Tips & Tricks in Handlingul de show

Ce bilă îi daţi d-lui Nelu?

Poll ended at Sat Sep 22, 2012 5:57 pm

Bilă
1
25%
Bilă albă
3
75%
Bilă neagră
0
No votes
Amândouă
0
No votes
 
Total votes: 4
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ce inseamna sa fii un bun handler?
Voi incerca mai jos sa scriu cateva randuri din experienta mea expozitionala, iar daca aveti si voi completari, va rog sa o faceti. Vom invata impreuna ce inseamna sa fii un handler profesionist.

1. Bine-nteles, cel mai important e sa ai un caine care sa stie sa mearga frumos in lesa, pe stanga. Aceasta prima faza incepe de cand cainele e mic, in jur de 3 luni, prin dresajul de baza. Prin recompensa si multa lauda, se poate ajunge la un rezultat multumitor in cateva saptamani (asta insemnand macar 10 minute pe zi).

2. Socializarea catelului. Pentru ca in expozitie se doreste un caine calm, sociabil, care sa accepte sa fie atins in zone intime :D sau in gura, sa fie palpat si pipait peste tot. Eu, personal, am rugat toti prietenii si cunoscutii sa il palpeze si sa-l caute la dinti pe Barac. Astfel ca la expozitii nu sa tragea in spate cand era cautat in gura si nu lasa fundul jos cand ii erau atinse partile moi :D Asta ii aduce un plus fata de alti caini mai "rusinosi". :D De asemenea, e de dorit ca exemplarul sa nu sara la mana arbitrului cand acesta se apropie de el si nici sa faca urat cand vede alti caini pe langa el. Asta doar printr-o socializare corecta se poate obtine.

3. Conduita handlerului. Un handler are de castigat daca stie cum sa alerge pe langa caine, sa stea drept, sa adopte o postura eleganta care sa denote siguranta de sine. Nu trebuie sa tragi de caine (mai ales daca sunt respectate primele doua puncte), nu trebuie sa fluturi din maini in toate directiile si nu arunci picioarele inainte ca si cum te-ai pregati sa sari cu prajina. Eu am avut noroc sa cunosc in Cluj unul dintre cei mai titrati handleri din Romania, am stat pe langa el si am incercat sa-l copiez. Unde nu am stiut, m-a ajutat. Uneori chiar statea pe marginea ringului si imi corecta miscarile.

4. Cel mai important, vestimentatia. Mi-aduc aminte de cate ori am gafat la primele mele expozitii (cand Barac nici nu era nascut sau macar in plan) unde m-am dus in pantaloni de camuflaj si tricouri negre. :mrgreen: Dar cand am inceput sa iau in serios toata treaba asta si am vazut alti handleri am inceput sa-mi pun intrebari.
Vestimentatia recomandata e in functie de caine. Daca ai un caine intr-o singura culoare, te imbraci in culori de contrast, astfel ca nuanta cainelui sa nu se confunde cu a ta (albastru, negru, maro). Daca e negru, hainele ar trebui sa fie albe, rosii, galbene. Iar daca e alb-negru recomandat e sa nu ai nicio culoare a cainelui, fiind acceptate bleu, rosu, portocaliu, astfel contrastul sa fie clar iar conturul cainelui sa se distinga foarte bine.
De ce e importanta vestimentatia? Pentru ca multi handleri triseaza si incearca sa ascunda mici defecte ale cainilor cu postura proasta (spate inseuat, picioare un pic strambe etc), bine-nteles, daca stiu cum sa tina cainele in fata lor, ochiul poate fi foarte usor pacalit.

Va urma...


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Joan Asensio este un handler pasionat si mai mult decat profesionist. Vreau sa-l dau ca exemplu de conduita si vestimentatie:



Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Completare:

Foarte importanta in handling e atitudinea fata de ceilalti handleri si cainii lor.
Si, ca sa exemplific, atasez un video de ASA NU! Foarte buna e atitudinea arbitrului, descalificand-o pe handlerita cu catelul alb-negru.



Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Tot la categoria ASA NU, caine descalificat pentru ca a sarit la arbitru.


Image
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

lilith wrote:Tot la categoria ASA NU, caine descalificat pentru ca a sarit la arbitru.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vd9YBqKewyU[/youtube]
Luciana exemplu nu este bun, iar arbitra este din punctul meu de descalificat. Aceasta manevra o fac arbitrii care vor sa descalifice un caine. Cunoscatorii stiu de ce.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ce manevra? Eu vad o arbitra care se indreapta spre un caine pentru a-i verifica dantura. Nu a facut miscari bruste si nici nu a venit val vartej... :roll:


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:



Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Cum pui cainele in pozitie si care sunt cele mai frecvente greseli
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CYM6qIlOUdM[/youtube]


Image
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Adi Curtean wrote:
lilith wrote:Tot la categoria ASA NU, caine descalificat pentru ca a sarit la arbitru.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vd9YBqKewyU[/youtube]
Luciana exemplu nu este bun, iar arbitra este din punctul meu de descalificat. Aceasta manevra o fac arbitrii care vor sa descalifice un caine. Cunoscatorii stiu de ce.
Corect, nu stiu daca o fi vrut sau nu sa descalifice cainele da' cred ca si eu daca as fi caine si ar veni ditamai draperia falfaitoare catre mine, as da sa musc :-( E caine, mai are si el cate un instinct, cate un reflex... ce mama India... :-)


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

"A dracu' chelea pe voi" :lol:
Eu nu vad unde l-a provocat pe caine :?:


Image
Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Luciana uitam de multe ori ca anumite rase sunt cu potential agresiv (adica mai temperamentali), mastifful este incadrat ca multe alte rase in aceasta categorie, sa ai un asemenea tupeu sa te duci direct sa ii bagi mana in gura direct fara o minima apropiere este tembelism curat sau rea vointa. Daca din pacate anumite rase sub pretextul ca este de show si-au pierdut temperamentul, sa avem pardon daca exista si crescatori care pastreaza aceasta caracteristica.
In concluzie arbitra se grabea......... :lol: :lol: :lol:


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Probabil ai dreptate, dar tot e un exemplu bun. :D Daca nu din punctul de vedere a cainelui prezentat, atunci din punctul de vedere al arbitrei cu draperia :lol: :lol:


Image
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Din cate vad cainele s-a calmat repede, arbitra trebuia sa aiba un pic rabdare si sa incerce iar sa vada ce voia ea sa vada. Ca daca esti potcovar te loveste calu iar daca esti arbitru de caini doar n-o sa te intepe albina :-)


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Pacat ca nu avem sistem de votare pe forum, ca ti-as fi dat o bila alba, nelu! :)


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lilith wrote:Pacat ca nu avem sistem de votare pe forum, ca ti-as fi dat o bila alba, nelu! :)
Te înşeli
:mrgreen:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Avem?? :o :mrgreen: :mrgreen:


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

AVEM! Image Image Deci, nelu, te-ai scos!! Image Image


Image
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zUpexJMT4Wc[/youtube]
și aici, se poate observa sincronizarea dintre un Mioritic și Handler, de apreciat mai ales ca sunt incepatori iar Baracul era dus direct de la Stana.


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

aici de-asemenea se poate observa Handleri, profesioniști cit și începători și mai ales situați neprevazute, atenție ce lesa de prezentare folosiți.
PS dl in albastru merita o bila neagra! 8-)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RMdb_Cai8hA[/youtube]


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Bravo, Daniel!! :)


Image
Post Reply

Return to “Rezultate de top”