Trandafir, caine de stana

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Screenshot_20220816_091828.jpg
El este Trandafir, caine liber...de la turma.
Acum 3 ani l am cunoscut pe ulita din fata casei, i am dat sa manance si de atunci, si din cauza relelor tratamente de la turma, vine la casa noastra si sta in we.
Uneori ne asteapta pe prag, daca nu e il strig si apare.
Avem 3 vecini mai sus si el se face ture, dar doarme la noi. Cred ca are 13-14 ani, presupun...nu stiu exact.
Il iubesc tare tare mult.

O sa va mai scriu despre el si o sa mai pun poze. A ajuns "celebru" la fb printre prietenii mei :))


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Uneori mai merge si la stana...de cateva ori a aparut cu jujeu la gat....alta data n a venit 3 saptamani fiindca l au legat. Ciobanii au mai multi caini, au omorat in bataie unul :(
Pe langa Trandafir au mai aparut inca 3 de a lungul timpului, dar nu i am incurajat sa stea pe toti fiindca am fi avut probleme cu ciobanii.


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Este prietenos cu toata lumea care vine pe la noi, au fost zile cand veneau si 20 de oameni in vizita....nu maraia pe nimeni. Toata lumea il iubeste.
Are cateva locuri unde sta, avem multa verdeata si piatra....in fata casei, dupa casa, sub tufe, dar doarme f mult. Asa dorm ei? Este alb cu gri/negru pe urechi si putin pe spate....de multe ori se confunda cu peisajul, cu piatra, casa....sta camuflat :))

Avem o fantana si un fel de bol din piatra langa mereu plin cu apa, noroc cu el ca bea enorm de multa apa. Are traseele lui intre noi si vecini, o spartura in gard pe care i am mai largit o sa incapa . Eu zic ca pentru el e rai la noi. Vrea afectiune si da cu labuta sa l mangaiem :))
Nu l am vazut niciodata agresiv cu nimeni, desi in sat nu avea o reputatie prea buna cand umbla cu alti caini mari....casa de la tara e la 16 km de Cluj Napoca.
Ne a mai insotit prin padure....dar lumea lui se incheie dincolo de sat....
Screenshot_20220816_091855.jpg
Screenshot_20220816_091840.jpg


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Printre primele poze cu Trandafir 🥰
Attachments
Screenshot_20220815_230910.jpg
2019
2019


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

2019....la plimbare

Screenshot_20220815_232417.jpg
Screenshot_20220815_233100.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Foarte frumoasa prezentarea povestii lui Trandafir. Se vede ca îl iubiți mult și ca va ocupați cu placere de el. Felicitări!


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
RalucaElena
Posts: 21
Joined: Sat Jan 22, 2022 10:02 pm

Draga Raluca, de ce nu îl adopți? Am citit povestea lui și pare sa fie un cățel bun, dar chinuit.


Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Sunteți o femeie cu suflet bun și v-ați pricopsit cu un prieten de nădejde. L-ți tratat pe Trandafir cu blândețe, l-ați hrănit și un mioritic nu uita asta. Sa fiți convinsa ca în lipsa dvs la casa de la țară, aveți un paznic destoinic. Dvs nu știți, dar el va păzește proprietatea în lipsa dvs.
Și eu am un mioritic mare și frumos. Când plec de acasă, el e șeful. Ferească Dzeu sa intre cine va pe proprietate. Îmi spun vecinii.
Când ne întoarcem, e blând și prietenos chiar cu musafirii.
Sa va bucurați de el și sa fie sănătos Trandafir.
Aveți un prieten loial.
Doamne ajuta


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Multumesc :)

Legat de adoptie....eu locuiesc in oras, la bloc, doar in we merg la casa de la tara...nu am cum sa l aduc la bloc, acolo are spatiu cat vrea el, se plimba nestingherit de la noi la vecini, la turma, in padure, si cine stie pe unde....dar se intoarce mereu....fara sa l leg. Cred ca se intoarce fiindca se simte bine la noi.... vecinul de peste drum spune ca atunci cand plecam mai vine in drum si plange....de cateva ori a alergat dupa masina. Atunci mi s a rupt sufletul.

Nu vad viata lui pe balconul de la etajul 5. Daca as locui permanent acolo, poate dupa ce ma pensionez, o sa cumpar 1-2 pui tot de mioritic. Sunt niste caini aparte...

