Ce ne-ar place să avem în curte !

Adi Drăgănescu
Posts: 45
Joined: Tue Sep 18, 2012 1:02 pm
Location: Cluj-Napoca

Iar nu-ti ajung banii pe care-i luai de la memmbrii si incerci sa-ti faci discipoli p-aici pentru ca in rest ai fost banat peste tot?Mi-o tragi pe la spate denigrandu-ma pe facebuck in fata prietenilor mei din strainatate?Fain caracter ai ba scursura.Nici macar nu te-am nominalizat cand vorbeam de cacanari,da ma rog ,un caracter ca al tau trebuia sa aiba o asemenea reactie.Iar acum serios:Daca te mai preocupa activitatea canisei mele si ma mai denigrezi ,am sa ma ocup serios de problema sa vad cine-ti da tie dreptul sa-mi faci publicitate negativa,si cu asta noi doi nu mai avem ce discuta.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

La alta resedinta in Balotesti am cumparat doua mii de metri patrati ca sa aibe cainii unde sa stea lejer.

Care caini mai Ospilica??? Tu doua lucruri nu ai: rusine si caini!

Iar padock-ul de acolo destinat doar vizitatorilor/vizitatoarelor are 6 m lungime pe 3 latime, are scurgere cu sifon, pardoseala de ciment cu podea rabatabila de lemn,este acoperit,etc

Padocuri pentru vizitatori?? Asa ceva...


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

adisor wrote:Iar nu-ti ajung banii pe care-i luai de la memmbrii si incerci sa-ti faci discipoli p-aici pentru ca in rest ai fost banat peste tot?Mi-o tragi pe la spate denigrandu-ma pe facebuck in fata prietenilor mei din strainatate?Fain caracter ai ba scursura.Nici macar nu te-am nominalizat cand vorbeam de cacanari,da ma rog ,un caracter ca al tau trebuia sa aiba o asemenea reactie.Iar acum serios:Daca te mai preocupa activitatea canisei mele si ma mai denigrezi ,am sa ma ocup serios de problema sa vad cine-ti da tie dreptul sa-mi faci publicitate negativa,si cu asta noi doi nu mai avem ce discuta.
Stimate domn va cam doare adevarul vad bine!
Incercati sa faceti si bani din munca si nu din chinuirea cainilor in asemenea custi mizerabile!
Dvstra ati pus singur pozele ca sa va mandriti!
Tot dvstra ati declarat ca ati capatat libertatea de a va prezenta afara prin stergerea genealogiilor cainilor dvstra!
Acum cand iese cauza lipsei parului la iveala va doare la buzunar "libertatea" respectiva!
Va urez succes si va dau voie sa dati cu deterentul furat de prietenul dvstra Sulea ca sa spalati mizeria din acele padockuri ordinare! Nu de alta dar daca era o Politie a Animalelor pe bune la Cluj erati demult amendat!Dar cum aveti un oras condus de un Boc=kk in turca daca nu ma insel de ce sa nu fie si la dvstra la fel nu?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nelu Albiter wrote:La alta resedinta in Balotesti am cumparat doua mii de metri patrati ca sa aibe cainii unde sa stea lejer.

Care caini mai Ospilica??? Tu doua lucruri nu ai: rusine si caini!

Iar padock-ul de acolo destinat doar vizitatorilor/vizitatoarelor are 6 m lungime pe 3 latime, are scurgere cu sifon, pardoseala de ciment cu podea rabatabila de lemn,este acoperit,etc

