Pierderi / Gasiri

Anunț pierderi/găsiri C.R.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Image
Ciobanesc mioritic, femela, un an, s-a pierdut in zona Str. Progresului, Baia Mare
Cei ce o vad sunt rugati sa sune la tel: 0746776407 Alin


Image
User avatar
Denyssuka
Posts: 26
Joined: Fri Oct 26, 2012 10:17 am
Location: Drobeta turnu severin
Contact:

Pierdut femela de ciobanesc mioritic in zona tiglari sibiu; este complet alba, are un an jumate si raspunde la numele de bella;
va rugam sa ne ajutati sa o gasim!gasitorului se ofera recompensa!!
contact: ancutzen@yahoo.com

Image


Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

S-a pierdut catelusa Ciobanesc Romanesc Mioritic, varsta 12 luni. Raspunde la numele Pufi si s-a pierdut in zona Slatina-Bals. Va rugam sa ne ajutati sa o aducem acasa la familia ei. Se ofera recompensa! Pentru orice informatie, va rugam sa sunati la numarul 0729908017 - Iulian Bercea. Dati share, sa vada toata lumea mesajul. Orice ajutor conteaza! Multumesc!
DSC_0392.jpg


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Fetita Jingle in the rain Apuseni a fost gasita! :D
Sa fie intr-un ceas bun si speram sa nu mai auzim niciodata asemenea vesti urate!


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1876
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mocanu, Mugur și Roua din Zestrea Stânelor, 3 Mioritici pierduți în apropiere de Oradea

Din 16 februarie, sunt de negăsit.
Proprietarul animalelor oferă o recompensă de 400 euro pentru găsirea acestora.

Câinii sunt microcipați și au zgărzi.

Nr contact 0752183020
Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

De atatea zile dacă nu sau gasit e problema.. Umbla vanatori si fiind 3 si caini mari sunt o tinta pt ei.. Pacat sunt frumosi :!: poate au scapat si s-au lipit pe langa turme de oi din zona..
Ce sa zic recompensa e mare pana la ora asta normal ajungeau la stapan ..


arhimede
Posts: 13
Joined: Sun Jan 03, 2021 7:28 pm

I-am gasit in noaptea de vineri pe simbata(19/20.februarie) in spatele gropii de gunoi din Episcopia.

Rataciti, nauci, flaminzi, uzi, plini de scai, dar in rest bine sanatosi.

Au fost mai multe semnale ca au fost vazuti 2 seri consecutive in zona Remarkt Episcopia, nu au reusit sa traverseze soseaua inapoi spre casa si aparent se invirteau prin acea zona....


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Super ma bucur ..dvs personal?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1876
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaita Zdrite wrote: Sun Feb 21, 2021 9:24 pm Super ma bucur ..dvs personal?
Zi sincer, tu vrei sa afli dacă a mai existat un norocos în afara de proprietarul care și-a recuperat mioriticii :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
arhimede
Posts: 13
Joined: Sun Jan 03, 2021 7:28 pm

Da, eu personal i-am gasit :-)

In noaptea de miercuri pe joi a nins putin si le-am gasit urmele pe zapada, pe strada Santaului .

Le-am gasit urma joi dimineata in noroi, la dezmembrari linga Remarkt


Va dati seama ca am petrecut citeva ore prin zona respectiva , in fiecare noapte, simteam ca is pe acolo .

I-am cautat si cu dronele joi dimineata, asta e zona parcursa de drone
2021-02-18.jpg
Attachments
2021-02-19.jpg


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Bine ca operațiunea a reușit..eu vineri seara am plecat acasă și chiar ii ziceam iubitei mele ca dacă ma duc în jurul acelei gropi de gunoi ii găsesc pe acolo 🤣


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Stau și ma întreb???!!!??
De ce sunt mioriticii asa independenți.??
L-am scăpat o data pe poartă și dus a fost. De abia l-am găsit, departe de casa, prin grădini.
Deși l-am chemat, n-a venit la mine. A dat de libertate.
Am avut alte rase de câini și percutau imediat când ii strigăm.
Aș vrea la primăvară să-l duc la pădure, la rău, etc, să-l las liber sa zburde în voie. Dar ma tem ca iar pleacă.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

De ce mioriticii sunt excelenți paznici ai proprietăților, până când au sansa s-o tuleasca în libertate?
Pot să-mi dea în cap, sa ma atace ursii și lupii, toți banditii, etc, etc. Dacă Novac a plecat, îl doare fix la basca de noi.
In acest caz, stam și ne gândim.... avem un câine adevărat protectiv??
Casa și proprietatea sunt mai importante pt el, sau vagabondajul?
O să-l las liber și dacă nu vine înapoi când îl chem,..... atunci e alegerea lui. Vrei libertate???.... bucură-te de ea. Cum ți-o fi norocul!!!!


arhimede
Posts: 13
Joined: Sun Jan 03, 2021 7:28 pm

Ciprian Pandrea wrote: Mon Feb 22, 2021 9:41 pm De ce mioriticii sunt excelenți paznici ai proprietăților, până când au sansa s-o tuleasca în libertate?

