Spam problem!

Post Reply
Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Salut,

Oliviu nu se poate face nimic ca forumul sa nu mai fie spamat ?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Încă mă gândesc la o soluție... Una dintre ele ar fi să schimb adresa; de exemplu "https://mioriticul.ro/forum" să devină "https://mioriticul.ro/forum1". Programele cauta pe net cuvântul "forum". Dacă fac așa, iarăși nu prea e bine că arată adresa neprofesionist și e mai greu de reținut, plus că nu e tocmai indicat pt userii noi.

Rog moderatorii forumului să verifice mai des și să se ocupe de flood-ul care apare în zona lor de moderare până la găsirea unei soluții.
Baftă centurionilor :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: aaa era să uit de amazoanca Lilith :D


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

O solutie ar fi introducerea codului captcha in formularul de inscriere si activarea contului de catre admini/moderatori.
Simplu :P


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lilith wrote:O solutie ar fi introducerea codului captcha in formularul de inscriere si activarea contului de catre admini/moderatori.
Simplu :P
Trec chiar şi de codul captcha pe care l-am pus încă de la început... Din ce am mai discutat şi cu alţi webmasteri unii ziceau că au verificat şi că în spatele conturilor care trec de codul captcha sunt oameni angajaţi care le crează şi trimit reclamele pe forum si restul sunt programe. Sincer nu stiu ce sa cred in privinta asta.

Image

Până una alta, aşa cum a zis şi Luciana o să trecem la activarea manuală a conturilor.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Mai sunt unele coduri captcha in romana, de raspuns la intrebari simple: Cate picioare are calul? Ce fructe face parul? din astea. :) Probabil vor fi cativa care vor trece si de pasul asta, dar cu siguranta le va ingreuna accesul. Vorbeste cu un programator/webmaster, sa ne ajute. ;)


Image
Post Reply

Return to “Probleme tehnice, sugestii & informări”