Teste... da sau nu ?

Temperament, comportament, caracter, personalitate și dresaj
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Nu sunt intru totul de acord. In mare parte, da, ai dreptate, insa nu mi se pare normal sa maraie sau sa atace daca nu e niciun pericol. Daca e un copil? Daca e un batran? O fi un strain, insa un caine cu adevarat echilibrat trebuie sa stie sa faca diferenta intre un pericol real si unul imaginar. Si cel mai bun mod de a masura un pericol e chiar stapanul. Se stie ca un caine bun simte ceea ce stapanul transmite, pentru ca organismul elibereaza niste hormoni in momentul in care se simte in pericol, cainele percepe acei hormoni si reactioneaza ca atare. Daca eu sunt calma, relaxata, nu simt un pericol langa mine, cainele in niciun caz nu trebuie sa atace de capul lui. De asemenea, trebuie trasata clar linia dintre echilibrat si agresiv. Mie nu imi plac cainii agresivi ci cainii echilibrati. Care sa stie cand sa atace si cand sa fie docil.
De aceea il regret pe Barac si am plans zile, luni, ani intregi dupa el. Era cainele perfect! A atacat cand m-a simtit in pericol, in expozitii era docil, se prezenta singur, eu mai mult alergam pe langa el. In parc se juca cu alti caini, cu copii, nu a muscat sau marait pe nimeni fara motiv. Dar a si atacat doi ciobanesti germani care sarisera la mine de dupa o masina, nici nu i-am vazut legati acolo, insa Barac imediat i-a simtit si a sarit pe ei. A atacat si un betiv care avea chef de scandal, noroc ca l-am tinut bine ca-l facea praf. Era un caine langa care ma simteam cu devarat in siguranta. Si ma simtea aproape telepatic.


Image
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

doamna lilith ma scuzati ca intervin eu sunt inca tanar incepator dar raul in tot ceea ce a zis e adevarat...mioriticii in general nu toti nu prea mai au vana/nerv ...nush de unde si pana unde e cu expozitiile dar nu astea ne ajuta sa crestem rasa ca valoare ...unui om simplu cu stana sau la tara ii trb caine de paza in momentul cand il lasa liber in curte sa nu intre nici un strain indiferent de cn e ...nu sa il lase si sa latre de cateva ori vine strainul spre el si se da inapoi sau fuge nici vorba ...de asta is cautate celelalte rase ..si eu sunt de acord ca trb sa fie echilibrati dar nush ce sa zic ..ar trebuii testati pe costume manson ..intrand straini la ei in curte si vazut cum se prezinta ce le lipseste poate testul iese f bine sau nu ...de asta e bine sa incercam si sa vedem ce e de facut ..ca doar asa din vorbe e mai greu .. nu va suparati pe mn dar eu va spun cum ar gandi un om simplu de la tara ..acuma la chestia asta cu arbitrii ca te descalifica daca maraie sau arata cv semn de agresiune e o prostie ..aasta au vrut ei sa faca ca sa aduca mioriticul un caine mai de show pe cand el e unul de paza de aparare ...eu unu daca as fi avut canisa nu as fi ask de asociatiile astea...as fi creat ciobanesc conform standardului dar nu moale ..ci caini cu temperament adevarat de paza ...


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Mihaitza, nu ma mai domni, ca aici suntem cu totii colegi si prieteni. :) Si egali. ;)
Eu tot din perspectiva unui om de la tara gandesc, pentru ca si eu tot la tara traiesc. Numa ca la mine in sat lumea e faina, e pasnica, nu intra nimeni in curte de-amboulea, pot sa las usa larg deschisa si sa plec o saptamana de-acasa.
Insa iaca, am probleme cu cainii salbatici. Ca deh, oi trai eu la tara intar-un sat semi-civilizat dar taranu' e tot taran, si cand vrea sa scape de catei, ii lasa la padure. Cateii aia cresc salbatici si apoi fac ravagii pe unde apuca. Asa se face ca saptamana trecuta, 3 astfel de caini, mi-au facut prapad printre gaini. Din 18 gaini am mai ramas cu 9. Si amuzamentul e ca in curte am si o catea, care nici macar nu a dat alarma, un semn ceva. Nimic, s-a uitat ca curca la cainii aia cum omorau gainile. Si cateaua asta a mea e salbatica, e aici in curtea asta de inainte sa ne mutam noi aici, are vreo 10 ani si nimeni niciodata nu a reusit sa puna mana pe ea. La oameni latra cand trec prin fata portii, dar daca intra cineva in curte fuge mancand pamantul. Si la masa cand o chem, asteapta sa intru in casa si apoi vine sa manance. O tin ca mi-i mila de ea ca e batrana, dar ca utilitate e 0 barat. Amu, daca o sa am bafta, o sa am un miorel care sa fie sef in curtea mea, dar cu acelasi miorel imi doresc sa fac si performanta in expozitiile chinologice. Cu un caine cu adevarat echilibrat le pot face pe amandoua, si paza si expo, fara sa aratam agresivitate unde nu e cazul.


