Temperamentul Mioriticului

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

da raul sa stii ca iti dau dreptate ..imi place ca esti f informat si stapanesti situatia ..;) ..lili sa stii ca ceea ce zici u sunt 2 variante care se pot testa fara nici o problema ..eu cred ca prima data ar trebuii testat pe teritoriul unde face paza..fie curte sau stana ...prin mai multe metode ..de ex ceea ce ai spus u lili sunt 2 metode usor si foarte ok de practicat din care se poate vedea daca acel caine are nerv ar pazii curtea de infractor sau ar da inapoi ..sa il testezi in teren e putin mai dificil dar daca mioriticul isi arata forta si temperamentul facand paza in curte sau locul care i este dat in grija fara probleme o sa faca si la stana :)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

am gasit cv interesant pe youtube si chiar imi place ce vad ..ma refer la temperament...ceea ce vedeti mai jos sunt caini de stana crescuta invatati cu stana mai mult ca sigur dupa cum se vede si masculul are coada taiata :P dar infine imi place ca au nerv ambii si cred ca masaculul daca era liber sau scapa punea 100% gura pe cameraman...voi ce spuneti pareri ?



"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Al meu nu-i la stână crescut, nici în lanţ nu stă, dar sare la gard cât e de lung de sperie şi şoferii, nu doar pietonii. Pe teritoriul lui e al dracului cu străinii, dar afară e mai temperat. De o vreme, că nu mai e junior prost, nu prea iartă nici un mascul când ieşim. E în detrimentul lui, că trebuie să-l ţin mai mult în lesă.


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Dupa cum spunea un batran: "cainele se naste cu NERV".
Diferenta depinde de crescator, finisare, educatie ......
Un pui crescut de mine 5.5 luni:





User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

e frumos exemplaru ..am vazut videoclipurile mai demult pe internet ...e adevarat trebuie si de mic putin stimulat cum faceai u si tot asa pe parcurs ce creste :D e temperamental acum o mai ai femela ? cv recent nu ai ? ursule eu sunt in cj studiez aici ..odata am trecut pe langa casa ta si l-am vazut pe ursu culcat acolo erai si u cu cnv la masa in curte vb ..din trecere am vazut si mi-am dat seama ..nush ce sa zic un mic clip sa vedem ce face nu ai ? :D sau sa faci sa vedem


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Eu nici într-un caz nu l-am asmuţit, nu am pus oameni să-l întărâte, nici în lanţ n-a fost.... Dacă mai treci pe lângă el atrage-i tu atenţia, eventual intră în curte. :D


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

hmmm..:)) ursule atunci eram in taxi veneam din autogara dar daca ajung in zona am sa incerc ..poate atunci o sa ne cunoastem si face to face :P ...eu am avut unul si de mic l-am sustinut si asmutat ...crede-ma ca la varsta de 9 luni nu intra nimeni in curte ..nu mai vb de alte animale ..a intrat scapand din tarc de la vecinu un caine de vanatoare nush ce rasa si al meu era liber ..iti dai seama abia l-am luat dupa ala pe al meu..conteaza mult sa ii stimulezi ..acuma depinde de fiecare cum vrea sa aiba cainele ...mi-e imi place sa fie f agresiv in curte sa nu ierte nimic om sau animal...iar cand ies pe strada sa fie calm sa nu sara la om ..eu asa am mai avut si am incercat sa ii invat asa si mi-a iesit ..:)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

si trebuie sa tinem cont ca acest caine nu e o jucarie de plus in ciuda aspectului fizic ..el a fost creat si folosit ca si caine de paza ...haideti sa ii dam ceea ce-i a cezarului inapoi :D


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

GospodariaTYM wrote:Dupa cum spunea un batran: "cainele se naste cu NERV".
Diferenta depinde de crescator, finisare, educatie ......

Sunt intru totul de acord cu aceasta afirmatie. Un caine bun trebuie sa isi manifeste calitatile de la o varsta frageda. Temperamentul este de obicei mostenit, iar crescatorul sau proprietarul poate doar sa il accentueze, dirijeze intr-o anumita directie si doar intr-o anumit masura.

De cateva saptamani am un catelus de mioritic care saptamana aceasta a facut 2 luni. Desi sunt un mare fan al bull-dogilor, am hotarat sa imi iau si un mioritic sa vad pe viu calitatile si problemele care au fost asa de intens dezbatute aici.

Vreau sa va spun ca a inceput sa maraie la cainele vecinului la 2 minute dupa ce a ajuns in tarc la el ( au un perete comun din lemn) iar seara cand am mers sa il iau de acolo a incepurt sa maraie si sa ma latre si pe mine. Sare sa muste orice strain care vrea sa puna mana pe el, iar daca este zmotocit de copii ii maraie si sare sa-i ciupeasca.
Nu stiu cum este caracterul etalon al mioriticilor la aceasta varsta, dar pentru mine prezinta toate calitatile necesare unui caine de lucru la o varsta frageda.
De cand a ajuns in curte nu a plans nici o secunda, nu a bagat coada intre picioare si nici nu a fugit de zgomotele noi, cum ar fi masina de tuns gazonul.

Eu sunt foarte increzator ca am un material pe care se poate lucra, mai ales ca nu am vazut semne de frica, nesiguranta sau timiditate. Este foarte increzator in puterile lui, dominant, curios si curajos. Iar ca si perceptivitate in comparatie cu ultimii mei caini, este net superior.

