Novac

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
Post Reply
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Bună ziua tuturor și multă sănătate. Dețin un mascul Ciobănesc mioritic în vârstă de 1 an și 5 luni. Câinele este într-o stare foarte bună de sănătate și aspect. Are pedigree și as dori să-i obțin drept de monta. Când și unde va fi următoarea expoziție MCR?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cipo wrote: Fri Oct 30, 2020 6:04 pm Bună ziua tuturor și multă sănătate. Dețin un mascul Ciobănesc mioritic în vârstă de 1 an și 5 luni. Câinele este într-o stare foarte bună de sănătate și aspect. Are pedigree și as dori să-i obțin drept de monta. Când și unde va fi următoarea expoziție MCR?
Salutari Cipo si bine ai venit pe forum. Sa stii ca intrebarea ta este foarte buna ca era sau ca nu era pandemie....


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Pentru a afla noutăți în legătură cu reluarea calendarului expozițional îți recomand să verifici secțiunea existentă pe forum special dedicată competițiilor si asociației Mioritic Club din România

Varianta 1: Secțiunea Promovarea Ciobănescului Mioritic viewforum.php?f=9

Varianta 2: urmărești și siteul Mioritic Club din România mioritic-club.ro

Sunt destul de mici sansele sa existe competitii și examene de selecție organizate în viitorul apropiat de MCR întrucât condițiile prin care trece România momentan nu sunt cle mai prielnice, evident din cauza pandemiei, a numarului mare de infectați.

Spuneți-ne mai multe despre exemplarul dvs. Din ce părinți se trage ? Aveți poze cu el ? Ati mai avut mioritic pana acum sau e primul exemplar pe care il dețineți ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Bună seara și mulțumesc pt. răspunsuri. Pandemia asta păcătoasă ne încurcă pe toți. Sănătate să avem și putere s-o învingem.
O sa încerc sa va dau câteva detalii despre Novac și poate câteva poze dacă reușesc sa le atașez.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Novac este primul meu mioritic. Am mai avut ciobănesc german cu mulți ani în urma și o pereche de English Staffordshire.
Pe Novac l-am cumpărat din Vrancea. Am primit și pedigree-ul lui. Tatăl provine din Molis Davia, iar mama de Runc. Acum împlinește 1 an și 5 luni.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Mulțumesc pentru răspuns d-le Secară. V-am trimis răspuns cu câteva informații dar nu am idee dacă le-ați primit. Fiind foarte nou pe acest site, nici poze nu reușesc sa trimit. Dar, cu perseverenta voi reuși.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cipo wrote: Fri Oct 30, 2020 9:58 pm Mulțumesc pentru răspuns d-le Secară. V-am trimis răspuns cu câteva informații dar nu am idee dacă le-ați primit. Fiind foarte nou pe acest site, nici poze nu reușesc sa trimit. Dar, cu perseverenta voi reuși.
Toate mesajele dvs apar pe forum.
Sunt sigur că veți reusi să postati și poze. Puteti sa consultati categoria ”Tutoriale” pe care o aflați pe pagina principală a forumului. Acolo vi se explică pas cu pas cum se postează poze pe forum.
viewforum.php?f=79


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut Cipri, bine ai venit..Frumos cățelul dar mai vrem poze cu el din cand in cand si in diferite poziții sa il admiram 😁👏


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște



User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Novac și Zora. O catea de 2 ani de Tohanul Nou tot cu pedigree. Ea e tunsa și era foarte slabă acum 2 saptamani cand am cumpărat-o de la un tip din Giurgiu.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Ieri seară s-au imperecheat. Nici Novac nici Zora n-au mai avut nunta înainte. :D


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Image

https://photos.app.goo.gl/kK7a6NQQ361hxoaq7
În prima zi. S-au împrietenit destul de repede. De a 2 a zi au fost liberi prin curte. Era Novac singur un super paznic, dar acum cot la cot cu Zora e dezastru.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște



Post Reply

Return to “Mioriticul meu”