Animalele de turmă și ciobăneștii

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Topic destinat animalelor de turmă și paznicilor acestora. Câini Ciobănești de toate formele și categoriile.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Caini de oi in Leaota:

Image

Mustaciosul era ranit de mistret la piciorul drept spate insa chiar si asa, se comporta foarte aprig la om.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

corbu wrote:Caini de oi in Leaota:

Mustaciosul era ranit de mistret la piciorul drept spate insa chiar si asa, se comporta foarte aprig la om.
Se pare că mustăciosul a fost cam ghinionist; sau mai de graba norocos că a scăpat :mrgreen: Mistreţii sunt chiar rapizi şi îi pot sfâşia rău pe câini. Dacă se nimereşte ca mistreţul să fie vier cu câteva toamne la activ s-a aranjat dulăul definitiv dacă nu e însoţit de câţiva câini mici şi rapizi.
Oricum mulţi mistreţi au fost serviţi la cină de către ciobăneşti... să mai scape câte unul.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Postez si aici, consider ca se potriveste mai bine, fiind un caine de stana:
Image
foto: Ioan Balasanu.
locatie: Muntii Rarau - Pietrele Doamnei


Image
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Oliviu Secara wrote:Se pare că mustăciosul a fost cam ghinionist; sau mai de graba norocos că a scăpat :mrgreen: Mistreţii sunt chiar rapizi şi îi pot sfâşia rău pe câini. Dacă se nimereşte ca mistreţul să fie vier cu câteva toamne la activ s-a aranjat dulăul definitiv dacă nu e însoţit de câţiva câini mici şi rapizi.
Oricum mulţi mistreţi au fost serviţi la cină de către ciobăneşti... să mai scape câte unul.
Cainii au dat in ciurda. In acea lupta a mai fost ranit un "coleg de trupa".


Luca
Posts: 43
Joined: Fri Oct 26, 2012 3:18 pm
Location: cluj
Contact:

frumos exemplar dar cam amarat... daca nu face fata unui singur mistret..


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Luca wrote:frumos exemplar dar cam amarat... daca nu face fata unui singur mistret..
Bine ati venit pe forum ! D-le Luca am inteles ca detineti ciobanesti mixati. Ca sa puteti pune fotografii cu acestia urmati pasii descrisi in linkul de mai jos
viewtopic.php?f=79&t=14
De ce nu tineti caini romanesti de rasa curata la paza oilor? Sunt mai putin eficienti decat alte rase ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Luca wrote:frumos exemplar dar cam amarat... daca nu face fata unui singur mistret..
Daca mistretul e un vier de 150-200 de kile ce caine ii face fatza??


Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Teckelul sarmos,foxul,jagtterrierul,cand ie uscat,airedaleterrierul,copoiul ardelenesc,pe zapada.....meseriasii vere,ramutzele mele n- au vazut mistret dar turbeaza instant cand vad porc :D


corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Luca wrote:frumos exemplar dar cam amarat... daca nu face fata unui singur mistret..
Va referiti cumva la cainele din poza postata de mine?


Luca
Posts: 43
Joined: Fri Oct 26, 2012 3:18 pm
Location: cluj
Contact:

corbu wrote:
Luca wrote:frumos exemplar dar cam amarat... daca nu face fata unui singur mistret..
Va referiti cumva la cainele din poza postata de mine?
daca nu a facut singur fata unui mistret, da. pentru ca un ciobanesc pe langa forta si agilitate trebuie sa fie si inteligent


Daca n`ai.. improvizeaza!
Luca
Posts: 43
Joined: Fri Oct 26, 2012 3:18 pm
Location: cluj
Contact:

Oliviu Secara wrote:
Luca wrote:frumos exemplar dar cam amarat... daca nu face fata unui singur mistret..
Bine ati venit pe forum ! D-le Luca am inteles ca detineti ciobanesti mixati. Ca sa puteti pune fotografii cu acestia urmati pasii descrisi in linkul de mai jos
viewtopic.php?f=79&t=14
De ce nu tineti caini romanesti de rasa curata la paza oilor? Sunt mai putin eficienti decat alte rase ?
am sa postez pozele de indata ce reusesc sa le descarc de pe mobil, si ca proprietar de turma ma gandesc in primul rand la singuranta oilor, nu la aspectul sau rasa cainilor. pentru ca nu ma ajuta cu nimic sa imi cumpar niste ciobanesti romanesti fie mioritici, carpatini sau de bucovina cu pedigree si sa imi manance lupul oile. sper ca imi este inteles punctul de vedere.


Daca n`ai.. improvizeaza!
Luca
Posts: 43
Joined: Fri Oct 26, 2012 3:18 pm
Location: cluj
Contact:

Image
am sa postez pozele si cu ceilalti, el e Codrean, are 1 an si 7 luni si isi face treaba foarte bine.


