cu acest prădător, mai ales că mulţi dintre noi sunt proprietari sau crescători de Ciobănesc Mioritic, un câine folosit cu succes la paza animalelor de turmă. Aşadar printre calităţile câinelui dvs. se numără şi aceea de a înfrunta ursul. Întrebarea pe care vreau să o ridic sună cam aşa: sunteţi convins că ciobănescul pe care îl deţineţi şi pe care încercaţi să-l promovaţi după putinţă se ridică la nivelul strămoşilor săi şi ar îndrăzni să se interpună între oaie (stăpân/teritoriu păzit) şi urs (sau alte carnivore mari din pădurile României ) ?
Prin materialele video de mai jos aş dori o prezentare cât mai aproape de adevăr a situaţiei carnivorelor din România şi cu ocazia aceasta să le înţelegem mai bine si să le acordăm respectul cuvenit şi de ce nu, să le dăm şansa pentru mult timp de acum înainte să-şi ia partea lor din turmă.



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Pe mine ma oripileaza tot ce s-a intamplat in ultima vreme cu ursul brun. Ma umple de nervi numai cand ma gandesc la subiectul asta. Si asta pentru ca o idioata de reporterita, in timp ce lua un interviu, punea cele mai tampite intrebari posibile: "Nu credeti ca toata populatia de ursi este turbata? Nu credeti ca ar trebui ucisi toti? " etc...
Intr-adevar, ursul poate face multa paguba crescatorilor de vite/oi, mai omoara cate un om din cand in cand, mai ales cand se simte amenintat sau cand considera ca ii sunt puii amenintati. Dar nu e un motiv sa-i omoram pe toti. Eu, sincer, daca as fi ciobanita, as renunta la o oaie dar sa nu omoare ursul.
Cu mioriticii nu stiu ce sa spun. Intr-o lupta unu la unu mioriticul are slabe sanse de izbanda. Dar cand sunt mai multi cu siguranta pot pune ursul pe fuga si-l pot tine departe de stana. Dar de indraznit eu sunt convinsa ca mioriticii din ziua de azi indrazensc la fel de bine ca stramosii lor sa se interpuna intre obiectivul pazit si inamic. Altfel ciobanii nu i-ar mai tine pe langa stana si in ziua de azi.
Eu atata vreau... sa nu moara ursul... :cry:


Image
User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

In privinta reactiei ciobanescului nostru intr-o astfel de situatie cred ca fara o situatie de genul acesta nu vom avea de unde sa stim daca el va face fata acestui atac.Cert este ca ciobanestii nostrii de-a lungul timpului au facut aceste acte de curaj pt asi servi stapanul si turma .Bineinteles ca sansele unui singur caine in fata unui animal salbatec sunt minime el riscand chiar sa devina victima acestuia dar impreuna cu altii ,formand o echipa unita si fiind in marea lor majoritate caini hotarati si curajosi au descurajat de multe ori chiar si atacuri ale ursilor determinandu-i sa renunte la atac si sa bata in retragere.Personal eu cred ca in fata lupului sanse ca o confruntare directa sa existe si sa aiba izbanda sunt dar in cazul ursului raportul de forte fiind clar dezechilibrat va fi mai degraba o hartuiala.
As fi foarte incantat ca pui proveniti din canisa mea sa aiba sansa de a efectua un asemenea serviciu astfel as sti pe care exemplare sa insist in perpetuarea rasei.Din pacate putini ciobani ti-ar achita macar contravaloarea vaccinurilor si a mancarii necesare formarii unui pui de calitate.
In alta ordine de idei niciodata nu trebuie sa confundam abilitatile de paza(agresivitate la om ) cu cele de aparare inpotriva animalelor salbatice,au fost multe cazuri in care caini foarte agresivi la om si la alti caini au batut in retragere la vederea animalelor salbatice.Se zice chiar ca un caine bun de ciobanit nu se poate forma decat crescut de mic alaturi de turma si de caini scoliti in ale ciobanitului.


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Câteva detalii despre un proiect de conservare pentru urşi, râşi şi lupi.