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

lilith wrote:Nu sunt intru totul de acord. In mare parte, da, ai dreptate, insa nu mi se pare normal sa maraie sau sa atace daca nu e niciun pericol. Daca e un copil? Daca e un batran? O fi un strain, insa un caine cu adevarat echilibrat trebuie sa stie sa faca diferenta intre un pericol real si unul imaginar. Si cel mai bun mod de a masura un pericol e chiar stapanul. Se stie ca un caine bun simte ceea ce stapanul transmite, pentru ca organismul elibereaza niste hormoni in momentul in care se simte in pericol, cainele percepe acei hormoni si reactioneaza ca atare. Daca eu sunt calma, relaxata, nu simt un pericol langa mine, cainele in niciun caz nu trebuie sa atace de capul lui. De asemenea, trebuie trasata clar linia dintre echilibrat si agresiv. Mie nu imi plac cainii agresivi ci cainii echilibrati. Care sa stie cand sa atace si cand sa fie docil.
De aceea il regret pe Barac si am plans zile, luni, ani intregi dupa el. Era cainele perfect! A atacat cand m-a simtit in pericol, in expozitii era docil, se prezenta singur, eu mai mult alergam pe langa el. In parc se juca cu alti caini, cu copii, nu a muscat sau marait pe nimeni fara motiv. Dar a si atacat doi ciobanesti germani care sarisera la mine de dupa o masina, nici nu i-am vazut legati acolo, insa Barac imediat i-a simtit si a sarit pe ei. A atacat si un betiv care avea chef de scandal, noroc ca l-am tinut bine ca-l facea praf. Era un caine langa care ma simteam cu devarat in siguranta. Si ma simtea aproape telepatic.

Neata buna Lilith,

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar aici este diferenta intre un caine de paza si un caine de oras/expozitii etc.

Ma repet din nou, un caine trebuie sa atentioneze orice strain. Nici un om nu poate sa faca diferenta dintre un pericol real si unul fals pana la urma, cum nici cainii nu pot in majoritatea cazurilor. Orice strain trebuie atentionat la intrarea in cercul de incredere. Te rog sa imi spui cum poti tu, sau cum poate cainele sa faca diferenta dintre un copil si un adolescent, dintre un om matur si unul mai in varsta, si de ce presupui ca un adolescent/batran nu te-ar injunghia, agresa, jefui doar pentru ca este tanar/batran. Un caine adevarat ar privi cu scepticism si neincredere orice strain care se apropie din fata, spate sau lateral cu neincredere si l-ar atentiona, pe cand unul docil cum spui tu ar astepte sa vada ce are de gand, baga cutitul in stapan sau doar il ameninta, ii da in cap sau doar vrea o imbratisare.....si lista cu exemple poate continua.
Tocmai din acest motiv vecinii nostri fac aceste teste. Sa vada reactia cainilor in anumite situatii, unele chiar extreme cum ar fi apropierea agresorului cu o catea in calduri alaturea. Iti dai seama ce instinc de aparare a stapanului trebuie sa aiba cainele pentru a ignora simturile biologice sau dorinta de inmultire pentru a-si apara stapanul.

Mentiunea in standard "Este neincrezator cu necunoscutii." nu cred ca se refera la aceasta docilitate. Cainele ideal descris de dvs reflecta cerintele minimalistice care ar trebui indeplinite de un exemplar de show care se numeste ciobanesc, dar nicidecum de un caine de paza.

