Fătarea

Post Reply
User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Am simtit nevoia sa deschid acest topic deoarece intampin o problema:
Catelusa noastra a inceput sa fete la ora 00.15, pana la ora 03.00 a fatat cinci catei superbi (colorat asemanator si cam de 23-25 cm). La ora 05.00 a fatat un catelus mort, la ora 13.00 altul mort pe care a incercat sa il ascunda in cuib sub paie, dupa aproximativ 5 minute a vomat :?: , la 15.00 a fatat alt catelus mort. Vreau sa va spun ca erau aproape identici atat la colorit cat si la dimensiuni. Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? un ecograf?, sa chem un medic?, sau se mai intampla si astfel de evenimente fara urmari asupra sanatatii catelusei. Catelusa este la a doua fatare, la prima fatare a avut 10 catelusi din care 3 au fost morti. Atunci a fatat doi vii - unul mort iarasi vii si ultimul a fost tot mort. :?:


User avatar
Andrada Alb
Posts: 21
Joined: Sun Sep 09, 2012 9:49 pm
Location: Cluj-Napoca

Burca Madalina wrote:Am simtit nevoia sa deschid acest topic deoarece intampin o problema:
Catelusa noastra a inceput sa fete la ora 00.15, pana la ora 03.00 a fatat cinci catei superbi (colorat asemanator si cam de 23-25 cm). La ora 05.00 a fatat un catelus mort, la ora 13.00 altul mort pe care a incercat sa il ascunda in cuib sub paie, dupa aproximativ 5 minute a vomat :?: , la 15.00 a fatat alt catelus mort. Vreau sa va spun ca erau aproape identici atat la colorit cat si la dimensiuni. Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? un ecograf?, sa chem un medic?, sau se mai intampla si astfel de evenimente fara urmari asupra sanatatii catelusei. Catelusa este la a doua fatare, la prima fatare a avut 10 catelusi din care 3 au fost morti. Atunci a fatat doi vii - unul mort iarasi vii si ultimul a fost tot mort. :?:
I-ati facut o ecografie inainte de fatare?Medicul v-a zis cati pui a vazut la ecografie?
Femela este linistita acuma mai are contractii?
In mod normal o femela fata in maxim 24 de ore,dupa care timp de 1 saptamana elimina losiile(secretii,resturi de placenta).Dupa 24 de ore de la fatare, temperatura ar trebui sa se incadreze intre 38,5-39,2 daca este peste inseamna ca este o infectie in organism.
Ar trebui totusi dusa la ecografie daca are febra pt a vedea daca mai sunt alti pui morti pe care nu poate sa-i elimine!


User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Nu, nu i-am facut ecografie. Nu mai are contractii. O sa ii iau si temperatura, aseara inainte de fatare cu 2 ore avea 37 de grade.


User avatar
Maria-Adela
Posts: 40
Joined: Wed Sep 05, 2012 9:01 am

A reusit sa elimine toti puisorii ?


User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Maria-Adela wrote:A reusit sa elimine toti puisorii ?
Da a eliminat totii puisorii, acela de la ora 15 a fost ultimul. Cred ca noaptea trecuta a eliminat si placenta, deoarece am vazut pe beton o pata mare de umeda. Acuma este bine dimineata s-a cerut afara iar dupa circa 2 min a latrat la usa sa ii deschid sa intre (suntem inca in constructie si sta intr-o camera nefinalizata). Se simte bine, puisorii mananca si dorm nu fac nici un zgomot, ceea ce ma bucura ca inseanma ca se simt bine si sunt satui. Sper sa nu am nici o surpriza neplacuta si totul sa fie bine.


User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Vorbeam despre surprize neplacute si din pacate au venit.
La mai mult de 48 de ore de la inceperea fatarii, catelusa a mai eliminat peste noapte 2 catelusi, binenteles morti. Acum este destul de vioaie, mananca dar cam putin dar in schimb bea foarte multa apa si elimina secretii de culoare verde inchis dar si rosiatice spre maroniu.
Banuiesc ca catelusii au fost in 2 placente, cei dintr-o placenta s-au nascut in 3 ore si sunt vii -5-, iar cei din a doua placenta ......
Nu stiu de ce nu i-a expulzat unul dintr-o placenta, urmatorul din cealalta si tot asa. Ca parere personala - catelusa a stat doar pe o parte tot timpul fatarii, si s-ar putea ca din aceasta cauza sa fi expulzat cateii doar dintr-o placenta, ma repet parere personala.
Toti cei zece catei erau identici si ca dimensiune si ca colorit.


User avatar
Maria-Adela
Posts: 40
Joined: Wed Sep 05, 2012 9:01 am

Imi pare rau sa aud asta. Sper sa-si revina...


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

:( Imi pare rau sa aud vesti asa proaste.... Pacat de cei pierduti...
Ceilalti cum se simt? Cresc? Sunt ok?


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Din ce am mai vazut la adisor, crescator cu experienta, el mai facea niste injectii cu occitocina, oxitocina, nu stiu cum se cheama exact, catelelor pe timpul fatarii. Din cate zicea el, ajuta catelusa la contractii si stimuleaza si lactatia. Cel mai bine e ca pe viitor, sa asiste la nastere si un veterinar pregatit cu astfel de injectii.
Andrada sau Oliviu ar putea da mai multe detalii, ei fiind studenti la FMV.


Image
User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

lilith wrote:Din ce am mai vazut la adisor, crescator cu experienta, el mai facea niste injectii cu occitocina, oxitocina, nu stiu cum se cheama exact, catelelor pe timpul fatarii. Din cate zicea el, ajuta catelusa la contractii si stimuleaza si lactatia. Cel mai bine e ca pe viitor, sa asiste la nastere si un veterinar pregatit cu astfel de injectii.
Andrada sau Oliviu ar putea da mai multe detalii, ei fiind studenti la FMV.
I-am administrat 5 ml de ocitocina dupa ce a expulzat primul catelus. In tot acest timp am discutat si cu Oliviu.
Am discutat si cu medici veterinari care mi-au zis ca aceste cazuri sunt foarte rare (sa dureze o fatare mai mult de 2 zile), si tot foarte rar se intalneste situatia ca un catelus sa aiba dimensiuni asa mari.
Primul catel l-a expulzat singura iar ceilalti doar cu ajutor din partea mea (ieseau doar de jumatete, a trebuit sa trag putin de ei, cu mare grija binenteles)
Dar sa vin si cu vesti bune :D
Dolly este foarte jucausa, are pofta de mancare iar catelusi mananca si dorm au crescut foarte bine, ce sa zic totul e ok. :D


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Astea sunt vesti foarte bune! :) Asteptam pze noi cu puiutii :D


Image
Post Reply

Return to “Medicale”