Dieta BARF

Post Reply
User avatar
RalucaElena
Posts: 21
Joined: Sat Jan 22, 2022 10:02 pm

Haideți sa vorbim și despre BARF și mai exact, ce înseamnă.
Dacă până acum nu ai auzit de această dietă, uite o scurtă explicație: termenul vine din engleză, de la Biologically Appropriate Raw Food și presupune o dietă bazată în principal pe carne, oase şi organe crude plus ceva legume si fructe.

Contrar multor păreri, nu este o dietă nouă, la modă, vreo nouă găselniță în domeniul hrănirii căinilor, ci mai degrabă o revenire la hrana naturală, curată, fără conservanți, fără coloranți, fără aditivi sintetici, fără arome, potențiatori de gust sau altele.
FB_IMG_1648095370954.jpg

Stăpânul compune hrana din câteva ingrediente și știe astfel exact ce a consumat câinele lui. În cazul hranei industriale această certitudine lipsește pur şi simplu. Deși astăzi există pe piață nenumărate branduri de hrană industrială, chiar unii producători vin în întâmpinarea cerințelor clienților și folosesc ingrediente selecționate, de calitate superioară, eventual chiar bio, totuși, hrana rămăne în continuare una procesată.

Recomand cu încredere aceasta dieta, are extrem de multe beneficii. Trecerea se face treptat, nu brusc. Se recomanda începerea undeva după 8 luni.
Nu uitați și de uleiul de somon.
Din punct de vedere financiar, consider ca ieșim mult mai ieftin, dacă cumpărăm necesarele de la carmangerie sau chiar abator.


Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată.
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Sună interesant. Eu nu prea am încredere în mâncarea procesata ptr caini, motiv ptr care le și gătesc, nu dau doar bobite.
Nu exista riscuri de contaminare cu diverse boli dacă mănâncă carne cruda multă? Ce tipuri de carne se recomanda în aceasta dieta? Cam care ar fi o proporție corecta între carne și legume/fructe? Se zice ca nici prea multa proteina nu e buna ptr câini, exista riscuri în adoptarea acestei diete?


Post Reply

Return to “Nutriție”