Lupan din Zestrea Stânelor

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Multumesc pentru apreciere Cristian! ;) Avand in vedere si genealogia eu am sperante ca va fi un mascul ce ajunge 79-80 cm greaban linistit si un temperament bun! Sper sa fie asa


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Foarte frumos Mihaita,

Bafta in continuare la crestere si promovare.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Multumesc Raul!! Asemenea! ;)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Lupan agresivitate la comanda :)) :D , imi cer scz ca le-am postat asa dar nu am cont de youtube momentan.

Image


Image


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ai grija sa nu devina periculos pentru oameni. Mioriticul este un câine care știe să reacționeze în funcție de situație dacă este lăsat să se dezvolte normal.
Photobucket nu permite afișarea filmulețelor în fereastră gen youtube, pt. a fi vizibile astfel trebuie să ai cont youtube.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Da stiu...Sincer mi-ar place sa fie foarte agresiv in curte..la orice este strain si cred ca asa va fi! ...imi place e rezistent iar cand mananca nu ai ce sa cauti sa il deranjezi ..doar pe mine ma lasa sa il ceasal sau sa ma joc cu el in rest musca ce prinde :)) ..o sa revin cu detalii si poze despre evolutia lui ...mai ales dupa ce trec si la mine sesiunile si ajung acasa ;)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaitza wrote:Da stiu...Sincer mi-ar place sa fie foarte agresiv in curte..la orice este strain si cred ca asa va fi! ...imi place e rezistent iar cand mananca nu ai ce sa cauti sa il deranjezi ..doar pe mine ma lasa sa il ceasal sau sa ma joc cu el in rest musca ce prinde :)) ..o sa revin cu detalii si poze despre evolutia lui ...mai ales dupa ce trec si la mine sesiunile si ajung acasa ;)
Vezi ca nu e bine să fie agresiv față de oricine o sa-ti faca numai probleme și pana la urma tot in dezavantajul lui va fi... Vei fi obligat sa-l ții mai izolat si și tu vei fi din ce in ce mai ocupat și ceilalți se vor descurca mai greu cu el.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Inca nu este...daca vede strain in curte de la departe il latra sau nu depinde de starea lui :)) inca nu pot zice ca pe partea asta si-a dat drumul ..dar la mancare daca il carai e nervos rau ..daca nu nu iti are treaba ..eu si cand mananca si pe bot ii pun mana nu imi are treaba daca o fac cum trebe daca ii dau de inteles ca vreau sa ii iau mancarea sau sa il harai se da si pe mine :D ...Dar tot ce face pana acum iese natural din el :P Am sa tin cont de ceea ce mi-ai spus.


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Buna Mihaita,

Sunt de acord cu ce a postat Oliviu, plus mai adaug ca indiferent ce faci/face ar trebui sa poti sa ii iei mancarea de la gura Ca si lider trebuie sa il domini in toate activitatile, nu doar la sezut si mers in lesa.

In legatura cu filmuletul, nu e firesc nici sa latre asha pa tine. Daca acuma la 7 luni face asta, peste cativa ani o sa te scuture bine, deci corectii trebuie aplicate cat de repede. Al meu nu se apropie de bolul de mancare pana nu ma indepartez de acolo, iar daca ma intorc intra ianapoi in cusca pana plec. Toti baietei vor sa fie sefi, deci este important sa ai mana ferma si sa il corectezi si cimentezi bine pozitia de sef de haita.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Am inteles ...Multumesc pentru sfaturi :D


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Baza de date a forumului a fost restaurata, replicile și topicurile au fost recuperate ! ;)
Îmi pare rău pentru neplacerile create.


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Ma bucur!! Te salut cu stima si respect ;)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Lupan la varsta de 8 luni si 17 zile! Ce parere aveti s-a dezoltat corept pentru aceasta varsta? :D

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

foarte tzapanoc e cainele tau, parca ai mai avut ceva mioritic alb ce s-a intamplat cu el :?:


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

mersi ;) ...am avut dar mi-a murit peste noapte subit dar dupa simtome cred ca mi-a fost otravit..:(


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Lupan la o scurta plimbare! Tin sa precizez ca are un caracter foarte dominant si cateodata e foarte incapatanap :) Va place?


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image - poza din timpul periajului..:D
Image

Ce pareri aveti? S-a dezvoltat bine pana acum?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Ciao Mihaitza,

A crescut lupanul mare si frumos :D


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Mersi Raul! ;)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Foarte frumos Lupan, dar, daca nu te superi, voi fi cat se poate de sincera cu tine, ca intre prieteni. ;) Il incurajezi sa fie agresiv si va ajunge tinut ori in lant, ori in padoc, ceea ce e pacat, zic eu. Nu e buna haraiala, cand mananca, lasa-l sa manance. Nici tie nu ti-ar conveni sa stea cineva cu mana pe gura ta cand mananci, sa te haraie. Stiu ca vrei un caine cu temperament puternic, dar ai grija sa nu pici in extrema cealalta. Vrei un caine, nu un monstru. ;) E un caine frumos, s-a dezvoltat foarte bine, are genetica buna in spate.


Image
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Linistita Lili :D nu ma supar ..chiar daca am facut asta cainele tot pe temperamentul lui ramane nu cred ca i-am influentat nimic din ce am observat ..cel putin acum nu am mai fost pe acasa de mult ...aproape o luna nu stiu cum sta la capitolul asta :D am fost ocupat, plecat din tara, acum sesiune ..cand o sa merg acasa am sa revin cu materiale noi :D Si da lili trebuie sa recunosc ca imi plac mioriticii agresivi in teritoriu ..eu tot timpu am avut caini asa ...fie baraci, caini de lup, tot ce am avut :D nu imi plac cainii moi ..exclus in perimetru lor de actiune ...oricum in iunie o sa faca 1 an al meu ..sper ca pana la 2 ani sa ajunga exact cum imi doresc ..;) Ai putea Lili sa ii cumperi anu asta un miorel baietelului tau :D am vazut ca ii plac mult


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Mioriticul meu”