diversificare hrana

Post Reply
raz
Posts: 1
Joined: Mon Jan 03, 2022 3:52 pm

salut, oameni buni!
de 7 ani avem o pereche de ciobanesti. acesta e primul an in care au facut pui - pe 14 decembrie, 8 catelusi. va rugam spuneti-ne de la cate zile/saptamani putem sa incepem sa le dam mancare si ce anume?
multumim


Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

La mulți ani! Sa fie sănătoși micuții!
În primul rand trebuie oferita o hrana cât mai calitativa mamei. Hrana puiutilor poate sa înceapă cu lapte praf chiar și din prima zi, suplimentand ceea ce ei sug..dar având în vedere vârsta catelusilor dvs, puteți utiliza starter de la diverși producători înmuiate în lapte sau conserve.
Eu ca și starter folosesc Royal Canin.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

La mulți ani! Bun venit!
Parerea mea e ca puteti sa le dati de la 7-8 sapt în sus asa ușor bobite de calitate înmuiate în lapte, puteți ușor și carne tocata , zer.
Eu personal am văzut și carnea face minuni....😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ce fel de ciobănești dețineți? Recomandarea de suplimentare cu lapte praf ar fi dacă femela are un cuib exagerat numeric sau dacă se întâmplă vreo nenorocire cu mama puilor.
La un cuib de 8 pui însă femela se descurca ff bine sa i alăpteze, iar la 21 de zile de la fătare se recomanda sa se înceapă administrarea de hrana starter pt căței înmuiată cel mai bine în apa sau lapte bătut, kefir, sana. Evitați laptele dulce, pot apărea indigestii sau alte tulburări digestive, scaune moi sau diareice. Tot după primele mese la 21 - 22 de zile se efectuează și deparazitarea puilor și a mamei.
Așteptăm imagini cu micuții.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Nutriție”