Omologarea definitivă - vizualizare rase 2015 la Timișoara

User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Image
pentru cei care vor sa vadă , mai multi câini..


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Image
Molda, Apuseni Kennel !


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

ciprian s wrote:dl Secara ce s-a intamplat la Timisora a fost o organizare tipica ACHR prin care ne-au aratat inca o data ca nu le pasa de rasele noastre nationale. Eu personal m-am simtit jignit cand dupa un drum de 650 km cu doi caini in masina am vazut ca sutem invitati pe usa din dos a expozitiei. Lipsa de profesionalism a organizatorului s-a vazut si in dimensiunea ringului pre mic pt niste caini asa de mari, propun ca urmatoare expozitie sa se tina la mine in living :lol: . Eu personal nu voi mai participa la nici un eveniment organizat de ACHR ,la Timisora am venit pentru a ajuta la omologarea rasei. Am inceput sa regret expozitiile organizate de CNCCR in care nu aveam emotii ca nu se strag numarul de caini necesar, oricum 50 de caini prezenti in vederea omologari au fost foarte putini .
Multumesc tuturor care au facut efortul de a fi prezenti la omologarea rasei.
Multumesc tuturor celor care in decursul anilor au muncit pentru a face cunoscuta aseasta rasa pe plan intern si international.
D-le Ciprian sper totuși că nu regretați deplasarea la Timișoara în ciuda faptului că impedimentele au fost multiple iar condițiile și primirea nu dintre cele mai bune.
Asta e oglinda noastră ca și popor. De câte ori avem ocazia, de-atâtea ori o dăm în bară. Nu reușim nici cum să ne descotorosim de stilul asta de gafe în cascadă ... Nici măcar în momentele considerate ”de glorie”.
Stați liniștit, efortul dvs. și al celorlalți care au venit nu va fi în van ! Conștiința națională nu ne va uita decât cu prima ocazie ! :D
Am dori să aflăm mai multe despre câinii dvs.. În acest sens vă adresez invitația de mai jos :
    • - pt. a vedea evoluția în timp a puiului sau adultului pe care îl aveţi în proprietate, dar şi pt. a prezenta perfomanţele (d.p.d.v. al temperamentului şi al rezultatelor expo) și ”realizările”, năzbâtiile lui, vă aștept să îi creați un topic separat(Newtopic) în secțiunea Galerie și videotecă + Discuții” ---> "Mioriticul meu" - acest loc a fost special creat pt. a avea o imagine cât mai clară a fiecărui exemplar canin în parte deţinut de membrii comunităţii Mioriticul.ro . Secţiunea are mai multe scopuri, scopurile prinicipale fiind însă luarea unor decizii cât mai bune în vederea potrivirii perechilor şi efectuării montelor, dar şi crearea "Jurnalului" fiecărui exemplar care poate fi revăzut peste ani de proprietar şi cei apropiaţi lui.
GospodariaTYM wrote:Salut, ma așteptam sa vad poze cu mai multi câini. Ceilalți au fost asa de RAI încât vreți sa ne protejați vederea?
Eu nu cred asta, tind sa cred ca este doar o campanie de promovare (campanie îndreptata într-un singur sens)
D-le Ionuț Moț, din informațiile pe care le am vor mai apărea și în zilele(săptămânile) următoare materiale foto/video de la eveniment. E adevărat, campania de promovare e îndreptată într-un singur sens: acela de a face cunoscute rasele naționale, de a le prezenta așa cum sunt, cu bune și cu rele indiferent de dorințele sau interesele autorității care manevrează ”zeppelinul chinologic”(și/sau chinofil). Istoricul raselor cuprinde perioade de înflorire, de stagnare și de regres. Oameni de bine care se remarcă prin munca depusă în mod sistematic pentru păstrarea/conservarea ciobăneștilor vor fi întotdeauna, indiferent de etapa în care se afla rasă, iar efortul lor merită stimat. Știu că au fost prezente la arbitraje două femele din câinii dvs. venite tocmai din Galați. În curând vor apărea imagini cu ele, dar și cu alți mioritici care au reprezentat rasa la Omologarea finală.