Padocuri pentru vizitatori?? Asa ceva...
Biterica nu au iesit astea "" adica "vizitatorilor/vizitatoarelor "( se face referire la cainii masculi ptr Tasha sau femele ptr Ursu mic)
Povestea Tashei a fost si ea una interesanta.Am fost in plimbare pe jos prin zona Dorobanti la un prieten si am vazut in curtea unei vile o mioritica in cam 10 metri patrati care era cam nepieptanata si tanjea la gard dupa o mangaiere si un scarpinat serios dupa ureche.In fata casei am intalnit chiar stapana, o dna cetatean tailandez care mi-a spus ca avea o mare problema cu cainii ei.M-am dus sa vad despre ce era vorba si am ramas stupefiat.Avea cam 10 caini:1 mioritic,3 buldog englezi,un bulmastiff,etc pe care ii tinea in diferite zone ale curtii, in garaj si in casa dar trebuia sa se mute de acolo datorita vecinilor care faceau scandal din cauza mirosurilor si a latratului.Tashei i se administra Diazepam ca sa nu mai latre noaptea la trecatori! Mi-a facut cadou femela dupa ce a verificat unde va fi tinuta,etc si mi-a spus si poveste ei cam trista: fusese gasita la niste nemernici in curte legata pe lant de la 3 luni pana la 1 an cand au gasit-o, nemancata,murdara.etc
Primele luni de zile se tinea lipita de tatal meu sau de mine ca scaiul de frica sa nu o dam de acolo.Saracuta atunci nu latra de frica absolut de loc si dupa ce s-a acomodat cu noi a redevenit un adevarat caine de paza.De aceea a si fost si ea otravita ptr ca tiganii care veneau noaptea la furat si taiat padurea de langa noi nu mai puteau veni ca trezea pe toti cei care aveau vile in zona.
Asa ca bai Biterica treci si tu pe apa ca te-ai imbatat de dimineata!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Ba da' ce le mai inventezi. Canisa ta e alcatuita dintr-un Ursu care a murit si o femela primita? Sa nu zici ca ai avut poze cu ei da ti le-au furat asasinii cibernetici.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Biterica se vede ca habar nu ai avut de chinologie nimic nici tu si nici stapanul tau!
Altfel ar fi trebuit sa invete ceva el - ca el era cu banii- din experienta canisei Ghe Cretu!
Sincer si eu daca nu aveam la dispozitie datele economice si rapoartele contabile ale asociatiei ACHMB care a sponsoriat canisa in cauza cu bani o perioada de timp din ordinul lui Nicu Ceausescu as fi facut aceeasi greseala!
Cresterea cainilor in sistem zootehnic nu are rezultate economice bune si mai mult se merge pe pierdere!
De aceea am ales sistemul german de crestere cu maxim 2 caini la un loc dar cu caini in parteneriat cat mai multi!
Si aici iar nu am fost nici primul si nici singurul!Sorin Dragomir, Gusti Ionescu,etc aveau nu unul ci zeci de astfel de caini dati in acest sistem!

Si toti imbecilii ma ataca pe mine fara sa se informeze inainte macar!
Eu macar am avut grija sa ajunga in curti cu spatii mari nu in cutii de chibrituri ca ale lui Sulica,Draganescu,etc!
oricum degeaba faci scandal ca tot nu te angajez nici macar ingrijitor la curatenie la canisa mea!Poate ai succes la canisa pal ca acolo a trecut la nivelul urmator ingrijitorul de caini Iacob! Si poate il poti intreba pe el cum facea curat in incaperea unde era tinut cu lantul legat de ...TAVAN saracul caine Codrut (ca era atat de agresiv ca i s-a facut pedigree prin corespondenta la ACHR fara sa fi fost vreodata arbitrat!
Asea doua canise:degetica si pal sunt crema cremelor in ACHR!cU ASA INGRIJITORI DE CANISA DEH, ERA SI NORMAL!


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Astept Oliviu sa-mi spui ce nu iti place la cainii din canisa mea - eu suport o discutie deschisa daca e constructiva si nu e patimasa, pe tonul potrivit, fara jigniri.
Daca tot vrei sa faci ceva pentru aceasta rasa din care sa invete si altii, o discutie deschisa ar face mult iar eu sunt un interlocutor care are suficienta maturitate sa raspunda la fel de deschis.

O seara frumoasa! :D :lol: :D


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

simonamirescu wrote:Astept Oliviu sa-mi spui ce nu iti place la cainii din canisa mea - eu suport o discutie deschisa daca e constructiva si nu e patimasa, pe tonul potrivit, fara jigniri.
Daca tot vrei sa faci ceva pentru aceasta rasa din care sa invete si altii, o discutie deschisa ar face mult iar eu sunt un interlocutor care are suficienta maturitate sa raspunda la fel de deschis.

O seara frumoasa! :D :lol: :D
Nu e potrivit pe acest topic (”Expoziție de Club - Satu Mare” https://www.mioriticul.ro/forum/viewtopi ... 6929#p6929 ) să discutăm despre tema pe care aţi propus-o, dar voi răspunde totuşi fugitiv la întrebarea dvs., urmând să punem replicile dacă vor fi, într-un loc potrivit în cel mai scurt timp.

Decât să spun ce anume nu-mi place la câinii din canisa dvs., prefer să arat ce tip de Mioritic îmi place deoarece nu vă cunosc suficient de bine şi nu am încredere că nu vă veţi supăra. Oricum din pozele pe care le voi posta mai jos vă veţi da seama cât de cât atât dvs. cât şi ceilalţi cititori (care au văzut exemplarele şi ştiu ceva despre Mioritic) de ceea ce nu-mi place la câinii pe care îi deţineţi sau i-aţi produs.

FEMELELE pe care le prefer au următoarea structură anatomică:

Femela 1
Image

Femela 2
Image

Femela 3
Image

Femela 4
Image

MASCULII pe care îi prefer au următorul format:

Mascul 1
Image

Mascul 2
Image

Mascul 3
Image

Mascul 4
Image


Ceea ce voi spune sunt strict observaţii personale şi nu am pretenţia ca alţii să rezoneze cu această părere. Voi face mai jos referire doar la câinii dvs. pe care i-am văzut.

