Animalele de turmă și ciobăneștii

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

Frumoasa turma;frumoase peisaje ati reusit sa surprindeti :P :P Asteptam si mioreii sa isi faca aparitia in "peisaj". In vale se vede satul cu ale sale casute si o biserica :P :P
Avem o tara frumoasa,dar prea putin apreciata de NOI cei care locuim pe acest pamant :(


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Buna ziua,
Sambata am gasit doi caini abandonati/pierduti intr-o casa parasita a strabunicilor. Casa nu este locuita, iar in una dintre anexe, am fost anuntat de catre vecini ca se aude latrat de caine, ba chiar am fost intrebat daca am adus caine acolo.
Vineri seara am fost sa vad despre ce este vorba si surpriza, un mascul de mioritic si inca un caine, mai mic de talie care ereau incurcati de un stalp in acea incapere. Accest au avut, incaparea are decat trei ziduri, dar intrebarea ramane: CUM AU AJUNS ACOLO?
Nu le-am facut poze pt a arata cum i-am gasit deoarece eream ingrijorat, mai ales ca vecinii spun ca i-au auzit de 4-5 zile => minim de atata timp ereau nemancati si nebauti apa.
Fiecare avea legat de gat cate un lant lung de CC 1.5 metri, nu aveau curele ci lanturi cu furtun.
In prima faza, masculul de mioritic s-a aratat agresiv, dar dupa atatea zile, mancarea face minuni, atat cat sa pot sa ma apropii de ei si sa ii eliberez.
La intrebarea CUM AU AJUNS ACOLO? eu am doua raspunsuri:
1. au fost abandonati acolo, dar totusi nu ereau legati de stalp, ci se incurcasera ei prin invartire. Ma gandesc ca daca cineva vroia sa ii lase acolo, macar facea un nod la lant.
2. Mama mea, care sta la 5km distanta, spune ca pe la inceputul saptamanii a trecut o turma mare de oi cu magari, caini, deci posibil sa fi fugit de acolo si sa se fi adapostit de ploaie.

Logic ca am luat cainii de acolo, de fapt unul (Ciobanescul mioritic) este la socrul meu,daca tot au fost gasita in casa care a apartinut parintilor sai, iar cel mic l-am dus la adapostul canin.
Concluzia este: daca cineva i-a pierdut, cel putin Mioriticul poate fi recuperat, daca nu sper ca socrul meu sa se obisnuiasca cu el.
CATEVA POZE DUPA CE I-AM SCOS DIN INCAPERE/
Attachments
1.jpg
3.jpg


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Eu zic sa-l tineti pe aproape... Sa-l aveti macar ca termen de comparatie cu mioriticii "adevarati".


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Nu este un caine rau din punct de vedere caractere, are talie peste media care apare prin expozitii (eu zic undeva la 78cm la greaban), o culoare buna, inbracat este destul de bine (blana nu este intretinuta, dar cred ca o sa l tund), temperament are, deocamdata este strain, dar promite.
Defectul identificat este dantura - incisivi de jos nu sunt crescuti in aceeasi linie cu ceilalti dinti, practic radacina lor este mai in fata decat a celorlalti, nu respecte linia maxilarului.


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Dinti nealiniati, NU PROGMATISM
ALINIERE INCISIVI.gif
ALINIERE INCISIVI.gif (3.75 KiB) Viewed 14232 times


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Nu este primul mioritic (caine brut, de munca ....) pe care l vad cu aceasta dantura. Nu stiu ce sa zic, sa fie de vina mediul in care cresc, alimentatia, ceva genetic


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

GospodariaTYM wrote:Dinti nealiniati, NU PROGMATISM
ALINIERE INCISIVI.gif
Interesant este ca arbitri ca si Sorin Dragomir au apreciat ca fiind prognatism 2 dinti a caror orientare era in afara liniei celorlalti de jos desi radacina lor era corect in linie iar alti arbitrii au apreciat ca si corecta muscatura aceluiasi caine!
Cum o fi in cazul acestui caine oare?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Toamna la ciobani

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Bună dimineața !