Nu știu dacă știți, dar în categoria ”Competiții / Expoziții / Showuri Canine” de pe pagina principală a forumului, secțiunea ”Timiș”, topicul ”2 x CAC, Campionat, Paradă Mioritic (Omologare FCI) ian.2015” puteți găsi și alte fotografii de la expoziție, postate de alți utilizatori ai forumului.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Alte imagini de la arbitrajul din timpul vizualizării

Masculi

Clasa Baby - Clasament

Locul 1 - Iancu
Locul 2 - Iancu din Zestrea Stânelor
Locul 3 - Prun de Gotcă


Image

Image

Image

Image

Clasa Pui

- în ordinea numerelor din catalog:
      • 97. Amur Roua de Partos (Pr. Radu Ion)
        98. Athos (pr. Fara Gheorghe Dan)
        99. Blitz Roua de Partos (Pr. Cerna Sorin)
        100. Brut Roua de Partos (Pr. Radu Ion)
        101. Haiduc (Pr. Sofronea Ciprian)
        102. Perfect for Winning Apuseni (Pr. Simuțiu S. & Curisoiu D.)
        103. Sam de Runc (Pr. Pleș Horia)
Image

Image

- pozele de mai jos cred că vor fi și cu masculi și cu femele

Image

Image

Image

Image

Femele
Image

Image

-------------

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Clasa Juniori

- în ordinea numerelor din catalog
      • 104. Bono
        105. Elan de Tohanul Nou
        106. Glonț din Zestrea Stânelor
        107. Haiduc
        108. Maximus Zestrea Stânelor
        109. Olt de Gotcă
        110. Roco de Runc
        111. Ursu
Bono

Image

Image

Elan de Tohanul Nou și Olt de Gotcă

Image

Image

Image

Image

Image

Elan de Tohanul Nou, Glonț din Zestrea Stânelor, Maximus Zestrea Stânelor, Olt de Gotcă

Image

Image

Image

Ursu

Image

Image

Image

Clasa Intermediară

112. Cezeu din Zestrea Stânelor

Image

Image

- așezarea în poziție

Image

Image

Image

La Expoziția și parada organizata pt vizionarea rasei în vederea Omologării definitive, din cei 55 de mioritici înscriși, 11 exemplare provin sau aparțin canisei "din Zestrea Stânelor".
Iată așadar lista cu mioriticii aparținând canisei:

Lista Omologare Mioritic - Timișoara 2015

Total: 11 câini => 1/5 din total

Masculi
Clasa baby

1. Iancu din Zestrea Stânelor
Prop. Secara Oliviu & Megyeri Attila

Clasa Juniori

2. Glonț din Zestrea Stânelor
Prop. Secara Oliviu & Haiduc Marius

3. Maximus Zestrea Stânelor
Prop. Secara Oliviu & Adrian Sabau

Clasa Deschisă

4. Cezeu din Zestrea Stânelor
Prop. Ilea-Zirbo Ioan

5. Arcan din Zestrea Stânelor
Prop. Miron Călin

Femele
Clasa Puppy

6. Hora din Zestrea Stânelor
Prop. Secara Oliviu-Florian

Clasa Deschisa

7. Elli Zestrea Stânelor
Prop. Secara Oliviu & Fabian Attila
8. Watersledge Hooker
Prop. Secara Oliviu & Megyeri Attila
9. Meda Zestrea Stânelor
Prop. Secara Oliviu & Marius Matis
10. Amina din Zestrea Stânelor
Prop. Secara Oliviu & Szabo Josef
11. Evora din Zestrea Stânelor
Prop. Secara Oliviu-Florian


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Elena-Cristina
Posts: 23
Joined: Mon Nov 26, 2012 8:40 pm

Bietul caine, are probleme cu picioarele. Mai sunt si altii in pozele de mai sus. In rest sunt exemplare frumoase, felicitari participantilor!


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

La care caine te referi ca are probleme cu picioarele?

Care a fost acolo, cine e Ursu si de unde provine?


