Alimentație câine salvat

Post Reply
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Bună ziua! Sunt nouă pe forum și sper sa nu greșesc cu postarea asta, dar as avea nevoie de niște sfaturi. Am adoptat, am salvat din iad as putea spune, un mioritic de vreun an jumate. Bătut, abandonat pe munte după ce a fost folosit de ciobani toată vara. Răspunsul unui cabanier pe care l-am întrebat dacă e al cuiva ca-mi doresc un pui, a fost sa-l iau ca va muri de foame la iarna sau îl vor lua la țintă vânătorii. Era extrem de speriat, o zi întreaga m-am muncit sa ma apropii de el, am reușit și a doua zi l-am luat acasă- alaltăieri. Ieri am fost la veterinar, mi-a confirmat ca e mioritic, am început tratamente, urmează vaccinurile, cipul și celelalte. Neavând pedigree nu va fi câine de expoziție sau concurs, dar vreau sa fac tot ce e mai bine pentru el. Este foarte slăbit, sistemul imunitar slăbit, el e foarte slab. As dori niște sfaturi de nutriție ptr că sunt puțin derutata de amalgamul de informații de pe net. În plus e un caz mai special, câinele trebuie adus pe linia de plutire. Câte mese pe zi, ce sa conțină, ca nu e voie, ce vitamine/minerale recomandați, orice sfat e binevenit. La munte l-am ademenit cu ce am apucat. Acasă a mâncat mămăligă cu lapte, salam de câini, pedigree boabe, tăiței cu lapte, omleta cu brânză și pâine. Asta m-am priceput eu de doua zile de când îl am. Va rog din suflet sa ma ajutați cu sfaturi. Și încă o întrebare, poate nu e topicul potrivit, i-am tuns peste jumătate din blana îmbâcsita de mizerie. Veterinara a zis sa-l tund ca lumea și sa-l spăl, un prieten, crescător de slăbit a zis doar sa-l spăl ptr ca-i va fi frig. Deja noaptea au fost 0 grade la noi. Cum ar fi mai bine? Mulțumesc si-mi cer iertare, poate nu am ce cauta aici pe forum între crescătorii caini de rasa, dar cred ca sunteți în măsura sa ma sfătuiți.


Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Prieten, crescător de alabai am vrut sa scriu, m-a corectat aiurea telefonul


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ioana Corb ești binevenită pe Forumul pentru discuții despre Ciobăneștii Românești. În primul rând ne bucurăm că ai salvat practic acest câine, cine știe, poate e un diamant neșlefuit !
În ce zonă a țării ești ? Poate iernile sunt mai blânde și s-ar justific să fie tuns complet daca gradul de împâslire este foarte mare. În cazul în care nu este atât de împâslit, poate ar merita toaletat, periat pt a scoate părul mort.
Ai imagini cu cățelul ? Va fi interesant să îl urmărim de la o zi la alta cum evoluează în bine cu ajutorul tău. :)


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Mulțumesc de primire! Sunt din județul Arad. Am poze, sa vad dacă reușesc sa le postez de pe telefon. Jumătate din blana era imposibil de salvat. Ca și cea a oilor neîngrijite. Am tuns cu foarfeca tot grosul acela. Am dat jos mai mult de o găleată de blana îmbâcsita. Partea de sus a spatelui, pieptul, capul Sunt ok. Dar restul era vai și amar. Dacă găsesc cum, postez și poze înainte și după minunatul meu tuns cu foarfeca :))


Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Încerc sa atașez poze, sper sa-mi iasă... când l-am găsit, chiar înainte sa-l tund și după ce l-am tuns
Attachments
Aici ma împrieteneam cu el
Aici ma împrieteneam cu el
Aici ma pregăteam sa îl tund
Aici ma pregăteam sa îl tund
Asa arata tuns de mine cu foarfeca
Asa arata tuns de mine cu foarfeca