Si sa stiti ca am avut placerea sa vad si in ring anul trecut un mascul (Tudor cred ca il chema) care de fiecare data cand ma apropiam la mai putin de un metru incepea sa maraie la mine, indiferent ca i-am aruncat o bucata de corn, am privit in alta parte sau i-am vorbit pe un ton frumos, moale, neagresiv. Si acelasi caine a defilat cu brio in ring, fara nici o problema, desi se vedea ca este stapan pe situatie si foarte increzator.

Oricum, dupa cum probabil s-a subinteles din posturile mele precedente, eu nu sunt un fan al acestor expozitii de frumusete, unde niste oameni prea putin specializati si fara nici un interes fata de ciobanestii romanesti iti dau niste calificative care reflecta in majoritatea cazurilor, dorinta/placerea lor de a vedea in ring caini cat mai docili, mai pufosi, si mai spectaculosi, iar crescatorii se lupta din toate puterile sa le ofere aceste placeri inmultind si selectand exemplarele doar dupa estetic si trend, ignorand sau anihiland orice urma de caracter specific ciobanestilor.

Din pacate noi romanii suntem oile cu zicea Friedrich Nietzsche, noi nu conducem, ci doar urmam ciobanul unde vrea el. Din acest motiv vedem cu cata ostilitate, agresivitate si jigniri sunt primiti si priviti in domniul virtual crescatorii de caini de lucru. Caini care pe cat de diferiti par de exemplarele notate/nobile, reprezinta pana la urma adevaratul caine ciobanesc si nu papusile din ring. Chiar recent am vazut cateva exemple si aici pe forum unde cativa colegi bine intentionati si pasionati de cainii lor au trebui sa duca o lupta titanica pentru a convinge "crescatorii" ca si cainii lor merita numele de ciobanesc romanesc.

Haideti k m-am cam intins la scris si mai las si pe altii sa isi exprime parerile.

Nicolae Iorga spunea că cei mai răi câini nu sunt acolo unde este mai multă avere de păzit, ci acolo unde e mai puţină mâncare de mâncat.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Daca te referi la Tudor al lui Oliviu, eh, cainele asta se apropie de idealul pe care eu mi-l doresc. Si da, un caine foarte neincrezator cu strainii, dar un caine pe care eu, strain pe care nu l-a vazut niciodata, l-am indragit din prima si a fost reciproc sentimentul:
Image
Tudor e un caine echilibrat. Si care distinge un pericol real de unul fals. Sa nu crezi ca un caine nu stie sa faca diferenta, stie foarte bine si iaca, nu m-a atacat, nu m-a marait, nu m-a atentionat. Stia foarte bine ca daca incerc sa fac vreo nefacuta, m-ar fi doborat dintr-o singura miscare. L-am vazut si maraind si latrand la unele persoane sau caini, stiu de ce e in stare.
La fel de bine, un caine echilibrat stie sa faca diferenta dintre un copil si-un adult, dintre o femeie si un barbat. Nu-i subestima, sunt mult mai inteligenti de cat cred unii. Si pot fi si empatici, si se stie ca empatia e o chestie care ii caracterizeaza pe oameni, nu pe animale.
Mai dau un exemplu cu Barac al meu: era foarte atras de copiii mici, in carucior, de copii sau adulti in carucioare cu rotile, de aceea am avut planuri mari cu el daca nu se intampla ce s-a intamplat. Imi doream sa-l introduc intr-un program de terapie asistata cu animale, dar na... asta e.
Banuiesc ca e si o chestiune de gusturi. Tie iti plac cainii agresivi, mie imi plac cainii echilibrati, care nu ataca de capul lor fara sa simta un pericol real. ;)
Mie imi plac si expozitiile, pe langa faptul ca pot vedea caini multi, pentru toate gusturile, ma intalnesc si cu prieteni dragi, cunosc si oameni noi, schimb impresii si invat lucruri noi. :)


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Sa nu ma intelegi gresit, si mie imi plac expozitiile, dar nu sa duc cainele la albitrat ci merg doar sa vb cu crescatorii, detinatorii care sunt deschisi la subiect si vad nevoia de imbunatatire a temperamentului Mioriticilor si obligativitatea de a se introduce ceva teste, croite pentru mioritic de a testa vointa, curajul si judecata lor in situatii periculoase.

