,,Imbunatatirea temperamentului''

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
Post Reply
Marius Chendea

Ce perere aveti despre un temperament cat mai natural al mioiriticului am putea face monte si cu exemplare "mai putin valoroase" ?


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Din punct de vedere al unei evolutii corecte a rasei cred ca in selectia corecta a mioriticului trebuie tinut cont de temperament. Ca si factor important este mediul in care se dezvolta dar si cea ce transmit parintii. Spre exemplu un mioritic agresiv sau fricos indiferent in ce mediu il vei duce el nu isi va face datoria de caine de paza asa cum trebuie si fiind descris de standard ca si caine echilibrat. Daca unii proprietari sau crescatori prefera tipul mioriticului agresiv, altii prefera temperamentul mioriticului (cum bine spunea cineva) "rusinos".
Din punctul meu de vedere nu este corecta incrucisarea celor doua tipuri, pentru ca sansele ca puii sa iasa echilibrati sunt foarte mici. De aceea montele trebuie facute dupa temperamente asemanatoare si sansele ca sa rezulte pui echilibrati sunt mult mai mari.


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Ar fi foarte interesant sa se faca un test mioriticilor precum in poza sa vedem cum ar reactiona
model.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Adi Curtean wrote:Ar fi foarte interesant sa se faca un test mioriticilor precum in poza sa vedem cum ar reactiona
Sau măcar să le arătăm poza înainte de a-i propune pentru clasa campioni şi apoi să-i trimitem la companie eventual, bineînţeles dacă este cazul. :mrgreen: :mrgreen:
Dincolo de glumă, chiar ar fi utile asemenea teste. Daca ogarii alearga în competiţii după un aşa zis iepure, nu văd de ce câinii ciobăneşti cu instincte puternice nu ar face faţă unei probe de acest gen. O selecţie sau clasament după un asemenea criteriu ar fi binevenit.
Este nevoie doar de câţiva iniţiatori, ca să existe un precedent, căci se ştie că "ursul nu joacă de voie ci de nevoie".

:D


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Am vazut la MAghiari k se face test de temperament pentru drept de monta la caini ciobanesti. Testul consta din 3 teste....primul fiind . Cainele singur in curte fara stapan...vine cineva si incearca se se joace cu el dintr-o parte fara sa il provoace. Al doilea tot in curte la caine vine cineva dar agresiv incercand sa intimideze cainele cu stapanul in curte iar al treilea pentru e evita exemplarele hiperagresive consta in plimbarea cainelui de catre stapan pe strada iar aceste nu trebuie sa fie agresiv cu trecatorii de loc decat in momentul cand apare instigatorul.
Aceste teste cred ca ar fi foarte utile si pentru noi..celputin pentru cainii nostri..caini de paza a stanelor. Desi sunt convins ca prea putini ar fi de acord sa isi bage cainele stiid ca pot pierde rezultatele exceptionale castigate la frumusete.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

:) Interesanta poza;cred ca e foarte sugestiva.
model.jpg
[/quote]


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

daca se baga un asemenea test la mioritc, 90% din ei sunt OUT.


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

NU CRED ALINE. EU AM OCAZIA SA FAC ACEST TEST APROAPE IN FIECARE SEARA SI PANA ACUM S-AU COMPORTAT DESTUL DE BINE.


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Mie nu mi ar fi frica de un astfel de test.
Dar daca ar fi sa il pice nu mi ar parea rau sa ii dau, nu inainte de a castra respectivii indivizi.
Cred ca ar fi un pas inainte pt mioritic daca ar avea un asemenea test.
Asta chiar a r fi o baza solida pe care s ar putea consolida rasa.


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Alin Pana wrote:Mie nu mi ar fi frica de un astfel de test.
Dar daca ar fi sa il pice nu mi ar parea rau sa ii dau, nu inainte de a castra respectivii indivizi.
Cred ca ar fi un pas inainte pt mioritic daca ar avea un asemenea test.
Asta chiar a r fi o baza solida pe care s ar putea consolida rasa.
Lasati caini si animalele SALBATICE in pace ,nu ajuta la nimic confruntari de acest gen ,orcat va doriti voi ,unii sunt domesticiti de mult alti ani (milioane ) alti sunt SALBATICI . VA ROG RESPECTATII PE TOTII!!!!!!!!! Binenteles ca decizia va APARTINE .


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Cred ca nu m-am facut inteles.Eu locuiesc in Busteni exact langa padure si in fiecare seara vine ursul la noi in curtea pensiunei exact unde sunt cainii.Deci eu il lasa in pace insa el nu prea ne lasa :) . Si inca ceva Aline sunt caini care sunt buni la urs sunt caini care sunt buni la lup deci nu are rost sa-ti dai cainele ca nu face fata ursului eu unul caut un caine cu un temperament bun insemnand in curte sa nu intri(daca nu sunt eu) iar in afara curtii sa poti pune mana pe el fara probleme daca nu prezinti vreo amenintare.Cam la acest test simplu supun eu cainii mei ,daca altii isi supun caini la alte teste le urez mult succes si sa ajunga la caini cu temperamentul dorit.Numai bine.


