Teste... da sau nu ?

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
Post Reply
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Vroiam sa va intreb daca credeti inutile luptele de caini ( testele) cum sunt cele din Asia Centrala si alte cateva tari din jurul nostru.
Pentru inceput am sa pun o traducere aproximativa dupa un raspuns al unui cioban din asia centrala cand a fost intrebat de ce isi duce cainii la teste :
" Cainele trebuie sa imi dovedeasca ca merita mancarea, daca el o sa lupte cu un caine de marimea lui si nu o sa renunte, sau nu o sa fuga, atunci el nu o sa fuga nici din fata unui lup cu instinct de conservare mult mai mare. Noi trebuie sa stim la ce dam de mancare, nu sa vina lupul sa ne manance si cainele sa nu fie de gasit. Tinem doar cei mai buni catei de la femele, catei care nu pun coada intre picioare nici in fata unui caine matur, catei care nu latra la orice si nu urla noaptea..........."
Este destul de interesant punctul lor de vedere dar cel mai interesant este cat de meticulosi sunt in selectarea puilor.

Desi la noi orice fel de test asemanator este interzis....sunt curios daca ar fi benefic ciobanestilor Romanesti si un test de curaj pe langa cele de frumusete...mai ales ca despre mioritic se spunea ca a devenit destul de fricos ( cei din expo).
Bineinteles ca nu putem compara stanele din Asia Centrala cu sute de km pustii cu cele de la noi unde pretutindeni ai sate in jur.....dar totusi.
Si cunoscand cativa ciobani stiu ca aceste teste se intampla de fiecare data cand se intalnesc cu alta turma de oi.....stiind cat de mult le place sa aiba " caini mai barbati"....si sunt convins ca daca prin absurd s-ar tine si la noi astfel de teste, ale cainilor ciobanesti, am avea multi caini de oi care ar trece testul, caini care si-ar face inca o data stapanul mandru, care ar demonstra din nou calitatea cainilor nostri de oi, care nu ar ezita sa puna gura pe salbaticiune.

Iar daca aceste teste ar avea loc sau s-ar face publice rezultate de la intalniri....multa lume ar pune ochi pe astfel de caini "testati" in detrimentul exemplarelor mari, frumoase de expozitie.

Din punctul meu de vedere cred ca ar fi utile aceste teste atat pentru a diferentia exemplarele fara presiune pe instalatie cat si pentru a avea un fel de selectie si pe abilitatile de lucru ale cainelui, nu numai pe textura parului, inaltime, greutate......etc.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Teste... Da - dar probe pt testarea temperametului, nu probe de violență unde pot apărea răniri grave, ochi scoși etc.
Vorbeam în urmă cu ceva ani chiar cu tine din câte țin minte, despre ce metode de testare a caracterului mai folosesc posesorii de ciobănești la nivel mondial; și am ajuns pe terenul sensibil al luptelor organizate de câini, cu care nu sunt de acord din motive lesne de înțeles și mai mult, sunt interzise de lege.
Dar totuși, nu putem nega realitatea - aceste lupte există, s-au petrecut și se vor petrece mereu atâta timp cât există oameni și câini indiferent dacă suntem pro sau nu, iar "rezultatele" lor se cunosc de ambele tabere și totuși am auzit că se ține cont de ele.

Și cum ziceai și tu, această testare prin luptă directă cu alt câine se întâmplă ori de câte ori se întâlnesc ciobăneștii de la stâni, deși dacă stau și mă gândesc mai bine, uneori totul se rezumă la postură, luări de poziții, atitudini, mârâit. și chiar dacă nu se rup între ei tot sunt în stare să fugărească lupul și de ce nu, să-i țină piept într-o confruntare directă.

Nu știu ce părere ai... crezi că violența, agresivitatea față de alt câine e tot una cu agresivitatea față de sălbăticiune ?

Test femela Astra 15 luni


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

La teckeli sarmosi, de exemplu, testarea se face cu o blana de vulpe sau mistret.
La ciobanesti, cred ca e de ajuns un urs sau lup intr-o cusca :D evitandu-se, astfel, situatii neplacute si victime nevinovate. Nu as fi de acord sub nicio forma luptele directe, fie ele caine-caine sau cine-jivina, si nu am niciun fel de respect pentru cei care organizeaza astfel de lupte.


