Baltag din Zestrea Stânelor

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

La 8 luni
IMG-20201220-WA0011.jpg
IMG-20201220-WA0009.jpg
IMG-20201220-WA0014.jpg
IMG-20201220-WA0012.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Pentru vârstă sa mi se pare foarte mare. Ai încercat să-i faci unele masuratori, strict informativ, ma refer la înălțime, greutate, poate și un perimetru toracic.
Pana acum a avut o creștere constantă sau în salturi ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Am incercat sa ii aflu înălțimea la vârsta de 5 6 luni, iar de atunci nimic. De creșterea, as putea spune ca a fost una constantă.


George Prodan
Posts: 84
Joined: Tue Oct 20, 2020 7:50 am
Location: Oradea
Contact:

Foarte frumos e Baltag !


Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Multumesc mult!


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut, bine ai venit pe forum..Frumos câinele...ce i-ai dat de mâncare? Oleacă c-am gresit in poze da e fain ...Si asteptam poze cu evoluția și cu el din cand in cand


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Multumes!
În ce sens gresit?


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Gras scuze..dictionarul 😂


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Sa stii ca nu e foarte gras


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Sa vă trăiască Baltag. E uriaș la 8 luni și foarte frumos îmbrăcat.
Seamănă flocos ca Novac al meu la aceeași vârstă.
Asta da mioritic. Doamne ajuta


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște



Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Multumesc mult!
Foarte frumos Novac, imi place mult fiind pe negru.
Dumnezeu sa ajute la toata lumea!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ai reușit sa faci măsurătorile, greutate, perimetru toracic, etc pt Baltag?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Teoretic... practic am incercat fiind foarte agitat
Greutate: 61- 62 kg
Inaltime: 75+
Perimetru: nu l-am masurat.p


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Dacă la 8-9 luni are 75+ în greabăn și peste 60 kg, la maturitate ajunge către sau peste 80cm și lejer 80-90kg.
3-4 zdrahoni mioritici împreună.. .... Baltag, Corifeu, Drogo și Novac al meu... pun pielea pe băț la orice urs sau lup din România. 😀😀😀


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Asa speram ..bine ar fi sa ii reușim i da facem o filmare faina despre mioritic 💪💪🤩


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Păcat ca nu vedem mai mulți mioritici pe la stane. Sunt cei mai buni dintre toți.
Mai mulți bucovineni. Iar corcituri cât cuprinde.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Trebuie toti care avem calitate sa ii promovăm i online si im tot ..is mai multe motive iar unul dintre ele cred ca e banul ...multi nu isi permit sa cumpere un caine cu 300 euro + calitate ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Din punctul meu de vedere nu banul influențează populația ciobanestilor romanesti la stână, ci faptul că suntem usor de influențat, pentru ca daca cineva ne spune ca lupul e bun la paza turmei, il credem pe cuvânt; asa s-a intamplat in cazul Asiaticilor, Kangalilor...


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Fășie Dorian wrote: Thu Jan 14, 2021 12:44 am Din punctul meu de vedere nu banul influențează populația ciobanestilor romanesti la stână, ci faptul că suntem usor de influențat, pentru ca daca cineva ne spune ca lupul e bun la paza turmei, il credem pe cuvânt; asa s-a intamplat in cazul Asiaticilor, Kangalilor...
Foarte bună observație Dorian, îți dau dreptate. Din cauza faptului că nu conștientizăm că e important sa ne cunoaștem, să ne apreciem și să ne promovăm propriile valori cu specificul lor, riscăm să cădem în capcana importului de la alții, a valorilor sau a non-valorilor lor. Nu știu dacă e bine sau rău pe termen lung pentru noi românii , însă clar e rău pt unele lucruri din patrimoniul țării noastre fiindcă riscăm ca în timp, să le pierdem. Ba și mai grav, nici nu știm ca le-am avut o dată ... Ceea ce poate genera o adâncă criza identitară. Se vede, iată și prin pătrundere acestor rase străine de spațiul mioritic la stânele noastre. Și asta se întâmplă din cauza lipsei de cunoaștere și a neînțelegeri propriei culturi și a propriilor nevoi sau chiar obiective(scopuri).
Nu va temeți, căci rasele acestea "exotice" vor pieri din ograda oierului, cunosc o grămadă care s-au lămurit cu aptitudinile lor și revin la vechii ciobănești românești. Important e ca "importurile exotice" să nu amprenteze prea mult populațiile și rasele autohtone de câini.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Mioriticul meu”