Daca n`ai.. improvizeaza!
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Ca proprietar de oi nu trebuie sa-ti cumperi mioritici, carpatini sau bucovina (desi ma gandesc ca nici caucazianul nu-l culegi din pom!) ci cred ca ar trebui sa-ti cresti si selectezi mioriticul, carpatinul sau bucovineanul. Cred ca ati inteles ideea.


corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Luca wrote:
corbu wrote:
Luca wrote:frumos exemplar dar cam amarat... daca nu face fata unui singur mistret..
Va referiti cumva la cainele din poza postata de mine?
daca nu a facut singur fata unui mistret, da. pentru ca un ciobanesc pe langa forta si agilitate trebuie sa fie si inteligent
Stimate domn, sa o luam metodic:
- cainele nu este deloc amarat. Bine ar fi ca pe la toate stanele sa fie cainii asa bine ingrijiti ca ai acestui stapan.
- in noaptea in care a fost sfasiat, cainii au dat intr-o ciurda. Cei mai aprigi la mistret (2 masculi) s-au ales amandoi cu rani destul de urate ca urmare a intalnirii cu scroafele furioase. Vedeti d-voastra, pe la noi prin Dambovita, cainii sunt caini nu supercaini si, uneori, din pacate, se mai aleg si cu rani in urma luptelor cu gadina sau mistretul.
Daca nu erati din Cluj (asa cum vad la avatar), destul de departe de mine, dadeam o fuga pana la stana d-voastra sa vad si eu caini care "fac" mistretul de unu' singur.


Luca
Posts: 43
Joined: Fri Oct 26, 2012 3:18 pm
Location: cluj
Contact:

corbu wrote:
Luca wrote:
corbu wrote:
Luca wrote:frumos exemplar dar cam amarat... daca nu face fata unui singur mistret..
Va referiti cumva la cainele din poza postata de mine?
daca nu a facut singur fata unui mistret, da. pentru ca un ciobanesc pe langa forta si agilitate trebuie sa fie si inteligent
Stimate domn, sa o luam metodic:
- cainele nu este deloc amarat. Bine ar fi ca pe la toate stanele sa fie cainii asa bine ingrijiti ca ai acestui stapan.
- in noaptea in care a fost sfasiat, cainii au dat intr-o ciurda. Cei mai aprigi la mistret (2 masculi) s-au ales amandoi cu rani destul de urate ca urmare a intalnirii cu scroafele furioase. Vedeti d-voastra, pe la noi prin Dambovita, cainii sunt caini nu supercaini si, uneori, din pacate, se mai aleg si cu rani in urma luptelor cu gadina sau mistretul.
Daca nu erati din Cluj (asa cum vad la avatar), destul de departe de mine, dadeam o fuga pana la stana d-voastra sa vad si eu caini care "fac" mistretul de unu' singur.
scuze pt exprimare, cand am zis amarat ma refeream strict la caracter, si nu vreau sa aduc ofense la adresa nimanui, dar un ciobanesc bun tine mistretul in loc, si crede`ma ca stiu ce vorbesc pt ca m-am confruntat de nenumarate ori cu asemena situatii, am sa postez poze cu un caine care s-a luptat singur cu cu un vier mai mult de o ora si pana nu m-am dus sa`l iau de acolo nu s`a lasat, si in urma acestei isprave s-a ales cu o zgarietura adanca la gat si a pierdut mult sange, a trebuit sa il tin acasa aproape jumate de an pana s-a vindecat, bineinteles sub supravegherea medicului veterinar. si am 23 de ani, din punct de vedere al varstei nu sunt inca domn.


Daca n`ai.. improvizeaza!
Luca
Posts: 43
Joined: Fri Oct 26, 2012 3:18 pm
Location: cluj
Contact:

Nelu Albiter wrote:Ca proprietar de oi nu trebuie sa-ti cumperi mioritici, carpatini sau bucovina (desi ma gandesc ca nici caucazianul nu-l culegi din pom!) ci cred ca ar trebui sa-ti cresti si selectezi mioriticul, carpatinul sau bucovineanul. Cred ca ati inteles ideea.
stiti, eu am dobandit acest soi, pt ca nu cred ca e o rasa, cumparat de la un cioban din satu mare, un mascul si o femela acuma 7 ani. i-am luat pt ca faceau treaba foarte buna la oi pe ei nu`i mai am dar cainii care ii am acuma sunt puii lor si se comporta excelent. si potrivit standardelor inclina mai mult spre caucazian/carpatin si nu i-as schimba pt nici un caine din lume din simplul motiv pt ca stiu ce pot, oricum sunt de acord si vreau sa ma implic in promovarea raselor romanesti!