Am vb cu o cunostinta care creste CC si a zis ca desi cainele este fricos la cateva luni, el poate sa il faca caine de paza. Vreau sa zic ca desi cred cu tarie ca este imposibil sa ii infuzezi unui caine fricos, nedominant, temperament, doar de curios am urmarit indeaproape evolutia cainelui respectiv. La varsta de un an este adevarat ca se vedea ceva ameliorare, dar in momentul in care am facut lucruri neobisnuite a luat-o la fuga. Deci ca si idee de baza, oricat de mult inveti cainele cu anumite chestii care ii inspira frica, niciodata nu o reusesti sa il inveti cu toate, sa il expui la toate scenariile, in cel mai bun caz pozi sa te pacalesti singur ca ai un caine bun. Sa nu mai vb ca este si o inselare pana la urma, caci cine nu il cunoste crede ca este un mascul puternic, stapan pe sine, dominant si increzator, deoarece stie prietenul meu cum sa il scoata in evidenta cand il prezinta.

In poza de mai jos avea 5 saptamani!
IMG_20150413_101018.jpg


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Deci slabe sanse sa-l vedem si prin expozitii, nu? :lol:


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Poi o sa ne prezentam la cele "obligatorii" doar in primul rand :))

Cred ca s-a inteles clar din postarile mele anterioare ce parere am despre arbitri si expozitiile de frumusete, dar asta nu o sa ne inpiedice sa participam ca si spectatori :)


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

sa iti traiasca raul sa fie sanatos ...oricum cel mai important lucru la mioritic e sa aiba temperament bun si sa fie in standard ..eu unul daca ma duc la expozitii cu al meu niciodata nu o sa il "cert/bat" daca sare la alti caini sau maraie la arbitru ..din contra am sa ii explic arbitrului cum sta situatia ..deci faza e sa nu isi piarda cainii nervul ..ca expozitia e egal cu 0 ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Raul, sa te bucuri de el, e frumos de tot. Cat despre expo e clar, ai aceleasi ganduri ca ale mele.
Mihaita, Ursu e zmeu in curte, mai nou si afara, cum il maraie sau il latra careva cum sare, asta afara, ca-n curte, cand nu e in tarc e numai pe gard. Si nu, nu intra strain in curte numai daca e cineva in curte, dar si atunci se pune in fata lui si latra la el ca si cum l-ar atentiona. Cu copii e bestial, merg de in parc cu el si acolo e calut, e ca de plus ca trag copii de blanita lui.... Cu cainii e mai nasol, ca-i cam alearga. Duminica dimi s-a intalnit pe malul Somesului cu un Amstaf, liberi amandoi. A iesit o paruiala faina cam un minut, apoi Ursu nu l-a mai bagat in seama, nu s-a jucat cu el, doar cu ceilalti pana a mai aparut un Schautzer, la care, normal, a sarit din prima.
Parintii lui inca isi fac treaba la stana si paza la lacuri, tipul cu canisa are 3 lacuri de pescuit si vreo 500 de oi, asa ca Ursu inca mai are in sange paza. Eu sunt f multumit de comportamentul lui, pazeste, cu noi e mega bland si jucaus si astept sa vad cum o sa se comporte cu baiatul meu ce-o sa vina in septembrie, ca vor creste din prima impreuna.


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Mihaitza wrote:sa iti traiasca raul sa fie sanatos ...oricum cel mai important lucru la mioritic e sa aiba temperament bun si sa fie in standard ..eu unul daca ma duc la expozitii cu al meu niciodata nu o sa il "cert/bat" daca sare la alti caini sau maraie la arbitru ..din contra am sa ii explic arbitrului cum sta situatia ..deci faza e sa nu isi piarda cainii nervul ..ca expozitia e egal cu 0 ..
Ai dreptate, dar o să vezi că am şi eu dreptate. În sensul că arbitrii sunt cam cretini, o să-ţi explice că trebuie să mergi cu el spălat, periat, pieptănat, parfumat, dresat pt. ring, blând ca unul de pluş..... Pufuliciul meu după ce-l periez în 5 minute e varză, că de aia am tufe, pomi şi iarbă-n curte!


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm




uitati ce am gasit intamplator pe internet ..ce ziceti de pitic e normal la varsta respectiva si fie asa nervos ? si de coloare ce spuneti ..eu nu cred ca e in standard pt ca predomina griul ala f mult ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Vai nervos e! :))))) =))) E mortal catelu', imi place cum si-arata coltii. :))


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Mi se pare foarte foarte mic catelul pentru 7 luni. Uitandu-ne la domnul de dupa poarta as zice k ii este maxim pana la genunchi cainele, deci cam cat ar trebui sa fie un Mioritic pe la 3 luni zic eu.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

da si mie mi se pare ..dar de culoare ce zici e in standard ?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

POi cat timp nu predomina albul nici nu are rost sa pomenim de mioritic. Poate o alta rasa, dar mioriticii au fost candva caini albi dar cu timpul s-a acceptat un procentaj de minim 60% alb.

Cainele de mai jos este chiar invers si in proportie mai mare, deci in afara de parul marisor, nu are nimic specific mioriticului dpmdv, dar am sa ii las pe cei experimentati sa comenteze.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Domnilor, culoare este foarte importantă, dar în acestă etapă a rasei nu e o prioritate. Raportul dintre culori și nuanțele pot fi ușor corectate. Dacă exemplare de mioritic se nasc cu defecte de culoare(vezi cazul de față) asta nu înseamnă că trebuie excluse din cadrul rasei. Pur și simplu sunt exemplare cu defect de culoare pe care se poate lucra dacă îndeplinesc alte calități.
Cât despre mărimea exemplarului din video să știți că unele exemplare cresc cu o rată mai mică și ajung la finalul creșterii(18 luni) să se încadreze în standard, pe când alte exemplare cresc accelerat de la 4 la 10 luni după care stagnează. Oricum, mioriticul n-a fost un câine enorm niciodată. Din păcate azi, ”mare” s-a transformat în ”enorm”. :shock:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Temperament”