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nu sunt de acord în totalitate cu ursul închis în cuşcă, deoarece unii ciobăneşti când au un gard între ei şi adversari se dau de ceasul morţii, intră în fibrilaţii, fac spume, iar când dispare gardul devin brusc flegmatici. Oricum şi atât ar fi suficient încât să se facă un clasament, selecţie, departajare între reproducători chiar dacă nu e o probă care să testeze complet ciobănescul din acest punct de vedere (al reacţiei la gadină).
Exemplarele slabe oricum ar fi remarcate şi s-ar duce cu titlurile lor cu tot în fundul ogrezii sub lemne.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Stiu si inteleg ce vrei sa zici, insa alta solutie de a testa cat de bun e ciobanescul nu vad. Cel mult atac la manson, cum fac dobermannii sau malinois-ii... dar ce facem in cazul asta? Ii antrenam pentru ce? Pentru mansoane si atacuri la comanda? Mioriticul ar trebui sa stie singur cand sa atace, fara sa-l impinga cineva de la spate...


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

lilith wrote:Stiu si inteleg ce vrei sa zici, insa alta solutie de a testa cat de bun e ciobanescul nu vad. Cel mult atac la manson, cum fac dobermannii sau malinois-ii... dar ce facem in cazul asta? Ii antrenam pentru ce? Pentru mansoane si atacuri la comanda? Mioriticul ar trebui sa stie singur cand sa atace, fara sa-l impinga cineva de la spate...
Este adevarat k ar trebui sa stie singur....dar sunt prea putini cei care stiu. Eu zic k ar fi bun si testul la manson dar sa die urmat de un test pe strada cu oameni pentru a evita caini hipergresivi in a lua calificateve nemeritate.
Dpmdv orice test ar fi. ....ar fi benefic pentru selectarea cainilor cu adevart buni fata de cei comerciali doar. Pe langa faptul k inevitabil ar aparea si o selectie pe abilitatile de munca nu doar aspect si incadrare in standard.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lilith wrote:Stiu si inteleg ce vrei sa zici, insa alta solutie de a testa cat de bun e ciobanescul nu vad. Cel mult atac la manson, cum fac dobermannii sau malinois-ii... dar ce facem in cazul asta? Ii antrenam pentru ce? Pentru mansoane si atacuri la comanda? Mioriticul ar trebui sa stie singur cand sa atace, fara sa-l impinga cineva de la spate...
Discuția a alunecat ușor de la testarea mioriticului la sălbăticiuni înspre testarea la infractor. După mine, nici vorbă de manșon la rasele de ciobănești românești, întradevăr câinii trebuie să aibă priză bună, dar în principal CR trebuie să hărțuiască și să alunge adversarul și ca să poată face asta trebuie să muște și să lase și apoi să muște din nou.

Cea mai bună metodă ar fi ca un infractor în costum de protecție să intre în curtea păzită de un mioritic când stăpânul nu e acasa. E simplu și la obiect. Reacția e foarte curată și se vede exact instinctul de pază al câinelui fără alte elemente perturbatoare.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Oliviu Secara wrote:
lilith wrote:Stiu si inteleg ce vrei sa zici, insa alta solutie de a testa cat de bun e ciobanescul nu vad. Cel mult atac la manson, cum fac dobermannii sau malinois-ii... dar ce facem in cazul asta? Ii antrenam pentru ce? Pentru mansoane si atacuri la comanda? Mioriticul ar trebui sa stie singur cand sa atace, fara sa-l impinga cineva de la spate...
Discuția a alunecat ușor de la testarea mioriticului la sălbăticiuni înspre testarea la infractor. După mine, nici vorbă de manșon la rasele de ciobănești românești, întradevăr câinii trebuie să aibă priză bună, dar în principal CR trebuie să hărțuiască și să alunge adversarul și ca să poată face asta trebuie să muște și să lase și apoi să muște din nou.

Cea mai bună metodă ar fi ca un infractor în costum de protecție să intre în curtea păzită de un mioritic când stăpânul nu e acasa. E simplu și la obiect. Reacția e foarte curată și se vede exact instinctul de pază al câinelui fără alte elemente perturbatoare.
Corect!!!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Acum ca ziceai de stilul de paza al mioriticului....parca imi aduc aminte la o expo era un domn cu doi mioritici rai legati de hard care sareau la toata lumea. Si in timp ce stateam si ii admiram trece o doamna prin fata lor si unul rupe lesa si sare la ea. Am crezut k e gata doamna.......dar spre aurprinderea mea cainele statea langa ea si latra plimbanduse in jurul ei. Doamna era cu ochii inchisi si plangea. Nu mia venit sa cred. Am fost foarte impresionat si sunt convins ca punea gura cainele daca fugea doamna sau se dadea la ea.

