European Dog Show - București 2012

User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Auleu, Dane, mi-aduc aminte ce emotii aveam cand am intrat pentru prima oara in ring. :lol: Habar nu aveam ce trebuia sa fac, asa ca faceam si eu ce faceau ceilalti.
Incearca sa-ti stapanesti cat mai bine emotiile, pentru ca se transmit la caine si nu va mai vrea sa se miste (stiu din experienta) :D
Inainte sa inceapa toata tarasenia, intra cu el in ring si alearga-l, joaca-te cu el, astfel incat cainele va percepe ringul ca pe ceva placut, iar cand vei intra la arbitraj se va misca mult mai natural. Atentie insa, nu-l obosi foarte tare sa nu il ia somnul in timpul arbitrajului, dar destul cat sa ii mai tai din "energia" caracteristica puiutilor.
Iti tin pumnii!


Image
User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

:lol: Doamne ajuta , cat despre energie ce sa zic , nu oboseste niciodata ,ne jucam si cate 1/2 ora si el tot mai vrea
Sper sa-mi iasa si ai dreptate am emotii mari ,cred ca mai mari decat fetitele mele care abia asteapta sa mergem cu el la concurs ( stie toata scoala lor ca merg la concuyrs cu Bucium :lol: )
Ce nu reusesc eu e sa-l fac sa stea cuminte cand ma uit la dinti , e intr-o agitatie tot timpul :) si da sa linga sau sa apuce dar nu reusesc sa-l fac sa tina gura inchis ( tot timpul are limba scoasa )


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Dane, ti-am trimis pm. ;)


Image
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

La clasele baby puppy (cateodata chiar la juniori) nu se depuncteaza catelul pentru neastamparare. Din contra, o sa fiti surprins ca arbitrul va zambi datorita neastamparari lui. La ringul central deja se cere tinuta. De aceea in palmaresul cainelui nu se tine cont cele doua clase. Baby si puppy sunt expozitii care, ajuta cainele sa treaca de la joaca la disciplina, atmosfera de ring etc. Experienta se dobandeste in expozitii, atat in afara ringului ca si spectator cat si in ring ca si handler. Anul viitor o sa aveti ocazia dupa experienta de la EDS sa experimentati unde vreti si cat vreti in cadrul expozitiilor din 2013.

Fara a fi ironic, o parte din aceste „sfaturi”poate sa vi le impartaseasca Oliviu deoarece si el a iesit in expo si aveti un caine de la el. Asta nu inseamna ca eu nu o sa va mai raspund la intrebari, departe gandul. Spor la treaba!!!


User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

Multumesc mult pentru sfaturi
Cu Oliviu tin legatura telefonic dar am zis ca daca tot exista forumul e ok sa intreb ( nu vreau sa-l deranjez pe Oliviu pt orice nebunie de-a mea :) )


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Si eu imi spuneam ca nu o sa deranjez pe cineva prea mult dar nu a tinut... ;) .Nu ezitati sa intrebati. Este important sa fiti lamurit si cineva sa va ajute.


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Bafta tuturor participantilor la evenimentele tomnatice care sunt pe cale sa inceapa!!!
Hai sa fim Romani si sa ne simtim bine impreuna!!!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

"In atentia membrilor M.C.R.:
Pentru prezentarea rasei ciobanesc romanesc mioritic ce se va desfasura in cadrul programului zilei de duminica 07.10. la ora 17.50, pentru o prezentare mai unitara va rugam ca, in masura posibilitatii, sa se poarte pantaloni (respectiv pantaloni sau fusta in cazul doamnelor si domnisoarelor) inchisi la culoare (negri sau bleumarin) si camasa alba sau camasa cu motive traditionale (ie)."


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Avand in vedere intamplarile triste din ultima perioada, va rog, nu lasati cainii nesupravegheati nici macar o secunda! Nu lasati pe nimeni sa le ofere mancare/apa, sau sa arunce cine stie ce "recompense" prin custi.


Image
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Mult succes la competitie, si sa ne vedem cu bine ! le uram succes la crescatorii de Corbi si de Bucovina!
Hai rasele romanesti ! ;)


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Evenimentul live se poate vedea dand click pe linkul urmator https://www.eukanuba.co.uk/live-streaming

bafta..


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Poze si filmulete de la EDS o sa pot pune abia diseara, le-am descarcat la 3 jumate dimineata dar n-am mai avut putere sa stau sa le bibilesc.
Ma bucur enorm ca am putut fi acolo, lucru care n-ar fi fost posibil fara ajutorul dragilor mei prieteni, se stiu ei care :)
Musai trebuie sa ma laud ca m-am pupat cu toti mioreii de pe acolo.. Tudor, Bruma, Bucium, Buzdugan, Bursuc, Caraiman, Ambra (parca asa o chema pe femeluta lui Ovidiu), Rarau si puiutul lui scump, toti cateii unul si unul ce s-au lipit de mine imediat ce am pus mana pe ei. :mrgreen: Am cunoscut oameni noi, oameni minunati si am invatat multe lucruri noi legate de cresterea si genetica mioriticilor.


Image
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

așteptam cu mare drag pozele... :D


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Vine, vine! :) Ce s-a mai intamplat in ringul central de cand am plecat eu?


Image
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

lilith wrote:Vine, vine! :) Ce s-a mai intamplat in ringul central de cand am plecat eu?
rezultatele vor fi afișate in curând...


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Intrarea principala la EDS si in in primul rand felicitari d-lui Dan Cioroboreanu pentru atentia acordata organizarii participantilor cu mioritici si la ringuri si la Parada rasei

Image

Image

Image


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Bruma, mandra de panglica ei tricolora :D
Image


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Parada corbilor la EDS 2012
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Image
Image
Image
Image
Image

Iubirea mea, Tudor :)
Image
Image


Image
Post Reply

Return to “În Ilfov”