Ajutor pentru un mioritic aflat pe strada!!

Anunț pierderi/găsiri C.R.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Cainele se afla undeva in Clinceni, pe langa Bucuresti. Pare sa fie pe strada de multa vreme, parul mort si oxidat deja a format placi si, din cate stiu, are acum si ceva probleme de piele. Se vede culoarea neagra la baza firului de par. Este important sa fie ajutat, poate are microcip si s-a pierdut, poate a fost abandonat.
El este "vinovatul"
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Nu este nimeni in zona sa vada ce-i cu el, eventual sa-l adaposteasca pana ii gasim stapani?? :(


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Grizzley isi cauta, inca, stapani.
A fost luat din strada, tratat, tuns si luat in foster care de niste oameni minunati.
"Varsta: 3-6 ani (medicii nu cad de acord)
Mascul, va fi castrat curand.
Este bland spre temator cu oamenii, ii este frica de zgomote puternice, de miscari bruste, se sperie si se aseaza la pamant.
Cu cateii este ok, indiferent de varsta sau sex si reactioneaza doar daca este provocat (a nimerit la plimbare in mijlocul unei haite si a marait)
Merge in lesa, a fost obisnuit cu viata la apartament de catre fosterii lui."
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Mai multe detalii pe pm.


Image
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

lilith wrote:Grizzley isi cauta, inca, stapani.
A fost luat din strada, tratat, tuns si luat in foster care de niste oameni minunati.
"Varsta: 3-6 ani (medicii nu cad de acord)
Mascul, va fi castrat curand.
Este bland spre temator cu oamenii, ii este frica de zgomote puternice, de miscari bruste, se sperie si se aseaza la pamant.
Cu cateii este ok, indiferent de varsta sau sex si reactioneaza doar daca este provocat (a nimerit la plimbare in mijlocul unei haite si a marait)
Merge in lesa, a fost obisnuit cu viata la apartament de catre fosterii lui."
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Mai multe detalii pe pm.
Este superb catelul,daca mai este disponibil pt a-l da spre adoptie sunt de acord sa il iau eu,dar marea problema este cu transportul.Cum poate ajunge in siguranta pana in Banat?Astept vesti pe adresa de mail: biaalice79@yahoo.com. Sunt interesata de asemenea caine;va locui la curte mare si va avea cu siguranta si gragostea necesara.Astept vesti.


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Chiar este frumos cainele, si ma bucur ca cineva l-a adoptat. :D


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Acest catel se da spre adoptie doar in Bucuresti sau strainitate. Mai e valabil, dar cei care il tin acum in foster vor sa il poata vizita din cand in cand.


Image
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Sincer sa fiu, pe medicii veterinari de aici din Dâmbovita ii doare chiar la bască de câinii vagabonzi. Nu știu și nu ii acuz.
Dar totuși... de câte ori merg la Târgoviște în oraș și la întoarcere vad cel puțin 3-4 câini sau pisici călcate de mașini. Tot timpul.
Poate ca acești doctori veterinari împreună cu primăriile unde au sectorul, ar putea face ceva. Poate sterilizarea câinilor vagabonzi sau asa ceva. S-ar evita asa multe drame pe șoselele României.
Sau poate primăriile ar forța oamenii să-și tina câinii legați sau îngrăditi pe proprietăți. Sau asa ceva.
Eu îmi țin câinele în curte îngrădit și respect pe alții. De ce alții nu pot sa facă la fel??
Pt ca în lumea a 3-a, în Dâmbovița, civilizația și respectul pt oameni și animale este inexistent. Imbecilii nici măcar nu realizează ca asta ar fi o problema.
Pe cocioc e ok.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciprian Pandrea wrote: Mon Jul 26, 2021 10:04 pm Sincer sa fiu, pe medicii veterinari de aici din Dâmbovita ii doare chiar la bască de câinii vagabonzi. Nu știu și nu ii acuz.
Dar totuși... de câte ori merg la Târgoviște în oraș și la întoarcere vad cel puțin 3-4 câini sau pisici călcate de mașini. Tot timpul.
Poate ca acești doctori veterinari împreună cu primăriile unde au sectorul, ar putea face ceva. Poate sterilizarea câinilor vagabonzi sau asa ceva. S-ar evita asa multe drame pe șoselele României.
Sau poate primăriile ar forța oamenii să-și tina câinii legați sau îngrăditi pe proprietăți. Sau asa ceva.
Eu îmi țin câinele în curte îngrădit și respect pe alții. De ce alții nu pot sa facă la fel??
Pt ca în lumea a 3-a, în Dâmbovița, civilizația și respectul pt oameni și animale este inexistent. Imbecilii nici măcar nu realizează ca asta ar fi o problema.
Pe cocioc e ok.
Dâmbovița alături de Tulcea și Constanța cred ca sunt printre cele mai în urma județe din România la capitolul rezolvarea problemei câinilor vagabonzi. Administrația locala prin adăposturile publice care exista e obligată sa acționeze. Sigur, există și ONG uri pt protecția animalelor care mai preiau din sarcini.
Nu este de competenta medicilor veterinari sa colecteze sau sa facă sa dispară câini de pe stradă. Aceștia cel mult pot iniția campanii de sterilizare gratuite sau la costuri modice pt a stopa înmulțirea câinilor fără valoare chinologica.
Înființarea recenta a Politiei Animalelor(anul acesta) creează pe termen lung premisele rezolvării unora dintre probleme prin sesizările pe care populația le face către aceste autorități.
Încet încet, totuși gradul de civilizație crește.
Recomand sa vizionați măcar prima parte a acestui documentar :