Daca n`ai.. improvizeaza!
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Luca wrote:scuze pt exprimare, cand am zis amarat ma refeream strict la caracter, si nu vreau sa aduc ofense la adresa nimanui, dar un ciobanesc bun tine mistretul in loc, si crede`ma ca stiu ce vorbesc pt ca m-am confruntat de nenumarate ori cu asemena situatii, am sa postez poze cu un caine care s-a luptat singur cu cu un vier mai mult de o ora si pana nu m-am dus sa`l iau de acolo nu s`a lasat, si in urma acestei isprave s-a ales cu o zgarietura adanca la gat si a pierdut mult sange, a trebuit sa il tin acasa aproape jumate de an pana s-a vindecat, bineinteles sub supravegherea medicului veterinar. si am 23 de ani, din punct de vedere al varstei nu sunt inca domn.
Scuzele se accepta. Ok, folosim per-tu-ul.
Am scris eu undeva ca, desi ranit destul de grav (muschiul era sectionat pana la os), cainele a renuntat la lupta?
Nu, pt. faptul ca, repet, cainele a luptat in continuare pana cand, la fel ca si in cazul tau, s-au dus ciobanii si au solutionat problema.
La vreo cateva sute de metri de stana, este un loc unde creste din abundenta "ceapa porcului" (sau "ceapa de munte", sau cine stie ce alta denumire o fi avand in functie de zona). Aceasta planta are subteran un bulb care seamana ce-i drept foarte bine cu o ceapa mica. Ei bine, desi are marimea unei monezi de 10 bani (in cel mai bun caz), pt. acest bulb, porcul e' in stare sa rame un hectar. :D
Ciurda de care am vorbit, venise la "cultura de ceapa" si cainii de la oi au luat-o in primire.
Oricat de curajos, agil si inteligent ar fi un caine de oi, mai devreme sau mai tarziu "si-o ia in freaza". Daca a juns la varsta batranetii si nu are macar o cicatrice (cat de mica), atunci, din punctul meu de vedere, acel caine e' doar o ghioarla. Toti cainii de oi buni pe care-i stiu, au cate un semn de la intalnirea cu ursu' sau misterul, mai rar cu lupu' pt. ca pe asta nu prea apuca sa puna gura.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Aici sunt de acord cu corbu.
Cainii bunicului meu, fost cioban, erau plini de cicatrici, urechi sfasiate, trufe zgariate etc. Mai avea niste prichindei, corcituri pe care le mai folosea la "dat alarma", aia erau vesnic neatinsi. Dadeau alarma si se ascundeau sub lemne pana cei mari isi faceau treaba. In zona mea tot mistretii erau principalii daunatori, apoi lupii si vulpile, dar mai putini la numar.
Barac, seful haitei, prinsese o ura pe mistreti ca era de-ajuns sa simta mirosul si o lua razna de nu il mai puteai linisti pana nu-si facea damblaua. Iar ceilalti se luau mereu dupa el. Unul din caini, nu mai retin daca Balan sau Cucu, a prins un mistret de bot, ca si-a perforat buza de sus in coltul astuia si a ramas cu gaura toata viata.
De aceea, de mica am o deosebita afinitate pentru carnatii de mistret :lol:


Image
Luca
Posts: 43
Joined: Fri Oct 26, 2012 3:18 pm
Location: cluj
Contact:

corbu wrote:
Luca wrote:scuze pt exprimare, cand am zis amarat ma refeream strict la caracter, si nu vreau sa aduc ofense la adresa nimanui, dar un ciobanesc bun tine mistretul in loc, si crede`ma ca stiu ce vorbesc pt ca m-am confruntat de nenumarate ori cu asemena situatii, am sa postez poze cu un caine care s-a luptat singur cu cu un vier mai mult de o ora si pana nu m-am dus sa`l iau de acolo nu s`a lasat, si in urma acestei isprave s-a ales cu o zgarietura adanca la gat si a pierdut mult sange, a trebuit sa il tin acasa aproape jumate de an pana s-a vindecat, bineinteles sub supravegherea medicului veterinar. si am 23 de ani, din punct de vedere al varstei nu sunt inca domn.
Scuzele se accepta. Ok, folosim per-tu-ul.
Am scris eu undeva ca, desi ranit destul de grav (muschiul era sectionat pana la os), cainele a renuntat la lupta?
Nu, pt. faptul ca, repet, cainele a luptat in continuare pana cand, la fel ca si in cazul tau, s-au dus ciobanii si au solutionat problema.
La vreo cateva sute de metri de stana, este un loc unde creste din abundenta "ceapa porcului" (sau "ceapa de munte", sau cine stie ce alta denumire o fi avand in functie de zona). Aceasta planta are subteran un bulb care seamana ce-i drept foarte bine cu o ceapa mica. Ei bine, desi are marimea unei monezi de 10 bani (in cel mai bun caz), pt. acest bulb, porcul e' in stare sa rame un hectar. :D
Ciurda de care am vorbit, venise la "cultura de ceapa" si cainii de la oi au luat-o in primire.
Oricat de curajos, agil si inteligent ar fi un caine de oi, mai devreme sau mai tarziu "si-o ia in freaza". Daca a juns la varsta batranetii si nu are macar o cicatrice (cat de mica), atunci, din punctul meu de vedere, acel caine e' doar o ghioarla. Toti cainii de oi buni pe care-i stiu, au cate un semn de la intalnirea cu ursu' sau misterul, mai rar cu lupu' pt. ca pe asta nu prea apuca sa puna gura.
am 2 intrebari pentru dvs: cainii despre care vorbiti, 1 singur vs mistret, prinde de el? si de curiozitate, care este cea mai importanta trasatura a unui ciobanesc :D


Daca n`ai.. improvizeaza!
Post Reply

Return to “Stâna la noi”