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

canisadetohanulnou wrote:Cred ca nu m-am facut inteles.Eu locuiesc in Busteni exact langa padure si in fiecare seara vine ursul la noi in curtea pensiunei exact unde sunt cainii.Deci eu il lasa in pace insa el nu prea ne lasa :) . Si inca ceva Aline sunt caini care sunt buni la urs sunt caini care sunt buni la lup deci nu are rost sa-ti dai cainele ca nu face fata ursului eu unul caut un caine cu un temperament bun insemnand in curte sa nu intri(daca nu sunt eu) iar in afara curtii sa poti pune mana pe el fara probleme daca nu prezinti vreo amenintare.Cam la acest test simplu supun eu cainii mei ,daca altii isi supun caini la alte teste le urez mult succes si sa ajunga la caini cu temperamentul dorit.Numai bine.
Fiecare face cu cainii ,lui doar ce isi doreste .Acesta este lucrul cel mai important ,restul sunt povesti.


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Legat de temperament, vreau sa va fac cunoscuta o vorba a unui dresor renumit in zona mea, care din pacate nu mai practica aceasta meserie din cauza varstei.
In 2011 un prieten a adus la mine in curte un mascul de Ciobanesc German (14luni), exemplar deosebit, dar nu avea nerv (asa cum zicem noi). Cum eu nu sunt adeptul al cainilor fara temperament, am intervenit pe la cunoscuti si am ajuns la poarta acestui dresor.
Dupa o saptamana (timp in care cainele a ramas la dansu), i-mi spune:
"pot sa fac ce vrei din el, sa mearga pe ce parte vrei tu, sa execute comenzi, mai putin agresivitate - daca nu are nerv din gena, eu cu tot dresajul nu pot sa-i construiesc nerv".
Asa s-a ajuns astazi, ca mare parte dintre Ciobanesti Germanii linie de Show sa nu mai aiba nerv, sa fie doar niste caini de ornament, insa aici, de ceva vreme si la noi in tara, a aparut Ciobanescul German linie de lucru, pt unii inacceptabil, nu au aceeasi sa, culoare ..., dar pt alti foarte apreciati pt temperament.
Cred ca si la Mioritic, in lipsa probelor de munca, o sa ajungem sa avem unii de ornament (show) si alti de lucru - nu la fel de bine periati dar buni pt ce au fost ei creeati (paza, insotire oi ...)


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

GospodariaTYM wrote:Legat de temperament, vreau sa va fac cunoscuta o vorba a unui dresor renumit in zona mea, care din pacate nu mai practica aceasta meserie din cauza varstei.
In 2011 un prieten a adus la mine in curte un mascul de Ciobanesc German (14luni), exemplar deosebit, dar nu avea nerv (asa cum zicem noi). Cum eu nu sunt adeptul al cainilor fara temperament, am intervenit pe la cunoscuti si am ajuns la poarta acestui dresor.
Dupa o saptamana (timp in care cainele a ramas la dansu), i-mi spune:
"pot sa fac ce vrei din el, sa mearga pe ce parte vrei tu, sa execute comenzi, mai putin agresivitate - daca nu are nerv din gena, eu cu tot dresajul nu pot sa-i construiesc nerv".
Asa s-a ajuns astazi, ca mare parte dintre Ciobanesti Germanii linie de Show sa nu mai aiba nerv, sa fie doar niste caini de ornament, insa aici, de ceva vreme si la noi in tara, a aparut Ciobanescul German linie de lucru, pt unii inacceptabil, nu au aceeasi sa, culoare ..., dar pt alti foarte apreciati pt temperament.
Cred ca si la Mioritic, in lipsa probelor de munca, o sa ajungem sa avem unii de ornament (show) si alti de lucru - nu la fel de bine periati dar buni pt ce au fost ei creeati (paza, insotire oi ...)
Vezi ca pe la inceputul lui noiembrie la Targoviste are loc Campionatul national ,numara caini care trec atacul pt ca iti spun de pe acuma ,cei de show vor fii mai multi .Stii ca ,Campionatul de LUCRU din 2009(daca bine imi aduc aminte) afost castigat de un caine de show ,gospodarule eu sunt satul de caini de lucru care monteaza pe 2x FB ,intro expo de frumusete .Am avut placerea pe la jumatate lui august sa vad doi ciobanesti germani de top (am fost cu cineva la o monta,la ei in Germanica )si nu pot decat sa-i respect .pe ei pe nemti si pe caini lor de show .La fel cum respect caini de lucru ,care LUCREAZA ,ADICA ipo si altele nu povesti cu caini suri.


