Explicarea STANDARDULUI

Controverse, discuții, clarificări
Post Reply
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Am intrat in lumea mioriticului in urma cu 3 ani si de atunci am tot intrat pe o gramada de forumuri de atunci.Problema este ca in niciun forum nu se explica standardul si ce urmari pot avea abaterile de la standard ale crescatorilor.Prea multe discutii fara a intra cat mai adanc in dezbaterea standardului.Ceea ce va propun eu este sa impartim standardul si sa dezbatem fiecare "bucatica".


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Propun sa impartim standardul in felul urmator:

1. Utilitate
2.Temperament
3.Regiune craniana si faciala
4.Corp
5.Membre anterioare si posterioare
6.Miscare
7.Roba
8.Culoare
9.Talie

Cu ajutorul lui Oliviu(eu fiind total nepriceput) poate reusim sa transformam cele 9 puncte in 9 topicuri si fiecare sa intre la topicul dorit sa comenteze,sa dezbata si mai ales sa explice ce probleme pot aparea daca nu se tine cont de aceste 9 puncte.Tot cu ajutorul lui Oliviu as dorii ca discutiile sa nu degenereze.Si ca un final rog crescatorii care nu mai intra prea mult pe forumuri sa intre macar la aceasta sectiune si sa explice cat mai bine acest standard pt ca doar asa se poate progresa,noi astia tineri sa avem de la cine invata iar voi astia mai experimentati sa lasati cuiva de incredere aceasta rasa.

PS:Mai sunt si alte puncte in standard dar mie mi se par destul de clare cum ar fi :proportii,cap,gat,coada si pielea insa daca se doreste se pot adauga si acestea.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Excelentă iniţiativa ta Ionuţ şi o văd ca un punct de plecare în atingerea unui numitor comun când vorbim despre Standard şi înţelegerea corectă a Standardului.

Putem încerca lucrul acesta şi toţi cei care doresc să se implice să o facă fără vreo reţinere, deoarece spre final când vom pune totul într-o anumită ordine, putem supune ceea ce am obţinut "corecturii" celor care sunt recunoscuţi ca fiind buni cunoscători ai rasei.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Sper ca la sfârşitul acesta de săptămână să reuşim, împreună cu colegii care deţin Mioritic, să supunem atenţiei câteva din aspectele enumerate de Ionuţ.

Bineînţeles aceste explicaţii vor fi însoţite de imagini edificatoare, imagini marcate pentru o înţelegere mai bună a explicaţiei propriu-zise, de exemplu liniile bune, unghiurile corecte dintre razele osoase etc. Pentru asta vom avea nevoie de fotografii cu Mioritici corecţi si surprinşi într-o poziţie corectă, favorabilă explicaţiei text (ex.: foto din faţă, lateral, spate).
Aşadar cei care doresc să susţină acest demers, sunt rugaţi să trimită astfel de poze pe următoarea adresa de e-mail mioriticul_ro@yahoo.com
Aceste fotografii vor fi prelucrate astfel încât să furnizeze cititorului, alături de text, informaţiile necesare subpunctului descris din Standard.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

V-as propune sa procedam in felul urmator si anume:
- sa se publice fiecare proiect sau standard aprobat de cand sunt ele cunoscute si inregistrate oficial doar - pentru a evita speculatiile de orice fel
- sa se publice standardul in vigoare azi la ACHR si comunicat si aprobat de FCI in toate asociatiile membre ei
- sa se analizeze punctual fiecare capitol in parte in raport cu cele de mai sus pentru a se vedea si evolutia in timp
- sa se publice in baza caror cereri si sustineri stiintifice sau ale membrilor ACHR s-au facut respectivele modificari si la ce data.Asa se poate vedea exact cine a semnat acea cerere, ce documentatie a stat la baza ei, pe cate animale s-a facut studiul de caz,cine a probat sau respins acea cerere si cum a motivat,etc
In acest fel se da dovada de interes doar fata de rasa si nu fata de persoana, grup,etc se elimina orice speculatie de coltul strazii si se vede exact vinovatul sau corectitudinea masurii luate!
De exemplu masura luata la ACHR ca la mioritici dantura sa fie doar in foarfeca admisa ptr EXCELENT a fost data de dorinta dnilor Stavarache si Nicolaev de a se alinia unui curent mondial de protejare a cainilor prin prelungirea vietii lor.Acest curent sustinea ca o muscatura in cleste ar toci prematur dintii si astfel ar scadea mai repede durata vietii cainelui.Nu se tinea cont de opinia mea sustinuta si de arbitrajele efectuate pana la acea data in asociatiile ACHR si UACHIR care arata ca peste 60% din cainii mioritici aveau muscatura in cleste dezvoltata ca urmare a faptului ca mioriticul nu trebuia sa fie ca si un bullterrier cand musca ci sa aibe o muscatura scutita si dureroasa care sa goneasca dusmanul si sa ii permita cainelui sa se desprinda rapid de animalul muscat inainte de a fi lovit!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Dezbateri pe tema muşcăturii în cleşte aici: viewtopic.php?f=5&t=1092

Conceperea explicaţiilor suplimentare referitoare la standardul rasei, merg mai greu decât am crezut; din acest motiv, vor fi afişate şi supuse discuţiilor în momentul finalizării integrale a interpretării.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Oliviu Secara wrote:Dezbateri pe tema muşcăturii în cleşte aici: viewtopic.php?f=5&t=1092

Conceperea explicaţiilor suplimentare referitoare la standardul rasei, merg mai greu decât am crezut; din acest motiv, vor fi afişate şi supuse discuţiilor în momentul finalizării integrale a interpretării.
Sa inteleg ca dvstra ca si simplu membru al ACHR nu aveti acces in nici un fel la dosarele de omologare a raselor romanesti care ar fi trebuit sa fie publice defapt? :shock: :shock:


Post Reply

Return to “Standardul raselor”