Foarte tare cainele.

Acuma sa revenim la teste. :))))

Este o idee buna Oliviu. Uite cand ajung in Oradea am sa vin la tine sa vedem daca pun gura cainii. Manson am dar poate facem rost de un costum si am sa intru in curte cum ziceai dar fara tine in curte si am sa iau cainele asha cu drumosul cum ar face un rauvoitor si fara sa provoc cainele.
Sunt curios cum ar reactiona. Poate or sa vrea si altii si uite asha am gasit o metoda de a tria cainii cu adevarat valorosi de cei valorosi doar pe hartie.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mă bag :twisted:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Abia astept sa vad ce ai in curte :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

raul wrote:Abia astept sa vad ce ai in curte :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Ia-ți 2-3 perechi de pantaloni pe tine ! :lol:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Iată mai jos un video cu o variantă de testare care s-ar putea face la selecție la Club de exemplu. Câinele trece treptat prin diverse situații: mers prin mulțime, umbrele deschise și geci fluturate prin față, zgomot de pocnitori și testul suprem care verifică instinctul de pază și protecție: un agresor zgomotos care se îndreaptă cu intenția de atac spre stăpânul câinelui.
Ca și agresor, totuși e nevoie de un om care să știe cum să abordeze câinele și bineînțeles un grup de oameni pricepuți (arbitri) care să aprecieze fiecare mioritic, iar domnii arbitri să participe în mod constant la toate examenele de selecție.
În viitor ar fi frumos și util un test asemănător.

-filmulețul are peste 8 minute, dar merită să vă uitați



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Si eu ma bag domnule Raul!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Fain si interesant testul de temperament. S-a vazut diferenta intre caini cand a venit vb de paza. Ar fi interesant sa se faca si la noi ceva asemanator.

Ma bucur sa vad ca tot mai multi sunt dispusi sa isi testeze cainii....inseamna ca sunt siguri pe ce au in curte.
Abia astept sa ne intalnim.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Ia uitati un caine de frumusete ce pateste.
Nu as vrea sa fiu in locul stapanilor cand au ajuns acasa sincer.....mie mila de bietul caine.

Motiv sa crestem caini mai barbati :! :arrow:



Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Atacul celor 2 scandalagii a fost total gratuit. S-a apărat și el cum a putut.
Scenele acestea mi-au adus aminte de ce povestisem mai demult și că tot vorbeam de instincte în replicile anterioare o să vă relatez un eveniment care oglindește în mod clar instinctul de muncă în echipă al unui ciobănesc.

La campionatul mondial de lupte din Japonia un alabai a fost declarat campion absolut după ce în primele câteva minute și-a dominat adversarul după care a renunțat să lupte preferând să stea cu partea laterală spre adversar și să se ferească de oponentul care ataca feroce mai ceva ca și exemplarul campion la începutul luptei. Acest campionat s-a desfășurat în perioada în care turmele se formează pt a urca pe munte, iar alabaiul campion a preferat să nu-și rănească viitorul coechipier și aliat împotriva prădătorilor turmei. Iată deci ce instinct de conservare, câtă inteligență și strategie pot avea câinii ciobănești... Din câte citisem, unul din motivele posesorilor de ciobănesti implicați în lupte este că preferă să știe acum ce valoare are câinele lor și nu când se va trezi cu lupul în față și de aia îl măsoară cu un adversar apropiat ca valoare.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Exact Oliviu.
Astfel de evenimente s-au intamplat si la compionatele din Rusia...si dupa cum explica presedintele asociatiei tuturor cainilor de lupt.....ciobanestii aveau un asa puternic instinct de haita incat dupa ce si-a dominat adversarul isi expune umarul. Multe rezultate au fost contestate din acest motiv de cei care se asteptau sa se arbitreze dupa regulile de la


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

O încercare mai primitivă de testare a reacției ciobăneștilor la sălbăticiune. Eu cred totuși că s-au prins câinii despre ce e vorba... :D
Oricum până și muntenii de acolo și-au dat seama de necesitatea testelor la ciobănești.



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Marius Chendea

interesante filmuletele mai ales cel cu testu din rusia o sa incerc sa fac si eu un atfel de filmulet si cred ca o va placa :D


Post Reply

Return to “Temperament”