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Foarte interesant clipul.
Din păcate asta e situația și greu se va schimba ceva. Mentalitatea e greu de schimbat. În România nici nu se vrea.
Atâta știm, atâta facem.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Sesizări nu prea se fac. Pe toți ii doare la bască.
Politia animalelor care s-a înființat face ceva din proprie inițiativa? Pt ca iau salarii? Eu nu vad absolut nici o mișcare. Nimic. Beton. Stau băieții în sedii de politie la cafele și aer condiționat... și dramele continua pe întreaga Românie, fără să-i afecteze pe oamenii legii.
Sculați și operați dlor polițiști ai animalelor.. că sa va justificați salariile și sa ajutați comunitatea care va plătește.
Asa ceva nu s-a mai pomenit. Au creat încă un serviciu impotent al statului, bani risipiți pe salarii și dotări... pt a nu se întâmplă nimic. Politia animalelor este și va fi inexistenta în România. Dacă o sa vad o acțiune, ceva făcut de ei.. îmi scot pălăria. Pana atunci.... dezamăgire totala.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Ultimul meu mesaj legat de problema câinilor vagabonzi a fost anul trecut și nu am văzut nici o mișcare. Ba din contră și mai mulți vagabonzi și drame.
Chiar trebuie trași de maneca pe cei care sunt plătiți de stat să-și facă datoria???
Unde e conștiința? De ce romanii au darul autodistrugerii și al nepăsării?
De medicii veterinari nu ma mai leg. Nu e de competenta lor sa rezolve aceasta problema, dacă n-au suportul primăriilor. Trebuie un program și o implicare foarte serioasa a cuiva. Dar eu nu vad cine.!!! Toți sunt ocupați cu alte probleme, de câini și pisici n-au timp. De ce trebuie făcute reclamații peste reclamații, ca să miște cineva un deget?
In 20 ani trăiți în New Zealand și Australia, nu am văzut DELOC câini și pisici vagaboande. Sunt prinși urgent, anunțați proprietarii pt ca nu exista câini fără microcip. Apoi dacă nimeni nu ii cauta, sunt sterilizați și dacă sunt agresivi eutanasiați.
La noi toți vagabonzii au dreptul la viață. Și ce viata!!! Vai de mama lor. Flamanzi, plini de boli și purici, etc, etc. Și în percepția romanului, asta e ok. Din păcate, suntem la cel puțin 50 ani în urma civilizației. Țară de sălbatici și oameni fără suflet.
Am o stație de autobuz în fata casei la țară. Imbecilii în loc să-și sterilizeze câinii și pisicile, aduc puii de câini și pisici, de 1-2 săptămâni și ii abandonează în stație, poate-poate s-o indura cineva de ei. Plâng și suferă, vai de ei.
Am adoptat deja 2 motănei, acum sunt mari și bine, dar nu pot adopta în fiecare an câini și pisici.
Primăria din Malu cu Flori Dâmbovita, nu are pe lista de priorități aceasta problema. Măcar amenzi sa le dea.
In rest, prin cartiere, pe străzi, la margine de pădure, etc, etc... sunt tot mai mulți vagabonzi. De ce și cui ii pasa??
Mentalitatea e foarte slabista și departe de ceea ce ar trebui făcut. Nu sunt bani, nu sunt fonduri, n-avem personal, etc, etc. Scuze inutile de handicapați care ne conduc. Imbecili fără suflet și creier. Și asta e la scară națională, asta e grav.
Sunt oameni mușcați sau copii uciși de haite de câini și apoi vin autoritățile sa constate și sa ia masuri. Imbecili!!! De ce nu previn aceste accidente?
Și toate aceste aspecte se răsfrâng și asupra câinilor de rasă. Metisarea e ceva normal în România. Noroc cu crescătorii adevărați de diferite rase, care se străduie sa mențină și îmbunătățească standardele raselor pe care le au. În rest, haos total.
Când vad pe Utube și Olx ce metisari fac idioții, ma gândesc..... câte șanse mai avem sa vedem ciobănești românești sau alte rase, standard peste câțiva ani???!!!????
Păcat ca aceasta problema nu prezintă un interes major și ar trebui. Poate peste 50 ani. 😪😪😪