Eu nu sunt deloc de aceeasi parere cu dvs in privinta cainilor echilibrati care merg cu oricine de lesa. Poate nu inteleg eu termenul, sau nu vorbim despre acelasi lucru. Eu nu am scris nicaieri ca un caine tre sa atace pe oricine si orice ii apare in fata la cativa metri. Nici vorba,....un caine echilibrat din pmdv este un caine care nu lase pe nimeni sa se apropie prea mult de el, un caine care desi stapanul vb cu o cunostinta, cainele nu il scapa din ochi, si reactioneaza la orice invadare a spatiului personal. Nu ma astept sa sara sa il rupa, ci doar o atentionare sonora, marait, incordare......
Se poate vb la nesfarsit despre reactiile ideale ale ciobanestilor, dar din pacate este o lupta cu morile de vant. Cat timp etalonul va fi castigarea titlului campion romania( la frumusete), cat timp nu va exista o asociatie concurenta care sa puna in pericolo monopolul creat de ACHR, nu vor fi prezentati si caini temperamental si anatomic corecti/tipici, nimeni nu o sa fie interesat de aceasta schimbare si aceste investitii suplimentare si nejustificate dupa unii crescatori.

Un alt impediment este localizarea marii majoritati a cainilor in zona urbana, fapt ce a dus la o populatie crescuta de exemplare modelate dupa cerintele traiului in oras, inclusiv temperamnet si statura dupa cum ne tot atrage atentia dl Osiceanu. Iar vazand peste tot exemplare "docile" se creaza o falsa impresie ca acesta este caracterul desirabil/ideal care trebuie sa reprezinte mioriticul.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Vorbim acelasi lucru, dar vazut din doua puncte de vedere diferite. Ceea ce e bine, ar fi plictisitor al naibii sa avem cu totii aceleasi pareri. :)
Nici Tudor nu m-a primit cu "bratele deschise", ca sa zic asa. A trebuit sa fac "cunostinta" cu el, sa il las sa ma miroasa, sa ma accepte si sa ma inteleaga. Sa nu crezi ca m-am dus ata la el si l-am luat de lesa la plimbare. Nici n-as fi avut sange in instalatie sa fac asa ceva. :)) Abia apoi ne-am imprietenit. A fost sceptic, mi-aduc aminte si ca Oliviu m-a atentionat sa nu mai fiu asa de entuziasmata, sa nu-l agit pe Tudor. In plus, daca suntem prieteni pe teren neutru, sunt mai mult decat convinsa ca, daca m-as duce acum in curtea lui, m-ar face bucati. Despre asta vorbesc eu. Si asa vad eu un caine echilibrat. Si sa nu crezi ca Tudor era relaxat ca o pleasca in preajma mea, era extrem de atent la tot ce fac, la fiecare miscare sau pas. Asa era si Barac. De aceea ii compar mereu si cred cu desavarsire ca Tudor e idealul meu de caine.
Fiecare avem anumite asteptari de la un caine. Si, daca voi avea bafta la un caine ca (sau de la) Tudor, il voi modela astfel incat sa-mi indeplineasca mie asteptarile. Adica sa fie seful in curtea lui, dar in afara curtii eu sa fiu sefa. Vreau sa ies la drumetii cu el, ca tot am padurile aproape, vreau sa il scot la pescuit, balacit in Mures, am copil mic de la care trebuie sa accepte si sa tolereze orice fara sa cracneasca, pe care trebuie sa-l apere cu pretul vietii lui. Mai vreau si sa nu mai intre nici mama dracului la mine in curte, fie el caine salbatic sau pradator (ca avem vulpi, mistreti, dihori care mai fac ravagii prin zona). Nu-mi doresc un caine pe care sa-l tin non stop in curte si la o eventuala iesire sa stau incordata ca nu stiu ce are de gand. Ca daca sunt eu incordata, e si el incordat si asa apar accidentele. In vara se va umple curtea de copii. Ce fac, tin cainele in lant sau inchis intr-un padoc, pentru ca sunt altii care au pus stapanire pe curtea lui? Cainele trebuie sa fie oglinda stapanului. Eu nu sunt o persoana agresiva si recalcitranta, dar pot deveni la nevoie. Asa si cainele.Si daca nu stie sa faca diferenta intre pericole, nu-i bai, de aia sunt eu acolo, sa-l invat. :)

Ma repet, nu ma mai domni, ca suntem preteni, da? ;)