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

pe langa faptul ca unii dintre cainii prezentati depasesc ca si culoare proportia maxim admisa de 30% din total , ca sunt mici de talie incercarea de a prezenta cainii intr-o pozitie de prezentare deloc specifica rasei si conformatiei fizice a acestor caini arata cat habarnavism exista in capul unora care fac astfel de lucruri total nefiresti.
Pozitiile de prezentare sunt necesare la anumite rase pentru a arata musculatura exemplarelor de exemplu - la mioritic unde este acoperita cu par lung si abundent niciodata nu o sa se poata vedea! la Doberman ca sa se poata vedea linia cap-gat-spate se foloseste o anumita pozitie obtinuta cu o lesa lunga si o tinta in fata care sa tina cainele in atentie! etc
Dar ati spus bine omologarea rasei pentru ca este vorba de o cu totul o alta rasa de mioritic decat cea naturala sau inregistrata si omologata la Ministerul Agriculturii de catre unicul organism autorizat de catre acest minister= CNCCR.
Rasa noua de mioritic la ACHR are talia pitica,prognatism autorizat, culori de rosu,hiperconsangvinizari aiuristice cu metisi,etc! Daca ii faceti si buze ca ale Ebei veti avea parte de mult..succesuri!!!! :lol:


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

radu racheriu wrote:UNIVERSITATEA DE ŞTIINŢE AGRICOLE ŞI
MEDICINĂ VETERINARĂ CLUJ-NAPOCA
ŞCOALA DOCTORALĂ
FACULTATEA DE ZOOTEHNIE ŞI BIOTEHNOLOGII

Va ofer inca o data link-ul (l-am precizat si in comentariul anterior) care deschide direct un PDF cu rezumatul acestui studiu. Acesta este : https://usamvcluj.ro/files/teze/2012/chakirou.pdf

De asemenea: https://www.mioriticul.ro/studiu.php
Am vorbit chiar acum cateva minute cu autorul studiului si ceea ce am aflat de la el va relatez mai jos ca si concluzii:
1. Nu a folosit nici o baza de date organizata dupa criteriile urmatoare: nume caine, pedigree caine, rasa caine, fotografie caine,
2. Autorul nu a cunoscut numele de Ciobanesc Sud-Est Euroean al rasei propuse spre omologare in interiorul FCI
3. Cunostiintele despre termenul de rasa, formarea si inregistrarea sub procedura chinologica adica populatie, linie de sange pe 3 generatii cunoscute fara consangvinizare, linii de acest fel si linii de amelioratori genetici formate in mod controlat si dirijat, etc sunt departe de autor
4. Rezultatul studiului, care arata ca nu exista ADN identic la exemplarele analizate sunt nule pentru ca insasi exemplarele de caini folosite in studiu nu indeplinesc conditiile de rasa: pedigree, arbitraje de selectie,genealogii controlate,etc. Cu alte cuvinte daca se luau probe de sange de la maidanezii din Cluj, Bistrita, Gura Humorului, Timisoara, Arad,etc se obtineau aceleasi rezultate!
5. Cunostiintele juridice legate de ONG-uri, drepturi de reprezentare, etc ale autorului sunt nule si din acest motiv in lucrarea in cauza sunt introduse diverse greseli din acest punct de vedere
6. Ca si alt corifeu al mioriticului, de la Iasi insa, Sorin Iacob, autorul NU este medic veterinar ci inginer zootehnist!
7. In orice lucrare de acest gen, doctorala, se introduce toate aspectele legate de materialele folosite in studio, de subiectele folosite in studiu, etc dar in cea in discutie lipsesc cu desavarsire exact cele de baza, adica cele privitaoare la subiectul tezei=cainii!!!

Am discutat cu autorul sa incerce sa caute un caiet al domniei sale in care ar avea ceva scris despre cum ii chema pe cativa din cainii folositi in studiu. A ramas ca vom discuta spre sfarsitul saptamanii pe aceasta tema pentru a avea timp sa gaseasca acel caiet personal al sau!!!