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Buna seara. Bine ai venit pe forum și felicitări pentru gestul făcut de tine.
Legat de expoziții. După ce își regine și ii creste blana poți sa îl scoți in expoziție, dacă arbitrii considera căci câinele tău este in standard poți sa ii faci pedigree de tic C(in care nu se cunoaște arborele genealogic) in urma a minim 3 arbitraje.
Legat de alimentație eu zic sa ii dai boabe de calitate, îți recomand royal canin giant și carne. Carne de exemplu poti sa ii dai din macelarii cartilaje, sau sunt mulți care vând pupe de pui, piept, spate de pui , poti măruntaie adică inimi, ficatei etc, deoarece din carnea cruda își ia multă proteina. Pe lângă mai puteți sa ii dați lapte, mămăliga ce doriți Dvs așa ca deserturi. Dar recomand bobițe de mare calitate măcar 2-3 luni pana se pune pe picioare. Dacă necesita calciu va recomand gama petphos.
Va rugam sa ii faceți un topic si sa îl prezentați și acum și oe viitor sa îl urmărim. Dacă mai aveți și alte nelămuriri va aștept sa ne adresați întrebările. 😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Câinele e foarte frumos la prima vedere. E perfect așa tuns Dvs acum doar din perii prin cesalare săptămânală sau zilnică depinde in ce mediu sta îl
Ajuta, nu trebuie sa îl tindeți mai scurt. Câinele are culori chiar faine și eu zic ca după ce își revine sa îl scoateți in ezpozitie și o sa fiți surprinsă de rezultate. 💪😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Mulțumesc de primire, sfaturi și încurajări . Chiar ieri i-am luat și royal canin, știam de gama asta de când adoptasem primii mei doi motănei care m-au făcut sa iubesc și pisicile. Ca o paranteza, cățelul se înțelege de minune cu pisicile și cu celalalt ciobanesc pe care-l am - nu e de rasa și e puțin mai mic decât mioriticul. Nu m-am gândit la expoziții, nu ma prea incanta sa-mi complic viata și cu asta, dar dacă voi ii dați șanse, ptr el am s-o fac, sa-i fac binele până la capăt. Oare la care tema sa-i fac topicul sa nu fiu pe lângă subiect? Încă nu cunosc bine forumul.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Super. Mioriticii sunt niște câini aparte vizavi de multe rase. Cine deține și ii cunoaște îndeaproape știe despre ce e vorba.
Va atașez ub link. La mioriticul și carpatinul. Apoi mioriticul meu. Va las un link și acolo aveți modele dacă doriți.

viewforum.php?f=36


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Mulțumesc !
Am o alta întrebare. Am citit standardul rasei, de curiozitate. Si am văzut "greutatea în raport cu înălțimea". Asta înseamnă că dacă un câine are sa zicem 75 cm înălțime, trebuie sa aibe 75 kg?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ioana Corb wrote: Fri Oct 20, 2023 6:26 am Mulțumesc !
Am o alta întrebare. Am citit standardul rasei, de curiozitate. Si am văzut "greutatea în raport cu înălțimea". Asta înseamnă că dacă un câine are sa zicem 75 cm înălțime, trebuie sa aibe 75 kg?
Bună dimineața. Foarte bună întrebare.
”în raport cu înălțimea” se referă la ”direct proporțional cu înălțimea”. adică câinele să nu fie nici cahectic nici obez. Mai exact să aibă o greutate normală, în armonie cu înălțimea sa la greabăn.
De exemplu un câine mioritic de 78 cm înălțime și cu o greutate de 45 de kg are o greutate mică în raport cu înălțimea sa, e disproporționat, pe când o mioritică de 65 cm înălțime la greabăn poate avea 45 de kg si să fie foarte în formă și armonioasă.

Aprecierea stării de întreținere a câinelui și a greutății în raport cu talia se face urmărind cateva aspecte dincolo de măsurătorile propriu-zise.
greutate.png
Pe scurt Centrimentri în înălțime NU trebuie să coincidă cu greutatea în kg.
Mai multe informații în legătură cu greutatea ciobăneștilor mioritici gasiti pe topicul ”Greutatea la mioritic ” din secțiunea STANDARDUL RASELOR
viewtopic.php?f=5&t=1401
(click)


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

M-am mai liniștit. L-am masurat pe cățel, nu știu dacă bine mai ales ptr ca nu stătea. Am masurat 75 cm, e posibil sa fie ceva mai puțin. Și luni la veterinar avea 53 kg. Ma speriasem c-am crezut ca trebuie sa aibe peste 70 kg. În fine, oricum e mai slab. Azi mi-a venit sacul de royal canin și i-am luat calciu.


Post Reply

Return to “Nutriție”