Image
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

frumos cainele domnului oliviu ...am vazut si pe youtube cv filmulet cu ea si mi-a placut ...daca e asa cum spuneti dvs inseamna ce e un caine excelent ..dar aici sunt curios daca a-ti fost prieteni pe teren neutru sa fi incercat sa intri in curte sa vezi ce face sare la poarta ce reactie are daca e atent pe teren neutru si in curte rau e ideal ...de asta e bine sa ii testam in anumite feluri :P ...si e adevarat e bine sa fie echilibrat ..ca in momentul iesirii cu el pe strada sau in alta parte sa nu sara pe om ..dar sa fie prudent si in curte sa rupa fasu ;)) ..de unde sunteti doamna lilith ..parca am vazut ca din cj si stati in baciu ? intreb ca si eu sunt acolo la facultate si imi pare rau ca nu am putut veni la exp din marasti dar na asta ee ..;)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Stau in Alba Iulia. Mai bine zis, langa Alba Iulia, intr-un sat misto de tot. :)) In Baciu sta sora mea, ma aflam la ea in vizita cand am venit la Cluj.
Am stat si eu in Cluj ani multi, dar na... pasii vietii m-au purtat prin multe zari. :) Mai bine ca nu ai venit, ca n-ai pierdut nimic la expo. Foarte putini caini, am fost extrem de dezamagita. Clujul nu mai face expozitii faine. De departe cea din Alba Iulia e cea mai faina la care am fost pana acum. :)
Cat despre Tudor, e un caine pe care eu il ridic la rang de arta. E idealul meu de caine, frumos, bine facut, solid, agil, miscare superba, temperament minunat!! Si nu, nu am curaj sa ma duc la el in curte neinsotita. :)))


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Izbitoare asemanarea cu pastorii nostri.
Old painting.jpg


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

sa stica e e mare asemanare ...:D dar mai demult ciobanii isi testau cainii in modu asta ca sa vada ce au langa stana ...seamana cu ce fac rusii si arabii cu asia si kangalu :)) :P


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

"Teste" înseamnă lupte?
Atunci nu, nu-s de acord. Oricum câinii se mai hârâie între ei, pt. teritoriu, ca să-şi arate masculinitatea etc. Dar de-aici şi a-i pune să se lupte e cale lungă!
Am citit câteva mesaje, unele de-a dreptul haioase. Dar fiecare cu părerea lui. Eu vă spuns, pe scurt, cam ce face mioriticul me, Ursu, care are 1 an şi 5 luni acum.
Stau la casă, un fel de minibloc, cu 8 apartamente şi cu o curte comună de 1800 mp. Ursu de dimineaţă până pe la 15-16 stă în ţarc (cam de 40 mp) şi dacă e ceva activitate la poartă înainte de sonerie îl auzim pe el.
După ce-i dau drumul se apucă de jucat, păzit şi ce-o mai vrea el să facă. Interesant e că:
- oamenii care locuiesc aici nu-s băgaţi în seamă numai dacă-l strigă
- diverse persoane care vin des la mine sau la vecini sunt recunoscute, le ia de la poartă şi le conduce la intrare
- anumite persoane - nu ştiu pe ce criterii le alege - care vin relativ des intră apoi se pomenesc cu Ursu în faţă, şi de-aici e gata tot, nu mai mişcă până nu le recuperează cineva în care el are încredere. Nu sare la ele, dar cum mişcă cum mârâie şi latră, şi vă asigur că oricui îi piere pofta de-a mai mişca. Poate ar sări la ele, dar încă nici una n-a mişcat când a fost luată în primire de Ursu.
- o persoană necunoscută nu intra.
- alte animale sau păsări ocolesc curtea noastră când Ursu are libertate deplină.

Rolul Mioriticului e să păzeasc, teritoriul şi stăpânul. Al meu asta face. Nu-i cer să ia urma mistreţului sau să găsească dinamită că ştiu că nu ăsta e rolul lui. Ciobăneştii sunt de pază. Şi-s câini f inteligenţi, generoşi, cuminţi dar agresivi când trebuie.
Ursu, când avea un an a fost luat în primire, în parc, de o fetiţă de 10 luni, care abia stătea în picioare ţinută. S-au tolănit unul lângă altul şi fata îl tot trăgea de blana de pe bot. Mama s-a crizat puţin, dar am liniştit-o, spunându-i că dacă fata păţeşte ceva îi fac eu alta..... Momentul cel mai hazliu a fost când fetiţa i-a descoperit limba, că s-a apucat să tragă de ea precum clopotarul clopotul bisericii. Ursu a fost exact cum trebuie, cuminte şi răbdător.
Îl am de la două luni, tot de-atunci ne plimbăm, aproape zilnic. Interacţionează cu lumea, cu câinii, dar NICIODATĂ n-a dat nici un semn de agresivitate faţă de copii, lucru care mă bucură.
Attachments
IMG_20141007_171241_edit_edit.jpg


