European Dog Show - București 2012

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mai sunt doar câteva săptămâni până la mult așteptatul eveniment EuroDogShow București.
Să sperăm că Ciobăneștii Mioritici vor fi prezenți în număr mare și că vor fi de o calitate cât mai bună, chiar dacă să zicem că din punct de vedere al robei nu vor fi în formă maximă având în vedere că această expozitie de nivel înalt va avea loc în prima jumătate a toamnei mai exact în 5-7 octombrie.
După cum bine știți deja, Mioriticii vor intra în ring pentru a fi arbitrați duminica, în 7 octombrie.

Cu toate că există un numar relativ mare de Ciobănești Mioritici înscriși sperăm ca rândurile acestora să sporească la Parada Raselor Naționale, unde pot participa și Mioriticii care nu au fost înscriși efectiv în competiție.
Participarea numeroasă a Mioriticilor la Paradă este un lucru extraordinar deoarece atât oficialii, dar mai ales vizitatorii pot vedea o imagine remarcabilă care în mod sigur le va rămâne în memorie.

Ar fi păcat să ratăm o asemenea manifestație deoarece nu cred că va mai fi în curând o copetiție chinologică de acest nivel în România. Chiar dacă înscrierile s-au încheiat, vă puteți aduce aportul prin participarea la Parada Raselor Românești.

Ar fi interesant de știut câți dintre noi se pregătesc pt Europene și cu ce vor participa.
Dacă aveți nelămuriri în legătură cu evenimentul nu ezitați să consultați site-ul oficial al expoziției.


Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Anul expozitional 2012, se incheie prin turneul Euromania Targu Mures- Ploiesti- Bucuresti + Euro dog Show, ramane Turda si Craiova. Sper ca aceste venimente mai ales EDS sa fie asa cum ne dorim noi. Chiar daca numarul cainilor nu este cel pe care il astaptam, daca totul este bine organizat o sa ramanem cu amintiri frumoase. Bafta tuturor participantilor!!!


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Presupun ca fiecare a invatat deja ca mioriticul rustic de la stana a evoluat si nu trebuie sa ajungem la europene cu el incalcit, murdar si tarat dupa noi cu un lant specific noua. O sa fie un evenimet chinologic in care vor particip aproximativ 6000 de caini. Inca mai este timp sa miscam putin cainii sa ii spalam si sa ii toaletam cat mai este posibil.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Totuşi 50 de mioritici înscrisi nu e un număr chiar aşa de mic având în vedere participarea medie la expoziţiile din ultimii ani.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

pop marius wrote:Presupun ca fiecare a invatat deja ca mioriticul rustic de la stana a evoluat si nu trebuie sa ajungem la europene cu el incalcit, murdar si tarat dupa noi cu un lant specific noua. O sa fie un evenimet chinologic in care vor particip aproximativ 6000 de caini. Inca mai este timp sa miscam putin cainii sa ii spalam si sa ii toaletam cat mai este posibil.
Eu nu promit nimic :lol: :lol: :D
Crezi că se va ajunge la 6000 de câini? Ar fi fain, dar nu prea cred...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Oliviu, eu sper sa fie 6000, cand vorbeam de numarul cainilor ma gandeam la cei 6000 nu la cei 50. Numarul mioriticilor este ok din punctual meu de vedere, chiar nu exista mai multi deocamdata.


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

pop marius wrote:Numarul mioriticilor este ok din punctual meu de vedere, chiar nu exista mai multi deocamdata.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Dl Adi Curtean, știți cumva la DogShow.. se mai tine și o alta expoziție de Club. Cel mai dureros e ca faci sacrifici, ca sa participi, și ulterior realizezi ca ai mers degeaba..Da-ca știam cine arbitrează nici nu ma mai înscriam..păcat ca la asa o expoziție Europeana, sa nu fi arbitrat de un arbitru mai cu experienta și drept in decizi!!!


User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Nu cred ca vre-un arbitru isi va permite sa fie partinitor la un asemenea nivel.Vor fi filmari si poze cu duiumul ,nu cred ca trebuie sa va faceti griji in privinta corectitudinii arbitarajelor,nu stiu care s-ar risca.


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Impreuna cu Euro Dog Show s-a organizat un „concept” Euromania incepand cu: Targu Mures ( 29 sept. Dracula Golden Trophy si 30 sept. CACIB Expozitie de campionat) – Ploiesti (1 oct. Wine Gate Keepers) – Bucuresti (4 oct. Bucharest Winner 2012)

Incepand cu data de 5 oct. incepe Euro Dog Show. In data de 7 octombrie Ciobanesc Romanesc Mioritic o sa fie arbitrat incepand cu orele 10:00 in hala C 3 la ringul 21. Avem onoarea sa fim arbitrati de doamna arbitru all around Anca Giura (Romania).