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

00small29770880.JPG
5c2e98b38823dc53b0e56dce70e4ec3f1396023612.jpg
bigpiney.jpg
big-wolf-1.JPG
great-lakes-pilot-wolf.jpg
hybrid-wolfjpg-136faeb858707789.jpg
Jakes_Huge_Wolf_He_Shot_11-24-2009_.jpg
main_b.jpg
preview.jpg
wolflarge2.jpg
Am sa postez cateva imagini cu lupi uriasi impuscati in Canada si Rusia.....poze gasite pe net cu exemplare uriase. E adevarat ca lupul nostru este mult mai mic..dar sunt destule povesti ciobnesti cu lupi uriasii "ca magarii" care au atacat turmele noastre.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

raul wrote: E adevarat ca lupul nostru este mult mai mic...
Cauta informatii despre trofeele record recoltate la specia lup si dupa aceea vedem daca "e adevarat" ca lupii din Carpati sunt "mult mai mici".
Spor! ;)


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Majoritatea pozele de mai sus au fost dovedite la vremea lor ca erau "aranjate". Nu credeti tot ce vedeti si cititi pe internet.
In anii '80 stiu ca Romania detinea trofee de lupi comparabile si unele chiar mai mari decat cele din fosta URSS. Un craniu record national la vremea aceea (impuscat la Cartisoara, Sibiu) masura 28,76 cm in lungime si 15,92 cm latime in timp ce redordul mondial provenit din URSS masura 31 cm lungime si 15,80 cm latime. In acel timp recordul modial la blana de lup era detinut de Romania cu o blana care masura 165,5 cm lungime din varful botului pana la punctul de insertie a cozii (adica fara lungimea cozii) si 83,30 cm latime in zona cea mai ingusta a blanii.
Si eu stiu ca lupii din zone mai nordice sunt ceva mai mari; poate ca trofeele lor nu participa la aceasi "sectiune" cu lupul eropean in cadrul expozitiilor cinegetice.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Cel mai misto la aia care se pozeaza cu lupi uriasi e ca patesc ei ce patesc dar nu mai pot arata dovada palpabila cu blana/craniul lupului :-) Ba cade meteoritul pe sanie cand se intorceau cu lupu acasa, ba a venit un siprit indian care le-a inviat vantatul e.t.c. :-)


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

cateva din pozele postate de mine sunt luate de pe situri de vanatoare....iar imaginea alb negru este din ceva ziar. Cica lupul vana singur in siberia caprioare cand a dat vanatorul peste el. Avea peste 100 kg fara intestine scria in ziar. Deci eu zic k era destul de mare. Si oricum topicul este despre dusmanii naturali ai Mioriticului nu despre prelucrarea pozelor. si sunt si in captivitate exemplare notabile de lupi imensi.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Acuma citeam in Dailymail despre o haita de lupi imensa din rusia care terorizeaza satele. Haita are in jur de 400 de membri si au omorat in cateva zile 30 de cai. Sau trimis in zona 24 grupe de vanatori pentru a omora cat mai multi....iar ca recopensa se da 210 lire pentru fiecare cap. Dr Valerius Geist expert in viata salbatica sustine ca din caua temperaturilor ce au depasit -49 grade hrana lor sa imputinat semnificatim...motiv pentru care s-au unit mai multe haite mari de lupi impreuna. Sunt curios ce se intampla cu stanele din zona.....nu pot s aimi imaginez cati caini ar trebui s fie sa poate apara turma de 400 de lupi flamanzi.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Eu stiam ca timber wolf e cel mai mare dintre lupi si se gaseste in America de Nord, Canada. Lupul nostru, din cate am citit, are o inaltime la greaban intre 64 si 69, maxim 74 in cateva cazuri izolate. Timber wolf are o medie de 80–85 cm.
N-am vazut lupi romanesti decat cand eram mica si mai aducea tataia cate o blana sau un les, in rest ce am vazut era prin zoo, si nu mi s-au parut deloc mari. In schimb, mi s-au parut foarte agili. Se misca cu o viteza fantastica!


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

lilith wrote:Eu stiam ca timber wolf e cel mai mare dintre lupi si se gaseste in America de Nord, Canada. Lupul nostru, din cate am citit, are o inaltime la greaban intre 64 si 69, maxim 74 in cateva cazuri izolate. Timber wolf are o medie de 80–85 cm.
N-am vazut lupi romanesti decat cand eram mica si mai aducea tataia cate o blana sau un les, in rest ce am vazut era prin zoo, si nu mi s-au parut deloc mari. In schimb, mi s-au parut foarte agili. Se misca cu o viteza fantastica!
Uite acuma citeam despre Lupul Mioritic pe ceva site . acesta este un citat extras din text :

"Vinatorii clujeni au impuscat in iulie anul trecut patru lupi, dintre care unul urias, inalt de un metru, dupa ce fiarele au ucis mai multe zeci de oi.