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Mieluti!! Cat de faini sunt, mititeii!!
Iaca de aia nu pot eu sa mananc miel, sunt prea faini!! :))
Dar m-a pus mosu' sa ma interesez cam la cat ajunge kilu', ca vrea sa-si ia pentru Pasti, iar mie mi se zburleste parul cand ma gandesc. :)))


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mieluți
Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Astia au scapat de Paste? :D :mrgreen:


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

O Dacie pe bulevardul Dacia în Oradea :lol:

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

cezar osiceanu wrote:
GospodariaTYM wrote:Dinti nealiniati, NU PROGMATISM
ALINIERE INCISIVI.gif
Interesant este ca arbitri ca si Sorin Dragomir au apreciat ca fiind prognatism 2 dinti a caror orientare era in afara liniei celorlalti de jos desi radacina lor era corect in linie iar alti arbitrii au apreciat ca si corecta muscatura aceluiasi caine!
Cum o fi in cazul acestui caine oare?


Inmanarea justa a premiilor este menita sa ajute rasele in asigurarea liniilor corecte in conformitate cu standardul adevarat al rasei deoarece castigatorii sunt folositi in monte mult mai des, de acea orice jurizare incorecta este in detrimentul rasei facilitand aparitia de caini cu probleme sau trenduri de caini atipici.
Este foarte important atat pentru incepatori cat si pentru senioritate ca plasamentul albitrilor sa fie unul pe merit, just, obiectiv si in conformitate cu standardul. Criticismul juriului ar trebui sa sublinieze clar ce e bun si ce e rau la caini.
Fiecare albitru ar trebui sa poate sa isi justifice hotararile in scris, dar din pacate dupa orice expozitie se vb prea mult despre albitru decat despre cainii jurizati de el, lucru care este total nefolositor pentru crescatori.

Nu ma mir deloc ca sunt tot mai putini caini la expozitii. Orice crescator care plateste taxa de participare are tot dreptul sa ceara un albitru competent si desfasuratorul in SCRIS, justificat si fondat al jurizarii, cu plusuri si minusuri.

O critica in detailata in scris poate sa va spuna multe despre albitru. un albitru incompetent, necistit sau ignorant se va da de gol destul de repede prin jurizarea, contrazicerea sau necunoasterea standardului. Orice deviere ar trebui raportata si albitrul reevaluat, impreuna cu cainii jurizati de el. Orice albitru profesional, cunoscator, obiectiv si cinstit ar trebui promovat si chemat pentru jurizare de catre detinatorii care au incredere in calitatile lui si nici de cum de garsii libidinosi care isi urmaresc interesele perfide.

Din pacate si in standard exista cuvinte sau expresii care lasa loc de interpretare, motiv pentru care unii albitri inteleg gresit anumiti termeni, puncteaza gresit anumite calitati sau pur si simplu dau dovada ca nu inteleg anumite cuvinte si interpreteaza dupa cum ii tuna capul.

Este evident ca multi nu inteleg standardul rasei, cum la fel de clar este ca multi nici nu l-au studiat, deci prin urmare orice jurizare este nevalorasa, o pierdere de timp si bani pe care asociatia organizatoare ar trebui sa ii restituie inapoi, caci pana la urma prtici sa primesti jurizarea unui albitru competent, obiectiv si in masura sa zica calitatile si defectele in conformitata cu standardul rasei si nu opiniile uni crescator care habar nu are ce inseamna Mioritic.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ovine fotografiate la Expo Transilvania - 2015
        • Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Dadrian61
Posts: 4
Joined: Tue Aug 11, 2015 5:54 pm

Bună seara, sunt nou pe forum și Vreau sa va spun pe scurt povestea lui Ursu'. A fost născut la o stână în zona Moieciu a fost bătut (asa reiese din comportamentul lui) a fost luat de niște oameni, l-a dus într-un cămin nou, dar și acolo a avut probleme.. Câinii acelor oameni l-au bătut, pana a ajuns la mine.. Mi s-a spus ca avea un comportament mai sălbatic.. Acum s-a ameliorat puțin. Sta la mângâiat, pana acum nu o făcea, dar tot se sperie de oameni.. Am un alt câine, se joaca, este mult mai bine decât pana acum.. Ce părere aveți își poate reveni?