Excelenta intrebare.

Ce sa mai zic ca la 2 zile dupa recuperare, Roua a incercat din nou sa fuga pe poarta, desi are zgarda electrica la git si cind se apropie de poarta o scutura binisor...

Parca a dat de gustul libertatii si gata, nu o mai pot tine in curte 🙂


Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Probabil e o caracteristica a rasei,sa nu uitam ca s-au format la stana si libertatea muntelui sau a coclaurilor le-a intrat in genă.

Unde mai pui ca sunt caini mari si sunt dornici de explorare,ori curtea,gradina e insuficienta pt ei.Ar mai face cate-o drumetie din cand in cand😁

Singurul lucru care il poti face cand ai un caine e sa il faci sa te recunoasca ca si stapan,ori asta vine de la sine,o legatura fireasca,atunci cand te recunoaste ca stapan va veni inapoi din departari.


Acum intelegi Oliviu de ce or ajuns cainii astia in cealalta parte a lumii?😁


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1876
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Știi ce am observat Novaconi Ciprian ? Că mioriticii fiind niste ciobanesti echilibrati, destul de siguri pe ei, cam independenți și încăpâțănați, mai degrabă te consideră un egal al lor, un partener aflat pe poziție de egalitate decât un stăpân pe lângă care să se gudure. Se simt jigniți dacă îi tratezi necorespunzător, nu sunt răzbunători însă, ci își văd de treaba lor în continuare în stilul lor caracteristic miserupist.
Cine zice că un popor nu-și selectează și câinii după chipul și asemănarea lui ?! :D
Dacă au ei o treabă de rezolvat , poți urla după ei cât vrei. :mrgreen: și nici nu-i poti păcăli să-și consume energia degeaba executând excercitii de dresaj cu atac la manson si alte cele, precum se întâmplă la alte rase super lăudate, dar inutile și chiar deranjante dupa preferințele mele, precum ciobănescul malinois, c. german etc.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Da. Ciobănescul mioritic are în gena lui nevoia de spațiu. La stane sau ferme mari se simt liberi și acoperă o mare suprafață de pază. Practic sunt liberi și nu se simt îngraditi.
La curte, sunt frustrați de libertatea necesara lor. Nici nu ma mir. Se plictisesc sa mai latre pe la garduri. Nu tu lup, nu tu urs.. ceva acțiune mai cu adrenalină.
Sper ca Novac să vină la mine când vom merge la primăvară la rău și pe coclauri la plimbare. Scurtele plimbări prin sat în lesă, sunt nimic pt el.
Tare as vrea să-l las sa zburde cât vrea el, dar ma tem că-l pierd. O sa încerc dar cu grija.


arhimede
Posts: 13
Joined: Sun Jan 03, 2021 7:28 pm

Studiez o zgarda cu GPS.
Poate fi o solutie ...

https://www.zgarda-dresaj.ro/zgarzi-gps ... panie.html

Problema nu e ca nu se mai intorc, ci ca se ratacesc , mai ales in zone urbane sau suburbii


irineldumitrescu
Posts: 30
Joined: Wed Nov 15, 2017 9:03 pm

Zgarda electrica nu-i o solutie sigura. Sunt la a patra zgarda cumparata. Trei s-au ars si ori de cate ori se ardeau ma ardeam si eu. Functioneaza zgarda sta cuminte, altfel dunga scrie pe el. Pe numele mic se mai numeste SpiderDog. Am garduri duble (plasa si gard bordurat) pe tot conturul gradinii unde stau ei (2200 mp) si contragard la 45 de grade, insa a gasit o gaura a trecut in "zona libera" si a inceput cursa de 100m garduri. Mi-a plecat odata la 10 km (catre Campina), a trecut DN1, iar a doua zi l-am gasit. Se intorcea acasa. Cei ce-l stiu pe al meu au primit filmuletele si pot confirma spusele mele. Ar fi multe de povestit despre asta, insa nu facem altceva decat sa spunem o alta poveste asemanatoare cu cea de dinainte si ne vom plictisi. Ca sa nu cad in pacatul generalizarii si sa spun ca mioriticul este un caine mai independent decat alte rase spun cu siguranta ca al meu este un caine mai independent. Vrea sa plece (atunci cand poate), pleaca si se intoarce cand are el chef.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1876
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Da, Azor a d-lui Dumitrescu, e campion la sărit garduri de peste 2 m. :)) chiar l.am văzut filmat :mrgreen:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Adăposturi canine”