Animalele de turmă și ciobăneștii

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Un soi romanesc interesant si probabil disparut e Stocli,mai e cunoscut si ca Băltărețul.
Se trage din mistret cu siguranta,are aceiasi fizionimie,culori negru-maro,zvelt ca si mistretul,pe spate are coama la fel ca mistretul iar purceii cand sunt mici au coloritul godacilor de mistret.
Din cauza randamentului slab in timp a fost inlocuit de rasele de carne-grasime la inceputul secolului 20 si mai nou de rasele de carne.
Din cate stiu Bazna are randament bun si e cautat pt ca are carnea frageda.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciobănesc cu mască
IMG_20220502_130710.jpg
received_373209924675411.jpeg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ursu 6-7 ani
Ursu - mascul nelucrat, tipul Carpatin
Ursu - mascul nelucrat, tipul Carpatin

Breaza
Screenshot_20220502_122615.jpg
IMG_20220502_122646.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Măgari în Hidișelul de Sus

IMG_20220729_150825.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Îmi place mult replica dvs Raul Petruț. "câinii buni se nasc, nu se fac"
E foarte adevărat. Daca n-au din naștere instinctiv aptitudini de paza, curaj, agresivitate când e necesar, încredere în propriile forte, etc etc.... în veci acel câine nu se va schimba. Asa e temperamentul lui natural și asa va rămâne.
Pe vremea bunicilor mei, poate acum 60-70ani în urma din ce rețin eu care eram un copil, se obișnuia sa se amputeze coada cu toporul (jalnic) sau tăiate cu foarfeca părți din urechi puilor mici, ca să fie agresivi la vârsta adultă. Cruzime mai mare n-am pomenit și probabil maiv e la moda și în zilele noastre. Sălbatici și imbecili.
După o așa trauma și durere, bieții câini sunt mai fricoși decât înainte.
Deci, dacă e sa fie un câine un bun și curajos paznic din naștere, ala e. Altfel, e și el un lătrat or acolo cu ceilalți.


Post Reply

Return to “Stâna la noi”