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Salut si bine ai venit! Daca vine la tine sa-l mangai, mai are o sansa. Insa va trebui sa gestionezi problema cu mult tact, mult calm si multa rabdare. Ce varsta e cainele si ce rasa e?
Din experienta personala iti dau un exemplu de caine "salbatic":
Noi (eu, sotul si copilul) stam la casa, pe proprietatea prietenei mele, ea fiind plecata definitiv in Italia. Pe aceasta proprietate sunt doua case, una unde stam noi, una unde sta tata-su, un batranel foarte ok cu noi, dar violent cu animalele. Asa stie el ca un caine trebuie sa se teama de stapan si oricat i-am explicat ca nu e ok, tot pe a lui o tine. El are o catea de vreo 10 ani, maidaneza, care in viata vietii ei nu a fost mangaiata de nimeni, cum intri in curte o ia la fuga si se ascunde. Ii dau de mancare pe prispa si vine numai dupa ce se asigura ca nu mai e nimeni. Si chiar si asa, ia o gura si fuge, mesteca pe ascuns, iar mai vine si tot asa.
Cu cateaua asta nu mai exista absolut nicio sansa sa o mai imblanzesti, desi la cum o vad, salbaticiunea mai traieste vreo 10 ani :lol:
Dar tu daca ai un caine tanar, care sta sa-l mangai si nu are comportament imprevizibil cu voi, ai toate sansele sa-l aduci pe calea cea buna. Dar in timp. Cand aveti musafiri, lasa-i sa ii ofere cainelui ceva bun (un cremwursti, o recompensa, orice). Cand sta la mangaiat, lauda-l. Invata-l sa nu se teama de straini. Dar, cel mai sigur, vorbeste cu un dresor bun. De unde esti, iti pot recomanda unul. Caci problema e spinoasa si e ca o sabie cu doua taisuri. Nu vrei sa se bucure si sa dea din coada la oricine iti intra in curte, dar nici sa o ia la fuga cum face cateaua mosului meu.


Image
Dadrian61
Posts: 4
Joined: Tue Aug 11, 2015 5:54 pm

Multe persoane spun ca are trăsături de carpatin, are în jur de 3luni sunt din Dâmbovița, dar eu as vrea sa iasă un câine de paza..și nu am bani de un dresor.. Acum am mai observat ca ar face orice sa iasă din curte, mai fuge și de mine dar are momente, de străini care intra în curte nu fuge.. Dar dacă se duce spre el o i-a la fuga..


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Eu zic sa lasati sa treaca timpul ..toata problema asta se va rezolva de la sine cu timpul...dar e important ca pe parcurs sa nu mai aiba traume, cat e la dvs sa simta ca e iubit si in siguranta si totul o sa fie bine. Nu aveti cateva poze sa ni-l prezentati ? sunt foarte curios cum arata si sa ne dam seama ce rasa e pana la urma :)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Dadrian61 wrote:Multe persoane spun ca are trăsături de carpatin, are în jur de 3luni sunt din Dâmbovița, dar eu as vrea sa iasă un câine de paza..și nu am bani de un dresor.. Acum am mai observat ca ar face orice sa iasă din curte, mai fuge și de mine dar are momente, de străini care intra în curte nu fuge.. Dar dacă se duce spre el o i-a la fuga..
Dadrian61, cainii buni se nasc nu se fac. Deci daca are nervul in el, e posibil sa il mai poti scoate la iveala. Castigai increderea si incurajeazal orice ar fi. Cand merge cineva catre el, tu dute langa caine si sustine-l. El are nevoie de un lider de cineva pe care sa stie ca poate conta. Fii acel lider si el o sa ajunga sa se sacrifice pentru tine la nevoie.

Comportamentul lui subliniaza ca se simte strain, ca nu are incredere in oameni cea ce este foarte bine pentru inceput, ai material de lucru. Nu iti trebuie dresor pentru el, la cati colegi specializati sunt fe forum o sa primesti toata informatia de care ai nevoie si o sa poti pune tu in practica antrenamentul, nu un strain.

Asa pe final, daca ai timp as vrea sa imi spui ce intelegi tu prin caine de paza si ce te astepti sa faca. Nu este nici un trick sub intrebare, ci doar sunt curios despre opinia ta in privinta cainilor de paza. Sa stii ca am intalnit o gramada de ciobani care nu stiau ce inseamna caine bun de oi, cum am intalnit si o gramada de proprietari de caini de paza care habar nu aveau cum este un caine de paza.

Si te rog nu uita sa adaugi poze cu catelul.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Post Reply

Return to “Stâna la noi”