Păstorii și Ciobănescul Mioritic

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciobanesc Mioritic

Image

Poza de pe fb


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

La poalele Vlădesei dis de dimineață

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Câteva date care pot fi desprinse despre ciobănia din zilele noastre, info din teren despre câinii ciobănești, imagini cu ei și încă ceva...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=e9o3y2XQggk[/youtube]


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Un om întreg - bravo lui.
Bucovinenii prea groşi în bot, cel puţin cel din prim plan.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Stiti de stane numa' bune de vizitat in jud Alba? Daca da, va rog sa-mi dati niste repere. :) As vrea sa vizitez cat mai multe. Sambata program de Apuseni, valea Ampoitei, Baile Romane, etc... Am auzit de ceva mioritici faini in zona, asa ca daca ma intalnesc cu vreo turma, musai o sa am aparatul pregatit.


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lilith wrote:Stiti de stane numa' bune de vizitat in jud Alba? Daca da, va rog sa-mi dati niste repere. :) As vrea sa vizitez cat mai multe. Sambata program de Apuseni, valea Ampoitei, Baile Romane, etc... Am auzit de ceva mioritici faini in zona, asa ca daca ma intalnesc cu vreo turma, musai o sa am aparatul pregatit.
Am fotografiat niște baraci în zona Bucerdea Vinoasă - Bucerdea Grânoasă. Da și pe acolo am ajuns... :D Oricum în Alba oriunde ai privi dai de o turmă, așa că sunt șanse mari să vii cu ceva fotografii dacă te miști bine.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Am fost ieri in Bucerdea Vinoasa, dar n-am vazut nicio oaie, niciun caine! In schimb, satul arata MORTAL!! Ce oameni gospodari, rar am vazut.
Am vizitat oile uriase ale unui cioban amic de-al mandrului meu, oi pazite de miorei. Din pacate, marea majoritate a haitei era la rau, sa se racoreasca. Cu oile au ramas vreo 3 miorei, doi tunsi si una de-a dreptul cheala, asa tare a naparlit. :D Am vorbit cu ciobanul, ma asteapta oricand sa-i vad si ceilalti miorei, dar sa vin pe seara cand nu-i cald, ca altfel ei pleaca de capul lor la Mures sa se balaceasca! :))
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Un puiandru :)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Image
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Da astea ce oi or mai fi ? :lol: seceta mare domnul seceta mare si p la alba ..


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Din cate am inteles, sunt sarbesti sau ceva de genul. Oricum, a naibii de mari ca m-am si speriat de ele cand au venit inspre mine (stateam chiar in dreptul jgheabului cu apa, au luat viteza pana la mine) :)) Oricum, niste calduri pe la Alba de zici ca s-a revarsat iadul. Cainii, saracii, cred ca erau in stare sa renunte si la pielea de pe ei.
Sper sa am mai mult noroc mai sus, spre munte, ca aici tot ce gasesc e...fara par :)))


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Un baracut tinerel:
Image
Image
Image
Temperament tipic de barac, m-am imprietenit greu cu el dar dupa aceea nu m-a mai lasat sa plec! :)) Luat de la o stana si crescut la o pensiune de oras. La aceeasi pensiune am mai vazut un carpatin mare si frumos, dar extrem de agresiv, pe care-l tineau pe langa sere. Din pacate ma lasase bateria, n-am reusit sa-l pozez.


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mulţumim lilith pt poze; mai aşteptăm şi altele din drumeţiile tale prin Apuseni. Căţelu" de mai sus nu prea e barac... :D
Am şi eu în tolbă câteva poze cu Mioritici născuţi şi crescuţi la stână de generaţii.
Sper să vă placă :)

Image

Image

Image

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Nu prea e barac dar a fost luat de la o stana :)) Cel putin asa se lauda proprietarul.

Sunt mortali astia mici ai tai, penultima poza e geniala1 :lol: :lol: :lol:


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Un mioritic tuns :) Era frumos rau dar din pacate telefonul nu poate scoate poze atat de graitoare :lol:
Image

Image

Un temperament de mioritic tipic, un latrat foarte gros de iti ingheta venele. Pe mine insa nu m-a bagat in seama, era ocupat sa tina niste caini maidanezi la distanta :))


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Până şi ciobăneştii au probleme cu maidanezii în perioada asta... e contagios ! :D
- din ce zonă e dulăul ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Oliviu Secara wrote:Până şi ciobăneştii au probleme cu maidanezii în perioada asta... e contagios ! :D
- din ce zonă e dulăul ?
In Drambar, un sat pe malul Muresului, foarte aproape de Alba Iulia. ;)


Image
GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Un mioritic foarte bine inbracat, mai ales pe cap, dar din pacate inca nu a cunoscut peria. Am oprit masina de cum l am vazut, pozele sunt facute cu telefonul, deci nu au o calitate FB. Temperament bun, cred ca erea mascul.
Attachments
1.jpg
2.jpg


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Acest mascul a fost pozat in luna Iunie 2012 - un caine de talie mare, lung, in schimb nu erea destul de agresiv.
Culoare buna. Frecvent vad prin curtile din zona mea caini ciobanesti, unii dintre ei, cred ca ar putea creea surprize platute in expozitii, insa oamenii nu au aceasta cultura, nici nu au un reprezentant, sau o filiala la nivel de judet care sa ii motiveze sa si prezinte cainii. Din ce am vazut eu, oamenii chiar i si iubesc animalele si se mandresc cu ele.
Attachments
3.jpg
4.jpg


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Un alt mascul, in poze are aproape 2 ani. Este cel mai mare mioritic pe care l am vazut. Chiar zilele trecute am trecut sa l revad, cand este inbracat te sperie volumul lui.
Un caine agresiv cu strainii, dar iubitor cu stapanii. Acesti chiar il rasfata - biscuiti, prajituri.
Attachments
5.jpg
6.jpg
7.jpg


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Inca un mascul, Atos, mama este femela mea Rena.
In poze are 15luni, este un caine cu o buna deschidere pe piept, gros si cu un temperament bun (agresiv).
Attachments
Atos de GospodariaTYM.jpg
Atos1 de GospodariaTYM.jpg
ATOS2 de GospodariaTYM.jpg


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Cativa caini de prin zona, fara acte de provenienta, insa din punctul meu de vedere sunt caini care ar putea duce mai departe aceasta rasa. Sunt sigur ca si prin alte zone exista caini foarte buni, dar necunoscuti publicului (expozitiilor).


Post Reply

Return to “Stâna la noi”