Novac

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Am citit pe topicul Teste și deja sunt câteva idei bune. Eu personal nu am o idee. Va spun de ce. Sunt 2 categorii de câini ciobănești. Cei de curte, care ar putea fi buni paznici ai proprietății și cei de la stane, care trăiesc în sălbăticie.
Oare se vor implementa aceste sugestii în arbitrajul câinilor ciobănești românești? Trebuie sa fie o cale de mijloc.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciprian Pandrea wrote: Thu Oct 06, 2022 6:52 pm Am citit pe topicul Teste și deja sunt câteva idei bune. Eu personal nu am o idee. Va spun de ce. Sunt 2 categorii de câini ciobănești. Cei de curte, care ar putea fi buni paznici ai proprietății și cei de la stane, care trăiesc în sălbăticie.
Oare se vor implementa aceste sugestii în arbitrajul câinilor ciobănești românești? Trebuie sa fie o cale de mijloc.
Haideți cu unele propuneri direct in sectiunea potrivita a forumului pe topicul Teste... da sau nu ? viewtopic.php?p=2324#p2324
Cu timpul poate se decanteaza unele lucruri care se pot infaptui la un moment dat .
Orice contribuite conteaza.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Mi-am expus câteva păreri pe topic, dar e foarte greu cu testarea asta.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Vreau sa va întreb ceva personal. Bănuiesc ca de-a lungul anilor ați dat pui mioritici și la stane izolate în munți. Cum s-au dezvoltat ei, ce temperament au fata de câinii crescuți în curte, sau în padocuri?
Observați vre-o diferența?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Da, sigur ca au ajuns dintre ei la coada oii. Chiar e recomandata reintroducerea raselor locale la stâne si responsabilizarea fermierilor pt a mentine nucleul de câini in rasa curată.
O femela "din Zestrea Stânelor" care face față la provocarile din comuna Arieșeni
O femela "din Zestrea Stânelor" care face față la provocarile din comuna Arieșeni
Vedeti propunerile acestui program mai vast aici
Înființare Comisie de lucru în teren viewtopic.php?p=15318#p15318


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Dar câini care ia-ți dat la stane și sunt adulți de 3-4ani?
Mai știți ceva de ei, temperament, sănătate?


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/yHZcSZVhWxyiFuzK9
Hahaha. Cică am doi mioritici paznici.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Ce părere aveți despre cojile de ouă măcinate (calciu natural) în alimentația câinilor? În special a puilor în creștere, după 3-4 luni.


User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciprian Pandrea wrote: Thu Oct 13, 2022 8:17 pm Ce părere aveți despre cojile de ouă măcinate (calciu natural) în alimentația câinilor? În special a puilor în creștere, după 3-4 luni.
Buna seara d-le Pandrea. Poate ar fi o idee buna sa va adresați in secțiunea potrivită a forumului pt a primi mai multe răspunsuri.
Secțiunea NUTRIȚIE viewforum.php?f=17


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Pardon. Eu ma adresez pe topicul meu Novac unde aștept un răspuns.
Nu ma interesează sa navighez și sa caut topicul adecvat.
Deja ma obosiți cu direcționale dvs.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Toți cei înscriși pe forum pot sa citească întrebarea mea și-mi răspund dacă considera.
In rest, pot fi 100 de topice adecvate întrebării mele. Nu ma interesează.
Doar nu cazarmă!!!!


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/LymmmDjMLKm7qH6QA
Un exemplar interesant, gri cu labe albe.
Azi la Pucheni Dâmbovița


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciprian Pandrea wrote: Sun Oct 16, 2022 4:23 pm https://photos.app.goo.gl/LymmmDjMLKm7qH6QA
Un exemplar interesant, gri cu labe albe.
Azi la Pucheni Dâmbovița
Mai multe detalii despre acest câine cunoașteti ? E un mioritic foarte tipic și frumos.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Nu cunosc. Eram în trecere cu mașina și am reușit câteva poze. Apoi a întrat undeva.
Dacă mai am drum în zona, as putea întreba proprietarii despre el. După format, pare a fi femelă.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/uj61DBNLZrq4qvRv8
10 min în casă cu nevasta-mea.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/tPuEhNYvZBd5xQsV7
Vidra e supărată când nevasta-mea e plecata. O caută....


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

O chestie foarte tare legata de memoria mioriticului meu Novac.
Azi am avut onoarea și bucuria de a fi vizitat de dl doctor Taban din Vrancea. Cel de la care l-am cumpărat acum 3 ani.
Câinii amândoi i-am închis în grădiniță ca să nu riscam nimic.
Vidra aia mica i-a lătrat pe străini, dar Novac a venit la gard, a dat din coadă dar neîncrezător, ca de obicei, dar nu i-a lătrat cum ar face de obicei cu străinii. Nici n-a încercat dl Taban să-l mângâie peste gard, ca nu se știe și e riscant. Dar a fost clar ca Novac l-a recunoscut. Altfel latră, rupea gardul, etc, etc. Cum face el de obicei la străini. Aia mica, vidra i-a tot lătrat, dar Novac nici un sunet.
Ca să vezi!!!
După 3 ani, chiar pui fiind, ei nu uita vocea, mirosul, etc al celor care l-au crescut.
Foarte interesant.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Tot legat de memorie.
Trec mulți oameni în sus și în jos pe strada noastră. Ziua, nicio o problema. Noaptea ii latră ai mei.
Dar cei care i-au hârâit pe la grad, sau le-a dat cu o bota sau o piatra, ăștia nu-i uita și ii latră și zi și noapte. Îi țin minte, nu-i uita.
Altfel, femai, copii, oameni în stația de autobuz nici o problema. Fără lătrat, fără scandal.
L-am întrebat pe un "mameluc" de ce îmi enervează câinele? A zis ca nu, doamne ferește. Rahat. Minte cu nerușinare. Novac nu minte. El nu știe sa minta. El îmi spune adevărul și îl cred. Dobitocul ala l-a provocat și Novac nu-l uita de 2-3ani. Când apare pe strada, îl latră furios.
Deci, Mioriticii au memorie nu gluma.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciprian Pandrea wrote: Wed Oct 19, 2022 10:54 pm O chestie foarte tare legata de memoria mioriticului meu Novac.
Azi am avut onoarea și bucuria de a fi vizitat de dl doctor Taban din Vrancea. Cel de la care l-am cumpărat acum 3 ani.
Câinii amândoi i-am închis în grădiniță ca să nu riscam nimic.
Vidra aia mica i-a lătrat pe străini, dar Novac a venit la gard, a dat din coadă dar neîncrezător, ca de obicei, dar nu i-a lătrat cum ar face de obicei cu străinii. Nici n-a încercat dl Taban să-l mângâie peste gard, ca nu se știe și e riscant. Dar a fost clar ca Novac l-a recunoscut. Altfel latră, rupea gardul, etc, etc. Cum face el de obicei la străini. Aia mica, vidra i-a tot lătrat, dar Novac nici un sunet.
Ca să vezi!!!
După 3 ani, chiar pui fiind, ei nu uita vocea, mirosul, etc al celor care l-au crescut.
Foarte interesant.
Se zice că Mioriticul rămâne câinele unui singur stăpân, chiar dacă soarta îl trimite de-a lungul vieții prin nenumărate curți.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Mioriticul meu”