Athos - mioriticul salvat

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Iată că deja Athos a împlinit 4 luni de când e la mine și a evoluat cam așa:
Attachments
20231225_162217.jpg
20240202_224321.jpg
20240103_113612.jpg
20240106_081149.jpg
20240106_113901.jpg
20240106_162511.jpg


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Frumos cainele. Sa trăiască și ar fi păcat sa nu îl scoateți in expo pt pedigree de tip C. Ar aduce un ajutor rasei prin monte fiindca nu prea găseați masculi.


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Am pățit-o și pe asta: m-a mușcat Athos.
Nu asta i-a fost intenția, le pregăteam mâncarea pe terasă și erau amândoi lângă mine. Ursu l-a mârâit pe mioritic și acesta a sărit la el, doar că eu eram fix între ei, exact în calea colților lui Athos. A și dat cu mine de pământ în încercarea lui de a ajunge la Ursu. Eu am picat și lângă mine era o găleată pe care am aruncat-o între ei ca să-i despart, din fericire am reușit. Repet, ținta lui nu eram eu, eu am fost doar în locul nepotrivit - asta ptr că toată lumea mă întreabă dacă sunt sigura că nu m-a mușcat cu intenție. Da, sunt foarte sigura. M-a mușcat destul de rău, am făcut instantaneu o baltă de sânge pe terasă, am ajuns la urgențe, cusută, concediu medical, tot tacâmul.
Două lucruri sunt interesante:
Nu am simțit nimic când m-a mușcat. Nici n-am știut că m-a mușcat, când am vrut să mă ridic de jos am văzut pantalonii pătați și nu știam de la ce. Când am suflecat pantalonii am văzut sângele șiroind și două răni, una urâțică rău. M-a usturat foarte puțin și deși medicul mi-a zis că mă va durea și mi-a prescris calmante, nu le-am luat și nu mă doare. Antibioticul l-am luat, dar calmantul am zis că-l iau doar dacă mă va durea. Până acum nu simt nimic.
A doua chestie este comportamentul celor doi câini. Ursu care de obicei e mai energic, agitat și foarte jucăuș, azi a fost foarte liniștit pe lângă mine. Iar Athos mă evita. Dacă-l chem vine foarte sfios și parcă mă evită dacă vreau să-l mângâi. Dacă merg eu la el, se culca pe jos și e foarte reținut. Mă urmărește de la distanță dar parca nu-i vine să se apropie mai tare. Îmi miroase bandajul de la picior și se retrage. Parc-ar ști c-a făcut o trăznaie.
Oricum, cred c-am fost norocul lui Ursu, daca-l prindea pe el de gât în locul piciorului meu, nu cred că-l mai aveam la ora asta.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Îmi pare rău pentru evenimentul nefericit. Ursu știe și regretă.
Cu toate că Ursu sigur este vaccinat antirabic, spuneți-mi dacă ați început protocolul pentru vaccinarea antitetanică, dar si antirabica. E recomandat ca cel tarizu la 48 de ore post muscătură să începeți dvs protocolul de vaccinare. Ce vi-au transmis medicii de la urgențe ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Sunt vaccinata de vara trecută de când am avut un incident cu o pisică vagaboanda și am făcut atunci și antitetanosul și antirabicul. Antitetanosul mi l-au mai făcut o data la urgențe, ca nu m-au întrebat și nu mi-au spus ce-mi fac decât după. Deci tetanos sigur nu mai fac în următorii ani :))) iar antirabicul este încă valabil, deci am scăpat.
Da, câinele este la zi cu toate vaccinurile și deparazitările.


Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Iar cer ajutorul vostru. Nu mai scap nicicum de alergia lui Athos, sau ce o fi. De trei ori a făcut otita, de fiecare data în paralel cu câte o rana/iritație pe piele. Nu i-am mai dat pui, crezând ca de la pui. Ultima data a primit tratament cu antibiotice ptr otita. Acum e a 4-a oară când face un fel de iritații. Dar acum e cel mai rău. Una e mare, cât o palma, între picioarele din spate și se tot scarpina cu dinții la baza cozii, fix sub coadă, dar pe coadă nu la fund. Aproape e deja carne vie de cât se roade. Cred ca urmează și otita ca-l curat des în urechi și e cam închis la culoare. În plus, se tot scarpina, în general, pe oriunde. Deja are cam o luna de când mănâncă doar carne de curcan, ficat de porc fiert ca recompensa - dar nu tot timpul, mai schimb, mazăre, morcovi și mai vreo 2-3 legume. Uneori mai primește oua sau kefir făcut in casă. Sa fie ouăle sau kefirul? Sau, mai am o teorie. Tot doarme pe o grămadă de nisip din curte. E posibil să aibe alergie la acel nisip sau sa aibe nisipul ala ceva alergen prin el? Observ ca aceste răni sunt în locuri mai puțin acoperite de blana, unde nisipul ajunge foarte ușor. Ar putea fi asta? In seara asta l-am mutat în căsuța lui noua, cu țarc și vreau sa evit sa-l mai las la nisip. Dacă nici asta nu e, eu plec în lume, ca nu mai știu cum sa-i dau de capăt. Ficatul de porc nu poate fi, ca la primele faze din astea încă nu primea ficat de porc. Mai recent am descoperit recompensa asta.
Am sa pun o poza cu iritația dintre picioare, la coadă nu-i pot face poza. Nu sta. Abia reușesc sa-l dau cu spray cu propolis. Am văzut chestia cu propolisul la alergii la un veterinar din străinătate pe care-l urmăresc și mai da remedii naturale ptr caini. L-am mai dat cu ulei de cocos, tot la tipul asta văzusem, dar sub coadă doar cu spray îl pot prosti ca nu ma lasă să umblu acolo. Îl prostește soțul ca pe copiii mici, îl gâdila, ii distrage atenția și atunci nu-si da seama ce-i fac. Dar totul rapid. :))


Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Iritația dintre picioare
Attachments
20240311_171546.jpg
20240311_171608.jpg
20240311_171613.jpg


Post Reply

Return to “Mioriticul meu”