Comportament la plimbare

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
Post Reply
Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

Bună seara şi vă mulţumesc pentru invitaţie.Pe 10 noiembrie ni s-a mărit familia cu o femelă mioritic adult.La plimbare prezintă interes pentru pisici şi se gâtuie trăgând lesa.Acasă ne-a omorât doi pisoi la câteva zile după ce am adus-o de la Rucăr. In seara asta incerca să vâneze altă pisică.Vă rog să-mi daţi o idee,dacă pot proceda cumva să îi corectez comportamentul.Nu ştim despre ea decât ce ne-a spus fostul proprietar,că are 4 ani jumătate şi 3 gestaţii.Nu avem actele ei.Altă problemă ar fi că are microcip,dar nu figurează în baza de date-a verificat veterinarul.Ce se poate face? Vă mulţumesc anticipat.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cum a dobândit-o vechiul proprietar ?
Teoretic medicul veterinar care a microcipat-o era obligat să o înregistreze în Baza de Date RECS, asta în cazul în care a fost microcipata de medic și nu de altcineva.
Chiar și asa un alt medic veterinar poate înregistra câinele în RECS, dacă dovediți ca femela de mioritic va aparține în baza unei Convenții de cesiune încheiată între cumpărător și vanzator(donator/adoptator) în dublu exemplar.
Descărcați actul de pe linkul următor :
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 7FqzFQfqX7

CONVENȚIE DE CESIUNE

http://ach.ro/documente/generale/conven ... TzoOLXfRGM
Conventia de cesiune se completează în dublu exemplar. Înțelegerile dintre vânzător și cumpărător, donator și adoptator se pot trece inclusiv pe verso-ul Convenției
Conventia de cesiune se completează în dublu exemplar. Înțelegerile dintre vânzător și cumpărător, donator și adoptator se pot trece inclusiv pe verso-ul Convenției


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

Bună seara. Nu am făcut nici un act, mi-a scos-o din țarc, a,făcut câțiva pași,a urcat-o în mașină și am plătit. De fapt noi nu am luat-o pentru pedigree, concursuri, expoziții, etc. Noi aveam un mascul care era depresiv, dezinteresat de orice activitate pe care ar trebui să o facă un câine de curte. Și am găsit de vânzare scumpetea asta de femelă. Am vrut doar să aibă cu cine să se înțeleagă pe limba lor. Masculul nu permite atingerea din partea nimănui. Nu a fost dat la montă până la aproape 5 ani de viață ai lui. Ne-am gândit că l-a afectat în timp. Și oricum, de aproximativ 3 ani tot mă gândeam să "îl însor"😁


Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

În urma sfaturilor unui crescător, căruia îi mulțumesc, ieri a fost prima dată când Rex mi-a dat voie să îl mângâi. Pentru mine este un mare pas înainte. De când a intrat și Jessica în familie, Rex este total alt câine. Nu mai fuge când îl hrănesc, fac echipă, se cunoaște că avem pe cineva la poartă care strigă. Înainte Rex stătea ascuns, putea intra în curte oricine, el parcă hiberna. Noaptea îi ascult cum "își vorbesc "; nimic nu e mai frumos, decât să ascult cum "mormăie " și se alintă unul pe lângă celălalt. Luna viitoare vor fi părinți. Abia așteptăm! Doar la comportament vreau să lucrez cu ei.


Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

Nu mă înțelegeți greșit, poate sunt exemplare valoroase, poate nu, dar nu cunoaștem mai nimic despre istoricul lor. Rex a fost adus la soțul meu cu un picior rupt (care se sudase prost deja și merge șchiop) la vârsta de 8 luni. A fost bătut de fosta stăpână că i-a omorât găinile. Apoi soțul meu a vrut să îl tundă, cineva l-a ciupit cu foarfecele și de atunci nu mai pune nimeni mâna pe el.


Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

Bună seara. Nu am făcut nici un act, mi-a scos-o din țarc, a,făcut câțiva pași,a urcat-o în mașină și am plătit. De fapt noi nu am luat-o pentru pedigree, concursuri, expoziții, etc. Noi aveam un mascul care era depresiv, dezinteresat de orice activitate pe care ar trebui să o facă un câine de curte. Și am găsit de vânzare scumpetea asta de femelă. Am vrut doar să aibă cu cine să se înțeleagă pe limba lor. Masculul nu permite atingerea din partea nimănui. Nu a fost dat la montă până la aproape 5 ani de viață ai lui. Ne-am gândit că l-a afectat în timp. Și oricum, de aproximativ 3 ani tot mă gândeam să "îl însor"😁
Verificarea microcipului Jessicăi
Verificarea microcipului Jessicăi


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cum vă simțiți? Am înțeles ca v-a mușcat accidental? Ce s-a întâmplat mai exact?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

Bună ziua. Mă simt bine,mulțumesc de întrebare. S-a întâmplat că se "certa "cu altă cățelușă pe resturile porcilor. Jessica era concentrată la concurenta ei;eu am luat-o prin surprindere și am întins mâna din lateral dreapta să îndepărtez mâncarea,care reprezenta motivul conflictului. Practic m-am băgat între 2 câini care urmau să se încaiere pe mâncare.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Practic v-a mușcat accidental...cat de rău ați fost mușcată ? Ați făcut de urgență vaccinul antitetanic și pe cel antirabic ? Cum ați procedat? Poate ii va ajuta și pe alții învățămintele extrase din pățania dvs nefericită...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

Sigur că am mers la UPU, am primit îngrijiri medicale, vaccinare antitetanos, schemă de vaccinare antirabic până pe 31 ianuarie și antibiotic 10 zile. Într-adevăr m-a mușcat accidental din cauză că am acționat fără să separ câinii. Ieșea grav dacă se încăiera un mioritic cu un pitbull de 8 luni. Unde mai pui că femela de mioritic este gestantă...Se numește neglijență din partea mea și decizia de moment m-a costat. M-am panicat când am auzit gălăgie între câini și singurul lucru care mi-a venit în minte pe moment a fost să iau mâncarea care reprezenta motivul mârâielilor și colților rânjiți.


Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

A fost suficient să mă prindă doar o dată de mână și mi s-a umflat de nu mai puteam îndoi degetele. Aproape o săptămână am fost " insuficientă ". Încă mai doare puțin dar pot folosi mâna aproape de normal. Dacă povestea mea va contribui la protejarea cuiva pe viitor m-aș bucura.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Buna ...bine ca sunteți bine ..🙏
Mai bine nu va băgați și încercați după aceea sa faceți ceva ...Eu am o femela de Cane corso și fiind gestanta vizibil cu burta s-a bătut noaptea cu o alta femela metis de asiatic cu ceva Bucovina mai mare ca ea dar nu a afectat gestatia ....cat timp are femela dvs? As fi bucuros dacă ati pune poze cu ambii pe forum sa ii vedem


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

20210128_170603.jpg
Jessica, femelă mioritic,gestantă;cea care m-a mușcat 😊


Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

Aș fi vrut să pun încă o poză, dar îmi afișează că e fișierul prea mare.


Larger Smărăndița
Posts: 11
Joined: Sat Jan 23, 2021 9:54 pm

La noi mai durează până pe la jumătatea lui februarie gestația. Totuși, mă poate sfătui cineva cum să o fac să renunțe la a ucide pisici? Pentru mine este de neconceput. 😥


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

La mulți ani și multa sănătate!
E foarte dificil dar nu de nerealizat problema cu pisicile! Rezolvarea cred ca e dresor sau dvs după ce discutați sau va informați de pe YouTube cum sa o dresați.
Dar e bine ca de la 8-9 săptămâni puiul sa fie obișnuit cu toate animalele din curte ..atunci nu mai aveți probleme...


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Temperament”