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Din ce povestesti, Ursu pare sa fie exemplul viu de caine echilibrat, asa cum trebuie sa fie un ciobanesc. Felicitari pentru alegere, ai avut noroc de un caine excelent! :) Si e si frumos, exact pe gustul meu pigmentatia si parul. :)


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

lilith wrote:Din ce povestesti, Ursu pare sa fie exemplul viu de caine echilibrat, asa cum trebuie sa fie un ciobanesc. Felicitari pentru alegere, ai avut noroc de un caine excelent! :) Si e si frumos, exact pe gustul meu pigmentatia si parul. :)

Cum trebuie sa fie un ciobanesc de oras!!


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

ursu carpatin wrote:"Teste" înseamnă lupte?
Atunci nu, nu-s de acord. Oricum câinii se mai hârâie între ei, pt. teritoriu, ca să-şi arate masculinitatea etc. Dar de-aici şi a-i pune să se lupte e cale lungă!
Am citit câteva mesaje, unele de-a dreptul haioase. Dar fiecare cu părerea lui.
Rolul Mioriticului e să păzeasc, teritoriul şi stăpânul. Al meu asta face. Nu-i cer să ia urma mistreţului sau să găsească dinamită că ştiu că nu ăsta e rolul lui. Ciobăneştii sunt de pază. Şi-s câini f inteligenţi, generoşi, cuminţi dar agresivi când trebuie.
Eu va inteleg pe deplin punctul de vedere. Este acelasi cu cel al multor utilizatori si detinatori de Mioritic din mediul Urban , dar acest temperament nu trebuie considerat unul desirabil, si nicidecum nu luat ca exemplarul ideal, etalon al ciobanescului.

Toata lumea mai nou zice ca este agresiv cand trebuie, stie el ce sa faca cand vine momentul. Din pacate cam asta este mentalitatea tuturor romanilor, chinologi, politicieni sau oameni de rand. Nimeni nu vrea sa stie niste lucruri certe, nu vor sa stie materialul si valoarea reala a cainelui, nimeni nu trece peste dragostea fata de caine si nu risca sa fie dezamagit in anumite ipostaze.
"Cum sa risc sa pice testul de temperamnet cand a luat numai Exc I, BOB, BOS...etc si dupa cat l-am laudat la prieteni ca te rupe daca intri la el sau il provoci." O parere destul de comuna in randul detinatorilor de caini, ciobanesti sau nu.

As fi curios sa imi descrieti Dvs ce intelegeti prin termenul de caine de paza!


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

domnue urs carpatin dar nu am zis ca trb sa ii punem la "bataie" spuneam vizavi de poza ca mai demlult ciobanii faceau chestia asta oricat de mult incercam sa negam din cauza ca nu ne place ceea ce se intampla ..nu trb pusi la bataie ..dar sunt atatea moduri in care ii putem testa totul e sa fie de acord crescatorii si sa incercam sa facem un sablon cu mai multe teste si sa ii probam ...atata tot ..iar raul are mare dreptate in ceea ce zice ..daca acel caine are titluri f multe nu inseamna ca r f bun la paza ..poate venii altu fara titluri si sa ii dea clasa


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

raul wrote:
ursu carpatin wrote:"Teste" înseamnă lupte?
Atunci nu, nu-s de acord. Oricum câinii se mai hârâie între ei, pt. teritoriu, ca să-şi arate masculinitatea etc. Dar de-aici şi a-i pune să se lupte e cale lungă!
Am citit câteva mesaje, unele de-a dreptul haioase. Dar fiecare cu părerea lui.
Rolul Mioriticului e să păzeasc, teritoriul şi stăpânul. Al meu asta face. Nu-i cer să ia urma mistreţului sau să găsească dinamită că ştiu că nu ăsta e rolul lui. Ciobăneştii sunt de pază. Şi-s câini f inteligenţi, generoşi, cuminţi dar agresivi când trebuie.
Eu va inteleg pe deplin punctul de vedere. Este acelasi cu cel al multor utilizatori si detinatori de Mioritic din mediul Urban , dar acest temperament nu trebuie considerat unul desirabil, si nicidecum nu luat ca exemplarul ideal, etalon al ciobanescului.