In mai 2002, o haita de lupi ataca, in plina zi, animalele localnicilor din Pingarati, judetul Neamt, ucigind zeci de miei si oi. "Lupii au ajuns sa manince pina si ciinii din gospodariile oamenilor", spunea Costel Danciu, un cioban din zona.'''


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

De-un metru???? :shock: Mai mare ca un Dog German sau un Irish Wolfhound???? :shock: :shock: Imi vine greu sa cred, zau! Eu sunt un fel de Toma necredinciosul, dar un metru mi se pare enorm! :o :o


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

mda este foarte greu de crezut :))))) poate cu botul in aer :)))


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Clar că nu are 1 m. Nici nu se poate, nici reportajul nu spune asta. E aşa o vorbă, o estimare reportericească, nu insistă că aceasta e o dimensiune măsurată, exactă. La fel de bine putea să spună "mare, cat un viţel".


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Acuma oricat ar fi fost de mare....din moment ce au exagerat asa inseamna ca a fost ceva de capul lui...comparativ cu ceilalti a isit in fata. A fost o provocare pentru cainii de oi de pe teritoriul lui.
Apropo Crisit. CItatul e luat din reportaj...deci spune reportajul asta. Acuma ca au exagerat e alta treaba...dar sa spui ca nici reportajul nu spune asta ma faci pe mine mincinos. Eu am postat exact ce era scris acolo cu ghilimele de rigoare. :P
Oricum cred ca deviem de la subiectul topicului........


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Pot apărea şi exemplare uriaşe de lup, dar după mine acestea sunt foarte rare; majoritatea lupilor sunt totuşi de talie medie.
În urmă cu aproximativ 1.5 ani am auzit că fusese ucis un lup mare în zona Tileagd, Bihor. Era neobişnuit de mare şi localinicii au decis să-l cântărească să vadă exact ce greutate are. Vorba e că avea înspre 100 de kilograme. O să investighez mai bine lucrul ăsta şi imposibil să nu existe poze sau ceva cu lupul omorât.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Oliviu Secara wrote:Pot apărea şi exemplare uriaşe de lup, dar după mine acestea sunt foarte rare; majoritatea lupilor sunt totuşi de talie medie.
În urmă cu aproximativ 1.5 ani am auzit că fusese ucis un lup mare în zona Tileagd, Bihor. Era neobişnuit de mare şi localinicii au decis să-l cântărească să vadă exact ce greutate are. Vorba e că avea înspre 100 de kilograme. O să investighez mai bine lucrul ăsta şi imposibil să nu existe poze sau ceva cu lupul omorât.
Credeam ca ti-am spus. am intrebat niste colegi din zona Tileagdului la ceva vreme dupa ce ne-a povestit omul acela (acasa la Begher) si nu a fost lup ci caucazianu unuia. :-)
Poza alb-negru e dintr-o revista americana, a mai fost postata pe alt forum si atunci am facut "cercetari" si am gasit poze cu tot articolul si concluzia era ca nici contemporanii lui nu l-au crezut; plus ca daca vezi motto-ul revistei care zice ca "noi nu lasam niciodata adevarul sa interfereze cu o poveste buna" e cam clar ce gen de revista era :-)
Oamenii exagereaza de multe ori si involuntar, iar expresiile populare interpretate cuvant cu cuvant dau "erori" de interpretare. Un caine cu capul cat o banita n-o sa fie un caine cu un craniu cu volum de 30 de litri, nici un caine cat un vitel nu e cat un vitel bun de dus la abator... va fi abia cat un vitelus. :-)
Marea majoritate a taranilor si ciobanilor nepervertiti la noile ciudatenii ciobanesti (ma refer la ciobanestii de 80 cm sau peste si o gramada de kilograme) vor spune despre un caine ca e mare si in cazul unui caine de 70 cm si vreo 45-50 de kilograme!


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Eu ti-as mai da o bila alba, Nelule, dar nu-mi da voie Oliviu! :lol:


Image
Post Reply

Return to “Stâna la noi”