Închiderea C.O.R. pt. Mioritic

Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Închiderea C.O.R. pt. Mioritic la Europene ?!
Eurodogshow 2012

Nu cunosc poziția oficială a autorității chinologice din România, dar există posibilitatea să se închidă Cartea de Origine Română și să nu se mai elibereze certificate de tipicitate pentru Ciobăneștii Mioritici care nu au acte de proveninență ?

Ar putea să lămurească cineva această chestiune ?

Conform regulilor se spune că după scurgerea celor 10 ani de selecţie şi de stabilizare a raselor, acestea să fie reexaminate şi dacă totul este în parametri normali să fie recunoscute internațional definitiv. Această reexaminare şi recunoaştere definitivă ar putea fi obţinută cu 3 ani mai devreme cu ocazia Campionatului European de la Bucureşti desfăşurat în această toamnă în 5-7 octombrie ?

Știe cineva dacă vor fi prezenţi responsabilii şi comisia FCI cu privire la rasele româneşti?

Eu personal consider că ar fi o mare greșeală să nu mai fie acceptați în expo C.A.C. Ciobăneștii Mioritici tipici dar care nu posedă acte de origine.. În acest moment nu putem spune că există o bază genetică suficient de variată.
Dacă puteți aduce lămuriri în acest sens vă rog să nu ezitați. Mai sunt doar câteva săptămâni pana la EuroDogShow.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Oliviu ai impresia ca AchR face ceva in acest sens? Intradevar ar fi o mare gresala sa se inchida cartea chiar si dupa primirea omologarii definitive inca cel putin 10 ani.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Adi Curtean wrote:Oliviu ai impresia ca AchR face ceva in acest sens? Intradevar ar fi o mare gresala sa se inchida cartea chiar si dupa primirea omologarii definitive inca cel putin 10 ani.
D-le Adi eu sper să facă deoarece în concepția mea o Asociație Chinologică națională trebuie să aibă în vedere în primul rând rasele naționale și apoi restul. Momentul omologării definitive este important doar dacă acesta se face când populația de Mioritic este pregătită, altfel omologarea definitivă ar putea să condamne rasa. Nu vreau să intru mai mult în amănunte...
Oricum faptul că se acordă reduceri de către majoritatea asociațiilor pentru expozanții care dețin câini aparținând raselor naționale este un lucru îmbucurător. Trebuie doar sa apară oameni de bine care să pună interesele ciobăneștilor românești mai presus decât interesele lor meschine.

Eu totuși sunt mai optimist decât dvs. și aș da un termen mai scurt decât anul 2025. :mrgreen:
Totuși, cine știe?! important e ca cei care au înțeles ce înseamnă Ciobănescul Mioritic să îl păzească și să-și vadă de munca pe care au început-o pentru că dacă crezi în ceea ce faci și ceea ce se întâmplă, mai devreme sau mai târziu totul va fi bine.
Am încredere în majoritatea crescătorilor, mai ales în cei tineri ca dvs. și cărora nu le place să se ascundă după deget.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Am rascolit tot netul dar nu gasesc o adresa de email de la COR. Stie cineva si ma poate ajuta? Am gasit doar o adresa postala. :(


Image
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

lilith wrote:Am rascolit tot netul dar nu gasesc o adresa de email de la COR. Stie cineva si ma poate ajuta? Am gasit doar o adresa postala. :(
mioritic 2000 @yahoo.com


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Gadalean Daniel wrote:
lilith wrote:Am rascolit tot netul dar nu gasesc o adresa de email de la COR. Stie cineva si ma poate ajuta? Am gasit doar o adresa postala. :(
mioritic 2000 @yahoo.com
A cui e adresa asta? Pe mine ma intereseaza direct la COR, sa le dau niste detalii despre Barac si sa vad daca s-a scos vreodata duplicat dupa pedigree.


Image
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

A cui e adresa asta? Pe mine ma intereseaza direct la COR, sa le dau niste detalii despre Barac si sa vad daca s-a scos vreodata duplicat dupa pedigree.[/quote]

Este adresa de la Club..


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Luciana trebuie sa te adresezi AchR cu o solicitare oficiala. Ei trebuie sa contacteze COR si sa ceara la randul lor detalii. COR este sub tutela AchR, chiar daca adresa locativa este diferita. Toate documentele eliberate de COR trec prin AchR.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Am inteles, multumesc Adi! :) Trimit acuma!


Image
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Se poate muta oriunde .Am o curiozitate ,in cazul in care rasa, asa cum ne dorim toti va fii omologata definitiv ,se mai pot introduce exemplare cu ascendenta necunoscuta ?Sau ca si la rasele recunoscute mai demult ,se inchide Carte de origini.???? Multumesc pentru un eventual raspuns.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Buna intrebare. Poate admin muta discutia pe tema la o sectiune potrivita, ca ar fi interesant de discutat.
Eu, insa, cred ca va mai ramane deschisa cativa ani, ca si la alte rase recunoscute definitiv acum ceva timp.


Image
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

doamne ceea ce am citit pe forum in legatura cu omologarea ma uimeste si e foarte grava problema ..se pare ca, crescatorii au fost mintiti si dusi de nas ..e tfoarte grav tot ce se aude si cred ca cei ce detin canise si crescatori mai mici ar trebuii sa faca cv in sensul asta ..si sa ma exprim romaneste trebuia batut mai demult cu pumnu in masa si nu se ajungea aici ..bafta celor care incearca sa reglementeze problema :)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Recunoașterea internațională a Ciobăneștilor Românești”