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Nici un răspuns.
Nici o reacție. Totul e ok. Merge înainte fără nici o schimbare.
Tipic romanesc. Ce ne pasa noua de câinii vagabonzi?? Ei fac parte din peisaj.
Autoritățile care sunt plătite cu bani grei, sunteți de căcat, sunteți hoți din averea statului, și nu faceți absolut nimic
Jegoși ordinari., oameni de rahat. Asta sunteți.
Romani de căcat, fără milă pt bietele animale.
Decât sanasca alți și alți pui, mai bine i-ați steriliza, divitocilor.
Dar va doare în cot, stați și pierdeți vremea în birouri în loc sa va mișcați în teren. Jegoși și cine ordinare.
Ce face Asociația Chinologica Româna??
Alți jegoși nepăsători. Le pasa numai de câini de rasă, ca să-și umfle bugetul cu expoziții de frumusețe.
Jegoșilor, nu vedeți ca se distrug rase românești de ciobănești din cauza metisarii fără nici o milă?
Când dracu sa va ia de impotenți o sa faceți curățenie în tara, și sa rezolvați problema câinilor vagabonzi, etc, etc.???
Acest flagel ne afectează direct și pe noi ca proprietari și pe crescători. Cu atâtea exemplare de metiși, pe toate străzile, parcurile, pădurile României, nu avem nici o șansă să păstrăm standardele ciobanestilor românești.
Voi jegoșii de la Asociația Chinologica Româna, va pasa de câinii noștri ciobănești, sau doar stați acolo degeaba.??


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Am încercat sa contactez ACHR dar fără succes. Au to felul de piedici online, trebuie sa ii contactezi, sa devii membru, etc, etc. Complicat.
Nu poți depune o plângere asa ușor. Sunt blindat băieții, ca să nu facă nimic, decât expoziții de câini de rasă.
Și de metisii din toată România cine se ocupa? Ministerul agriculturii, sau cine?
Metisii și problemele lor nu fac parte din Asociația Chinologica Româna? Aia nu sunt câini?
Voi dobitocilor de la ACHR nu vedeți ce probleme sunt la capitolul canine în tara?
Sau va interesează numai bani din taxe expoziții, abonați și sponsori?
Pt ce să-mi înscriu câinii în ACHR? Ca sa plătesc taxa anuala și atât?
Ce avantaj am eu ca proprietar?
Ce faceți voi jegoșilor ca să-mi protejați câinii de rasă, împotriva metisarii?
Când dracu o sa faceți jegoșilor pe banii statului o campanie națională de sterilizare a tuturor câinilor vagabonzi? Eutanasierii și tot ce trebuie făcut. Când???
La Sf. Așteaptă.!!! Ca asa merge treaba în lumea a 3-a. Poate peste 50 ani. Cam acolo e Romanica fata de civilizație. Și mai vrem Schengen???


