Mocănița din Zestrea Stânelor - Zara 9 săptămâni

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
Post Reply
Sorin Mocan
Posts: 5
Joined: Fri Feb 05, 2021 2:38 pm

Ma numesc Sorin,sunt din Turda. Cresc mioritici de peste 20 de ani,nu am mai fost in expozitii de peste 15 ca participant, dar odata cu achizitionarea acestei femele, dorinta de a participa in viitor la expozitii s-a reaprins. In prezent mai am o femela si un mascul,adulti,nearbitrati. Atasez cateva poze cu Zara (Mocănița din Zestrea Stânelor),cu promisiunea ca pe viitor voi reveni cu mai multe poze si videoclipuri. O seara faina tuturor!

WhatsApp Image 2022-08-01 at 20.42.08.jpeg
WhatsApp Image 2022-08-01 at 20.42.09 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-08-01 at 20.42.09.jpeg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ma bucur foarte mult că ați deschis jurnalul acestei cățelușe pentru a-i cunoaște evoluția. Sper ca Zara să se ridice cel puțin la nivelul primelor dvs exemplare prezentate în expoziții pe care le-ați avut și să vă ofere la fel de multe satisfacții.

Cum de ați devenit Fan mioritic? Povestiți-ne un pic din trecut... Ce v-a cucerit la această rasă de v-ati "trezit" cu primul exemplar în curte acum atâta timp ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Sorin Mocan
Posts: 5
Joined: Fri Feb 05, 2021 2:38 pm

Mocănița (Zara) din Zestrea Stânelor a făcut 6 luni.


IMG-20221125-WA0018.jpg
IMG-20221125-WA0019.jpg
IMG-20221125-WA0017.jpg
IMG-20221125-WA0016.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ce dezvoltare impresionanta in câteva luni…. Ce regim alimentar folosiți ?
Cum se prezintă cu dentiția și cu tipul de mușcătura ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Frumoasa sa va trăiască și sa se facă cum doriți Dvs. Ce ne puteți spune despre temperamentul ei la vârsta aceasta? Cum se comporta cu celelalte animale din curte? 😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Sorin Mocan
Posts: 5
Joined: Fri Feb 05, 2021 2:38 pm

Buna seara,va mulțumesc pentru aprecieri. Pe partea de alimentație consumă Pro Plan și 1-2 conserve de carne pe săptămână. Mâncarea este in medie cam 30% proteină. Un lucru important din punctul meu de vedere este că are parte de o libertate totală, prin toată curtea și livada. Statura este foarte bine dezvoltată,iar pentru mușcătura voi reveni cu poze. In realitate este mult mai faina decât se poate observa in poze.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Sa vă trăiască Zara.
Foarte frumoasa și bine dezvoltata. Și culori foarte interesante.
Ati reușit s-o măsurați la greabăn și s-o cântăriți? Eram curios, am și eu o catea de 6 luni și 2 săptămâni care a crescut exploziv pana acuma.
Toate bune și multa sănătate.


Sorin Mocan
Posts: 5
Joined: Fri Feb 05, 2021 2:38 pm

Bună seara și bine v-am regăsit. Mocănița (Zara)din Zestrea Stânelor a ajuns la 8 luni. A crescut frumos,la greabăn are 61-62 cm și cântărește 38 kg. Vă doresc o seara liniștită,tuturor iubitorilor de mioritici.
Attachments
IMG-20230124-WA0002.jpg
IMG-20230124-WA0003.jpg


Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Bună seara! Din câte se observa femela dumneavoastră are o creștere constantă și armonioasă. Personal îmi place femela.
Cu muscatura cum stă, daca se poate atașa poze, sunt bine venite?!


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Sa vă trăiască. E foarte frumoasa și bine dezvoltata.
Am și eu o femela de 8 luni și vad aceeași chestie legat de culoarea parului. E mult mai deschisa la culoare. A mea a avut pete negre pe spate și pe cap. Acum la 8 luni e aproape toată albă. Interesant, dar îmi place.
Nu contează culorile. Se schimba cu vârsta.
E activa? Face pază? Latra?
Asta e important.
Doamne ajuta


Post Reply

Return to “Mioriticul meu”