Toata lumea mai nou zice ca este agresiv cand trebuie, stie el ce sa faca cand vine momentul. Din pacate cam asta este mentalitatea tuturor romanilor, chinologi, politicieni sau oameni de rand. Nimeni nu vrea sa stie niste lucruri certe, nu vor sa stie materialul si valoarea reala a cainelui, nimeni nu trece peste dragostea fata de caine si nu risca sa fie dezamagit in anumite ipostaze.
"Cum sa risc sa pice testul de temperamnet cand a luat numai Exc I, BOB, BOS...etc si dupa cat l-am laudat la prieteni ca te rupe daca intri la el sau il provoci." O parere destul de comuna in randul detinatorilor de caini, ciobanesti sau nu.

As fi curios sa imi descrieti Dvs ce intelegeti prin termenul de caine de paza!
Câine de pază, la oraş, unde stau, înseamnă că nimeni care-i străin de casă nu intră în curte. Al meu se achită de asta.
În rest rolul lui este de-a ne bucura pe noi. Nu ne-am luat câine nici să-l târâm pe la mii de expoziţii şi nici ca să-l văd dacă e mai tare decât al vecinului.
Pur şi simplu l-am luat de drag, îl creştem cu drag, ne jucăm cu el, îl periem acasă, îl plimbăm şi gata. Noi (familia adică) ne bucurăm când vedem că se joacă cu alţi câini, când vedem că acceptă fără probleme omul când suntem la plimbare. Singurele probleme le avem când vreun mascul vrea să-l domine. Dar încă s-a limitat la lătrat şi alergat după el.
Poate alţii preferă când ies cu câinii la "socializare" să le pună botniţă, să-i ţină în lesă.... Eu nu, eu prefer să-l las să facă ce vrea, să se joace şi să alerge cât vrea. Nu mi-am luat robot şi nici un Terminator.


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Mihaitza wrote:domnue urs carpatin dar nu am zis ca trb sa ii punem la "bataie" spuneam vizavi de poza ca mai demlult ciobanii faceau chestia asta oricat de mult incercam sa negam din cauza ca nu ne place ceea ce se intampla ..nu trb pusi la bataie ..dar sunt atatea moduri in care ii putem testa totul e sa fie de acord crescatorii si sa incercam sa facem un sablon cu mai multe teste si sa ii probam ...atata tot ..iar raul are mare dreptate in ceea ce zice ..daca acel caine are titluri f multe nu inseamna ca r f bun la paza ..poate venii altu fara titluri si sa ii dea clasa
Clasă la ce? Şi unde am scris eu că e nevoie de titluri? Conform legii trebuie să bifezi câteva expoziţii, pt. dreptul la montă. Asta am spus. Şi crezi că o să sufăr dacă vreun alt câine e mai dur în curte??? Deloc. Fiecare are aşteptările lui de la câinele său. Ale mele sunt mai "moi".
Uite, acum mi s-a făcut poftă de-o plimbare cu el!!! Să termin pe aici şi gata, plec să-l duc la joacă.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

intradevar fiecare cu gandirea sa ...clasa la tot(aici intervine agresivitate, forta etc)...nu a-ti scris dvs ca e nevoie de titluri dar zic ca sunt multi care fug dupa aceste realizari si uita de temp. mioriticului ...acuma eu nush cum e al dvs ..eu ziceam in general ce se intampla cu mioriticul ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Mihăiţa, vrei să vezi cum e Ursu? Am făcut un thread cu el, îl găseşti aici:

https://www.mioriticul.ro/forum/viewtopi ... =36&t=4190

Ai câteva poze, cu comentariile de rigoare.
Că mulţi umblă doar după titluri aşa şi este! Asta pt. că un pui se vinde mai uşor şi mai scump dacă provine din părinţi super-mega-extra campioni. Eu întotdeauna mi-am luat câini de dragul lor, pt. a umple ce mai e de umplut în sfera familiei. De aceea nu fug pe la expoziţii şi nu agreez luptele între câini.
Câinele pt. mine, pt. familia mea e un membru al familiei.


Post Reply

Return to “Temperament”