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

AM ciobanesti wrote:
GospodariaTYM wrote:Legat de temperament, vreau sa va fac cunoscuta o vorba a unui dresor renumit in zona mea, care din pacate nu mai practica aceasta meserie din cauza varstei.
In 2011 un prieten a adus la mine in curte un mascul de Ciobanesc German (14luni), exemplar deosebit, dar nu avea nerv (asa cum zicem noi). Cum eu nu sunt adeptul al cainilor fara temperament, am intervenit pe la cunoscuti si am ajuns la poarta acestui dresor.
Dupa o saptamana (timp in care cainele a ramas la dansu), i-mi spune:
"pot sa fac ce vrei din el, sa mearga pe ce parte vrei tu, sa execute comenzi, mai putin agresivitate - daca nu are nerv din gena, eu cu tot dresajul nu pot sa-i construiesc nerv".
Asa s-a ajuns astazi, ca mare parte dintre Ciobanesti Germanii linie de Show sa nu mai aiba nerv, sa fie doar niste caini de ornament, insa aici, de ceva vreme si la noi in tara, a aparut Ciobanescul German linie de lucru, pt unii inacceptabil, nu au aceeasi sa, culoare ..., dar pt alti foarte apreciati pt temperament.
Cred ca si la Mioritic, in lipsa probelor de munca, o sa ajungem sa avem unii de ornament (show) si alti de lucru - nu la fel de bine periati dar buni pt ce au fost ei creeati (paza, insotire oi ...)
Vezi ca pe la inceputul lui noiembrie la Targoviste are loc Campionatul national ,numara caini care trec atacul pt ca iti spun de pe acuma ,cei de show vor fii mai multi .Stii ca ,Campionatul de LUCRU din 2009(daca bine imi aduc aminte) afost castigat de un caine de show ,gospodarule eu sunt satul de caini de lucru care monteaza pe 2x FB ,intro expo de frumusete .Am avut placerea pe la jumatate lui august sa vad doi ciobanesti germani de top (am fost cu cineva la o monta,la ei in Germanica )si nu pot decat sa-i respect .pe ei pe nemti si pe caini lor de show .La fel cum respect caini de lucru ,care LUCREAZA ,ADICA ipo si altele nu povesti cu caini suri.

Nu sunt nici pe departe atat de gospodar pe cat afirmi, deoacamdat prioritatile in viata sunt altele, insa cum pasiunea pt pasari si animele nu o poti scoate pur si simplu din suflet, incerc sa cresc cate ceva la o scara cat mai mica.
Sunt deacord cu afirmatiile tale, au fost si caini de show care au castigat concursuri, probabil or sa mai fie, insa procentul este destul de mic. ARAT LEGAT DE CG - forumul este pt ciobanescul Mioritic - erea doar un ex.
Ideea erea (nu va cunosc, poate i mi dati si mie o adresa va vad activitatea chinologica - arhiva mea o gasiti https://gospodariatym.sunphoto.ro/Arhiva) . Nu vorbesc din auzite, insa, eu pe caini care mi au trecut prin curte asta am observat - cel mai bun temperament l-au avut cei doi frati Tano si Sasa si indubitabil Rena.

Am vrut sa fac cunoscuta o vorba, cu care eu sunt deacord, a unui om cu experienta in acest domeniu (parerea mea) si anume:
"daca nu are nerv din gena, eu cu tot dresajul nu pot sa-i construiesc nerv"


User avatar
VonNeumalsch
Posts: 33
Joined: Fri Aug 21, 2015 1:59 pm

"daca nu are nerv din gena, eu cu tot dresajul nu pot sa-i construiesc nerv"
Aceasta afirmatie pot sa o confirm 100%. Am avut ocazia sa lucrez cu ciobanesti Germani la paza pe granitza pe vremea comunistilor. Si oricat de mult ai incerca sa inraiesti un caine fara nerv nu ai sa reusesti. Am incercat in perioada 2002 - 2007 sa aflu cat mai multe despre caracterul si temperamentul Mioriticului.Stiati ca pe vremea comunistilor s-a incercat folosirea Mioriticilor ca si caine de patrula? Ei bine experimentul a esuat. Motivele frica de zgomotul detunaturilor (pistol pusca etc.) si executarea comenzii so pe el sau prindel etc. Mai trebuie sa treaca ceva timp pana sa putem spune ca Mioriticul este un caine de famile iar ca si caine echilibrat este cu sigurantza in mediul sau natural fara constrangeri reguli si ingradiri.


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Inca o dovada in plus la'' Cainii buni se nasc nu se fac''!

Multi pare ca ignora constient asta si achizitioneaza sau promoveaza caini cu un aspect placut si cu un palamares bogat optinut de la albitri cu calitati de jurizare indoielnice, subiective si de multe ori impotriva binelui suprem al rasei pe termen lung.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

E complicată situația...Eu zic in felul urmator...ca toti care avem câini mioritici sa incercam a facem testele de mai sus sau ceva asemănător sa le vedem temperamentul s mai apoi cumva sa le postam...Penteu început fiecare cu ce are la indemana 😂 macar daca sunt caininfricosi stim si ii scoatem din joc ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Temperament”