Daca cineva crede ca asa se fac studiile stintifice ce ar trebui sa insoteasca un dosar de omologare atunci este grav!
Va ofer spre consultare cateva exemple ale lucrarilor stiintifice facute de catre reprezentantii Facultatii de Medicina veterinara din Bucuresti impreuna cu CNCCR, lucrari la realizarea carora am participat si eu ca si consultant de specialitate. Aceste lucrari stiintifice au fost trimise catre FCI si au stat la baza deciziei FCI de a nu anula inregistrarea raselor de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin facute de ACHR din motive de perimare a cererii - trecusera cei 10 ani admisi de regulamentul FCI, dar si de accepta dosarul de omologare intocmit de catre CNCCR nemembrul FCI in locul celor 4 coli format A4 trimise de membra ei, ACHR!
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _catre_FCI

https://clubulnationaldecainiciobanestir ... R/73106800
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _romanesti
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _Bucuresti

https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _Bucuresti

https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _Bucuresti

https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _Bucuresti


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Repetarea aceluiasi mesaj pe mai multe subiecte se considera spam. Nu era de ajuns un singur mesaj? Te asigur ca utilizatorii forumului il puteau citi oriunde l-ai fi pus, fara sa il repeti.


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

am pus acest mesaj la toate acele subiecte ce sunt in legatura cu el ptr ca daca se doreste comentarea la acel subiect sa se poata face direct acolo
unele din mesaje se pot usor modifica si atunci ele devin diferite ca si forma dar exprima acelasi continut, dar corect era sa fie mesajul initial
cine interpreteaza ca si spam uita ca este vorba despre mesaje comerciale in mesajele spam ceea ce aici nu este asa
dealtfel acest gen de avertisment legat de spam este preluat fara discernamant si tratat ca atare tocmai din necunostiinta termenului


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Spamming (sau spam) este procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial (de cele mai multe ori nu inseamna intotdeauna). Spam-ul se distinge prin caracterul agresiv, repetat sau prin privarea de dreptul la opțiune.
Cunosc termenul foarte bine, domnule Osiceanu. Si, din nou, te asigur ca cine e interesat de ciobanesti, nu citeste un singur topic din acest forum, si e destul un singur mesaj pentru a te face inteles. O fi repetitia mama invataturii, dar ce e prea mult strica.
Am inteles din prima, apreciez faptul ca te-ai documentat iar concluziile sunt interesante si pertinente, insa nu-mi place sa intru pe diferite topicuri pentru a citi acelasi mesaj. Si cu siguranta nici celorlalti colegi de forum nu le place.


Image
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Image
Image


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Clasa Deschisă

- în ordinea numerelor din catalog
      • 113. Alun
        114. Arcan din Zestrea Stânelor
        115. F-Jr. Rarău de Runc
        116. Mândru de Gotcă
        117. Rarău de Runc
        118. Ursu
Alun

Image

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Arcan din Zestrea Stânelor

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

În cursul săptămânii care a trecut dosarul final de omologare al Ciobănescului Românesc Mioritic și al Ciobănescului Carpatin a fost aprobat de Comitetul General al FCI !
Practic recunoașterea internațională a celor 2 rase românești este o formalitate, urmând doar să se voteze în cadrul Adunării Generale a FCI la Milano în iunie 2015 !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

WOW, super veste!! Bafta tuturor celor ce ne vor reprezenta la Milano!!


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Oliviu Secara wrote:În cursul săptămânii care a trecut dosarul final de omologare al Ciobănescului Românesc Mioritic și al Ciobănescului Carpatin a fost aprobat de Comitetul General al FCI !
Practic recunoașterea internațională a celor 2 rase românești este o formalitate, urmând doar să se voteze în cadrul Adunării Generale a FCI la Milano în iunie 2015 !
Iar incurca ACHR-ul minciunile spuse si scrise de conducerile ei ca doar acelasi lucru l-au spus peste tot si legat de Adunarea generala de la Buenos Aires parca, nu?


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Adică? Nu înţeleg care-i minciuna.
La Milano o să se facă anunţul oficial, asta se ştie de mult.
Nu-s fan ACHR, dimpotrivă, până-i Ştefănescu acolo o să ocolesc expoziţiile. O să merg când o fi al meu matur la două-trei, că trebuie, apoi "hai pa", vorba bucureştenilor! A mea e "servus"! :lol:


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Intrebam mai sus de Ursu, ca nu il mai vazusem si nu stiam ce e cu el, al cui e etc.
Acum am elucidat misterul! :)


Image
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

N-am văzut unde întrebai, dacă vedeam ofeream lămuriri, că nu e nici un secret.


Post Reply

Return to “Recunoașterea internațională a Ciobăneștilor Românești”