Screenshot_20220815_233030.jpg
Screenshot_20220815_231529.jpg


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Trandafir are acum hranitoare :) a fost putin retincent la ea...si a bagat capul si a luat cateva boabe...apoi a intins o de acolo :)))
Sper s o foloseasca si sa nu iasa circ pe acolo cat nu suntem fiindca mai dau tarcoale 2 caini mari, un ciobanesc caucazian inca pui si celalalt nu stiu ce e.
Azi cand am ajuns, celalalt caine mare si alb era in fata casei, statea linistit, iar Trandafir era in spatele casei...unde avem usa de la living si curtea.
Attachments
20220930_181100.jpg


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Trandafir azi....
Attachments
20220930_174109.jpg


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Asta e ciobanescul caucazian cred...Rocky
Attachments
IMG-20220915-WA0006.jpg


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

M am uitat la topicul asta Mioriticul meu. Ce nume frumoase le ati pus cainilor :)
Cineva ne a oferit un puiut si sunt suparata ca nu l pot primi deocmdata...nu l pot tine la bloc in cursul saptamanii...iar la tara nu l pot lasa singur cat e mic...mi s ar rupe sufletul, chiar daca e si Tranda pe acolo....si la Tranda ma gandesc deseori cand nu sunt acolo


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Bravo. Foarte mișto hrănitoarea. Se înțeleg câinii la mâncare cumva. Oricum mai bine decât nimic.
In ce privește un pui mic de 2-3 luni, e mai dificil. El trebuie hrănit zilnic și îngrădit ca să nu o ia la picior în căutare de mâncare.
Eventual închis într-un padoc, iar un vecin să-i pună apa și mâncare măcar la 2 zile. E un compromis, dar altfel liber fiind și nemâncat, va vagabonda cu alți câini și mai sunt și mașini. Ar fi păcat de el.
Ce rasa e? Tot mioritic?


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Buna

Da, tot mioritic e puiutul, nici nu as vrea alta rasa. Momentan nu pot sa l iau, dar intentionez peste cativa ani cand o sa pot sta mai mult la tara, macar 5 zile/sapt si vara, si iarna. Tot mioritic o sa vreau atunci, imi sunt cei mai dragi. Mi am dat seama de asta de cand cu Trandafir. Din pacate toti vecinii din proximitate stau acolo ca si noi...vara mai mult si in we..suntem la vreo 7 km de sat. Nu am la cine apela :( noi mai mergem si iarna sambata, duminica...de aia i am luat lui Tranda' hranitoarea....sa fiu sigura ai linisitita ca stie ca are mancare mereu la nou. Masini sunt mai putine in zona fiind langa padure si la margine de sat...dar e turma cu mai multi caini, n as putea lasa un puiut asa, la voia intamplarii :(
Multumesc pt sfat, e unul realist :)
Tranda' e ceva aparte, e liber si vine si sta mai mereu la noi...pazeste casa, e acasa pt el...mai umbla prin vecini, la turma...dar revine mereu....


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Trandafir e ok. E adult, se descurca. Dacă are și hrănitoare, e super. Chiar dacă nu mănâncă nimic 3-4 zile, un câine adult e ok.
Când veți sta mai mult la țară, atunci sigur ca o sa luați un pui mioritic. Va felicit pt alegere.
Și noi am adoptat de curând al 2-lea mioritic, o cățelușa superba care acum are 4 luni. Dar noi stam permanent la casa de la țară, cel puțin eu fiind pensionat de boala. Soția vine doar în weekend. Asa ca de câini, pisici, orătănii ma pot ocupa eu zilnic.
Doamne ajuta


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște



Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Foarte frumosi :) Novac cati ani are?
Par blanzi, cumintei....oare toti mioriticii au firea asta calma?
Trandafir e foarte sociabil cu toti care vin la noi...nici macar nu i latra :d numai pe alti caini nu i agreeaza in curte....el e stapan pe acolo.

Am vrut sa i cumpar o cusca, momentan m am razgandit fiindca nu stiu cat de mare sa fie si daca s ar obisnui....
Momentan el doarme in garajul din fata casei, unde nu e curent. Pe jos e piatra...toata vara sta pe piatra sau sub tufele de conifere...i am pus acum niste izolire pe jos, si in fata casei, si in spatele casei...sa nu stea pe rece.
20221002_145128.jpg


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

E frumoasa foc catelusa :) cum a reactionat Novac cand ati adus o, pui fiind?
Se joaca amandoi?

Lui Tranda i am cumparat niste jucarii pentru caini, am incercat sa arunc sa vad ce face. Face nimic, le a ignorat. Asa ca mi le a "confiscat" un vecin care are un catel de talie mica si tare guraliv catelul :)))


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Novac are 3 ani și 4 luni. L-am tuns în primăvara pt ca e tare greu de pieptănat


Post Reply

Return to “Mioriticul meu”