Dupa terminarea arbitrajelor sau inainte o sa fie si prezentarea raselor Romanesti si alte decernari, detalii o sa aflam la fata locului. Eu o sa ajung in Bucuresti mai repede si anumite informatii pot sa le transmit telefonic doritorilor ( 074 600 7 600) . Alte expozitii de club sau cine stie ce nebunii o sa mai auziti sunt false.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Atentie!!! Pentru cei necunoscatori - Intrarea in expo cu masina se face doar pe la portile C pentru cei care au facut o prenotare pentru intrarea in expo si poarta D pentru cei ce vor plati la fata locului. Costul parcarii este de 180 Lei sau 40 E, sincer nu stiu daca in acest pret intra si zonele speciale destinate ariei pentru toaletaj.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Harta Romexpo.
Attachments
intrari[1].jpg


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Gadalean Daniel wrote:Dl Adi Curtean, știți cumva la DogShow.. se mai tine și o alta expoziție de Club. Cel mai dureros e ca faci sacrifici, ca sa participi, și ulterior realizezi ca ai mers degeaba..Da-ca știam cine arbitrează nici nu ma mai înscriam..păcat ca la asa o expoziție Europeana, sa nu fi arbitrat de un arbitru mai cu experienta și drept in decizi!!!
Daniel nu stie nimeni nimic, tipic romanesc. Cea ce stiam si se trambita prin toate deschiderile de expozitii ca s-ar organiza o gala dedicata raselor romanesti la deschderea EDS. Faptul ca nu se stie nimic si nu se anunta decat la fata locului este inca o dovada de mare interes al AchR in cea ce priveste rasele romanesti. In cea ce priveste arbitrajul poate fi sau nu corect, vom vedea ulterior cea ce iti pot spune dpdv personal nu mai imi sacrific timp si bani aiurea pentru arbitraje care momentan sunt ca o loterie pot sau nu a fi obiective.


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Mulțumesc pentru informați dl Marius, sunt binevenite mai ales ca este vorba despre Dog Show- București.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Peste 6000! Lux!


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Bafta multa celor inscrisi!! Sa ne faceti mandri!!!


Image
User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

Neata'
Din ce m-am uitat in tabel am inteles ca la clasa " Mascul - Clasa Puppy " sunt doar trei catei
Asa e ?
Si daca e asa aveti idee care sunt cateii ? :) ( unu e al meu )


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Masculi clasa puppy – 3 masculi.

In expozitii este destul de greu sa va cunoasteti “adversarii”, inainte sa dati ochi in ochi cu ei la intrarea in ring. Chiar daca se cunosc nu va ajuta cu nimic. Important este sa va stapaniti emotiile in ring, cainele sa isi merite calificativul si spectacolul sa fie pe masura. Dupa ce o sa aveti un ochi bine format si cunostinte acumulate, legate de adversarii dumneavoastra o sa va dati seama ca ei de fapt sunt prietenii dumneavoastra si indiferent de rezultate tot cu ei o sa va duceti traiul in ringuri. Asa ca, indiferent care sunt ceilalti caini cu care o sa intrati in ring important este sa fiti constient de valoarea cainelui dumneavoastra si cum stiti sa ii scoateti in evidenta calitatile. O sa vedeti ca in cadrul acestui eveniment exista caini care efectiv nu vor, nu sunt antrenati inca pentru show si sunt altii care de la intrarea in ring dibuiti placerea lor de a defila in expo. Mai aveti timp suficient sa miscati animalul si sa incercati sa formati o legature intre dumneavoastra si caine. Cand animalul o sa priceapa ce vreti de fapt de la el, atunci si pentru caine si pentru dumneavoastra ringul va fi o distractie.
Sanatate si multa bafta!!!


User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

Multumesc pentru sfat
Cat despre cum sa ma misc cu cainele nu stiu ce sa zic
E prima data cand merg la un concurs si nu-mi doresc dacat sa nu fim descalificati
M-am tot uitat la ce trebuie facut in ring dar nu am experienta deloc , iar cainele e un zapacit ( parerea mea e ca asa si trebuie sa fie la 8 luni :) )


Post Reply

Return to “În Ilfov”