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Unde e Politia animalelor în România?
Pt ce rahat s-a înființat aceasta instituție?
Vedem noi ceva acțiune din partea lor? Unde? Și cum?
Sunt curios.. Alți hoți și neputincioși plătiți de guvern.
Politia animalelor este inexistenta în România, nu face nimic, numai consuma alto bani de la guvern, ca și alți hoți în tara asta. Jegoși și profitori. Nu contează... plătește guvernul degeaba. Ca și multe țepe pe care le susține guvernul ronaniei degeaba.
Și noi plătim impozite și taxe pt jegoși și dezinteresați.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Cică "Salvați Mioriticul".
Pai cum sasalvezi o rasă de câini simbol al României, dacă incompetenții de la ACHR nu le pasa?
Idioților toți grămadă acolo, nu uitați de Corbi, de Bucovineni și de Carpatin.
Pt ăștia sa va zbateti ca sunt câini românești omologatiti și recunoscut-o de Asociația Chinologica Internațională.. Este averea noastră națională. Sunt câinii noștri românești de secole... DOBITOCILOR.!!!
NU ne interesează pe noi romanii... Ciobănesc german, malinois, Kangal, de Asia Centrală, Caucazieni, etc, etc.
Avem noi câini mai buni și adaptați perfect munților și proprietăților noastre.
Corbi, mioritici, bucovineni, Carpatin.
Faceți ceva ACHR ca sa i protejați? Încurajați sau ajutați crescătorii autorizați sa producă în continuare aceasta zestre națională?
Nu, pt ca va doare la basca idioților din ACHR.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciprian Pandrea wrote: Mon Oct 17, 2022 7:59 pm Unde e Politia animalelor în România?
Pt ce rahat s-a înființat aceasta instituție?
Vedem noi ceva acțiune din partea lor? Unde? Și cum?
Sunt curios.. Alți hoți și neputincioși plătiți de guvern.
Politia animalelor este inexistenta în România, nu face nimic, numai consuma alto bani de la guvern, ca și alți hoți în tara asta. Jegoși și profitori. Nu contează... plătește guvernul degeaba. Ca și multe țepe pe care le susține guvernul ronaniei degeaba.
Și noi plătim impozite și taxe pt jegoși și dezinteresați.
Câinii vagabonzi sunt responsabilitatea Primariilor din localitățile unde vagabondeaza. Colectarea câinilor vagabonzi și a întreținerii acestora nu intra sub incidența Poliției Animalelor.
Poliția Animalelor poate fi sesizata fie direct online sau prin deplasare la sediu.
In Bihor de exemplu sediul poliției animalelor este pe
str. Independenței nr 13, ap 2, cladirea Palaltului Fuchsl, Oradea, iar adresa de e mail pt sesizarea diverselor cazuri de pe raza județului BIHOR este cabinet@bh.politiaromana.ro


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Câte cazuri a rezolvat Politia Bihor? Câte?
Primăriile sunt absolut în afara problemei câinilor vagabonzi.
Faci feclamatie la primărie și se uită la tine ca la un.... marțian.. Sau venit de pe luna!!!.
Ei imca considera normal ca să existe câini vagabonzi. N-au primăriile pe prima pagina asa ceva. Eu sunt ocupați cu drumuri, șosele, urbanizare, canalizări, etc, etc. Ce primărie mai are timp de câini?. Nu sunt bani, nu e interes..,. și ăștia fără alți pui, alte victime, alți nevinovați.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Dacă primăriile nu acționează, când și în ce circumstanțe este sesizata Politia animalelor?
Ca să știu și eu cui și cum S ma adresez.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Și apoi aia n-au dreptul sa intervină peste ceilalți, etc, etc. Și iar e birocrație Romanesca.
Si poate.. hahaha.,.. o sa i vad alergând după toate cotarlele ca sa i prindă. Haha. N-ai sa vezi asa ceva. Exclus.. Pt a ii doare la Basc pe toți. Și primari și Politia animalelor.
Asta e!!! Și asa va rămâne cel puțin 50 de ani.
Shengen??


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Am auzit un caz real, recent.
Fiica unei cunoștințe de familie, medic veterinar a organizat o campanie gratuita de dese are a câinilor vagabonzi.
Și sa vezi ce?? Anumiți proprietari s(au împotrivit. Ca sunt câinii lor, ca stau pe strada ca asa e normal, etc, etc.
Adică e greu și cu imbecili sa lucrezi.
Ăștia erau firma non-profit, fără preț, fără taxe, etc și totuși au fost blocați. De ce??
Pt ca în lumea a 3-a asa e normal.
Poți sa te pui cu salbaticii???


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Și apoi voi, crescători de mioritici adevărați... dacă dați un pui femela sau mascul unor astfel de oameni, credeți ca urmatoarea generație vor fi tot super mioritici??
Va înșelați amarnic. Toată munca dvs va fi aruncata la gunoi. Dobiticii ii vor împerechea cum vor ei. Cu ce apuca. Janghine și corcituri. Rezultat, pui frumoși, etc. Dar nu mioritici. Și tot asa , pana apar tot felul de metiși mioriticii.
De aceea insist și va rog.
Vindeți pui valoroși, oamenilor valoroși.
Măcar asa mai au o șansă.
Ceilalți, castrați și gata. 15 ani paza și gata. Dar nu risca sa facă pui metiși total în afara standardului rasei.
Eu zic, eu aud. Ca oricum vânzarea puilor e un bussines. Se fac bani buni. Și când e vorba de bani.... tot romanu e prezent. Bani ușori și mioriticul distrus. Asta faceți voi stimați crescători cu sprijinul distructiv a ACHR căreia nu-i pasa deloc de acest simbol național. Cel mai bun și valoros câine național... Ciobănescul Mioritic.


Post Reply

Return to “Adăposturi canine”