Cântece ciobănești și muzică folclorică

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Topic destinat cântecelor ciobănești și muzicii populare de bună calitate

- să încercăm să redescoperim pe cei care cutează să cânte din suflet și dau sunet munților noștri - păstori, oameni simpli din popor sau cântăreți de muzică tradițională din diverse zone ale țării

Jienească



Ciobănească



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Rapsod din Lăpuș




Oieri armâni - cântec la stână



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm



Sa fie si de la Salaj :D


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm



"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Vlahii/Aromânii din Balcani



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Sirma Granzulea - Picurar cu albi oi



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Un cantec din Banatu de munte ce aduce aminte de viata la stână :



https://youtu.be/eVEGYu-N-Wg


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

O colinda bătrânească unde pentru păstor este folosit cuvantul păcurar la fel ca si la fratii aromani.De altfel in Ardeal,Bihor,Maramures,Banat s-a folosit intotdeauna si ciiban si păcurar.
Păcurar il gasim mai in toate colindele bătrânești.



Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

O varianta a Mioritei de la fratii nostrii din Timoc:
Foarte frumos cantata,iar cimpoiul este si va ramane cel mai fermecator instrument.



Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Si ceva frumos de la fratii nostri buni aromani:



User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Novaconi wrote: Sun Oct 25, 2020 1:39 pm Si ceva frumos de la fratii nostri buni aromani:
Extraordinar fior... Ce atmosfera arhaică ! :shock:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

-Oaia- binecuvantarea lui Dumnezeu pentru poporul roman...ciudat animalul asta bland...daca nu l-am fi avut ne-am fi pierdut si noi si fratii nostrii aromani...


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Novaconi wrote: Mon Oct 26, 2020 6:50 pm -Oaia- binecuvantarea lui Dumnezeu pentru poporul roman...ciudat animalul asta bland...daca nu l-am fi avut ne-am fi pierdut si noi si fratii nostrii aromani...
Întradevăr un animal deosebit. Și eu îngrijeam câteva sute la un moment dat cu ciobăneștii alături. Ciobănia dacă e să o înțelegi și să o faci cum trebuie devine filozofie.
Putem dezvolta subiectul în viitor; există pe forum chiar și un topic destinat istoriei oilor din tara noastră și împrejurimile balcanice. E tot în această secțiune ("Stâna la noi").

Istoria Oilor în România-Dacia
http://www.mioriticul.ro/forum/viewtopi ... a86daa0638


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Iulia Zaharie
Posts: 7
Joined: Wed Apr 10, 2013 9:31 am

Felician Fărcașu- Dragu-mi-i în vârf de munte



Învârtita oilor


Dumitru Fărcaș- Sâmbra oilor


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Călușarii


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Lo Boier...


https://youtu.be/HlGO9IRJeqg

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lo_Boi%C3%A8r

https://mobile-dictionary.reverso.net/f ... on/bouvier

Lo boier in occitana- bouvier in franceza -crescator de bovine

Bouvier are si intelesul de rasa de caini(cu siguranta de la cainii folositi pt. paza cirezilor).


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

poate ”lo boier” e cineva care se ocupă de boi/vite, la fel cum ”oier” e cineva care se ocupă de oi, zic și eu, poate totuși cineva avizat ar trebui să arunce o privire mai atentă. Nu cred totuși că e cazul Academiei...

Lume, lume, soro lume....



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Cu siguranta trebuie sa fie mai mult decat limba latina...io cred ca sunt multe cuvinte ce vin de la populatiile ce au raspandit agricultura si cresterea animalelor in Europa.

De ce avem aceeiasi structura a limbii cu aromana,unde e graiul asta in italia care a dat romana si aromana...

Si chiar daca inaintea venirii slavilor,romanii si aromanii au format un singur popor,tot nu cred in formarea unei limbi atat de unitara din limba latina,teritoriul era prea mare,legiunile si popoarele campate in Dacia prea pestrite ca sa dea o limba unitara.


Post Reply

Return to “Stâna la noi”