1. U ARE THE ONE TENDER EBONY ---- NU-mi place deloc
2. CONDA HCODIN ---- NU-mi place
3. HEAVEN SENT TENDER EBONY ---- o femelă foarte frumoasă şi cu siguranţă e cel mai bun câine pe care il deţineţi !
4. ILINCA DOG’S WORLD - n-am văzut-o
5. Marc Monasim de Romania ---- NU-mi place


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Elena-Cristina
Posts: 23
Joined: Mon Nov 26, 2012 8:40 pm

Femela 2, Mascul 1 si Mascul 3 sunt superbi. Va rog, puteti sa ne spuneti cine sunt si cateva detalii?


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

masculu cu nr1 si 2 este acelasi cu numele de Iancu, in pedigre este Zorbi !. ;)


Elena-Cristina
Posts: 23
Joined: Mon Nov 26, 2012 8:40 pm

Gadalean Daniel wrote:masculu cu nr1 si 2 este acelasi cu numele de Iancu, in pedigre este Zorbi !. ;)
Multumesc!


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Oliviu, multumesc - din raspunsul tau am inteles foarte clar acum cat si ce stii despre mioritic, atat la femele cat si la masculi.
Femela nr 1 este o femela foarte buna, poate cea mai buna la ora actuala din ce am vazut si live.
La masculi - nu i-am vazut live si nu imi permit sa judec dupa fotografii dar nu mi-as dori asa ceva in curte.
Cainii mei pentru care ti-ai exprimat opiniile vor fi multumiti ca nu iti plac - gusturile nu se discuta dar ma asteptam la un raspuns pertinent, argumentat. Daca tot emiti o parere, ar fi cazul sa o si sustii cu argumente - noi te asteptam la o discutie langa caini, live - prefer o discutie langa un caine, cu standardul alaturi si nu o discutie pe poze.

O seara frumoasa!

P.S Nu ne cunoastem foarte bine dar nici nu tin, am inteles foarte clar ce tip de interlocutor esti si prefer sa nici nu ma numar printre cei cu care sa si discut mai mult decat strictul necesar, de bun simt.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Gadalean Daniel wrote:masculu cu nr1 si 2 este acelasi cu numele de Iancu, in pedigre este Zorbi !. ;)
Masculul 1 diferit de Masculul 2, tocmai de aceea am pus titlu diferit la poze :P !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

simonamirescu wrote:Oliviu, multumesc - din raspunsul tau am inteles foarte clar acum cat si ce stii despre mioritic, atat la femele cat si la masculi.
Femela nr 1 este o femela foarte buna, poate cea mai buna la ora actuala din ce am vazut si live.
La masculi - nu i-am vazut live si nu imi permit sa judec dupa fotografii dar nu mi-as dori asa ceva in curte.
Cainii mei pentru care ti-ai exprimat opiniile vor fi multumiti ca nu iti plac - gusturile nu se discuta dar ma asteptam la un raspuns pertinent, argumentat. Daca tot emiti o parere, ar fi cazul sa o si sustii cu argumente - noi te asteptam la o discutie langa caini, live - prefer o discutie langa un caine, cu standardul alaturi si nu o discutie pe poze.

O seara frumoasa!

P.S Nu ne cunoastem foarte bine dar nici nu tin, am inteles foarte clar ce tip de interlocutor esti si prefer sa nici nu ma numar printre cei cu care sa si discut mai mult decat strictul necesar, de bun simt.
Da, am anticipat corect ! :D
simonamirescu wrote:La masculi - nu i-am vazut live si nu imi permit sa judec dupa fotografii dar nu mi-as dori asa ceva in curte.
Tocmai i-ați judecat :D

Consider că vi-am oferit un răspuns punctat, pertinent, având în vedere partenerul de dialog; n-am oferit prea multe cuvinte care pot fi interpretate greșit sau exploatate într-un anumit fel, tocmai pt. a diminua posibilitatea de a denatura mesajul pe care am vrut să-l transmit; de aceea vi-am oferit și 8 exemple diferite cu speranța că :
Oricum din pozele pe care le voi posta mai jos vă veţi da seama cât de cât atât dvs. cât şi ceilalţi cititori (care au văzut exemplarele şi ştiu ceva despre Mioritic) de ceea ce nu-mi place la câinii pe care îi deţineţi sau i-aţi produs.”(citat din replica de mai sus)

Dacă un dialog în scris nu satisface nevoile interlocutorilor și nu aduce lumină într-o problemă, fiți convinsă că vorbăria fluturând standardul în mână nu o va face în nici un caz. Pt. a vă convinge de acest lucru, vă rog analizați avantajele unui text față de exprimarea orală, din toate punctele de vedere. Pt. susținerea a ceea ce am spus vă rog luați aminte la expresia latină ” Verba volant, scripta manent. ” (Vorbele zboară, scrisul rămâne)

Sunt ferm convins că cei care pricep ce am vrut să transmit, vor considera umilul meu răspuns ca fiind direct, pertinent, complet și argumentat .


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Exemplare de elită”